Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie
 Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986
 Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...
 Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!
 

Impozit pe tranzactii imobiliare - vanzare casa nou construita

- - - - -
  • Please log in to reply
1 reply to this topic

#1
furgim

furgim

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 38
  • Înscris: 05.10.2005
Cum se calculeaza impozitul pe o casa pe care am construit-o anul trecut si vreau sa o vand?

16% din diferenta intre pretul de vanzare si costul de constructie parca am auzit undeva. Dar cum se stabileste care e costul constructiei? Si cum se stabileste costul daca o vand in rosu?

#2
robmih

robmih

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 07.08.2003

View Postfurgim, on Feb 19 2006, 17:29, said:

Cum se calculeaza impozitul pe o casa pe care am construit-o anul trecut si vreau sa o vand?

16% din diferenta intre pretul de vanzare si costul de constructie parca am auzit undeva. Dar cum se stabileste care e costul constructiei? Si cum se stabileste costul daca o vand in rosu?

In mod normal ar trebui sa fii acoperit cu facturi si chitante ale terenului ( asta in cazul in care nu este vreo mostenire) si ale materialelor cu care s-a ridicat casa. Nu cred ca are vreo importanta gradul de finisare, regula de calcul este similara.

In cazul mostenirii terenului... cred ca trebuie o evaluare a unuia autorizat ptr evaluari, si ti se va scadea din baza de impozitare, respectiva valoare a terenului.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate