Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...
 Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...
 Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie
 Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...
 

Credeti in conspiratii ?

  • Please log in to reply
322 replies to this topic

#91
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,775
  • Înscris: 03.02.2009

 s2inu, on 23 octombrie 2022 - 17:37, said:

trebuie să fii complet stupid să crezi că oamenii politici sau factorii de decizie dau chiar totul la presă, transparent, frumos, fără să aibă nimic de ascuns.
De cele mai multe ori ei insisi dau teorii ale conspiratiei, false evident, pe sistemul "hotii striga hotii". Mai interesant e sa vezi cum reactioneaza (institutiile) la diversele teorii ale conspiratiei care circula pe la oameni.
De exemplu daca spun ca UE ne face legea si ar trebui sa ne capatam independenta, nu se intampla nimic, ba chiar ar rezona o parte din clasa politica. Insa daca arat pe wikipedia ca Europa Libera e o organizatie non-comerciala platita de guvernul SUA, deja o caut cu lumanarea si s-ar putea sa-mi primesc un sut in fund venit de sus. Ce sa mai zic de clipul cu Victoria Nuland la protestele din Maidan/Ucraina (dupa ce-au gasit mari resurse de gaz/petrol acolo) si cand zicea s-o ia n#iba pe UE si sa-si puna omul lor  Sau o gramada de clipuri cu Trump si administratia lui cand zic ca vor sa puna mana pe resursele din Siria/Venezuela. etc.. treaba nu mai e asa vesela..

Edited by bursucelu_viesel, 23 October 2022 - 18:32.


#92
axxel4you

axxel4you

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 954
  • Înscris: 10.01.2009
DIED SUDDENLY FULL MOVIE



https://odysee.com/@...LY-FULL-MOVIE:7

Edited by axxel4you, 28 November 2022 - 20:18.


#93
Cellini60

Cellini60

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 471
  • Înscris: 26.10.2022
Nu, nu cred.
Asta desi cam 1% din ele se dovedesc a fi reale peste un timp.

#94
axxel4you

axxel4you

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 954
  • Înscris: 10.01.2009
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/YiSvm0ygYKs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#95
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,775
  • Înscris: 03.02.2009

 axxel4you, on 07 decembrie 2022 - 22:08, said:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/YiSvm0ygYKs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
SI tu crezi in conspiratia aia? In primul rand puteai sa scrii acolo 2 randuri despre ce-i vorba. E vorba despre clasicul mesaj de dreapta ca vor sa ne nimiceasca populatia interna, si tot soiul de aluzii stupide pe care le face povestitorul.
Ca era o problema ingrijoratoare faptul ca omenirea se inmulteste ca iepurii, da, dar nu se inmulteste lumea civilizata. Ci India, Africa, America de sud. Ori tot mesajul asta daca ar fi fost intors pe dos, si anume ca sa se interzica nasterea a mai mult de 2 copii in tarile care-si umfla populatia, atunci ai sa vezi ca celor de dreapta le suradea ideea. Ei o prezinta invers., ca si cum vor sa ne distruga pe noi (si eventual sa vina alte rase in loc).
O prostie de mesaj..si ce aberatii mai sugereaza.. inclusiv youtuberul care manaca talas cu mesajele astea ca sa castige din youtubareala. Penibil.

Edited by bursucelu_viesel, 07 December 2022 - 23:08.


#96
axxel4you

axxel4you

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 954
  • Înscris: 10.01.2009
S-ar parea ca e o activitate destul de serioasa denigrarea anumitor produse la Americani chiar daca nu exista dovezi clare ca ar dauna.
Cine are ochi sa vada si urechi sa auda s-ar putea sa inteleaga, restul pot sa doarma linistiti.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Oad8YApkP8Y?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#97
SacDePureci

SacDePureci

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,672
  • Înscris: 12.02.2007
Cel mai mult la conspirationisti ma amuza asta cu: "Cine are ochi sa vada si urechi sa auda sa s-ar putea sa inteleaga...."
O expresie de genu, o vedeam frecvent la cei cu pamantul plat: "deschideti ochii si veti vedea, atlfel veti trai in intuneric" :))))
Oameni, carora logica elementara le lipseste si au impresia ca ei inteleg lucruri pe care "prostii" nu le inteleg.

#98
republicall

republicall

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,212
  • Înscris: 26.02.2008

 SacDePureci, on 19 decembrie 2022 - 11:25, said:

Cel mai mult la conspirationisti ma amuza asta cu: "Cine are ochi sa vada si urechi sa auda sa s-ar putea sa inteleaga...."
O expresie de genu, o vedeam frecvent la cei cu pamantul plat: "deschideti ochii si veti vedea, atlfel veti trai in intuneric" Posted Image)))
Oameni, carora logica elementara le lipseste si au impresia ca ei inteleg lucruri pe care "prostii" nu le inteleg.
Pentru ca e ca la fotbal, oamenii tind sa aleaga una din echipe si se dedica total acelei echipe. Dar exista si o zona a "conspirationistilor" sceptici. Tu probabil ca ai ales tabara cealalta in care nici o conspiratie nu este adevarata, totul e ok, la putere sunt doar fecioare virgine Posted Image  . Mi se pare oarecum o tabara la fel de oarba ca cea a conspirationistilor care cred orice conspiratie daca le ofera cateva dovezi.

#99
SacDePureci

SacDePureci

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,672
  • Înscris: 12.02.2007

 republicall, on 20 decembrie 2022 - 10:41, said:

Tu probabil ca ai ales tabara cealalta in care ....

Ma informez temeinic daca e un subiect care ma intereseaza si accept orice informatie ca sa trag o concluzie cat mai corecta d.p.d.v logic. Daca nu ajung personal la o parere 100% credibila, fac un pas in spate si spun ca nu am toate datele, deci nu pot sa afirm sau sa infirm ceva, dar evident ca pot sa-mi dau cu parerea asa cum facem toti :)).
Aceasta atitudine o am tot datorita faptului ca mi-am mai luat teapa ocazional cu diverse dezinformari si acum vorba aia "suflu si in iaurt".

Conspirationistii infocati nu accepta decat variantele care le intarasesc convingerile, deci nu se poate purta un dialog pentru ca te descalifica din start daca nu esti pe aceeasi lungime de unda cu ei.
Cei mai daunatori sunt aia care le stiu pe toate si se bat cu pumnu in piept pe afirmatii in orice domeniu, dar ei n-au citit o carte de 30 ani si de meserie sunt soferi, coafeze, liber profestionisti, etc.

#100
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,775
  • Înscris: 03.02.2009

 SacDePureci, on 20 decembrie 2022 - 11:56, said:

Aceasta atitudine o am tot datorita faptului ca mi-am mai luat teapa ocazional cu diverse dezinformari si acum vorba aia "suflu si in iaurt".
Exact asta se vrea. Insasi oficialii fac niste teorii de conspiratie absurde ca oamenii sa-si ia teapa si sa sufle si-n iaurt (crezand orbeste varianta oficiala)

 SacDePureci, on 20 decembrie 2022 - 11:56, said:

Ma informez temeinic daca e un subiect care ma intereseaza si accept orice informatie ca sa trag o concluzie cat mai corecta d.p.d.v logic
In cazul Ucrainei de exemplu. La tv au tot ras de mobilizarea Rusiei si acum 2 zile scria pe prompetere "Kiev: mobilizarea Rusiei a functionat" (si ca se asteapta la tot felul de atacuri). Deci tu credeai cum ti se zicea, si acum crezi la fel cum ti se zice.

Dar cand a cazut racheta aia in Polonia de ziceau astia la TV ca e imposibil sa fi fost ucrainiana ca n-avea ce cauta spre vest (si ca se vede dupa fabricatie ca-i ruseasca)..si dupa 1-2 zile a intervenit politicul din SUA si a stabilit ca a fost racheta ucraineana si s-au sucit toti expertii nostri la tv. Pe care varianta o crezi? De ce n-am auzit pe nimeni la TV sa spuna o conspiratie ca SUA n-avea chef de complicatii cu art4 si 5 NATO sa intervina trupe americane si au sucit-o cum ca ar fi Ucraina de vina, dar "las' ca nu-i cu suparare ca tot din cauza Rusiei e".

Tot in cazul Ucrainei, cand te-ai documentat, ai dat peste Victoria Nuland (secretar de stat SUA) la lovitura de stat - protestele din Maidan? Dar peste inregistrarea cand zice "f**k the EU, ne punem omul nostru (la conducerea Ucrainei), Inregistrare pe care nici nu a negat-o. Te-ai documentat ca inainte de invazia din Crimea au gasit ditamai resursele de gaz in vestul si estul Ucrainei si petrol, in Marea Neagra? Si ca pentru a incepe firmele din SUA sa extraga aveau nevoie de Ucraina sa fie in NATO..(motiv pt care apoi a inceput revolutia din Maidan)
Sau crezi ca SUA n-avea niciun interes si i s-a facut asa mila de Ucraina de se imbracasera toti din conducerea SUA in albastru si galben si cantau slava Ucraina in congresul SUA? (desi au pregatit armata Ucraineana din 2014 deci stiau foarte bine ce va urma)

Edited by bursucelu_viesel, 20 December 2022 - 12:47.


#101
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,775
  • Înscris: 03.02.2009
Si o alta problema recenta a fost cand a murit regina UK. Gasesti pe Google cele mai aberante intrebari, insa nu poti gasi daca conceptul de monarhie este rasist / xenofob sau orice soi de discriminare, tinand cont ca monarhia considera ca exista sange "albastru" superior, care-i apt pt a fi suverant (si care se transmite genetic).
La fel nu vezi vreo controversa ca lumea sa comenteze pe seama discursului reginei cand zice: "my whole life shall be devoted to your service and to the service of our great imperial family to which we all belong".
Bine ca ne-a dat la TV vreo 2 zile de dimineata pana seara inmormantarea reginei.. Si cand a venit ziua Romaniei, eu care ma uit la Digi24, a fost defapt ziua donatorilor de sange de nici nu stiai ca-i ziua Romaniei.

Edited by bursucelu_viesel, 20 December 2022 - 13:28.


#102
SacDePureci

SacDePureci

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,672
  • Înscris: 12.02.2007

 bursucelu_viesel, on 20 decembrie 2022 - 12:33, said:

In cazul Ucrainei de exemplu. La tv au tot ras de mobilizarea Rusiei si acum 2 zile scria pe prompetere "Kiev: mobilizarea Rusiei a functionat" (si ca se asteapta la tot felul de atacuri). Deci tu credeai cum ti se zicea, si acum crezi la fel cum ti se zice.

Se zvoneste ca ruzzia pregateste un atac in februarie. E cu semnul intrebarii, pentru ca stim cu totii cum a decurs invazia in februarie anul asta din cauza terenurilor mlastinoase.
Din cei 300k de mobilizati am observat ca o parte sunt antrenati si o parte au fost trimisi carne de tun, dovada o fac multitutindea de inregistrari.
Tu probabil zici de partea mobilizata care se antreneaza. Deci nu vad nicio conspiratie aici. Sunt niste informatii care se vor dovedi sau infirma in 2-3 luni.
E amuzant totusi ca faci o afirmatie fiind foarte convins de ceea ce cred eu.

 bursucelu_viesel, on 20 decembrie 2022 - 12:33, said:

Dar cand a cazut racheta aia in Polonia de ziceau astia la TV ca e imposibil sa fi fost ucrainiana ca n-avea ce cauta spre vest (si ca se vede dupa fabricatie ca-i ruseasca)..si dupa 1-2 zile a intervenit politicul din SUA si a stabilit ca a fost racheta ucraineana si s-au sucit toti expertii nostri la tv. Pe care varianta o crezi? De ce n-am auzit pe nimeni la TV sa spuna o conspiratie ca SUA n-avea chef de complicatii cu art4 si 5 NATO sa intervina trupe americane si au sucit-o cum ca ar fi Ucraina de vina, dar "las' ca nu-i cu suparare ca tot din cauza Rusiei e".

Am urmarit foarte putin subiectul, nu pot sa imi dau cu parerea ca nu ma pricep nici la a identifca rachete rusesti nici ucrainene. Deci nu cred nicio varianta, desi, tind sa cred ca a fost intradevar o racheta ruseasca ratacita, avand in vedere ca din cate am citit, ucrainenii nu au fost lasati la locul faptei sa-si faca propriile analize.
Insa tu poate esti mai informat si stii mai multe.

 bursucelu_viesel, on 20 decembrie 2022 - 12:33, said:

Tot in cazul Ucrainei, cand te-ai documentat, ai dat peste Victoria Nuland (secretar de stat SUA) la lovitura de stat - protestele din Maidan? Dar peste inregistrarea cand zice "f**k the EU, ne punem omul nostru (la conducerea Ucrainei), Inregistrare pe care nici nu a negat-o. Te-ai documentat ca inainte de invazia din Crimea au gasit ditamai resursele de gaz in vestul si estul Ucrainei si petrol, in Marea Neagra? Si ca pentru a incepe firmele din SUA sa extraga aveau nevoie de Ucraina sa fie in NATO..(motiv pt care apoi a inceput revolutia din Maidan)
Sau crezi ca SUA n-avea niciun interes si i s-a facut asa mila de Ucraina de se imbracasera toti din conducerea SUA in albastru si galben si cantau slava Ucraina in congresul SUA? (desi au pregatit armata Ucraineana din 2014 deci stiau foarte bine ce va urma)

N-am auzit pana acum de VIctoria Nuland, e prima data cand citesc despre ea.
Referitor la SUA, ca sa-mi dau cu parerea (iar), mai bine stau capra la SUA decat capra la ruzzia. Opinie intarita de istoria ultimilor 100 ani.
Nu are rost sa aducem in discutie varianta absurda ca am putea fi o tara independenta.

 bursucelu_viesel, on 20 decembrie 2022 - 13:27, said:

Si o alta problema recenta a fost cand a murit regina UK.

N-am urmarit absolut deloc evenimentul mortii reginei. Efectiv nu m-a interesat, si n-am citit/vazut absolut nimic despre acest subiect. Doar am auzit ca a murit, si atat.
Urmaresc doar evenimentele care ma intereseaza personal.

#103
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,775
  • Înscris: 03.02.2009

 SacDePureci, on 20 decembrie 2022 - 15:21, said:

E amuzant totusi ca faci o afirmatie fiind foarte convins de ceea ce cred eu.
Cum? Eu am spus ca discursul celor de la TV s-a sucit. Adineaurea era vorba ca mobilizarea-i un fiasco, iar acum ca a functionat. Partea ta in treaba asta e doar ca ai zis ca nu crezi in conspiratii. Deci ai fi crezut ce se spunea si atunci si acum. Daca tu credeai doar partial din ce se spunea atunci si acum, atunci nu mai face misto de conspirationisti, caci si tu esti.

 SacDePureci, on 20 decembrie 2022 - 15:21, said:

tind sa cred ca a fost intradevar o racheta ruseasca ratacita, avand in vedere ca din cate am citit, ucrainenii nu au fost lasati la locul faptei sa-si faca propriile analize.
Ok, deci esti si tu conspirationist.

#104
M0su

M0su

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 419
  • Înscris: 20.11.2022
Cred in inexistenta coincidentelor, nimic nu este intamplator .
Timpul le va dezvalui si este hilar cum cei care ii desconsidera pe cei care nu merg cu  turma se eschiveaza cand totul devine oficial !
Dupa JFK, 9/11 asta cu spike-ul este superba si incununeaza efortul planetar  in smecherie, de aici inainte nimic nu mai este imposibil !
Deci da, e funny rau de tot !

#105
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,775
  • Înscris: 03.02.2009

 SacDePureci, on 20 decembrie 2022 - 15:21, said:

mai bine stau capra la SUA decat capra la ruzzia. Opinie intarita de istoria ultimilor 100 ani.
Da, cam asa am zis si eu intr-o discutie despre Maia Sandu. Unii mai batrani au sarit ca "e a lu Soros!!! trebuie data afara.". Apropo, asa cred ca isi poate da seama cineva daca e manipulat, cand are reactii dinastea viscerale de ura, de parca a crescut cu Maia Sandu de cand erau mici.. Cand ii iei la puricat cu niste intrebari "SI daca pica Maia, atunci cine vine la guvernare? Pro-rusii?". Initial iti spun "Nu conteaza. Oricine numai panarama aia imbracata de Soros nu", dar dupa aia incep sa realizeze..
In fine, problema cu capra lu ala baremi nu capra aluilalt e ca intram pe zona erorii de logica "false dilemma". Adica SUA poate face orice abatere orice prostie si devine ok caci ori esti cu SUA ori esti cu Rusia. E si SUA partenera cu multe tari, si cu unii isi permite sa faca prostii cu altii mai putin.

#106
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,775
  • Înscris: 03.02.2009
Voi cum va explicati faptul ca amenzile nu sunt proportionale cu averea/venitul omului? Amenzile au rol punitiv / sa previna sa nu se mai intample o abatere de la lege, nu sunt un pret pt care poti sa incalci legea. DECI, asa cum pe o pisicuta care se suie pe masa sa-ti manance din farfurie o dai jos cu un deget, in cazul unui ditamai dulaul trebuie sa-l impingi cu mai multa putere. La fel si aici, trebuie o amenda proportional mai mare ca s-o simta si cel mai barosan.
Altfel (acum) e o discriminare impotriva saracior care-s speriati de bombe sa nu primeasca vreo amenda, iar Sosoaca radea cand primea amenzi de cateva sute de lei, nici nu-i ajungeau sa se stearga la fund cu ele.

Aveti vreo teorie a conspiratiei? Sau is doar bogatii care dau legi in favoarea lor, si lumea-i proasta de nu baga de seama?
Pe Moise Guran l-am auzit intr-o emisiune la EuropaFm cum sustinea ca amenzile trebuie sa fie la fel pt toti oamenii ca "ce-aveti cu bogatii? Ca ei s-au chinuit la fel de mult ca sa obtina aceeasi bani." O ineptie din filosofia de dreapta.

Edited by bursucelu_viesel, 22 December 2022 - 12:33.


#107
M0su

M0su

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 419
  • Înscris: 20.11.2022
Asta e economia de colonie, vezi tarile mai spalate asa ce sistem de amenzi au implementat !
Legat de conspiratii, ce s-a intamplat cu miile de amenzi date in pandemie , s-a incasat vreuna ? Sau au fost ilegale toate starile vietii ? Si daca au fost, ele stand la baza achizitiilor de miliarde de euro de echipamente inutile, nu inseamna nimic pentru cei care le-au achizitionat total iresponsabil fata de banii tuturor ?
Vad ca e liniste in piata…e bine, bunastare, ceva sublim….


#108
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,775
  • Înscris: 03.02.2009

 M0su, on 22 decembrie 2022 - 14:25, said:

Asta e economia de colonie, vezi tarile mai spalate asa ce sistem de amenzi au implementat !
Nu prea gasesc vreo stire in legatura cu asta. SI ce inseamna tari mai "spalate"?
Zii la ce te referi ca nu stiu cine si ce fel de amenzi au adoptat. Tot ce gasesc pe net e fix ce zic si eu, niste institutii din SUA care se plang de sistemul asta nedrept de amenzi fixe, si oameni pe quora care ridica problema, si fix ca mine sunt unii care spun ca au asistat la bogatasi care-si parcau masina neregulamentar zambind cand primeau amenda (de care nu le pasa),

Si nu stiu exact la ce te referi cu colonia. Sunt de acord ca suntem o colonie a SUA, insa nu vad o corelatie in privinta asta. In SUA se face discriminare financiara daca sa stai in arest (jail). Esti sarac si n-ai bani de cautiune, stai inchis, ai bani esti liber. Partial e si-n Romania la fel.

Edited by bursucelu_viesel, 22 December 2022 - 15:23.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate