Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Totul despre Pizza! (Pizzerie)

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
347 replies to this topic

#19
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,502
  • Înscris: 22.12.2015
Nici de cum cele mai reusite, e ce am gasit rapid pe HDD.

Edit: greseala mea, acuma vad, ca prima era o lasagna. Sorry

Attached Files


Edited by doxan, 16 November 2017 - 20:23.


#20
bilti

bilti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,020
  • Înscris: 14.11.2006
pun si eu cateva poze. important la pizza facuta in cuptor acasa e sa avem o tava groasa ce retine caldura. eu folosesc una de fonta. la primavara vreau sa-mi fac un cuptor de lut.  o pizza de calitate de 33cc iese cam la 3-4 lei.

Attached Files



#21
Fetcu

Fetcu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 19.07.2014

View Postrosix, on 16 noiembrie 2017 - 20:05, said:

Exact... deci nu trebuie exagerat in grosimea blatului, plus in adaosuri de materiale ieftine pe suprafata pizza. De exemplu, dupa parerea mea, porumbul nu are ce cauta in pizza (chiar daca si Pizza Hut il foloseste). Cele mai bune ies cu blat echilibrat si mozarella, parmezan, ciuperci, prosciuto, masline, chestii din astea.
Sunt multe tipuri de pizza exagerate in branza - pai daca vrei coca cu branza, faci branzoaice, scovergi sau altele similare... coca cu branza si cu sos chiar nu merge.

Mie blaturile imi par ok.. dar toate au aceeasi deficienta ca si cele facute in casa - blat crescut si uneori ars pe margini si nefacut/necrescut/crud in mijloc... Habar n-am care e explicatia dar, cand faci pizza la cuptorul de aragaz intotdeauna iese asa....

De aceea, daca n-as avea ce face cu banii mi-as lua un cuptor electric special ptr pizza cu o incinta mica, astfel incat sa se coaca cum trebuie. Niciodata la aragaz, fiind cuptorul mare, nu iese ce trebuie.
Daca te uiti atent acel blat gros este plin de aer... Nui aluat crud si greu de mancat, este foarte pufos si lejer de mancat! Sincer nam facut niciodata pizza acasa, dar sa stii ca este sunt foarte importante toate aspectele... Aluat bun, cuptor bun, ingrediente bune,cresterea aluatului buna,temperatura foarte importanta,, practic daca le faci pe toate aspectele bune si unul nu... Tot nu ai un rezultat pe masura! Mas bucura foarte mult daca ar intra pe acest topic si pizzieri adevarati sa ne dea cate o explicatie unde avem nevoie:)

#22
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,502
  • Înscris: 22.12.2015
excelent arata, bravo !

#23
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015

View Postrosix, on 16 noiembrie 2017 - 20:05, said:



Mie blaturile imi par ok.. dar toate au aceeasi deficienta ca si cele facute in casa - blat crescut si uneori ars pe margini si nefacut/necrescut/crud in mijloc... Habar n-am care e explicatia dar, cand faci pizza la cuptorul de aragaz intotdeauna iese asa....


tie nu ar trebui sa ti se dea voie sa vorbesti despre pizza, mai putin sa emiti opnii critice.
pizza se face la foc puternic si timp de expunere mic. temperaturile mari normal ca ard blatul pe margine, unde nu este protejat de nici'un sos, de nimic umed si la fel de normal ca in mijloc ramane un pic mai moale unde are tone de ingrediente ca sa'l protejeze (blatul). ideea e sa nu ramana nefacut in mijloc

un plat reusit si copt ca la carne, fie la cuptor cu lemne, fie electric, MEREU va fi ars pe margine si moale la mijloc. asta in ideea ca nu mergem pe pizza americana gen Chicago unde este gros si mare ca un cozonac

View Postrosix, on 16 noiembrie 2017 - 20:05, said:

Mie blaturile imi par ok.. dar toate au aceeasi deficienta ca si cele facute in casa - blat crescut si uneori ars pe margini si nefacut/necrescut/crud in mijloc... Habar n-am care e explicatia dar, cand faci pizza la cuptorul de aragaz intotdeauna iese asa....


tie nu ar trebui sa ti se dea voie sa vorbesti despre pizza, mai putin sa emiti opnii critice.
pizza se face la foc puternic si timp de expunere mic. temperaturile mari normal ca ard blatul pe margine, unde nu este protejat de nici'un sos, de nimic umed si la fel de normal ca in mijloc ramane un pic mai moale unde are tone de ingrediente ca sa'l protejeze (blatul). ideea e sa nu ramana nefacut in mijloc

un plat reusit si copt ca la carne, fie la cuptor cu lemne, fie electric, MEREU va fi ars pe margine si moale la mijloc. asta in ideea ca nu mergem pe pizza americana gen Chicago unde este gros si mare ca un cozonac

#24
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,513
  • Înscris: 30.10.2003

View Postdoxan, on 16 noiembrie 2017 - 20:21, said:

Nici de cum cele mai reusite, e ce am gasit rapid pe HDD.

Edit: greseala mea, acuma vad, ca prima era o lasagna. Sorry
Prima e lasagna, a doua e o omleta.

#25
n-am

n-am

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 29.02.2016
N-am mai facut de mult pizza, dar cand faceam, cam asa o faceam:
Attached File  DSC05165.JPG   431.19K   153 downloads

#26
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,502
  • Înscris: 22.12.2015
Si eu vreau sa-mi fac un cuptor folosind tipul acesta de caramizii pentru samotare, m-am gandit la o forma conica :

Attached Files


Edited by doxan, 16 November 2017 - 20:28.


#27
Fetcu

Fetcu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 19.07.2014

View Postbilti, on 16 noiembrie 2017 - 20:24, said:

pun si eu cateva poze. important la pizza facuta in cuptor acasa e sa avem o tava groasa ce retine caldura. eu folosesc una de fonta. la primavara vreau sa-mi fac un cuptor de lut.  o pizza de calitate de 33cc iese cam la 3-4 lei.
Observi ca aluatul nu se coace bine?... Ori aluatul nui bun ori temperatura nui buna! Dar credema ca , trebuiesc amandoua sa fie perfecte! Una fara alta nu merge...

#28
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,999
  • Înscris: 14.03.2013

View Postargentum, on 16 noiembrie 2017 - 20:25, said:

tie nu ar trebui sa ti se dea voie sa vorbesti despre pizza, mai putin sa emiti opnii critice.
pizza se face la foc puternic si timp de expunere mic. temperaturile mari normal ca ard blatul pe margine, unde nu este protejat de nici'un sos, de nimic umed si la fel de normal ca in mijloc ramane un pic mai moale unde are tone de ingrediente ca sa'l protejeze (blatul). ideea e sa nu ramana nefacut in mijloc

un plat reusit si copt ca la carne, fie la cuptor cu lemne, fie electric, MEREU va fi ars pe margine si moale la mijloc. asta in ideea ca nu mergem pe pizza americana gen Chicago unde este gros si mare ca un cozonac



tie nu ar trebui sa ti se dea voie sa vorbesti despre pizza, mai putin sa emiti opnii critice.
pizza se face la foc puternic si timp de expunere mic. temperaturile mari normal ca ard blatul pe margine, unde nu este protejat de nici'un sos, de nimic umed si la fel de normal ca in mijloc ramane un pic mai moale unde are tone de ingrediente ca sa'l protejeze (blatul). ideea e sa nu ramana nefacut in mijloc

un plat reusit si copt ca la carne, fie la cuptor cu lemne, fie electric, MEREU va fi ars pe margine si moale la mijloc. asta in ideea ca nu mergem pe pizza americana gen Chicago unde este gros si mare ca un cozonac
Esti pizzer din ala care face aluatul ca painea si ingrediente mizerabile? Genul "saorma cu de toate"? Poate ar trebui sa inveti ca o pizza adevarata are 2-3 ingrediente pe ea si aluatul NU este ars pe margine. Se arde la amatori doar. Ca idee asa, inainte sa ataci pe altii. Mai umbla prin lume sa vezi.

Edited by jm2010, 16 November 2017 - 20:32.


#29
kodiak

kodiak

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,307
  • Înscris: 15.01.2007
Ăsta-i cel mai pervers topic de pe softpedia!Posted Image

#30
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015

View Postjm2010, on 16 noiembrie 2017 - 20:30, said:

Esti pizzer din ala care face aluatul ca painea si ingrediente mizerabile? Genul "saorma cu de toate"? Poate ar trebui sa inveti ca o pizza adevarata are 2-3 ingrediente pe ea si aluatul NU este ars pe margine. Se arde la amatori doar. Ca idee asa, inainte sa ataci pe altii. Mai umbla prin lume sa vezi.

du'te si te culca

#31
Daian95

Daian95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 17.03.2012

View Postn-am, on 16 noiembrie 2017 - 20:26, said:

N-am mai facut de mult pizza, dar cand faceam, cam asa o faceam:
Attachment DSC05165.JPG

Arata extraordinar.

#32
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Eu din poze am inteles ca initiatorul lucreaza la firma de catering si vrea sa stie ce note ii dati la pizza, el fiind incepator.
Pai trebuia sa intrebi direct si nu sa vii cu vrajeli.

#33
Fetcu

Fetcu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 19.07.2014

View Postjm2010, on 16 noiembrie 2017 - 20:30, said:

Esti pizzer din ala care face aluatul ca painea si ingrediente mizerabile? Genul "saorma cu de toate"? Poate ar trebui sa inveti ca o pizza adevarata are 2-3 ingrediente pe ea si aluatul NU este ars pe margine. Se arde la amatori doar. Ca idee asa, inainte sa ataci pe altii. Mai umbla prin lume sa vezi.
Serios? La cate pizerii ai mancat tu si in meniu aveau numai pizza cu 2 3 igrediente? Da o mica cautare pe google si o sa gesesti multe pizze dinastea!

#34
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
foto cu pizza facuta la matteo napoli, pizzerie considerata de unii cea mai buna din italia
am pus foto pt remarcarea arsurilor blatului cat si faptul ca arata destuld e apropiat cu ce a pus initiatorul, in special in ultimile foto
http://www.pizzeriadimatteo.com/
daca trebe sa'i invatam si pe astia cum sa faca pizza, e clar. le stim pe toate

Attached Files


Edited by argentum, 16 November 2017 - 20:41.


#35
Fetcu

Fetcu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 19.07.2014

View Postrid, on 16 noiembrie 2017 - 20:35, said:

Eu din poze am inteles ca initiatorul lucreaza la firma de catering si vrea sa stie ce note ii dati la pizza, el fiind incepator.
Pai trebuia sa intrebi direct si nu sa vii cu vrajeli.
Eu am zis singur ca sunt la inceput... Ideia mea a fost sa fac acest topic ca sa impardasim ideile unii cu altii, cu ocazia asta poate mai invat si eu ceva de aici...

View Postargentum, on 16 noiembrie 2017 - 20:37, said:

foto cu pizza facuta la matteo napoli, pizzerie considerata de unii cea mai buna din italia
am pus foto pt remarcarea arsurilor blatului cat si faptul ca arata destuld e apropiat cu ce a pus initiatorul, in special in ultimile foto
http://www.pizzeriadimatteo.com/
daca trebe sa'i invatam si pe astia cum sa faca pizza, e clar. le stim pe toate
Asa este... Asta ii o pizza napoletana adevarata... Mie imi lipseste acea mozzarela proaspata:)

#36
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Maaaai  .....praduitorilor . Pizza sa face in cuptor cu lemne si trebuie sa arate cam asa :

Acum lucrez la un cuptor , dupa ce am terminat gratarul ( care este un Taj Mahal al tuturor gratarelor ) ...si care va fi cantecul meu de lebada . Usa va fi din sticla,  temperatura controlata , se va servi doar cu vin rosu si muzica italiana ....vai voua , care nu o sa beneficiati ( poate cateva persoane , inca lucrez la selectie )  .

Edited by JurasikMan, 16 November 2017 - 21:03.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate