Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

Recomandare boxa portabila

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
115 replies to this topic

#37
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006

 stavreschi, on 23 noiembrie 2017 - 05:17, said:

@donjoe dacă tot ai amintit despre Xiaomi Mi, ce părere ai despre ea ?
Foarte multă lume a recomandat-o ca pe cel mai bun raport calitate preţ..... aşa este ?
Din ce-am auzit pe YouTube şi pe switcher-ul lui Oluv (Olaf), la preţul de Aliexpress e indiscutabil cea mai bună din clasa ei. Mai nou văd că au adus-o şi ceva magazine româneşti la ceva gen 250 de lei, deci cu vreo 100 mai mult. La preţul ăsta poate să se complice discuţia în funcţie de ce priorităţi ai - poate o bat unele modele ca volum maxim sau ca rezistenţă la apă şi sunet bun de outdoor, sau ca baterie(?) sau mai-ştiu-eu-ce. Dar strict ca fidelitate audio (răspuns în frecvenţă neutru)... chiar şi la preţul ăla nu-mi imaginez ce ar depăşi-o. Poate Promate Groove-ul zis mai sus, cât mai e la reducere la 269, doar că e mult mai mare, nu-l scapi într-o poşetă şi gata - l-ai luat cu tine. Posted Image Şi e mai urâţel, evident - Xiaomi încearcă să-i imite pe Apple şi scot design-uri foarte finuţe cu metal argintiu şi plastic alb.

(Numai să fii foarte atent ce iei, că modelul nou care primeşte toate laudele are găurelele alea pe faţă care se răresc spre margini, şi plasticul alb cu butoane/mufe e pe lateralele boxei, la capete. Dacă nu arată aşa e probabil să fie modelul anterior, care nu-i nimic special.)

Edited by donjoe, 25 November 2017 - 22:25.


#38
tzaq93

tzaq93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,281
  • Înscris: 13.08.2010
https://www.gearbest.../pp_240956.html

[ https://gloimg.gbtcdn.com/gb/2015/201509/goods-img/1502766517781615034.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
De aceasta boxa ce parere aveti?

#39
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,931
  • Înscris: 31.03.2003
E...verde!
:)

#40
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 tzaq93, on 26 februarie 2018 - 11:26, said:

https://www.gearbest.../pp_240956.html

[ https://gloimg.gbtcdn.com/gb/2015/201509/goods-img/1502766517781615034.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
De aceasta boxa ce parere aveti?
Adica : https://www.emag.ro/...9/pd/D2J8R2BBM/
Printre altele am asta ( luata la 29 de lei si e ok , autonomie de cca 6 ore la vol mediu . la iarba verde e minunata . https://www.emag.ro/...1/pd/DCTW3YBBM/

Edited by Baxon, 26 February 2018 - 19:27.


#41
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008
Si...ieftina!
Posted Image


Am mers pe Blaupunkt PA15, tot portabila este.

Edited by katlin, 26 February 2018 - 19:28.


#42
cornel1970

cornel1970

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 18.01.2019
Salutare.
Ce parere aveti de Ibiza UHF15 ?

#43
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Daca te gandesti sa te produci muzical pe strada e OK. ca pentru asta e facuta. Tine vreo cateva luni,.Iarna se consuma bateria mult mai repede.
Ibiza sunt totusi niste chinezarii de pe alibaba/aliexpres.

Edited by edigee, 13 December 2019 - 23:44.


#44
senzanome

senzanome

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,271
  • Înscris: 12.07.2017
Salut! Recomandările mele pentru boxe portabile cu bluetooth, după ce in ultimii ani am folosit câteva modele de la firme diferite. La categoria boxe portabile mici recomand Skullcandy Barricade mini: construcție bună, durata decenta de viața a bateriei (6h), sunet bun pentru dimensiunea ei (reda decent atât sunetele joase, medii și înalte). La categoria boxe portabile medii compacte recomand UE Boom 2: construcție premium (rezista la șocuri, apa și murdărie), durata de viața a bateriei mare (15h) si sunet de calitate la 360 de grade, care reda bine atât sunetele joase, medii și înalte. PS Nu recomand JBL GO, deoarece oferă un sunet înfundat și durata de viața a bateriei relativ scurta (5h).

#45
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,674
  • Înscris: 24.10.2015
Mirosi a vanzator de boxe portabile, mici.

#46
senzanome

senzanome

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,271
  • Înscris: 12.07.2017
Am o mică obsesie cu boxele audio. Acum am 4 boxe audio portabile cu bluetooth, diferite modele de la diferite firme. In trecut am avut in acelasi timp 4 sisteme audio 2.1 de la Altex Lansing, Creative, Logitech și Phillips. Pot sa-mi deschid un canal pe YouTube, unde sa fac prezentări la boxe audio portabile cu bluetooth. :)

#47
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,985
  • Înscris: 06.04.2007

View Postsenzanome, on 22 decembrie 2019 - 20:42, said:

Salut! Recomandările mele pentru boxe portabile cu bluetooth, după ce in ultimii ani am folosit câteva modele de la firme diferite. La categoria boxe portabile mici recomand Skullcandy Barricade mini: construcție bună, durata decenta de viața a bateriei (6h), sunet bun pentru dimensiunea ei (reda decent atât sunetele joase, medii și înalte). La categoria boxe portabile medii compacte recomand UE Boom 2: construcție premium (rezista la șocuri, apa și murdărie), durata de viața a bateriei mare (15h) si sunet de calitate la 360 de grade, care reda bine atât sunetele joase, medii și înalte. PS Nu recomand JBL GO, deoarece oferă un sunet înfundat și durata de viața a bateriei relativ scurta (5h).
Pt vocal si instrumental e ok UE Boom2 , dar pt reproducerea frecv joase mai ok Megaboom, are un sunet complet si se aude absolut decent pana la ~90% volum.
Avantajul major la astea ca sunt foarte robuste/rezistente.

Si daca vrei ceva super ok din gama portabila  medie iei Vifa Oslo, cel mai curat/corect sunet care l-am auzit la o boxa portabila de dimensiuni medii. Nu mai vrei sa auzi nici Jbl Xtreme, nici Megaboom, nici Bose Revolve+
In plus are db mai multi decat cele mentionate, dar mai important cum suna!

Stai linistit ca nu esti singurul obsedat, am avut la un moment dat vreo 20 de boxe portabile, Jbl, Bose, Bang&Olufsen,  Logitech, Sony, Xiaomi, Myria si mai cateva no name-uri.
Am vandut o parte din ele, ascult muzica preponderent la Vifa Oslo, Jbl Charge 3 si Beoplay P2

#48
senzanome

senzanome

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,271
  • Înscris: 12.07.2017
Salut! Pe mine nu ma interesează neaparat sunetele joase la o boxa audio, ma interesează sa fie redate bine toată gama de sunete: joase, medii și înalte. Iar UE Boom 2 face acest lucru cu succes. Iar eu caut boxe portabile cât mai compacte. M-a impresionat calitatea sunetului la o boxa portabila Bose Revolve, și dacă nu aveam deja luată UE Boom 2, o cumpărăm. PS Vifa Oslo văd ca are un preț prea piperat, chiar și peste Sonos, Bose sau B&O.

#49
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,108
  • Înscris: 09.01.2007
Daca nu stiu ce diferenta este intre o boxa portabila si un soundbar, ce sa aleg pentru un living de 60 mp, buget pana in 1000 lei, de preferat cu surround (nu ca as fi tehnic, dar e singura chestie pe care o stiu si-mi place). In rest sa fie un compromis acceptabil, nu voi utiliza prea mult setarile chiar daca le are :) Deci un plug and play all round.

#50
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,985
  • Înscris: 06.04.2007

 senzanome, on 08 ianuarie 2020 - 17:26, said:

Salut! Pe mine nu ma interesează neaparat sunetele joase la o boxa audio, ma interesează sa fie redate bine toată gama de sunete: joase, medii și Ă®nalte. Iar UE Boom 2 face acest lucru cu succes. Iar eu caut boxe portabile cât mai compacte. M-a impresionat calitatea sunetului la o boxa portabila Bose Revolve, și dacă nu aveam deja luată UE Boom 2, o cumpărăm. PS Vifa Oslo văd ca are un preț prea piperat, chiar și peste Sonos, Bose sau B&O.
Vifa Oslo o gasesti la noi redusa la 1200 lei. Eu am luat-o cand a fost 999 lei. E best buy in gama premium raportat la dimensiuni (la pretul redus) .
La calitate sunet si volum e peste Bose Revolve+ , sau booom booom Jbl xtreme.
E foarte bine reglata/echilibrata din fabrica, fata tzatzaituri si bubuituri super procesate.

UE Boom 2 se aude bine , am avut si doua megaboom care le-am vandut si am pastrat Boom2 pt calitatea sunetului si volumul mare care il are la cat e de mica. Pana pe la 70% volum ai o auditie buna.
Dar sustin in continuare, minusul ei ramane lipsa de sunete joase, nu poate reproduce frecventele mai joase (asa cum ar fi melodia la sunet real, un Flip4 o bate aici) , vocal/instrumental e super ok. F important si unde o pozitionezi.

Jbl Charge3 ramane una dintre cele mai bune portabile (mai ales ca acum o gasesti la pret mic) , mica, usoara, autonomie f buna, sunetul bun dupa ultimul update de firmware.



 overseas, on 10 ianuarie 2020 - 11:14, said:

Daca nu stiu ce diferenta este intre o boxa portabila si un soundbar, ce sa aleg pentru un living de 60 mp, buget pana in 1000 lei, de preferat cu surround (nu ca as fi tehnic, dar e singura chestie pe care o stiu si-mi place). In rest sa fie un compromis acceptabil, nu voi utiliza prea mult setarile chiar daca le are :) Deci un plug and play all round.
N-are treaba una cu alta, decide ce vrei defapt, soundbar pana in 1000 lei mu prea merita, fc de ce vor urechile tale sa asculte, posibil sa ramai mai mult dezamagit decat incantat.

Un living de 60mp e imens, sigur e atat...?
Ca sa ai o auditie decenta si vrei musai o boxa portabila (adica cu acumulator) mai trebuie sa salti la buget.
Un Jbl boombox daca te tine bugetul sau Aiwa Exos9, asta nu e foarte portabila pt ca e mare, dar e portabila, are un sunet puternic si fidel.
Nu e vorba doar de putere la asemenea suprafata, dar o boxa mica nu "umple" camera de sunet asa cum ar face doua boxe de camera la aceeasi putere.
Am facut si eu ceva probe in camera de 5m/7m , jbl xtreme si un sistem cu doua boxe, la aceiasi decibeli cele doua boxe (pozitionate intr-un capat al camerei) umpleau mult mai ok camera de sunet, desi nivelul de zgomot era acelasi ca la jbl xtreme.

PS: surround nu faci cu o boxa portabila sau cu un soundbar

Edited by Octavian___, 11 January 2020 - 11:30.


#51
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,108
  • Înscris: 09.01.2007
Ok, am inteles, pe alt topic mi-au explicat colegii ce trebuie la 60 mp.

#52
senzanome

senzanome

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,271
  • Înscris: 12.07.2017
Eu sunt in Scoția, iar Vifa Oslo costa peste 400 de lire pe Amazon UK. Am văzut doi clienți care au acuzat probleme de calitate a fabricației. La banii ăștia?! Înainte sa cumpăr UE Boom2, am testat intr-un magazin mai multe boxe portabile cu Bluetooth de la UE, Sony, Bose și JBL. Cel mai mult m-au impresionat cele de la Bose. Boxe portabile de la JBL sunt bune, doar dacă te interesează doar bass-ul. Ele sunt practic construite pentru bass.

#53
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,108
  • Înscris: 09.01.2007
Cum se comporta Ue Boom 2/3 fata de Jbl Boombox afara?

#54
senzanome

senzanome

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,271
  • Înscris: 12.07.2017
JBL Boombox de aude mai tare decât un UE Boom 2 sau 3, dar costa și de vreo 3 ori mai mult.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate