Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Casuta pentru familie numeroasa

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
135 replies to this topic

#73
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,554
  • Înscris: 30.07.2007
Primul lucru pe care l-am avut dupa ce am cumparat pamantul a fost apa curenta Posted Image)

#74
wolfyman

wolfyman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 20.10.2005
Este clar am pierdut timpul. Voi demara procedurile cat de curand. Momentan pentru santier se va realiza put la 25m

#75
wolfyman

wolfyman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 20.10.2005
Incepe sa creasca si la mine casuta

Attached Files



#76
wolfyman

wolfyman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 20.10.2005
Noutati. S a pregatit fierul. Mai sunt mustatile de stalpi de pus

Attached Files



#77
casuta__papusilor

casuta__papusilor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 14.11.2018
sunt curios cum or sa bage etrierii stalpilor prin grinzile alea.

si in alta ordine de idei, probabil or sa puna niste S-uri intre barele acestor grinzi, nu?
sau considera ca grinduta aia de sus e si pe post de S-uri?!
nu stiu.

ia sa vina omul cu pixu rosu pe poze!
acu sa vina, sa nu mai doarma in bocanci!
sau a imbatranit si nu mai poate vede?
i s-o fi inmuiat pasta in pix.
ce vremuri dom'le, mi-aduc aminte cum indrepta saracu valul de OB de 8 cu kia lui. trebuia sa-si ia tractor, nu kia, ca la beneficiar vi cu toata dragostea si fara nervi si indrepti  pe ulita legat de pomi kilometri de etrieri, cand nu gasesti gata comandat ca era bataie pentru fiecare kil de fier. Posted Image
bravo!

Edited by casuta__papusilor, 17 March 2019 - 08:12.


#78
wolfyman

wolfyman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 20.10.2005
@casuta_papusilor. Cu etrierii stalpilor s au descurcat, atat arhitectul, structuristul si dirigintele s au declarat multumiti. Eu oricum sunt linistit consider chiar daca se greseste la un moment dat se poate repara intr un fel sau altul. Nu merita sa mi omor nervii si sanatatea.

In alta ordine de idei am cerut o oferta de pret pentru tabla. Oferta tabla cu acoperire de piatra + burlane si toate accesoriile+ lemnul de pe astereala + folie + manopera se apropie de 9000 eur pentru acoperisul atasat. cum vi se pare? Sa mai caut? atasez si niste poze cu tabla. au mai multe forme,  mie imi place cea care imita oloanele mari dar mi s a zis ca comele vor deveni prea umflate si pot avea probleme la vant asa ca probabil voi lua cel cu ' olonase ' mai micute

Attached Files



#79
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Valeuuu muica ! la ce plan de invelitoare ai , in primul rind iti trebuie o pila la Doamne ajuta ! si o echipa de calitate . Deja mai putin conteaza tabla , dar conteaza enorm ce folie pui si cum o pui . Aici cauta idei .

#80
wolfyman

wolfyman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 20.10.2005

View Post86-APP, on 23 martie 2019 - 21:48, said:

. Aici cauta idei .

unde aici? mie nu mi deschide link

#81
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View Postwolfyman, on 23 martie 2019 - 21:56, said:

unde aici? mie nu mi deschide link
Nici n-am pus ! Ziceam sa te informezi bine !

#82
vali1900

vali1900

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 948
  • Înscris: 05.04.2015
Man dar nu am vazut ceva fer in fundatie ...sau poate ma insel?!?

#83
wolfyman

wolfyman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 20.10.2005
Nu te inseli. dar oricum mai trebuie sa aduc pamant si va fi fier si sub pamant. In partea cu intrarea mai trebuie sa inalt cu ~15 cm de pamant

Attached Files



#84
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008

View Postwolfyman, on 23 martie 2019 - 20:18, said:

In alta ordine de idei am cerut o oferta de pret pentru tabla. Oferta tabla cu acoperire de piatra + burlane si toate accesoriile+ lemnul de pe astereala + folie + manopera se apropie de 9000 eur pentru acoperisul atasat. cum vi se pare? Sa mai caut? atasez si niste poze cu tabla. au mai multe forme,  mie imi place cea care imita oloanele mari dar mi s a zis ca comele vor deveni prea umflate si pot avea probleme la vant asa ca probabil voi lua cel cu ' olonase ' mai micute
Eu zic sa ceri oferte defalcate pe fiecare etapa..Ii mai simplu de urmarit / calculat manopera la fiecare etapa.
1. sarpanta cu astereala
2. folie + tigla +sistem pluvial (unde sa ai si defalcat sistemul pluvial..cu devize si necesar de materiale)..

Ce suprafata de sarpanta ai acolo..ca nu-mi dau seama din poza..scrie prea mic dimensiunile..etc..?!

La sarpanta..in mare..iti cam poti da seama de costuri..in functie de cati mc de lemn intra..Vezi care-i pretul mediu al cherestelei (700-800 sau mai sus)..mai adaugi manopera..si ai o idee de cost...La astea adaugi manopera..si ceva pierderi.

La fel si la tabla..daca stii suprafata sarpantei..ai cam o idee de cata folie + tabla 'de camp' ai nevoie (mai adaugi si pierderile la fiecare etapa). Urmeaza sipcaraia..peste folie. Apoi mai adaugi coamele..doliile..+ sistemul pluvial..si ai o aproximare..Parca la mine..manopera la montarea tiglei ceramice (folie + sipci + tigla..etc) a costat vreo 4-5eur pe mp.

Nu uita de tratamentul cherestelei (anti-ganganii..etc)..Cine-l face..cat costa..si cata solutie ai nevoie?!!?

Edited by manghels, 25 March 2019 - 10:45.


#85
wolfyman

wolfyman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 20.10.2005
Incepe sa ia forma si elevatia.

Attached Files



#86
jeepers

jeepers

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 30.07.2006
Polistirenul acela este protejat cu ceva folie, sau a fost pusa umplutura direct? Întreb că și eu vrei așa ceva și nu știu dacă trebuie protejat polistirenul cu ceva.

#87
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,270
  • Înscris: 17.03.2009
Priza de pamant?

#88
wolfyman

wolfyman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 20.10.2005
Eu n am protejat pe verticala cu nimic, in mod normal nu are voie sa ajunga apa.

Din pacate nu m am miscat suficient de repede cu priza de pamant sa o pun perimetral in fundatii. Si sincer nu stiu cum o faceam ca am vazut ca trebuia sa o leg si de fier beton si eu am o talpa moarta de 60 cm fara fier beton in ea.  O voi face clasica cu 5 tarusi batuti in santul care va fi pt canalizare. Voi masura sper ca va fi ok.

#89
nightmare392

nightmare392

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,500
  • Înscris: 20.09.2007
Sa o masori dupa ce o faci, pentru ca nu exista o priza standard cu un numar anume de tarusi. Se face in functie de sol. Pot sa fie suficienti 3 tarusi sau sa nu fie suficienti nici 15.

Edited by nightmare392, 01 April 2019 - 12:44.


#90
wolfyman

wolfyman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 20.10.2005
incet si sigur casuta creste

Attached Files



Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate