Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Casuta pentru familie numeroasa

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
135 replies to this topic

#1
wolfyman

wolfyman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 20.10.2005
Salut,
Incep si eu jurnalul care sper sa fie si finalizst cu ... in sfarsit la casa mea pe pamant.
Am citit cateva jurnale de pe forum iar cel care ar fi cel mai apropiat si de viziunea mea ar fi cel al Danei.
Dat fiind faptul ca suntem o familie numeroasa imi doresc o casa cu etaj cu 4 dormitoare care sa fie de aprox. 12mp, living maricel dar nu foarte si o bucatarie de cel putin 13-14 mp, camera tehnica...
  Marimea casei sper sa fie pana in 180m desfasurati si presupun ca aprox 140-150 utili. Alte detalii cand ajung la arhitect.
Terenul este deja cumparat undeva in apropierea Bucurestiului dar deoarece sunt ca un copil cand vreau ceva l am cumparat fara sa l pun pe propietar sa imi aduca CU pentfu informare dar sper sa n am probleme. Terenul are 1030 mp cu capete de 16 m si 18m. Accesul la teren se face pe un pod peste un canal de colectare al apelor de ploaie.
Aici s ar putea sa am o problema si poate ma puteti ajuta inainte sa ma lovesc la usi. Cadastrul terenului este facut inainte de vanzare, normal dar podetul a fost construit de vechiul propietar conform antecontractului de vanzare. Pentru podet am toate actele de constructie si toate stampilele si semnaturile dar pe cadastrul terenului nu apare accesul pe podet pt ca la momentul constructiei nu era podetul facut. Imi pot da CU sau trebuie sa fac cadastru terenului din nou in care sa apara si podetul?
Voi pune niste poze cu pozitia terenului si unde vine podetul in raport cu terenul.
  Sper ca nu v am plictisit si sper sa invatam unii de la altii ( sunt sigur ca mai mult eu de la voi ca nu am experienta in constructii)


#2
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
In acte terenul nu are acces la un drum ? care este ala ?

#3
wolfyman

wolfyman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 20.10.2005
In acte are dar sunt ceva probleme. In contract notara a scris clar ca accesul la teren se face prin podetul cu autorizarea de constructie si receptie. Celalalt acces care apare in cadastru este incert ca la judecatorie dupa partaj nu a fost numit ca drum de acces si partea care ar fi drum nu are propietar. Cel putin asta mi a explicat fostul propietar care a preferat sa faca podet cu banii proprii pentru a putea vinde terenul.

#4
wolfyman

wolfyman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 20.10.2005
Atasez si 2 poze sper cat de cat lamuritoare. Modificarile au fost facute direct de pe telefon, scuzati calitatea

Attached Files



#5
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,017
  • Înscris: 06.09.2008
Cat creste canalul cand ploua mult ?
Aveam la tara o garla care 1 data la cativa ani crestea 2-3m.. dar la canal de scurgere banuiesc ca nu-s probleme.

Ce sa zic, nu-mi prea place parcela (tip vagon)... si cu probleme de acces.
Probabil ai "salvat" cateva mii de euro vs o parcela mai normala, dar imo nu merita... pt ce vrei tu, merita la o casa mica

Edited by sirgoofy, 19 November 2017 - 07:16.


#6
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,017
  • Înscris: 06.09.2008

View Postwolfyman, on 18 noiembrie 2017 - 22:47, said:

.. Terenul are 1030 mp cu capete de 16 m si 18m.
Ah, e ok, aveam impresia ca e ingust rau..

#7
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 30.07.2007
In schita aia nu apare nici o cale de acces alaturata parcelei. Nici canalul despre care se face vorbire. LE: am vazut acum, canal este.
O sa fie greu de obtinut AC, dupa parerea mea. Terenul e intravilan?

Edited by crocko.dilul, 19 November 2017 - 08:10.


#8
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Tocmai ce este interesant nu se vede ok . Ala pare un teren agricol in cimp ...

#9
wolfyman

wolfyman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 20.10.2005

View Post86-APP, on 19 noiembrie 2017 - 08:13, said:

Tocmai ce este interesant nu se vede ok . Ala pare un teren agricol in cimp ...

Revin azi cu un plan mai detaliat.

@crocko.dilul  Este intravilan agricol dar sunt case de jur imprejur asfalt, utilitati

@sirgoofy    creste ceva cam un metru dar mai ramane inca un metru si jumatate pana in buza canalului.


#10
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Miroase a zona Odai ....

#11
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007

View Postwolfyman, on 18 noiembrie 2017 - 22:47, said:

Salut,
Incep si eu jurnalul care sper sa fie si finalizst cu ... in sfarsit la casa mea pe pamant.
Am citit cateva jurnale de pe forum iar cel care ar fi cel mai apropiat si de viziunea mea ar fi cel al Danei.
Dat fiind faptul ca suntem o familie numeroasa imi doresc o casa cu etaj cu 4 dormitoare care sa fie de aprox. 12mp, living maricel dar nu foarte si o bucatarie de cel putin 13-14 mp, camera tehnica...
  Marimea casei sper sa fie pana in 180m desfasurati si presupun ca aprox 140-150 utili. Alte detalii cand ajung la arhitect.
Terenul este deja cumparat undeva in apropierea Bucurestiului dar deoarece sunt ca un copil cand vreau ceva l am cumparat fara sa l pun pe propietar sa imi aduca CU pentfu informare dar sper sa n am probleme. Terenul are 1030 mp cu capete de 16 m si 18m. Accesul la teren se face pe un pod peste un canal de colectare al apelor de ploaie.
Aici s ar putea sa am o problema si poate ma puteti ajuta inainte sa ma lovesc la usi. Cadastrul terenului este facut inainte de vanzare, normal dar podetul a fost construit de vechiul propietar conform antecontractului de vanzare. Pentru podet am toate actele de constructie si toate stampilele si semnaturile dar pe cadastrul terenului nu apare accesul pe podet pt ca la momentul constructiei nu era podetul facut. Imi pot da CU sau trebuie sa fac cadastru terenului din nou in care sa apara si podetul?
Voi pune niste poze cu pozitia terenului si unde vine podetul in raport cu terenul.
  Sper ca nu v am plictisit si sper sa invatam unii de la altii ( sunt sigur ca mai mult eu de la voi ca nu am experienta in constructii)

Trebuia sa iei un CU sa vezi cum sta treaba înainte sa cumperi. Ce te faci dacă ai pe sub teren o magistrala de apa, gaz, etc. CU de informare poate lua oricine nu trebuie sa fii musai propietar. Scoate măcar acum unul măcar sa vezi ce e de făcut. Pe urma discuți cu arhitectul localității (la primarie) sa vezi cum o rezolvi legal .

#12
wolfyman

wolfyman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 20.10.2005
@86-APP  - Da, cam pe acolo

@picomouse - asta fac acum. Doar ca sper sa nu mi intoarca hartiile pt ca nu apare podetul peste canal in schite. Miercuri ridic documentele de la ocpi si depun la primarie....sper.

Attached Files



#13
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,026
  • Înscris: 07.11.2006
Cu putoarea emanata de mizeriile aruncate de civilizatii secolului XXI in canalul respectiv,cum stai?

#14
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Daca esti in zona unde am presupus eu , nu cred ca vei avea probleme cu primaria , ca s-au acceptat " podetele " .Daca si pe partea ta , linga canal se va face strada , atunci este posibil ca podetul tau " sa plece " . Acum depinde cit esti " in fund " , ca modernizarile au inceput .
Viitorul la canalul ala , pt circotasi , este astuparea si transformarea in strazi late , smechere ...Asta este proiectul ...

#15
wolfyman

wolfyman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 20.10.2005

View Postadisz, on 19 noiembrie 2017 - 14:34, said:

Cu putoarea emanata de mizeriile aruncate de civilizatii secolului XXI in canalul respectiv,cum stai?

De cate ori am trecut pe acolo n am simtit nici un miros deranjant. In vara a fost curatat canalul iar daca vad pe cineva ca si deverseazs mizeriile se poate face reclamatie. Eu personal voi curata partea mea de canal ( lungimea terenului). Primaria are pe lista de investitii casetarea canalelor dar nu ma bazez pe primarie.

#16
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Deci ai auzit si tu ! Este destul de ambitios primarul , bani cam sint , deci sanse mari .

#17
wolfyman

wolfyman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 20.10.2005

View Post86-APP, on 19 noiembrie 2017 - 14:51, said:

Deci ai auzit si tu ! Este destul de ambitios primarul , bani cam sint , deci sanse mari .

Apare pe site-ul primariei. Sper sa si faca ca va fi bine. Mai mult sper la metrou dar de...poate nepotii

#18
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Sa sti ca si la ala sint sanse mari .

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate