Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2
 Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 

Recomandare boxa portabila

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
115 replies to this topic

#55
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,986
  • Înscris: 06.04.2007

View Postoverseas, on 12 ianuarie 2020 - 15:10, said:

Cum se comporta Ue Boom 2/3 fata de Jbl Boombox afara?
Nicio legatura intre una si alta :)
Boombox e mult mult mai mare (chiar ieri m-am.jucat cu una in magazin) .
UE Boom2/3 o poti compara cu Jbl Flip 4 sau 5.



View Postsenzanome, on 12 ianuarie 2020 - 02:05, said:

Eu sunt in Scoția, iar Vifa Oslo costa peste 400 de lire pe Amazon UK. Am văzut doi clienți care au acuzat probleme de calitate a fabricației. La banii ăștia?! Înainte sa cumpăr UE Boom2, am testat intr-un magazin mai multe boxe portabile cu Bluetooth de la UE, Sony, Bose și JBL. Cel mai mult m-au impresionat cele de la Bose. Boxe portabile de la JBL sunt bune, doar dacă te interesează doar bass-ul. Ele sunt practic construite pentru bass.
Probleme de calitate executie din cate stiu au fost la Vifa Copenhagen, dar ma rog, poate a fi avut si Oslo ceva.
A mea e tip top.
Incearca un Jbl Xtreme 2, e o clasa peste la sunet fata de Xtreme 1. E tot pe "booom" construita, dar sunetul e mai clar si ceva mai echilibrat fata de xtreme 1 unde auzi mult tzatzaituri si bubuieli.

#56
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,108
  • Înscris: 09.01.2007
Ca fapt divers vad pe OLX o gramada de fake-uri JBL de vanzare, clone etc
Ma intreb cate din JBL-urile vandute ca originale or fi fake-uri... Si nu stiu daca se falsifica si alte branduri ?

#57
senzanome

senzanome

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,271
  • Înscris: 12.07.2017
Se falsifica la greu de către chinezi și boxe portabile de la Bose. Poți face diferența intre un produs original JBL și unul contrafacut după calitatea sunetului și a construcției cel mai ușor.

#58
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,986
  • Înscris: 06.04.2007

View Postoverseas, on 14 ianuarie 2020 - 09:53, said:

Ca fapt divers vad pe OLX o gramada de fake-uri JBL de vanzare, clone etc
Ma intreb cate din JBL-urile vandute ca originale or fi fake-uri... Si nu stiu daca se falsifica si alte branduri ?
Si pe alte site-uri mari sunt jbl fake, doar ca vezi la pret , sunt de 3-4 oti mai ieftine (si de 10 ori mai proaste) .
Un xtreme are 2,3 kg, xtreme fake vreo 0,8 kg si asta pt ca e grea incinta .
La noi cel putin, nu m-am ciocnit de fake la pret de original, pe dincolo am mai citit cazuri

Edited by Octavian___, 14 January 2020 - 19:40.


#59
senzanome

senzanome

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,271
  • Înscris: 12.07.2017
Pe OLX poti gasi si profuse contrafacute la prețul de produse originale.

#60
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,108
  • Înscris: 09.01.2007
Am testat UE Megablast la un vanzator de pe olx, suna foarte fain inauntru, dar nu ma pricep la sunet si nu am cu ce sa compar. Nu am putut merge la maxim inhouse, pe specificatii scoate 92 db.
Ce vreau sa zic e legat de stilul de utilizare/ conectivitate. Permite 1 singura conexiune (pairing). Appul e simplu de utilizat, are cateva presetari bass/ spatii mici/ voce etc + una personalizata. Foarte mica pentru ce poate sa scoata.
Ideal ar fi sa aiba o  mufa pt TV ca sa simuleze un soundbar, sa suporte direct stick cu muzica si sa permita mai multi useri - adica sa puna muzica si nevasta, nu doar eu.

#61
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006

View Postsenzanome, on 12 ianuarie 2020 - 02:05, said:

Eu sunt in Scoția, iar Vifa Oslo costa peste 400 de lire pe Amazon UK. Am văzut doi clienți care au acuzat probleme de calitate a fabricației. La banii ăștia?!
Cică noul firmware de Vifa Helsinki o face competitoare directă, aproape că nu mai are rost să vorbești de Oslo (posibilă excepție volumul maxim).

#62
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,986
  • Înscris: 06.04.2007

View Postoverseas, on 15 ianuarie 2020 - 14:59, said:

Am testat UE Megablast la un vanzator de pe olx, suna foarte fain inauntru, dar nu ma pricep la sunet si nu am cu ce sa compar. Nu am putut merge la maxim inhouse, pe specificatii scoate 92 db.
Ce vreau sa zic e legat de stilul de utilizare/ conectivitate. Permite 1 singura conexiune (pairing). Appul e simplu de utilizat, are cateva presetari bass/ spatii mici/ voce etc + una personalizata. Foarte mica pentru ce poate sa scoata.
Ideal ar fi sa aiba o  mufa pt TV ca sa simuleze un soundbar, sa suporte direct stick cu muzica si sa permita mai multi useri - adica sa puna muzica si nevasta, nu doar eu.
Suporta pana la 8 conexiuni de bluetooth, deci no stress.
Poate au scos loturi mai bune in prezent, dar stiu ca a fost model cu probleme la primele loturi, mai bine Megaboom 2.

View Postdonjoe, on 15 ianuarie 2020 - 16:51, said:


Cică noul firmware de Vifa Helsinki o face competitoare directă, aproape că nu mai are rost să vorbești de Oslo (posibilă excepție volumul maxim).
Are rost sa vorbesti in continuare. Are autonomie mai mare ca Helsinki, conexiunea bluetooth e mai buna.
Cu update-ul la Helsinki au permis sa aibe si asta LateNightMode, adica la volum mic sa ai un sunet mai complet pe joasa frecv.
Se aude fain, dar nu bate, nici nu egaleaza Olso cu noul update

#63
senzanome

senzanome

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,271
  • Înscris: 12.07.2017

View PostOctavian___, on 15 ianuarie 2020 - 20:15, said:


Suporta pana la 8 conexiuni de bluetooth, deci no stress.
Din ce am văzut pe net, UE Blast și Meglabast nu pot fi
împerecheate între ele, asa cum se poate cu medelele UE BOOM și Megaboom, care pot fi împerecheate pana la 150 de modele.

#64
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,986
  • Înscris: 06.04.2007
Cu update de soft merg imperecheate pana la 8 bucati Blast cu Megablast.
Defapt asta era descrierea corecta ce am spus de conexiunea bluetooth, ca suporta pana la  opt bucati imperecheate.

Am testat azi party mode Jbl Xtreme2 cu Charge3 si Flip 4.
Se aude super decent intr-un birou de 6/5m.
Pana la limita de comprimare ( ~80% volum) Xtreme tine bine joasele, Charge3 merge ok pe medii si ceva joase si Flip4 duce frumos inaltele, ca si dupa marime.
Sunet clar, fara tzatzituri  si spatialitate buna.

#65
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,108
  • Înscris: 09.01.2007
Am o intrebare despre cum gestionati muzica descarcata, offline. Nu am experienta deloc cu muzica offline.
Avantajul evident al Spotify & restul este sistemul de indexare, search etc
Exista vreo aplicatie pentru a face acelasi lucru offline, pe telefon ?
Sau cumva daca descarc de pe Spotify, acelasi app imi gestioneaza muzica offline ?
Dar daca iau muzica de pe Youtube ?

#66
amstel

amstel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,284
  • Înscris: 21.07.2008

View PostOctavian___, on 15 ianuarie 2020 - 20:15, said:

Are rost sa vorbesti in continuare. Are autonomie mai mare ca Helsinki, conexiunea bluetooth e mai buna.
Cu update-ul la Helsinki au permis sa aibe si asta LateNightMode, adica la volum mic sa ai un sunet mai complet pe joasa frecv.
Se aude fain, dar nu bate, nici nu egaleaza Olso cu noul update
A mai aparut un update pentru Helsinki. Un nou mod de sunet - Boosted ("Increased loudness for low level listening") si mai bun fata de LateNightMode.

Edited by amstel, 20 January 2020 - 11:55.


#67
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,986
  • Înscris: 06.04.2007
O sa caut sa aud ce face. Cred ca raportat la dimensiuni Helsinki n-are rival la decibeli si la claritate e printre cele mai bune.
Mai urmaresc review-urile lui Oluv pe iutub.
Poate vor face un update si la Oslo, desi nu stiu ce ar putea imbunatati la sunet.
Poate, doar poate sa controleze mai bine distorsiunile la vol max, la ~90% pe anumite melodii poa sa bage distorsiuni.
Dar se aude f tare, asa de la 2 metri simti un pic cum iti bate in piept.
Am facut proba Jbl Xtreme2 (in priza) cuplata cu Charge3 si nu pot bate la volum max Oslo.

Helsinki nu stiu ce baterie are, dar Olso o are de 37w/h, ca la xtreme2 (36w/h ) diferenta de autonomie mai mica la Oslo e pt ca scoate mai multi decibeli decat Xtreme2 .
Ca se mai vaitara unii pe net ca nu are autonomie buna...La volum mic spre mediu a mers peste 12 ore fara stres, nu s-a terminat, dar am pus-o la incarcat.

#68
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,108
  • Înscris: 09.01.2007
Acum testez Megablast la maxim in livingul de 60 mp cu ceva zgomotos, dj style. Ca volum absolut dezamagitor. Nici nu imi pun mintea sa o mai testez afara. Am alaturi un rahat tv vechi no name dar cu difuzoare tepene care acopera boxa la 40% din volumul teveului. Din reviews ma asteptam la altceva.

#69
senzanome

senzanome

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,271
  • Înscris: 12.07.2017
UE Megablast este o boxa audio cu bluetooth de dimensiuni compacte, buna pentru un dormitor, nicidecum pentru un livingroom de 60 mp. Pentru un livingroom îți trebuie ceva mai serios dpv audio, undeva la 100W RMS.

Edited by senzanome, 24 January 2020 - 20:37.


#70
senzanome

senzanome

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,271
  • Înscris: 12.07.2017
Dacă îți plac jucării din astea, mai cumperi încă 3 boxe audio de la UE, le împerechezi intre ele și obtii sunet surround.

#71
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,108
  • Înscris: 09.01.2007
E misto ca e compacta si nu trebuie sa imi dau doctoratul in boxe.
Boombox 2 o fi chestia suprema pentru neprofesionisti?

#72
senzanome

senzanome

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,271
  • Înscris: 12.07.2017
Din ce am văzut pe YouTube, JBL Boombox 2 are recenzii in general pozitive, asta dacă pui accentul pe bass mai mult la o boxa audio. Cel mai bine este sa mergi intr-un magazin, ca sa o testezi. Dacă vrei “chestii supreme” in materie de boxe audio portabile, trebuie sa te uiți la modele de la Vifa, B&O, Bose.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate