Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Totul despre Pizza! (Pizzerie)

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
347 replies to this topic

#37
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007

View PostYOUR_GOD, on 16 noiembrie 2017 - 19:46, said:

Mie nu-mi plac, de regula, portiunile mai arse de pe margini. Altfel insa...jos palaria!
nu poti sa scapi de ele, din pacate...

#38
Fetcu

Fetcu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 19.07.2014

View PostJurasikMan, on 16 noiembrie 2017 - 20:58, said:

Maaaai  .....praduitorilor . Pizza sa face in cuptor cu lemne si trebuie sa arate cam asa :
Nu pot sa vad pozele...

#39
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010

View PostFetcu, on 16 noiembrie 2017 - 21:00, said:

Nu pot sa vad pozele...
Norocul tau. AM eu burta, dar nu-s gravid. Daca eram...

#40
Fetcu

Fetcu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 19.07.2014
Aaa si inca o chestie... Aceste pizze sunt facute in cuptor electric nu cu lemne, ceea ce e in defavoarea mea...

#41
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007

View Postrosix, on 16 noiembrie 2017 - 20:05, said:

Sunt multe tipuri de pizza exagerate in branza

nu exista asa ceva!.....

Edited by alexpet, 16 November 2017 - 21:16.


#42
Pascalau

Pascalau

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 24.02.2007
Pai hai sa vedem concret o reteta, nu doar poze. Cum se face blatul? Ce drojdie se foloseste? La cate grade se coace? Cat timp?

#43
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Din pacate arata jalnic , necomestibile , calitate pt un bufet de gara !
Uite cum arata una comestibila , de la un producator mic ....

Attached Files


Edited by 86-APP, 16 November 2017 - 21:11.


#44
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007

View PostJurasikMan, on 16 noiembrie 2017 - 20:58, said:

Maaaai  .....praduitorilor . Pizza sa face in cuptor cu lemne si trebuie sa arate cam asa :Attachment cuptor cu lemne pizza.jpgAttachment 025_cuptoare_pizza_big.jpgAttachment pizza.jpgAttachment pizza bacau.jpg

Acum lucrez la un cuptor , dupa ce am terminat gratarul ( care este un Taj Mahal al tuturor gratarelor ) ...si care va fi cantecul meu de lebada . Usa va fi din sticla,  temperatura controlata , se va servi doar cu vin rosu si muzica italiana ....vai voua , care nu o sa beneficiati ( poate cateva persoane , inca lucrez la selectie )  .
am vazut ketchup? m-ai pierdut....

#45
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
La pizza contaza cu adevarat doar cateva lucruri . Blatul este banal . Sunca , branza si sosul cu care se unge blatul , astea sunt importante. Deasemenea , calitatea ciupercilor si dimensiunile in care sunt taiate . Exclus ciuperci maruntite din conserva . Pentru un plus de aroma , se unge blatul si cu putin usturoi si ( asta-i deja arta ) se picura putina grasime dintr-o creasta de slanina tinuta  la prajit .

#46
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postjm2010, on 16 noiembrie 2017 - 20:30, said:

Esti pizzer din ala care face aluatul ca painea si ingrediente mizerabile? Genul "saorma cu de toate"? Poate ar trebui sa inveti ca o pizza adevarata are 2-3 ingrediente pe ea si aluatul NU este ars pe margine. Se arde la amatori doar. Ca idee asa, inainte sa ataci pe altii. Mai umbla prin lume sa vezi.

Vorbesti prostii... La toate se arde un pic aluatul pe margine si asta nu e o problema, ca doar nu-l faci scrum.
Pizza postata de initiator e destul de buna ca blat si aspect.. Eu as mai plusa la ingrediente la unele dintre ele, sa nu para facute din saracie, dar in rest e ok.

View Post86-APP, on 16 noiembrie 2017 - 21:09, said:

Din pacate arata jalnic , necomestibile , calitate pt un bufet de gara !
Uite cum arata una comestibila , de la un producator mic ....

E comestibila dar e cu rabat la ingrediente. Un fel de scovearga cu branza..

#47
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Pizza adevarata se face cu cate va ingrediente, doar la taranii nostri vezi pizza cu 10-12 ingrediente, ciuperci, sunci, 3 salamuri, 2 branze, dai cu masline, ceapa, si am vazut pana si pizza cu cartofi prajiti.

Pentru o pizza adevarata si buna, iti trebuie aluat bine dospit, aerat, se lasa la crescut si dupa ce formezi pizza, un sos de rosii foarte bun, dens, natural, care sa nu aiba gust de zahar imputit. O branza de calitate, niste busuioc si oregano, si cativa stropi de ulei de masline dupa ce o scoti din cuptor.

Desigur exista mai multe varietati de pizza, insa cele mai bune sunt cele clasice, simple cu cateva ingrediente.

ASa se face pizza buna:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/1-SJGQ2HLp8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Deenman, 16 November 2017 - 21:18.


#48
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Unde vedeti voi ketchup , mo ? Pozele erau pentru cuptoare .
Daca macati o pizza facuta de mine, ma cautati cu ciorba calda .

Edited by JurasikMan, 16 November 2017 - 21:18.


#49
Fetcu

Fetcu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 19.07.2014
Asta inca frige:))  [ https://uploads.tapatalk-cdn.com/20171116/588cee97dad4fc9941daa0ce39bebdc1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#50
addumi

addumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,817
  • Înscris: 10.02.2017

View Postbilti, on 16 noiembrie 2017 - 20:24, said:

pun si eu cateva poze. important la pizza facuta in cuptor acasa e sa avem o tava groasa ce retine caldura. eu folosesc una de fonta. la primavara vreau sa-mi fac un cuptor de lut.  o pizza de calitate de 33cc iese cam la 3-4 lei.
Pune te rog un link spre o astfel de tava din fonta, sa-mi fac o idee. Multumesc.

#51
Fetcu

Fetcu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 19.07.2014

View PostPascalau, on 16 noiembrie 2017 - 21:07, said:

Pai hai sa vedem concret o reteta, nu doar poze. Cum se face blatul? Ce drojdie se foloseste? La cate grade se coace? Cat timp?
Reteta ii foarte simpla : apa , sare, dronjdie,faina si foarte putin ulei de masline  ^_^

Temperatura.... Inca sunt in cautarea temperaturii perfecte pentru cuptorul meu, momentan mam oprit aici, am cele mai bune rezultate cu temperafura asta

Drojdie normala... Aici este un secret foarte mare... Trebuie folosita cat mai putina drojdie... Foarte putina[ https://uploads.tapatalk-cdn.com/20171116/d5fb53633c8cedc2c4569b62f0cc68e2.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#52
jamesjames91

jamesjames91

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 04.11.2017
eu asa fac pizza

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/HUrGjEVR0Ok?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

sau asa

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/YPlt8fcf6oo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by jamesjames91, 16 November 2017 - 21:27.


#53
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Vai de cand n-am mai mancat pizza!!!!
Si habarnam sa fac !!!!!!!

#54
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,434
  • Înscris: 15.07.2008

View PostFetcu, on 16 noiembrie 2017 - 21:02, said:

Aaa si inca o chestie... Aceste pizze sunt facute in cuptor electric nu cu lemne, ceea ce e in defavoarea mea...
La cate grade ai dat tu cuptorul? (sus si jos ) ca ai cam ars pizza.
Pui o poza cu  o pizza ridicata, sa vedem si noi cum arata dedesubt?
394? cu 396? nu e cam mult ?

Edited by stlk, 16 November 2017 - 21:36.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate