Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Totul despre Pizza! (Pizzerie)

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
347 replies to this topic

#55
Fetcu

Fetcu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 19.07.2014

View Poststlk, on 16 noiembrie 2017 - 21:32, said:

La cate grade ai dat tu cuptorul? (sus si jos ) ca ai cam ars pizza.
Pui o poza si cu o pizza ridicata sa vedem si noi cum arata dedesubt?
Nui arsa... Stai sa vina o comanda ca nu am nicio poza cu pizza dedesupt! Pizza trebuie un pic rumenita ca sa aibe gust afumat asa... Lucrezi in domeniu?

View Postjamesjames91, on 16 noiembrie 2017 - 21:26, said:

eu asa fac pizza

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/HUrGjEVR0Ok?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

sau asa

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Lkt6kZE6t9g?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#56
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,439
  • Înscris: 15.07.2008
Care ti se pare cea mai usoara metoda de intins aluatul ?
a) facaletul  b  ) cu degetele pe masa c) cu degete pe marginea mesei de lucru ?
Cam cat timp iti ia sa faci o pizza
adica intandire aluat..pana in momentul in care o bagi in cuptor (de exemplu la o pizza  Quattro Stagioni)

Edited by stlk, 16 November 2017 - 21:44.


#57
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,677
  • Înscris: 24.11.2015
Orice reteta, metoda as incerca sau alti cunoscuti ar incerca, niciodata nu iese ca aia de la pizzerie facuta pe vatra Posted Image

#58
jamesjames91

jamesjames91

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 04.11.2017
gauresti aluatul   cand il intinzi?

Edited by jamesjames91, 16 November 2017 - 21:45.


#59
Fetcu

Fetcu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 19.07.2014
Cam asa arata pizza dedesupt... Oricum depinde si de cuptor cat de incis sau cat de rece este...

In legatura cu modul de intins aluatul: la pizza napoletana nu trebuie folosit deloc facaletul, practic aerul din aluat trebuie inpins catre exterior, si asa iese marginea aia umflata la inceput faceam cu facaletul dar nu aveam rezultate bune deloc, iesea pizza uscata pe margini din cauza ca scoteam aerul din aluat de tot[ https://uploads.tapatalk-cdn.com/20171116/eab1b96e0509e7fac64ff599b08c900d.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

View Postjamesjames91, on 16 noiembrie 2017 - 21:44, said:

gauresti aluatul   cand il intinzi?
Depinde de aluat si cat de grabit esti... Daca se gaureste nu o poti lua pe lopata, se lipeste. Daca se gaureste in cuptor iar se lipeste..

O pizza o fac cam in 30 de secunde maxim 1 minut

Pizza dedesupt[ https://uploads.tapatalk-cdn.com/20171116/f806588ff665d64a6dd7aa793774987d.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#60
jamesjames91

jamesjames91

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 04.11.2017

View PostTruculMagic, on 16 noiembrie 2017 - 21:43, said:

Orice reteta, metoda as incerca sau alti cunoscuti ar incerca, niciodata nu iese ca aia de la pizzerie facuta pe vatra Posted Image

are mama o cunostina care lucreaza la panificatie..din cand in cand mai cumparam de la ea aluat de pizza..Iese exact ca la pizzerie..ideea e sa nu pui multe igrediente..sos rosu, salam uscat,cascaval  si cam atat..sa nu exagerezi Posted Image. o bag in cuptorul preincalzit si o tii in jur de 15  de min:)..imi iese de fiecare data, cel putin vizual:)))

PS. iti dau dreptate la mici, cei mai buni sunt cei de la tarabe:)nu-mi ies niciodata

Edited by jamesjames91, 16 November 2017 - 21:57.


#61
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,439
  • Înscris: 15.07.2008

View PostFetcu, on 16 noiembrie 2017 - 21:49, said:

Cam asa arata pizza dedesupt... Oricum depinde si de cuptor cat de incis sau cat de rece este...
Arata binisor, cuptorul e mai nou? ca la aproape 400 de grade la un cuptor mai vechi scoate o pizza care nu arata bine deloc (de obicei ii trebuie 300/300) stai mai mult sa se faca dar arata bine. Oricum eu nu prea mananc pizza dar atunci cand mananc nu mai ramane nimic din ea (chiar daca are un pic de arsura)
Apropo nu zice nimic patronul ca stai pe forum sa pui poze si comentarii  ?

View Postjamesjames91, on 16 noiembrie 2017 - 21:44, said:

gauresti aluatul   cand il intinzi?
Adica sa dai cu dispozitivul  asta (perforator aluat)  pe ea?
[ https://images5.bizoo.eu/image/img360/sale/2009/4/26/Dispozitiv-pentru-perforat-aluat_506691_1240743815.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

View Postjamesjames91, on 16 noiembrie 2017 - 21:50, said:

are mama o cunostina care lucreaza la panificatie..din cand in cand mai cumparam de la ea aluat de pizza..Iese exact ca la pizzerie..ideea e sa nu pui multe igrediente..sos rosu, salam uscat,cascaval  si cam atat..sa nu exagerezi Posted Image. o bag in cuptorul preincalzit si o tii in jur de 15  de min:)..imi iese de fiecare data, cel putin vizual:)))

PS. iti dau dreptate la mici, cei mai buni sunt cei de la tarabe:)nu-mi ies niciodata
Initiatorul subiectului lucreaza intr-o pizzerie, iti dai seama ca trebuie sa puna ingredintele in functie de ce vrea clientul.

Edited by stlk, 16 November 2017 - 22:04.


#62
jamesjames91

jamesjames91

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 04.11.2017

View Poststlk, on 16 noiembrie 2017 - 22:00, said:

Arata binisor, cuptorul e mai nou? ca la aproape 400 de grade la un cuptor mai vechi scoate o pizza care nu arata bine deloc (de obicei ii trebuie 300/300) stai mai mult sa se faca dar arata bine. Oricum eu nu prea mananc pizza dar atunci cand mananc nu mai ramane nimic din ea (chiar daca are un pic de arsura)
Apropo nu zice nimic patronul ca stai pe forum sa pui poze si comentarii  ?


Adica sa dai cu dispozitivul asta pe ea?
[ https://images5.bizoo.eu/image/img360/sale/2009/4/26/Dispozitiv-pentru-perforat-aluat_506691_1240743815.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

da, nu stiu cum se numeste..  :|

#63
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,439
  • Înscris: 15.07.2008

View Postjamesjames91, on 16 noiembrie 2017 - 22:03, said:


da, nu stiu cum se numeste..  Posted Image

...am scris si mai sus (perforator aluat)
Asta de obicei se foloseste la aluatul prea proaspat si la blat pufos (dublu)-daca nu ma insel-

#64
Fetcu

Fetcu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 19.07.2014
Nu  perforez aluatul! Poate doar la pizza la tava, desi nu inteleg... Daca faci gaura in aluat cand se infierbanta mozzarela curge si se lipeste de cuptor sau de tava

#65
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006
Cred ca este doar pentru blatul gros.

#66
Fetcu

Fetcu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 19.07.2014

View Poststlk, on 16 noiembrie 2017 - 22:00, said:

Arata binisor, cuptorul e mai nou? ca la aproape 400 de grade la un cuptor mai vechi scoate o pizza care nu arata bine deloc (de obicei ii trebuie 300/300) stai mai mult sa se faca dar arata bine. Oricum eu nu prea mananc pizza dar atunci cand mananc nu mai ramane nimic din ea (chiar daca are un pic de arsura)
Apropo nu zice nimic patronul ca stai pe forum sa pui poze si comentarii  ?


Adica sa dai cu dispozitivul  asta (perforator aluat)  pe ea?
[ https://images5.bizoo.eu/image/img360/sale/2009/4/26/Dispozitiv-pentru-perforat-aluat_506691_1240743815.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Initiatorul subiectului lucreaza intr-o pizzerie, iti dai seama ca trebuie sa puna ingredintele in functie de ce vrea clientul.
Ma bucur ca tiai dat seama.... In pizzerie nu poti face o piza numai cu 2 ingrediente... Pana la urma cand mergi sa mananci o pizza ii zici sa puna ce vrei tu pe ea

mas bucura daca ar intra pe topic un pizzier cu experienta mai multa sa invatam de la el!

View Poststlk, on 16 noiembrie 2017 - 22:00, said:

Arata binisor, cuptorul e mai nou? ca la aproape 400 de grade la un cuptor mai vechi scoate o pizza care nu arata bine deloc (de obicei ii trebuie 300/300) stai mai mult sa se faca dar arata bine. Oricum eu nu prea mananc pizza dar atunci cand mananc nu mai ramane nimic din ea (chiar daca are un pic de arsura)
Apropo nu zice nimic patronul ca stai pe forum sa pui poze si comentarii  ?


Adica sa dai cu dispozitivul  asta (perforator aluat)  pe ea?
[ https://images5.bizoo.eu/image/img360/sale/2009/4/26/Dispozitiv-pentru-perforat-aluat_506691_1240743815.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Initiatorul subiectului lucreaza intr-o pizzerie, iti dai seama ca trebuie sa puna ingredintele in functie de ce vrea clientul.
Patronul nu zice nimik, cand este treaba tragem tare cand nu... Stam pe telefoane :))) nu ii peste tot la fel... Sunt sefi care nici nu te lasa sa stai deloc..

#67
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,439
  • Înscris: 15.07.2008

View PostFetcu, on 16 noiembrie 2017 - 22:18, said:

Nu  perforez aluatul! Poate doar la pizza la tava, desi nu inteleg... Daca faci gaura in aluat cand se infierbanta mozzarela curge si se lipeste de cuptor sau de tava
presupun ca lucrezi cu aluat care a stat la rece in frigider ore bune, cu aluat proaspat ai lucrat vreo data? adica imediat cum se face aluatul, sa-l folosesti?(sau chiar dupa aproape o ora)

View PostFetcu, on 16 noiembrie 2017 - 22:23, said:

Patronul nu zice nimik, cand este treaba tragem tare cand nu... Stam pe telefoane Posted Image)) nu ii peste tot la fel... Sunt sefi care nici nu te lasa sa stai deloc..
Lucrezi la o pizzerie de cartier sau in una de brand? ca in cele de brand nu cred ca te lasa sa faci asa ceva. Macar de te pune sa asamblezi la cutii de pizza Posted Image si tot nu te lasa sa stai pe telefon.

Edited by stlk, 16 November 2017 - 22:34.


#68
Fetcu

Fetcu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 19.07.2014

View Poststlk, on 16 noiembrie 2017 - 22:24, said:

presupun ca lucrezi cu aluat care a stat la rece in frigider ore bune, cu aluat proaspat ai lucrat vreo data? adica imediat cum se face aluatul, sa-l folosesti?(sau chiar sa aproape o ora)

Lucrezi la o pizzerie de cartier sau in una de brand? ca in cele de brand nu cred ca te lasa sa faci asa ceva. Macar de te pune sa asamblezi la cutii de pizza Posted Image si tot nu te lasa sa stai pe telefon.
Am vreo 3 ani de cand fac pizza... Cum mau invatat ei lasam aluatul cam 2 3 ore si dupa faceam pizza, dar rezultatele nu erau cine stie ce... Acum ca am mai prins ceva experienta si dupa multa informare de pe internet am ajuns sa las aluatul chiar si 3 zile si dupa sa fac pizza cu el! Asa avand cele mai bune rezultate. Cu aluat proaspat nu iese o pizza buna.. Iese marginea seaca. Plus ca drojdia nu a fermentat de tot si o sa iti faca si probleme la stomac!

#69
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,439
  • Înscris: 15.07.2008

View PostFetcu, on 16 noiembrie 2017 - 22:38, said:

Am vreo 3 ani de cand fac pizza... Cum mau invatat ei lasam aluatul cam 2 3 ore si dupa faceam pizza, dar rezultatele nu erau cine stie ce... Acum ca am mai prins ceva experienta si dupa multa informare de pe internet am ajuns sa las aluatul chiar si 3 zile si dupa sa fac pizza cu el! Asa avand cele mai bune rezultate. Cu aluat proaspat nu iese o pizza buna.. Iese marginea seaca. Plus ca drojdia nu a fermentat de tot si o sa iti faca si probleme la stomac!
Se mai intampla sa ramai fara provizi in frigider si in caz ca bagi proaspat trebuie sa dai cu dispozitivul de perforat
altfel pizza face numai balonase in cuptor Posted Image spuneai tu ca iti curge mozzarela prin gauri, pai nu prea are cum sa curga fiindca nu se apasa pe dispozitiv si apoi sosul ar trebui sa curga mai intai dar nici ala nu curge.
Parerea mea e ca un aluat bun trebuie sa stea la frigider minim 12 ore dar nici prea mult nu e bine.

Edited by stlk, 16 November 2017 - 22:59.


#70
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,677
  • Înscris: 24.11.2015
Apoi daca luam in considerare cat consumam cu un cuptor, ingrediente , munca... mai bine dam 15-20 lei pe o pizza si o mancam gata facuta.

#71
DJPocaitul

DJPocaitul

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,778
  • Înscris: 17.09.2014
Cu aluat din ala congelat cum iese pizza ?

#72
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,439
  • Înscris: 15.07.2008

View PostDJPocaitul, on 16 noiembrie 2017 - 23:18, said:

Cu aluat din ala congelat cum iese pizza ?
Un blat de pizza arata bine daca aluatul a fost la rece in nici un caz congelat.
Nu ai mancat niciodata pizza (care a fost congelata) de la supermarket ? Mi mi se pare o porcarie!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate