Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Recomandare boxa portabila

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
115 replies to this topic

#1
chiri091

chiri091

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 27.03.2015
Salutare, sunt în căutarea unei boxe portabile. După câteva căutări, m-am orientat la următoarele 3 modele : https://mediagalaxy....eless-nfc-negru
https://altex.ro/box...c-electric-blue
https://mediagalaxy....-charge-3-negru
Nu mă interesează prea mult proiecția împotriva apei. Ce părere aveți ?

#2
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003
Cand mi-am cumparat o boxa din asta am citit/vizionat review-uri pe net zile intregi. Apoi m-am dus in magazine si am inceput sa le testez. Pana la urma am ales Bose SoundLink, chit ca cica JBL sunau mai bine. Imi place ca e mica si ca are un sunet acceptabil, iar basul e ok.

Asa ca vezi pune pe hartie ce doresti de la boxa respectiva, ia la puricat youtube-ul, mai alse clipurile X vs Y, iar daca ai posibiliatea sa le incerci fa-o. La vremea aia, parca JBL era cea mai bine cotata boxa.

#3
Uteib

Uteib

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,128
  • Înscris: 08.06.2017
Am o Sony SRS X55 de doi ani si sunt foarte multumit de ea.

Edited by Uteib, 19 October 2017 - 16:23.


#4
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,728
  • Înscris: 02.07.2011
Eu sunt pt JBL Charge 3 :) Am avut, suna foarte foarte misto si calitatea constructiei este fenomenala.

#5
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,362
  • Înscris: 24.06.2008
Eu nu inteleg cum puteti da peste 300lei pe o "ragalie" din asta mica!!!Sa dai 700 sau 1000lei???Pai ce face de banii aia ?Ca oricum fidelitate nu are!
Am luat si eu una cu 60 lei din Jumbo si isi face treaba foarte bine.

#6
Mr_Who

Mr_Who

    The One

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,728
  • Înscris: 24.11.2005
UE Megaboom.
Sau UE Boom 2, daca vrei ceva de calitate similara, dar mai ieftin, si nu ai neaparat nevoie sa tune de sa trezeasca tot cartierul.

 george_eu25, on 19 octombrie 2017 - 17:00, said:

Pai ce face de banii aia ?Ca oricum fidelitate nu are!

Ai fi surprins de calitatea sunetului.

 george_eu25, on 19 octombrie 2017 - 17:00, said:

Am luat si eu una cu 60 lei din Jumbo si isi face treaba foarte bine.

Fiecare stie ce-l multumeste si ce inseamna "foarte bine" pentru el.
Diferenta de calitate (si a constructiei, si a sunetului) intre o boxa de 60 de lei si una de 6-700 de lei e ca de la cer la pamant.

#7
Al3xandru35

Al3xandru35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 30.09.2011
Cum a zis colegul george_eu25, o boxa ieftina, adica sub 100 lei e de preferat daca nu vrei sa dai o avere pe ele. Oricum se strica, si aiade 10 si aia de 10000 de lei. Eu am luat de la Oșan (Auchan) o boxa Inexive B12A care e ~10 euro pe afara si se descurca de minune (pentru pretul ei, adica 45 lei). Bass decent si inalte rezonabile. Are si intare aux si un mod de iluminare care seamana cu un VU-meter. Bluetooth 4.2, deci nu usuca bateria de 400 de mAh atat de repede.

#8
honeymik

honeymik

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,531
  • Înscris: 18.02.2014

 Mr_Who, on 19 octombrie 2017 - 17:23, said:

UE Megaboom.
Mi se pare putin cam mare.

 Mr_Who, on 19 octombrie 2017 - 17:23, said:

Sau UE Boom 2, daca vrei ceva de calitate similara, dar mai ieftin, si nu ai neaparat nevoie sa tune de sa trezeasca tot cartierul.
+1 (am si eu)
Daca ai rabdare o sa o gaseti la aprox. 500 ron pe emag, sau chiar mai ieftin resigilata.
Iar bateria tine, nu gluma.

 Mr_Who, on 19 octombrie 2017 - 17:23, said:

Fiecare stie ce-l multumeste si ce inseamna "foarte bine" pentru el.
Posted Image

Edited by honeymik, 19 October 2017 - 17:41.


#9
MrNiceGuy

MrNiceGuy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 09.02.2008
Vezi pe youtube clavinetjunkie, ca are o multime de review-uri la boxe portabile, mie mi-a folosit in alegerea facuta (am un Jbl Xtreme), initial doream o boxa micuta, dar am zis sa nu imi para rau mai tarziu ca nu se va auzi suficient de tare.
Referitor la calitatea sunetului e cam pe principiul cat dai atata face. Oricum boxa portabila nu e pentru audiofilie (a mai zis-o cineva aici), intrucat muzica ascultata la ea are loc de obicei in natura, la o iesire cu prietenii, nu in vreo camera de auditie.



#10
chiri091

chiri091

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 27.03.2015
Personal as fi mers pe Megaboom , am avut pe mana un boom 2( sau 1 nu știu exact) și am fost plăcut surprins, dar prețul mă depășește puțin în momentul de față . Boom 2 e 700 lei și prefer sa mai pun 70 lei să merg pe acel Sony . Acum nu știu dacă merita deferența de aproximativ 300 lei pentru acel Megaboom in comparație cu modelul de la Sony.

#11
Mr_Who

Mr_Who

    The One

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,728
  • Înscris: 24.11.2005

 chiri091, on 19 octombrie 2017 - 18:04, said:

Personal as fi mers pe Megaboom , am avut pe mana un boom 2( sau 1 nu știu exact) și am fost plăcut surprins, dar prețul mă depășește puțin în momentul de față . Boom 2 e 700 lei și prefer sa mai pun 70 lei să merg pe acel Sony . Acum nu știu dacă merita deferența de aproximativ 300 lei pentru acel Megaboom in comparație cu modelul de la Sony.

Ea am un UE Boom 2, cumparat de pe Emag cu vreo 600 de lei. Cum zicea si honeymik, cu putina rabdare gasesti Boom 2 si la 500-550 lei cand prinzi o oferta. Megaboom e o bestie, pentru mine ar fi fost cam mare si rareori as fi folosit-o la volum maxim; Boom 2 e ideala. Am auzit ca si JBL sunt foarte bune, dar boxele Ultimate Ears sunt intr-o clasa aparte, si la capitolul calitatea constructiei, rezistenta, baterie, de sunet nu mai vorbesc, puternic, clar, bine definit si fara distorsiuni chiar si la volum maxim. In plus, le poti controla dintr-o aplicatie pe telefon, volum, equalizer, partajare cu alte surse bluetooth, conectarea a mai multor boxe la aceeasi sursa etc.

Edited by Mr_Who, 19 October 2017 - 18:55.


#12
MrNiceGuy

MrNiceGuy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 09.02.2008
Daca ai posibilitatea arunca un ochi si la https://www.amazon.d...z/dp/B01M0YCMIO , are review-uri pozitive pe youtube iar pretul e acceptabil.

#13
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003

 george_eu25, on 19 octombrie 2017 - 17:00, said:

Eu nu inteleg cum puteti da peste 300lei pe o "ragalie" din asta mica!!!Sa dai 700 sau 1000lei???Pai ce face de banii aia ?Ca oricum fidelitate nu are!
Am luat si eu una cu 60 lei din Jumbo si isi face treaba foarte bine.
Decat sa dau 100 lei pe un jaf si sa nu ascult, mai bine dau 700, dar ascult cu placere. Ragaliile astea mici chiar au un sunet ok. Cand vezi chichineata Bose ce bass scoate, te crucesti. Iar claritatea e si ea ok.

#14
chiri091

chiri091

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 27.03.2015
Atunci mai stau până la mijlocul lunii noiembrie și poate prind un boom la oferta . De preferat un Megaboom dar slabe șanse ...cine știe

#15
honeymik

honeymik

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,531
  • Înscris: 18.02.2014
Mie megaboom mi se pare prea mare. Ai vazut/probat megaboom in magazin vs. boom 2?

#16
akajohn

akajohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,814
  • Înscris: 15.07.2004
Am Bose Soundlink de vreo 4 ani si mi se pare super OK. Am tot cautat motive sa imi cumpar alta si nu am gasit... a fost ceva bani la vremea ei dar se aude foarte OK si la cat de mica e esti impresionat de ce sunet scoate si cum se aud basii... asa cum s-a mai spus nu faci concerte la asa ceva dar avand in vedere unde asculti trebuie sa se auda destul de tare....

#17
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,883
  • Înscris: 31.03.2003
Eu am o boxa de la Harman Kardon dintr-o categorie usor superioara de pret.
https://forum.softpe...t-cu-bluetooth/

aici este topicul care a culminat cu achizitia respectiva, pe parcursul lui mai apar si alte variante mai accesibile ca pret.

#18
chiri091

chiri091

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 27.03.2015
Mersi . Nu , nu am avut ocazia sa le compar dar sincer mi se par puțin irelevante acele teste având în vedere că ești într-o încăpere enorma și sunetul nu se propagă la fel cum ar fi într-o încăpere de câțiva metri pătrați. Oricum o să văd o vizita săptămâna viitoare în media Galaxy să teste Megaboom și boom2.

Ce părere aveți despre anunțul asta : https://www.olx.ro/o...ck-ID9wb8T.html ?
Se merită ?

Edited by chiri091, 22 October 2017 - 10:56.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate