Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 

Credeti in conspiratii ?

  • Please log in to reply
322 replies to this topic

#73
san62

san62

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 705
  • Înscris: 26.02.2022
APosted image

Edited by san62, 23 August 2022 - 23:07.


#74
Admiral_Thrawn

Admiral_Thrawn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 29.06.2022
Pardon ?
Ați vrut să spuneți ceva și tocmai atunci s a stricat tastatura ?

#75
san62

san62

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 705
  • Înscris: 26.02.2022
Posted image ALTA

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/XF75m3rZuXc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#76
axxel4you

axxel4you

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 949
  • Înscris: 10.01.2009
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/c-e8mGtNfiM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#77
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 03.02.2009

Vizualizare mesajsylvius, pe 11 noiembrie 2017 - 21:22, a scris:

Nu cred decat in conspiratia politicienilor romani, impotriva intereselor Romaniei.
Conspiratia politicienilor impotriva Romaniei? E o acuza grava, caci n-ar fi doar neglijenta, ci chiar ca vor sa distruga tara. Atunci problema se pune: de unde impulsul, din interior sau din exterior (exteriorul tarii)?

Eu intradevar am observat ca Romania chiar are multa populatie impotriva propriei tari. Chiar as fi curios daca s-ar face o statistica, sa vedem pe ce loc in lume stam la capitolul: ne uram propria tara, si am vrea-o dezmembrata sau alipita la o alta tara/superputere.
Citeam comentariile de la o piesa Play&Win, compozitorii hiturilor Innei, si e un comentariu: (Bogdan Ioan) "Nu sunt români, ci sunt ardeleni din Alba Iulia! Chiar dacă mai facem parte din țara asta de c_cat sperăm să ne separăm de voi (sud)! Hai Ardealul (Brașov)"

Cat despre conspiratiile in care cred, am multe si multe-s facute de mine. Una dintre cele mai "strigatoare la cer" se refera la Marx, pe care-l consider anti-comunist, sau cel putin o diversiune de la comunism. Tot imi vin in minte zicale, precum: "Daca Marx te-ar fi convins sa fii comunist, atunci n-ai fi auzit de el".
Oricum, ce m-a socat la scrierile lui si ale lui Engels, e ca nu numai ca nu ofera nicio solutie despre CUM ar putea functiona comunismul (cum ajunge proletariatul sa conduca), dar chiar sunt impotriva unor ganditori germani care cloceau un sistem rational care sa functioneze, Marx zicand ca daca nu vor o revolutie haotica si sangeroasa unde sa starneasca ura impotriva celor bogati, atunci chipurile nu-s comunisti adevarati. Marx ma duce cu gandul la agitatorii aia trimisi de stat pe care-i vezi pe langa tine cand protestezi pasnic, si ei iti ridiculizeaza mesajul si vin cu violenta (care starneste fortele de ordine de ajungi sa fugi, si tot ce arata la tv sunt acesti huligani deci dand falsa idee privitorilor de-acasa ca-i o miscare ridicola a unor huligan)

Edited by bursucelu_viesel, 26 September 2022 - 08:50.


#78
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,744
  • Înscris: 05.11.2008
Pana la urma, a nu crede in conspiratii este o metoda foarte buna de a-ti proteja psihicul, de a nu o lua razna.
Da, este bine sa nu crezi.
Intrebarea din titlul topicului nici nu pune la indoiala de fapt, existenta conspiratiilor.
Iar cei ce raspund fac acelasi lucru, indiferent de raspunsul lor.

Cat de mic si neinsemnat sa te simti, ca sa crezi in conspiratii?
Pai nu, tu esti deosebit si nimeni nu poate face planuri in legatura cu tine si existenta si viata ta. Nu-i asa ca va simtiti mai bine, gandind asa?
Stiam eu.Posted image

Edited by johnnickelby, 26 September 2022 - 10:00.


#79
republicall

republicall

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 26.02.2008

Vizualizare mesajjohnnickelby, pe 26 septembrie 2022 - 09:55, a scris:

Pai nu, tu esti deosebit si nimeni nu poate face planuri in legatura cu tine si existenta si viata ta. Nu-i asa ca va simtiti mai bine, gandind asa?

Daca varianta ta rea / psihopata ar fi la putere, gandeste cu propria minte ce ai face. Ai urma probabil aceleasi cai pe care le urmeaza cei de acum.

Primii 3000 aflati la conducere in europa + us + canada + australia se cunosc intre ei? Daca da cat de bine? Daca da cati dintre ei sunt in masonerie sau alte organizatii secrete?

Varianta mea psihopata cu siguranta ar incerca neobosita sa ia cat mai multa putere de la populatie si sa o subjuge indiferent de motive. Gandeste-te ca exista persoane in libertate care nu doar ca ar fi dispuse dar chiar le face placere sa rupa o pisica in doua, la propriu. Cunosc cazuri. Si numa asta si e un motiv suficient sa crezi (de fapt sa fii antena, nu neaparat sa crezi ca aia e deja religie) in conspiratii.

Edited by republicall, 26 September 2022 - 10:31.


#80
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 03.02.2009

Vizualizare mesajjohnnickelby, pe 26 septembrie 2022 - 09:55, a scris:

Pana la urma, a nu crede in conspiratii este o metoda foarte buna de a-ti proteja psihicul, de a nu o lua razna.
Ia de exemplu Rusia unde statul le spune oamenilor ca Ucraina avea de gand sa atace Rusia si de-aia a trebuit sa intervina. Daca nu crezi inseamna ca deja crezi in teorii ale conspiratiei, si dupa spusele tale tu ai crede ce zice Putin, iar cei ce nu cred sunt niste fandositi cu psihicul afectat.

#81
republicall

republicall

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 26.02.2008

Vizualizare mesajbursucelu_viesel, pe 26 septembrie 2022 - 11:56, a scris:

Ia de exemplu Rusia unde statul le spune oamenilor ca Ucraina avea de gand sa atace Rusia si de-aia a trebuit sa intervina. Daca nu crezi inseamna ca deja crezi in teorii ale conspiratiei, si dupa spusele tale tu ai crede ce zice Putin, iar cei ce nu cred sunt niste fandositi cu psihicul afectat.
Da, exact ca in religie, intr-una in rai, in iad in cealalta.

#82
Wilee_Coyote

Wilee_Coyote

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 13.08.2021

Vizualizare mesajjohnnickelby, pe 26 septembrie 2022 - 09:55, a scris:

Cat de mic si neinsemnat sa te simti, ca sa crezi in conspiratii?
Pai nu, tu esti deosebit si nimeni nu poate face planuri in legatura cu tine si existenta si viata ta. Nu-i asa ca va simtiti mai bine, gandind asa?
Stiam eu.Posted image
Nici eu nu cred in conspiratii, dar cum e posibil ca un film artistic din 2013 "Contagion" sa devina aproape 100% realitate in conditiile epidemiei de Covid-19.
Cum e posibil ca filmul "Path to Paradise: The Untold Story of the World Trade Center Bombing"  din 1997, sa se termina cu replica fundamentalistului islamic "data viitoare le doboram pe amandoua"?
In 2017 citeam un articol, o discutie cu un analist politic rus, nu i-am retinut numele si spunea ca un razboi mondial va incepe in 2022-2023.
Desi toate astea par a fi conspiratii, cu siguranta ca sunt doar coincidente.

#83
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,744
  • Înscris: 05.11.2008

Vizualizare mesajWilee_Coyote, pe 27 septembrie 2022 - 15:44, a scris:

Nici eu nu cred in conspiratii, dar cum e posibil ca un film artistic din 2013 "Contagion" sa devina aproape 100% realitate in conditiile epidemiei de Covid-19.
Cum e posibil ca filmul "Path to Paradise: The Untold Story of the World Trade Center Bombing"  din 1997, sa se termina cu replica fundamentalistului islamic "data viitoare le doboram pe amandoua"?
In 2017 citeam un articol, o discutie cu un analist politic rus, nu i-am retinut numele si spunea ca un razboi mondial va incepe in 2022-2023.
Desi toate astea par a fi conspiratii, cu siguranta ca sunt doar coincidente.
Constat cu surprindere ca nimeni nu a sesizat ironia din mesajul meu.
Ideea era ca umanitatea a mers inainte sau inapoi, intotdeauna datorita unor conspiratii.
Dar suntem prea orgoliosi ca sa acceptam asta, iar faptul ca "eu nu cred in conspiratii", nu face decat sa te ajute sa treci peste momentul acela in care altfel, ai putea sa te vezi ca fiind mic si neinsemnat.
Dar de fapt asta esti, esti mic si neinsemnat si unii se joaca mereu cu viata si existenta ta.
Dar nu puteti accepta asta, nu?Posted image Stiam eu.

Edited by johnnickelby, 27 September 2022 - 17:07.


#84
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 03.02.2009

Vizualizare mesajWilee_Coyote, pe 27 septembrie 2022 - 15:44, a scris:

World Trade Center
Eram pe faza la tv cand s-a produs insa n-am dat importanta conspiratiei. Doar recent era o stire cu un zgarie-nor din China, cuprins de flacari gigantice. Atunci am zis: "ia sa vedem daca pica, si daca pica perfect pe verticala jos" Da da, imdediat..Posted image . [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/QA96fCpHiR8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#85
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,701
  • Înscris: 06.03.2021
Conspirațiile sunt de două feluri, adevărate sau false... este foarte greu să deconspiri o conspirație pusă la cale de niște forțe care au la dispoziție resurse financiare, tehnologice, informaționale etc... nelimitate. Cum poți dovedi că niște tipi superinteligenți și superpotenți finaciar au conspirat împotriva unei companii sau corporații cu scopul de a o falimenta sau de a o distruge? Ce ai la mână concret pentru a-ți susține teoria? Nimic! Nicio dovadă!
Singurul lucru pe care putem să-l vedem, e după finalizarea conspirației, atunci când vedem efectele... însă atunci e prea târziu, și oricum se activează n teorii pe care nu le poți demonta cu una cu două, e muncă de chinez bătrân.

Conspirațiile există de când e lumea, nu de azi de ieri... iar cine ia public în derâdere conspirațiile, ori e ignorant, ori dă cu subsemnatul pe la vreo instituție din trei litere...

#86
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 03.02.2009

Vizualizare mesajheartu, pe 01 octombrie 2022 - 14:37, a scris:

Conspirațiile
E un dublu sens aici.1. A conspira in sensul de a unelti impotriva cuiva, si 2. a crede intr-o "teorie a conspiratiei", sau a crea tu o astfel de teorie, (gasind o explicatie mai buna fata de varianta oficiala).

In rest, teoriile se leaga, au "puncte de legatura", ca un puzzle. Si iti dai seama ca ti se serveste o minciuna caci vezi cum se bate cap in cap cu alte teorii care sti ca-s valide (si se leaga intre ele). Plus ca poti vedea puncte de legatura intre mesajul oficial si comportamentul mincinos, sau mai simplu si plastic spus, "follow the money", vezi cine beneficiaza de pe urma teoriilor (oficiale si conspirative) si probabil vei fi aproape de adevar.
Mai se pacaleste lumea si in felul asta: oficialii servesc o gogoasa, apoi tot ei inventeaza niste teorii ale conspiratiei, unele usor plauzibile dar pe care daca le aprofundezi iti dai seama ca sunt false, si dupa ce s-a "desteptat" omul initial (gasind gauri in explicatia oficiala si dand peste teoria ta a conspiratiei), apoi s-a lamurit si s-a "desteptat" a doua oara (ca e falsa daca o iei la puricat), ii trece cheful si-o lasa balta la varianta oficiala.

Trebuie vazut si cand se folosesc erorile de logica (ad hominem, etc). Asta arata ca cel care argumenteaza asa, n-are interesul sa gaseasca adevarul, ci e "pe interes".

Edited by bursucelu_viesel, 01 October 2022 - 15:01.


#87
axxel4you

axxel4you

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 949
  • Înscris: 10.01.2009
Video Emerges Where Fauci and Others Planned for a “Universal mRNA Flu Vaccine” Which Became the “COVID-19 mRNA Vaccine” Because People were not Afraid Enough of the Flu Virus

https://healthimpact...-the-flu-virus/

#88
republicall

republicall

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 26.02.2008

Vizualizare mesajaxxel4you, pe 02 octombrie 2022 - 20:53, a scris:

Video Emerges Where Fauci and Others Planned for a “Universal mRNA Flu Vaccine” Which Became the “COVID-19 mRNA Vaccine” Because People were not Afraid Enough of the Flu Virus

https://healthimpact...-the-flu-virus/
Sunt toate dovezile in fata pentru cine vrea sa le vada. Daca vede cineva videoclipu ala din link si neuronii nu pot sa faca conexiunea atunci..

Edited by republicall, 03 October 2022 - 09:27.


#89
Wilee_Coyote

Wilee_Coyote

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 13.08.2021

Vizualizare mesajaxxel4you, pe 02 octombrie 2022 - 20:53, a scris:

Aici nu vad nici o conspiratie. Aceste elite mondiale in domeniul sanatatii au vrut sa faca un vaccin universal pentru binele omenirii, dar lumea e reticienta si studiile dureaza mult. A fost pur si simplu o coincidenta norocoasa aparitia epidemiei de covid, care cumva s-a suprapus cu incercarea gasirii unui vaccin comun pentru orice forma de gripa. Poate au reusit, poate inca nu, dar stiinta asa merge inainte.
Probabil vaccinul e foarte bun, inca nimeni dintre prietenii si rudele mele vaccinate nu a avut nici cea mai mica problema si sustin ca se simt foarte bine.

#90
s2inu

s2inu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 23.10.2021
Tocmai am citit o carte a istoricului Mircea Platon, Cominternul educational si descolarizarea digitala.

Mi-a plăcut o formulare de acolo: „Ca istoric, eu nu cred în conspirații. Eu știu că ele există.” Mi se pare o formulare excelentă.

De altfel trebuie să fii complet stupid să crezi că oamenii politici sau factorii de decizie dau chiar totul la presă, transparent, frumos, fără să aibă nimic de ascuns, niciodată.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate