Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 

Casuta pentru familie numeroasa

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
135 replies to this topic

#91
Iliev20

Iliev20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 10.02.2008
Si frumos as mai zice eu, ai o echipa care lucreaza ok pentru vremurile astea...

#92
wolfyman

wolfyman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 20.10.2005
Multumesc. Sunt si eu multumit de echipa. Am luat o prin recomandare de la niste buni prieteni de familie.
Poate o avea si efect ca eu nu negociez. Daca mi se zice un pret si simt persoana serioasa ii dau cat imi cere. Daca simt ca nu i serioasa sau pretul mi se pare prea mare pur si simplu refuz politicos si merg mai departe.


#93
wolfyman

wolfyman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 20.10.2005
S-au turnat stalpii ! Nu par perfecti sunt si ceva segregari. Acum ca nu s de meserie nu mi dau seama daca e nasol sau nu. Atasez niste poze. Daca are cineva vre un sfat e binevenit sa mi l impartaseasca

Attached Files



#94
wolfyman

wolfyman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 20.10.2005
Salutare! Noutati.....multa ploaie. Avansam printre picaturi.

Sper sa se toarne saptamana care vine scara si tavanul parterului

Attached Files



#95
wolfyman

wolfyman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 20.10.2005
Ieri au reusit sa toarne placa si scarile. Azi sper sa ajung sa fac niste poze.

Intr un final am inceput sa umblu pentru bransari....stiu ca tarziu chiar f tarziu. Primele probleme....1. apa. Cei de la apa au zis ca s ar putea sa fie nevoie sa fac caminul pentru apometru sub sosea ca nu au voie sa l faca pe domeniu privat ( curtea mea) deoarece nu pot citi apometru. Mi se pare incredibi.....

2. Gazele. Cand au vazut amplasarea casei si ca trecerea tevii de gaz trebuie facuta peste canalul de desecare mi a zis ca spera ca am pregatite cateva zeci de mii de lei pentru bransare. Sper ca vb prostii si astept oferta oficiala facuta de un inginer.

Acum intrebare pt cunascatori: Daca ofertele de bransare apa + gaz se apropie de 6 7 mii de euro nu ar fi mai rentabil o pompa de caldura cu put vertical? Are cineva mai multe detalii? Rog ajutor sa mi fac o idee. Am inceput sa sap dar domeniu din ce am vazut e f vast. Multumesc anticipat

#96
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007
Pentru problemele astea era bine sa te intereseazi inainte chiar si de alegerea arhitectului, sunt fooarte importante. Dar asta e acum...poate citesc altii si invata ceva din asta.
Daca trebuie sa dai peste o anumita suma la bransamentul gazelor (sa zicem 3k eur) as baga banii astia in termosistem suplimentar si as incalzi electric. Adica sa te asiguri ca nu ai nevoie de o putere maxima mai mult de ..sa spunem 3kw pe care sa ii asiguri cu energie electrica (eventual ajuti cu o mini-eoliana). Dar ca sa ajungi la cifra aia de 3kw trebuie ceva pregatire tehnica si investitie in termosistem. Insa cu ocazia asta te vei asigura ca o sa ai cost mic cu incalzirea/racirea pe toata durata vietii in acea casa.

P.S: pe langa pretul exorbitant cu racordarea la gaze mai ai si timp de asteptare de vreo 2 ani, cam asta e media prin aceste parti...deci un motiv in plus sa te gandesti la ce ti-am scris.

Edit: in Mogosoaia toata lumea (de care stiu) are apometrul pe domeniu privat in curtea proprie la maxim 1m de gard. Si nu doar acolo..de fapt nu stiu undeva sa iti monteze apometrul in afara gardului. Deci se poate fara probleme..probabil e vorba de alte lucruri acolo..

Edited by catalijns, 22 May 2019 - 10:12.


#97
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,894
  • Înscris: 27.02.2008

 wolfyman, on 22 mai 2019 - 09:32, said:

1. apa. Cei de la apa au zis ca s ar putea sa fie nevoie sa fac caminul pentru apometru sub sosea ca nu au voie sa l faca pe domeniu privat ( curtea mea) deoarece nu pot citi apometru. Mi se pare incredibi.....
Asa-i cu caminele..firidele....trebuie sa fie la limita proprietatii ..pe domeniul public.

 wolfyman, on 22 mai 2019 - 09:32, said:

2. Gazele. Cand au vazut amplasarea casei si ca trecerea tevii de gaz trebuie facuta peste canalul de desecare mi a zis ca spera ca am pregatite cateva zeci de mii de lei pentru bransare. Sper ca vb prostii si astept oferta oficiala facuta de un inginer.
mie mi-au luat vreo ~5000 lei..pe documentatie (AC / dosare..avize) si executie..doar ca sa-mi ingroape 25ml de teava (facuse cineva o extindere de retea (acu peste 10 ani in urma)..dar cu teava supra-terana..Cei ce aveau teren pe acolo..trebuiau sa zboare..ca sa poata intra / bine..era zona verde..in pustiu.. cand au facut lucrarea aia..)..Din cate stiu, bransamentele cu teava  supraterana..is ceva mai ieftine..Cel mai bine e sa astepti acordul de racordare si solutia propusa..ca pe acolo iti zic costurile exacte.

Vecini racordati la gaz nu ai pe acolo? Ei cum au facut?

Edited by manghels, 22 May 2019 - 10:09.


#98
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,427
  • Înscris: 29.04.2008

 manghels, on 22 mai 2019 - 10:07, said:

Asa-i cu caminele..firidele....trebuie sa fie la limita proprietatii ..pe domeniul public.

La mine caminul de apa e in curte. Citirea se face radio.

#99
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,894
  • Înscris: 27.02.2008
La tine si-au dat seama aia..ca-i mai simplu asa..altii prefera sa plimbe pe unu pe drum sa le citeasca.

#100
wolfyman

wolfyman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 20.10.2005
Au gaz toti. Dar nici unul in pozitia mea peste canal. Sunt deschizator de drumuri pe partea mea. Sper sa nu fie cum au zis ei ca nu s dispus sa platesc atata banet pe 12 m de teava. mai bine pompa de caldura chiar daca o sa fie mai scump un pic. Asa ca pana aflu scorul final imi fac teme pentru pompa.

Si mie mi se parea normal sa fie caminul in curte.

#101
wolfyman

wolfyman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 20.10.2005
Salutare!  Am oferta de la Otto gaz pentru bransare si lucrare la cheie pana la punctele de consum aproape 19600 lei. E mult e putin nu prea am ce face. M ar costa mult mai mult o pompa de caldura cu put vertical. In rest am mai avansat nitelus, am avut si probleme... s au gresit niste stalpi si acum am in talp de 35 pe 30 in loc de 30 pe 30. o sa arate urat un colt dintr o camera. Si scara e facuta gresit si trebuie sa o repare, n au calculat corect cota 0 care este cu tot cu izolatie si finisaj si ei au considerat cota 0 cota placii.

in concluzie, sa nu aveti incredere in constructor si diriginte si sa verificati singuri. Eu oricum mi am propus sa nu ma consum psihic la constructia casei, si consider ca atata timp cat putem sa aplicam solutii tehnice corecte de reparatie pot sa dorm linistit. Atasez niste poze cu constructia si cu un desen pentru gaze sa mi spuneti daca e pretul exagerat .

In ultima poza e un pisoias de aprox 2 saptamani care a fost ori parasit ori a patit ceva mamica lui pe care o hraneam pe teren. L am gasit plin de muste si cred ca nu mai era hranit de 2 sau 3 zile. L am infiat pana in momentul in care se v a face mare si va creste la casuta. Bea lapte de pisica din biberon 😯. Nu ma asteptam sa existe asa ceva.

Attached Files



#102
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007
Cu instalatia de utilizare, taxe bransament, centrala si instalatie de incalzire o sa treci lejer de 10k. Poate faci un business case ceva si daca cifrele vor fi favorabile  alegi o termoizolatie super buna care sa iti permita incalzirea pe curent cu niste costuri mici. Si nu mai depinzi nici de distrigaz..companie despre care nu am cuvinte sa o descriu. Gandeste-te bine, acum e momentul sa decizi. A explicat kolf mai bine pe jurnalul lui, daca m-as intoarce in timp as alege solutia asta fara ezitare, practic o investie versus consum...

#103
wolfyman

wolfyman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 20.10.2005
Salutare. Intampin o situatie neprevazuta si poate ma ajutati. Azi am fost vizitat de garda de mediu. M-a intrebat de contractul pentru deseuri pe care i l-am aratat cat si despre hartie de ridicare a deseurilor. Pana acum eu n-am chemat sa ridice deseurile deoarece am in contract ca daca cer container de 4 mc, il am pentru 48 de ore. Eu nu cred ca am strans pana acum 4mc dar mi a zis ca-ma da amenda 15000 lei. Acum pe seara l am sunat sa-i zic ca eu pot sa-i fac dovada ca nu a fost aruncat pe camp aiurea ca am caramizile sparte nefolosite pe teren la care a zis ca asta i alta problema ca nu s depozitate corespunzator.

Stiti vre-un articol de lege pe care sa-l citesc sa vad daca are dreptate sau nu?  S-a mai lovit cineva de problema asta? Nu zic poate omul are dreptate. Eu intradevar doar ce-am terminat azi cu acoperisul ( lemnaraia) si am stive de lemne dar alea le iau bsietii pentru foc. Nu am gunoi care sa iasa de pe terenul meu.

Atasez si niste poze, sa-mi ziceti daca merit amenda.

Attached Files



#104
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
Pai la mine arata si mai urat. :(
Damn, nu stiam ca se dau amenzi pentru asta.. ei ce ar vrea? ca TOT gunoiul rezultat in urma constructiei sa stea DOAR in containere, care sa fie ridicate continuu (sau la cateva zile) de la santier?

#105
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,894
  • Înscris: 27.02.2008

 wolfyman, on 26 august 2019 - 16:32, said:

Salutare. Intampin o situatie neprevazuta si poate ma ajutati. Azi am fost vizitat de garda de mediu.

Nu stiu legile insa si pe mine m-au amendat pt fum (poluare). Ardeau doreiii niste resturi pe acolo..si iesea ceva fum. N-am comentat prea mult si le-am platit. Insa tot atunci mi-au zis ca-s pasibil de amenzi pentru: depozitare si contract cu salubritatea + program de ridicare deseuri.. (in principiu era treaba constructorului pt ca-i predasem santierul..etc).

Aveam ceva deseuri (moloz) pe langa casa (era la rosu spre gri) dar erau destul de bine depozitate / ingradite. Nu m-au amendat pentru alea insa le-am dus rapid de acolo. 1500 lei mi se pare cam mult..mi-e mi-au dat 300.

Edited by manghels, 26 August 2019 - 16:40.


#106
wolfyman

wolfyman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 20.10.2005
Nu 1500 lei ci 15000 lei pt ca nu pot sa fac dovada ca a fost pana acum ridicat

#107
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,894
  • Înscris: 27.02.2008
Oauuu...De ce asa mult?
Astea erau amenzi pt pers juridice. La pers fizice era mai jos nivelul parca. Ti-au zis in ce lege is baremurile astea?

La mine a fost acu 2 ani..aventura..

Edited by manghels, 26 August 2019 - 17:29.


#108
wolfyman

wolfyman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 20.10.2005
Incerc sa gasesc legea si ce amenzi sunt

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate