Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Credeti in conspiratii ?

  • Please log in to reply
321 replies to this topic

#55
republicall

republicall

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 26.02.2008

View Postdiaconuliviu, on 02 august 2022 - 15:17, said:


Spunea cineva ca a crede in dumnezeu implica sa crezi fara sa ceri dovezi.
Poate asa or fi si astia, ca niste credinciosi teleghidati. Si chiar daca le arati o bila ei vor spune ca e tabla.

Clar e ceva care a facut ca 99.99% din conspirationistii care au studiat fenomenul FlatEarth sa ajunga sa creada iar eu de exemplu sa raman sceptic. Eu cred ca majoritatea oamenilor aleg sa creada ceva, sa aleaga o tabara. E mai important pentru ei comunitatea si grupul de prieteni decat adevarul absolut bazat pe dovezi. De asta cred ca cei din FlatEarth cred, si tot de asta cred ca cei care s-au vaccinat au ales sa o faca fara sa puna intrebari. A fost presiunea anturajului mult prea mare pentru un om, imensa. Foarte putini vad sa aleaga calea scepticismului/agnosticismului. De obicei se alege o tabara, si nu pe motive solide, ca dovada e faptul ca oamenii aleg tabara in care se afla si prietenii/colegii/sefii lor.

#56
Smedmscss

Smedmscss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 10.02.2022

View Postdiaconuliviu, on 02 august 2022 - 15:17, said:



Spunea cineva ca a crede in dumnezeu implica sa crezi fara sa ceri dovezi.
Poate asa or fi si astia, ca niste credinciosi teleghidati. Si chiar daca le arati o bila ei vor spune ca e tabla.

Să dovedești că Dumnezeu nu există, n-ai cum. Poți să argumentezi doar.
În schimb, să dovedești că modelul flateartherilor este greșit, e simplu, modelul nu corespunde observațiilor.
Dovezi pentru glob și heliocentrism sunt multe, dar platiștii pur și simplu nu le acceptă.

#57
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,228
  • Înscris: 29.12.2006

View PostSmedmscss, on 21 iulie 2022 - 17:58, said:

Adepții flatearth sunt noninteligenți, ca să nu mă exprim altfel. Nu pozele confirmă sfericitatea planetei. Orice răsărit sau apus dovedește sfericitatea.


Cel mai probabil, cei care cred că Pământul e plat fac parte din grupul celor care nu citesc decât titlul unui articol sau al unei cărţi.

De unde vine această "convingere" a unora ?! E posibil din titlul cărţii apărută în 2006, scrisă de Thomas L. Friedman, "The world is flat: a brief history of the twenty-first century" (Pământul e plat: o scurtă istorie a secolului 21), unde nu discută despre forma geometrică a Terrei, ci despre forma...economico-tehnologică. Posted Image

Friedman dezbate acolo faptul că secolul 21 a adus "aplatizarea" tehnologică şi economică a lumii, în sensul în care lumea a devenit ca o masă plată în care toţi oamenii sunt interconectaţi prin comunicaţiile tot mai dezvoltate, şi prin economia tot mai evoluată în ţări ca India şi China.

Edited by lupini, 04 August 2022 - 14:38.


#58
republicall

republicall

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 26.02.2008

View Postlupini, on 04 august 2022 - 14:24, said:

Cel mai probabil, cei care cred că Pământul e plat fac parte din grupul celor care nu citesc decât titlul unui articol sau al unei cărţi.
Discutiile lor sunt la un nivel destul de inalt, si intra in foarte multe detalii de fizica si astronomie. Daca ai nervi sa asculti vreo 30 minute o sa vezi ca sunt foarte specializati.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/IrhPRghvZlE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#59
Smedmscss

Smedmscss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 10.02.2022

View Postrepublicall, on 06 august 2022 - 21:14, said:


Discutiile lor sunt la un nivel destul de inalt, si intra in foarte multe detalii de fizica si astronomie. Daca ai nervi sa asculti vreo 30 minute o sa vezi ca sunt foarte specializati.


Despre ce anume discută "la nivel înalt"? "Specializați" în ce?
Nu poți pune un clip de patru ore după care să intrebi — ce părere ai? Ăsta e tactică platistă!

#60
republicall

republicall

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 26.02.2008

View PostSmedmscss, on 07 august 2022 - 15:02, said:

Despre ce anume discută "la nivel înalt"? "Specializați" în ce?
Nu poți pune un clip de patru ore după care să intrebi — ce părere ai? Ăsta e tactică platistă!
Nu stiu ce tactica e, nu le inteleg dezbaterile decat partial, nu ma duce capu, dar la fel nu inteleg nici lectiile de fizica si astronomie din stiinta obisnuita. Ce vreau sa iti spun e ca dezbaterile lor sunt pe n planuri si intra in explicatii foarte detaliate, si nu sunt doar ei, se fac conexiuni cu alte domenii in care alti conspirationisti aduc argumentele lor, cum ar fi "universul electric" unde e din nou o intreaga "stiinta" in spatele ei.
Nu am de unde sa stiu daca ce vorbesc ei are vreun sens sau nu. Dar nu sunt niste cativa care zic ca pamantul e plat si in rest vorbesc despre fluturi si muzicute. Au sute de viedeoclipuri in care abordeaza teme avansate cum ar fi explicatiile main stream despre gravitatie. Deci ei intra si in stiinta normala, nu doar in "stiinta" lor.
Ideea e ca chiar daca debiteaza niste enormitati, acele enormitati sunt la un nivel avansat, nu sunt 2-3 vorbe ale unor retardati. Daca sunt retardati, sunt retardati de nivel inalt :) asta e tot ce am vrut sa spun.

#61
Smedmscss

Smedmscss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 10.02.2022

View Postrepublicall, on 08 august 2022 - 08:53, said:


Nu stiu ce tactica e, nu le inteleg dezbaterile decat partial, nu ma duce capu, dar la fel nu inteleg nici lectiile de fizica si astronomie din stiinta obisnuita. Ce vreau sa iti spun e ca dezbaterile lor sunt pe n planuri si intra in explicatii foarte detaliate, si nu sunt doar ei, se fac conexiuni cu alte domenii in care alti conspirationisti aduc argumentele lor, cum ar fi "universul electric" unde e din nou o intreaga "stiinta" in spatele ei.
Nu am de unde sa stiu daca ce vorbesc ei are vreun sens sau nu. Dar nu sunt niste cativa care zic ca pamantul e plat si in rest vorbesc despre fluturi si muzicute. Au sute de viedeoclipuri in care abordeaza teme avansate cum ar fi explicatiile main stream despre gravitatie. Deci ei intra si in stiinta normala, nu doar in "stiinta" lor.
Ideea e ca chiar daca debiteaza niste enormitati, acele enormitati sunt la un nivel avansat, nu sunt 2-3 vorbe ale unor retardati. Daca sunt retardati, sunt retardati de nivel inalt :) asta e tot ce am vrut sa spun.

Hai că m-ai binedispus cu argumentele lor "științifice"! 😀
La ei gravitația nu există. Obiectele cad doar datorită densității. Atât de "științific" argumentează încât nu-și dau seama că un corp nu poate accelera în cădere liberă fără ca o forță să acționeze asupra lui. De fapt, dacă ar fi doar diferența de densitate responsabilă cu căderea, nici n-ar trebui să cadă.
Nu mai știu ce argumente mai folosesc platiștii acum. Dar nu i-am văzut niciodată argumentând modelul lor. N-au explicații pentru:
—Răsărit și apus
—Rasarit la est și apus la vest în timpul echinocțiilor
—Zilele lungi în sud în timpul verii australe
—Traseul vizibil al soarelui, văzut din sudul Argentinei, când ziua durează peste 17 ore
—Diametrul aparent al Soarelui care rămâne neschimbat pe parcursul zilei
—Luna, în orice fază ar fi, se vede la fel din orice punct al planetei
—Sfera cerească cu cei doi poli
Și sunt mai multe.
Toți platiștii argumentează doar cu ce nu înțeleg ei despre știința oficială, nimic despre modelul platist. Dacă la început ziceau că soarele și luna au 50 km diametru, că sunt la 5-7 mii km altitudine, că raza planetei este de 20 mii km, când li s-a demonstrat că modelul e imposibil au început să schimbe modelul. Habar n-am care e modelul lor actual, m-ai făcut curios, cred că mai dau o raită pe grupurile lor 😂😂

#62
diaconuliviu

diaconuliviu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,772
  • Înscris: 19.01.2005

View PostSmedmscss, on 04 august 2022 - 12:50, said:

Să dovedești că Dumnezeu nu există, n-ai cum. Poți să argumentezi doar.
În schimb, să dovedești că modelul flateartherilor este greșit, e simplu, modelul nu corespunde observațiilor.
Dovezi pentru glob și heliocentrism sunt multe, dar platiștii pur și simplu nu le acceptă.

Acelasi model il poti folosi si pentru forte supranaturale. Le spui "lucruri inexplicabile inca".

#63
san62

san62

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 705
  • Înscris: 26.02.2022
Aurul şi japonezi, pcc a dispărut dar lumea încă nu ştie!Posted Image
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/9gzhRFY5Nsg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by san62, 14 August 2022 - 14:31.


#64
republicall

republicall

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 26.02.2008

View PostSmedmscss, on 08 august 2022 - 11:42, said:

Cel putin resaritul si apusul l-am inteles si sa zicem ca ar fi oarecum plauzibil (nu zic ca  e asa). Suspenzi un led mic deasupra unei pizza mare si vei vedea ca cu cat te departezi, ledul lumineaza tot mai slab suprafata pana nu mai lumineaza aproape deloc. Ma rog, am fortat exemplul, deoarece ledul in sine se mai vede. Probabil ca in atmosfera lumina directra a soarelui este estompata de impuritati la distante foarte mari si de asta nu se vede sursa luminii. Plus ca cu cat distanta creste cu atat pare ca se apropie "soarele" de pamant si din nou asta mai eclipseaza din sursa de lumina.

Pentru efectul de curbura la vapoare, nu stiu daca am inteles corect teoria, s-ar putea sa fie interpretare proprie: un obiect aflat la distanta foarte mare in doua medii diferite se va comporta optic diferit. Pentru ca acel vapor nu sta suspendat in aer, o parte sta in apa care este un mediu opac fata de atmosfera. Probabil ca asta, combinat cu atmosfera aflata imediat la nivelul apei care are alte proprietati decat atmosfera aflata mai sus, au un efect de eclipsare asupra partii de jos a vaporului diferit de efectul de eclipsare al atmosferei in partea de sus a vaporului.

Edited by republicall, 16 August 2022 - 09:17.


#65
san62

san62

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 705
  • Înscris: 26.02.2022
o altaPosted Image
https://youtu.be/D0dEKHjemxo?t=351

#66
Smedmscss

Smedmscss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 10.02.2022

View Postrepublicall, on 16 august 2022 - 09:07, said:


Cel putin resaritul si apusul l-am inteles si sa zicem ca ar fi oarecum plauzibil (nu zic ca  e asa). Suspenzi un led mic deasupra unei pizza mare si vei vedea ca cu cat te departezi, ledul lumineaza tot mai slab suprafata pana nu mai lumineaza aproape deloc. Ma rog, am fortat exemplul, deoarece ledul in sine se mai vede. Probabil ca in atmosfera lumina directra a soarelui este estompata de impuritati la distante foarte mari si de asta nu se vede sursa luminii. Plus ca cu cat distanta creste cu atat pare ca se apropie "soarele" de pamant si din nou asta mai eclipseaza din sursa de lumina.

Nu-mi dau seama cum ți se par plauzibile răsăritul și apusul în modelul flateartherilor. Chiar exemplul tău cu ledul îți arată că e imposibil. Plus că în serile fără nori soarele nu este estompat de impuritățile atmosferei, cum zici tu, coboară sub orizont. Știi poza aia pe care o au în telefon toți turiștii, cu jumătate din discul soarelui deasupra orizontului? Pe aia cum ți-o explici în modelul "pizza"?
Cum ziceam în alt post, soarele platist este la vreo 5000 km înălțime și are 50 km diametru. Ca să-l vezi la 10° deasupra orizontului trebuie să fie deasupra unui loc aflat la 28356 km depărtare de tine [5000×tan(80°)] Nu poți invoca refracția atmosferică, pentru că asta se petrece la unghiuri mici, sub 2°, și refracția atmosferică ridică vizual, nu coboară. Oricum, ce fenomen optic poate să ascundă cei 5000 de km, împreună cu 25 km din diametrul soarelui, sub orizont, și să lase ceilalți 25 km vizibili?

Am dat o raită prin câteva grupuri flatearth românești. Acum toți platiștii sunt proputiniști, antivaxeri, antiglobalizare.

#67
Admiral_Thrawn

Admiral_Thrawn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 29.06.2022
Uite, sunt aici 400 de pagini, suficient, cred, pt a se lămuri toate dubiile.

https://forum.softpe...0#entry24459359

Plus că e și amuzant pe alocuri.

#68
republicall

republicall

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 26.02.2008

View PostSmedmscss, on 18 august 2022 - 12:22, said:

Nu-mi dau seama cum ți se par plauzibile răsăritul și apusul în modelul flateartherilor. Chiar exemplul tău cu ledul îți arată că e imposibil. Plus că în serile fără nori soarele nu este estompat de impuritățile atmosferei, cum zici tu, coboară sub orizont. Știi poza aia pe care o au în telefon toți turiștii, cu jumătate din discul soarelui deasupra orizontului? Pe aia cum ți-o explici în modelul "pizza"?
Cum ziceam în alt post, soarele platist este la vreo 5000 km înălțime și are 50 km diametru. Ca să-l vezi la 10° deasupra orizontului trebuie să fie deasupra unui loc aflat la 28356 km depărtare de tine [5000×tan(80°)] Nu poți invoca refracția atmosferică, pentru că asta se petrece la unghiuri mici, sub 2°, și refracția atmosferică ridică vizual, nu coboară. Oricum, ce fenomen optic poate să ascundă cei 5000 de km, împreună cu 25 km din diametrul soarelui, sub orizont, și să lase ceilalți 25 km vizibili?

Am dat o raită prin câteva grupuri flatearth românești. Acum toți platiștii sunt proputiniști, antivaxeri, antiglobalizare.
Nu stiu ce sa zic ca nu am intrat in matematica asta. Probabil niste munti inalti? Si teoretic e si polul nord intre soare si zona umbrita. Sa zicem ca o forma usor curbata in zona pulului nord ar ajuta modelul? Nu tin neaparat sa fie adevarat modelul, doar incercam sa-i caut o scuza plauzibila.

#69
san62

san62

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 705
  • Înscris: 26.02.2022
Asta e cea mai bună veste dacă se concretizează.  Posted Image
http://mariaghiorghi...e-popor-va.html

#70
Admiral_Thrawn

Admiral_Thrawn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 29.06.2022
Aia nu e veste, e delir mistic...

#71
san62

san62

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 705
  • Înscris: 26.02.2022
OM TRĂI ȘI OM VEDEA!

#72
Admiral_Thrawn

Admiral_Thrawn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 29.06.2022
Du te mă de a dura, nu ajungeau ăia cu Pământul plat, acu apar și alte idioțenii cu tentă mistică...

Sub aria asta a forumului este Alternative Science, totuși, nu bătut câmpii .

Ai si arie de religie, de ce nu postezi acolo ?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate