Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Prima World HD

Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Cum pot reda niște inregistr...

Denon AVR 1804
 Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune

Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...
 PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...

w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...
 Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?

Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema
 

Ce parere aveti despre PNL?

* * - - - 11 votes
  • This topic is locked This topic is locked
6934 replies to this topic

Poll: Ce parere aveti despre PNL? (568 member(s) have cast votes)

Ce parere aveti despre PNL?

  1. Foarte buna (25 votes [4.40%])

    Percentage of vote: 4.40%

  2. Buna (35 votes [6.16%])

    Percentage of vote: 6.16%

  3. Neutra (85 votes [14.96%])

    Percentage of vote: 14.96%

  4. Rea (159 votes [27.99%])

    Percentage of vote: 27.99%

  5. Foarte rea (264 votes [46.48%])

    Percentage of vote: 46.48%

Vote

#685
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005
http://adevarul.ro/n...974e/index.html

Quote

„În cazul în care Liviu, Olguţa, Vasilica, Viorel  şi Eugen vor naţionaliza banii din pilonul II de pensii, vă spun ce fac. Voi depune plângere penală împotriva găştii de mai sus pe care o voi semna personal şi vă aştept şi pe voi toţi să semnaţi alături de mine“, a scris vicepreşedintele PNL, Florin Cîţu, pe Facebook.
Citeste mai mult: adev.ro/p92lba

#686
chique

chique

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,839
  • Înscris: 28.07.2013
a postat azi cineva pe FB pozele astea - Dragnea si Orban schimbau intre ei gecile de campanie in 2009. Eu nu le stiam, dar nu ma mira deloc, exact atatea asteptari am de la PNL.

Attached Files



#687
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015
Cum ziceam, toate partidele vechi au scheleti prea mari sa fie ascunsi. Ca sa te bati cu PSD trebuie sa nu ai d-ai lor undercover, iar PNL are carute. La vot nu merita PNL. USR si Ciolos. Sper ca in viitorul nu foarte departat oamenii valorosi sa faca trecerea de la PNL catre oricare dintre cei mentionati.

#688
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View Postcatalina1, on 21 mai 2018 - 12:09, said:

Daca face afaceri ilegale cu statul.
Sa iti dai singur contract, ca primar, e legal? Legea spune ca da.

View Postoaspetele, on 21 mai 2018 - 12:16, said:

Legea spune ca ai voie sa faci afaceri, nu specifica provat/stat.
Ai o forma de construtii, de plantat panselute, etc, care face de 10 ani afaceri cu statul. Cand ajungi primar ce faci, incetezi afacerea? Sa fim seriosi, mare parte din afaceristi fac afaceri cu statul, intr-un fel sau altul. De aici ies banii seriosi, nu din munca cinstita.

Legea ar trebui sa spuna ca ca primar, trebuie sa iti vezi de functia pe care ai fost ales, nu sa te ocupi in acelasi timp de afaceri. Opt ore pe zi, zece ore pe zi, esti PRIMAR, te preocupa binele localitatii si a locuitorilor, nu primesti bani ca sa iti faci propriile afaceri din scaunul de primar.

#689
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,911
  • Înscris: 21.04.2011
Sunt o grãmadã de localitãți unde nu e nevoie de primar full time.
Plus ca poți sa ai afaceri fãrã sa lucrezi tu efectiv pentru ele.

Și nu știu dacã e legal sa îți dai singur contract, probabil nu. Dar știu ca dacã afacerea e ok pentru ambele pãrți, all îs good în the world.

#690
mihnearau1

mihnearau1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,588
  • Înscris: 20.09.2016

View PostPollux, on 21 mai 2018 - 13:37, said:


ce comentarii
juma membrii PNL juma postacci

#691
geo76com

geo76com

    Maninc clone fara memorie si stresez userii bugetari

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,038
  • Înscris: 14.09.2004

View Postcatalina1, on 21 mai 2018 - 16:48, said:

Sunt o grãmadã de localitãți unde nu e nevoie de primar full time.
....

Dar salariul trebuie sa fie cu ore suplimentare zilnice
Plus spor de "iesit din casa".;)

#692
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,938
  • Înscris: 31.03.2003

View Postlucifer76, on 21 mai 2018 - 16:24, said:



Legea ar trebui sa spuna ca ca primar, trebuie sa iti vezi de functia pe care ai fost ales, nu sa te ocupi in acelasi timp de afaceri. Opt ore pe zi, zece ore pe zi, esti PRIMAR, te preocupa binele localitatii si a locuitorilor, nu primesti bani ca sa iti faci propriile afaceri din scaunul de primar.

Iti angajezi un manager la firma. Care e problema?
Ok, cat timp esti primar, nu faci afaceri cu firma ta.

Sau ma rog, mai e si varianta mai aplicata, iti pui coplul sau mama sa preia fraiele afacerii si totul este megalegal.

#693
zartdato1-0

zartdato1-0

    Contondent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,459
  • Înscris: 28.11.2017

View Postoaspetele, on 21 mai 2018 - 10:13, said:

La faza cu alesii care au sau nu voie sa faca afaceri situatia e cel putin discutabila.
Pot intelege ce inseamna un conflict de interese.
Dar zau daca imi pot da seama ce treaba are unu care face exclusiv export cu acesta notiune.

In ceea ce priveste parlamentarii, e si mai greu de crezut ca pot influenta la modul decisiv printr-o lege domeniul de activitate unde isi desfasoara afacerile.
Un singur om nu poate deturna sau aranaja o lege.

in fine, e o discutie mai lunga.

Adica tu astepti onestitate tu crezi ca exista oameni fundamental onesti printre astia?

Quote

avem electoratul pe care il merita politicienii
Stai in gara si astepti avionul?


Eu gasesc ca-i o contradictie!

View Postcatalina1, on 21 mai 2018 - 16:48, said:



Și nu știu dacă e legal sa îți dai singur contract, probabil nu. Dar știu ca dacă afacerea e ok pentru ambele părți, all îs good în the world.

In alta parte spui caPesede este efectul, adica este exponentul unei majoritati care aceeasi valori ca Pesede.
Pai daca ai o majoritate cu valori de ciorditori ii inviti pe astia din majoritate sa se serveasca din banii altora?  Legal.

Poti spune ca legea asta ar fi ok intr-un stat cu 10% din coruptia din Romania, dar in Romania aceasta lege este o invitatie la furt!

View PostPollux, on 21 mai 2018 - 14:40, said:

http://adevarul.ro/n...974e/index.html


Citeste mai mult: adev.ro/p92lba

Da, Citu este unul dintre putinii Penelei pe care ii apreciez.

#694
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View Postcatalina1, on 21 mai 2018 - 16:48, said:

Sunt o grămadă de localități unde nu e nevoie de primar full time.
Cate au primar PNL? O minoritate. Cu toate astea, PNL sustine o lege care favorizeaza PSD-ul, de aici acuzatia de blat intre cele doua partide.

View Postoaspetele, on 21 mai 2018 - 17:51, said:

Sau ma rog, mai e si varianta mai aplicata, iti pui coplul sau mama sa preia fraiele afacerii si totul este megalegal.
Macar nu mai furau pe fata, fara pic de rusine. Asta e problema, ca oricum daca aveau chef sa dea contracte cu dedicatie, tot o faceau, dar se mai fereau!

View Postoaspetele, on 21 mai 2018 - 17:51, said:

Ok, cat timp esti primar, nu faci afaceri cu firma ta.
Tu inca mai crezi in mos craciun? :)

#695
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,938
  • Înscris: 31.03.2003
Grosolan vorbind, interzicerea dreptului de a face afaceri nu e altceva decat interzicerea unui drept.
Poate nu m-am facut eu inteles, as milita ca legea sa interzica ca firma condusa de primar/consilier sa intre in relatii contractuale cu primaria respectiva.
Dar banarea in totalitate a dreptului de a face afacero e prea mult.

Tomaso face export (cel putin asa am inteles eu). Care ar fi conflictul de interese daca ar ajunge consilier sau primar?

Sa zicem ca eu as ajunge parlamentar. Cum as putea eu influenta ca mie sa-mi mearga mai bine farmacia?

#696
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015

View Postoaspetele, on 21 mai 2018 - 20:31, said:

Sa zicem ca eu as ajunge parlamentar. Cum as putea eu influenta ca mie sa-mi mearga mai bine farmacia?
Ajutat de colegii tai de partid ai putea da o lege ca medicamentele x y z vandute de firma cutare sa fie scoase de pe piata, scumpite, etc. Apoi santajezi producatorul respectiv. Medicamentele vandute la farmacia ta sa aibe pret preferential, altfel dai drumul la legea de care ziceam. Si poti face asa cu mai multi producatori. Uite asa tu brusc ai preturi mai bune decat toti ceilalti concurenti din zona. Ghici unde o sa vina clientela?

Si asta e un exemplu gasit asa, in 5 minute de gandit, sunt convins ca exista metode mai subtile decat asta...

#697
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
Ce parere am de PNL.....


PNL contine un nucleu greu, mai devotat PSd decat PSD-ul

#698
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,938
  • Înscris: 31.03.2003

View PostMembruAnonim, on 21 mai 2018 - 21:51, said:

Ajutat de colegii tai de partid ai putea da o lege ca medicamentele x y z vandute de firma cutare sa fie scoase de pe piata, scumpite, etc. Apoi santajezi producatorul respectiv. Medicamentele vandute la farmacia ta sa aibe pret preferential, altfel dai drumul la legea de care ziceam. Si poti face asa cu mai multi producatori. Uite asa tu brusc ai preturi mai bune decat toti ceilalti concurenti din zona. Ghici unde o sa vina clientela?

Si asta e un exemplu gasit asa, in 5 minute de gandit, sunt convins ca exista metode mai subtile decat asta...
1.nu se pot scoate de pe piata medicamente printr-o lege
2.mecanismul de fixare a preturilor la medicamente (acolo unde este cazul) e stipulat printr-o lege existenta; chiar daca as modifica legea atunci s-ar modifica preturile la toate medicamentele
3.dupa cate stiu eu, e interzis sa existe mai multe preturi pentru un produs, daca oferta comerciala e aceeasi.
4.e cam greu sa convingi toti colegii ca sa te ajute cu o lege. e aproape imposibil sa-i convingi pe adversari.

#699
geo76com

geo76com

    Maninc clone fara memorie si stresez userii bugetari

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,038
  • Înscris: 14.09.2004

View Postoaspetele, on 22 mai 2018 - 05:23, said:


...
4.e cam greu sa convingi toti colegii ca sa te ajute cu o lege. e aproape imposibil sa-i convingi pe adversari.
Nu e nevoie sa ii convingi. Merge si cu constrangerea...😀

#700
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,085
  • Înscris: 24.02.2006

View Postoaspetele, on 21 mai 2018 - 20:31, said:

Sa zicem ca eu as ajunge parlamentar. Cum as putea eu influenta ca mie sa-mi mearga mai bine farmacia?

inspira-te si tu din ce a mai rasuflat prin presa:

Quote

Mai bine de un an Cătălin Rădulescu a fost simultan parlamentar şi director-general la firma sa, Concordia Con. Asta deşi legea o interzice. Ca manager, deputatul PSD a negociat și obținut lucrarea de asfaltare a parcării unui mare magazin din Piteşti.
Potrivit declaraţiei unui denunţător, Rădulescu i-a ameninţat în mod repetat pe reprezentanţii supermarketului.
”Dacă aţi fi încercat să nu faceţi lucrarea cu mine, v-aş fi blocat toată activitatea pentru că noi suntem la putere. Vă trimiteam permanent controale de la Garda de Mediu, de la Garda Financiară, vă blocam şi la primărie, până vă blocam total activitatea”, i-ar fi spus Cătălin Rădulescu lui Marian Adam, angajat al lanţului de magazine, potrivit referatului întocmit de DNA.
https://www.flux24.r...eputatului-akm/

ps: si daca vrei idei strict pe domeniul mentionat:
-concurenta din zona ta ar avea deseori controale
-furnizorii ar descoperi ca e mai bine sa-ti dea tie discounturi mai mari decat sa tot prezinte acte la control; s-ar imbunatati si aprovizionarea (farmacia ta ar avea mereu prioritate la livrari)
-anumite entitati (ex: spitale de stat sau private) ar descoperi ca e mult mai bine sa cumpere medicamente de la tine decat de la concurenta, chiar daca tu ai preturi mai mari

Edited by _Smiley_, 22 May 2018 - 07:36.


#701
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View Postoaspetele, on 21 mai 2018 - 20:31, said:

Grosolan vorbind, interzicerea dreptului de a face afaceri nu e altceva decat interzicerea unui drept.
Pardon?Militarii nu au voie sa faca politica si nici afaceri. La ei cum functioneaza interzicerea unui drept? Si apoi, nu te obliga nimeni sa te faci primar, nu iti convine legea, nu candidezi.

View Postoaspetele, on 21 mai 2018 - 20:31, said:

Sa zicem ca eu as ajunge parlamentar. Cum as putea eu influenta ca mie sa-mi mearga mai bine farmacia? Esti parlamentari, poti foarte simplu aranja ca o anumita primarie sau companie de stat sa se aprovizioneze exclusiv de la o farmacie.
Afaceri cu statul nene, afaceri cu statul :) Poti aranja ca o anumita primarie sau societate de stat sa se aprovizioneze exclusiv de la acea farmacie.

Fenechiu a vandut transformatoarele exact cand era presedinte la Comisia de Politici Regionale, Amenajare a Teritoriului și Transporturi si consilier local. Coincidenta? Nu prea cred.

Nici macar nu e nevoie sa fii afacerist inainte sa ajungi in functia publica, firma o infiintezi rapid mai tarziu si iti dai singur contracte.

#702
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005
se pare ca orban are totusi partidul de partea lui: http://adevarul.ro/n...7e41/index.html

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate