Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...
 Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua
 sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...
 

Recomandare boxa portabila

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
115 replies to this topic

#19
alexx20alexx

alexx20alexx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,506
  • Înscris: 13.03.2009
Înainte să dai o pălărie de bani pe așa ceva, iți recomand să asculți PROMATE Groove. Oricum, aceste gadget-uri nu au ce cauta în același context cu ''un sunet de calitate'', indiferent de buget.

PROMATE Groove argintiu: https://mediagalaxy....etooth-argintiu
PROMATE Groove negru: https://mediagalaxy....bluetooth-negru

Am ascultat până și Vifa Oslo, despre care cred că au cel mai natural și corect sunet pe care l-am auzit la niște boxe de acest gen, și totuși încă departe de ce aș numi HI-FI, să nu mai zic că prețul este ridicol de mare...

Succes!

Edited by alexx20alexx, 22 October 2017 - 11:22.


#20
honeymik

honeymik

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,531
  • Înscris: 18.02.2014
Eu spun ca nu. Pretul e mare.

#21
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006
Ascultă dacă poţi, înainte să le iei, dar 1. dacă nu ai un mediu silenţios în care să le asculţi, ăla nu e test de calitate sonoră (cel mult poţi să afli cât de tare sună la maximum), 2. dacă nu ai multiple modele de comparat între ele, cu aceeaşi melodie şi cu comutare rapidă de la o boxă la alta, poţi să te amăgeşti foarte uşor, şi 3. dacă nu testezi cu mai multe melodii din genuri diferite, din nou: poţi să te amăgeşti foarte uşor. Vin unii cu "ascult-o pe aia XYZ şi nu te lua după clavinetjunkie", şi au impresia că au încheiat tot argumentul, dar nu e nici pe departe aşa simplu. Utilitatea extraordinară a testelor lui de pe YouTube e că întotdeauna sunt comparaţii între 2 sau mai multe boxe înregistrate în acelaşi mediu silenţios şi cu acelaşi echipament. Acolo afli cum sună una relativ la alta, chiar dacă nu sună fix ca în realitate (decât dacă asculţi clipul cu aceleaşi căşti Sennheiser HD600 cu care îşi face clavinetjunkie reglajele).

Văd că încă recomandă lumea Ultimate Ears, Bose şi Sony. E la modă să arunci cu banii, când calitatea de nivelul ăla se poate obţine la juma' de preţ. :)
Dar dacă ţii să fie una dintre cele 3, evident Sony, pentru că e mai reglabilă ca răspuns în frecvenţă, şi parcă are şi compensare de bas automată la volum mic.

Edited by donjoe, 28 October 2017 - 16:54.


#22
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Calitatea sunetului la astfel de dispozitive e oricum o notiune supralicitata. Testele pot spune care se aude mai bine sau nu. Pur si simplu si urechiometric e suficient fara altfel de grafice. Sa nu uitam ca la astfel de dispozitive in primul rand sunt alte cerinte decat o calitate audio deosebita.

#23
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,912
  • Înscris: 31.03.2003
Evident, banuiesc ca nimeni nu va avea pretentia la HI-FI de la aceste boxe.
Dar nu vad de ce nu am merge spre calitate, daca ne permitem.

#24
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,968
  • Înscris: 06.04.2007
Multi au pretentii de Hi-Fi dat fiind pretul, de unde si remarcile mai bine iti iei una cu 100 lei.
Vorbim de lucruri diferite si din pacate se baga in aceeasi categorie - boxa portabila vs boxa de camera, fara nici o legatura intre ele.

donjoe -  iti dau dreptate din nou vizavi de testarea boxelor in magazin, aproape imposibil sa poti testa doua boxe si sa descoperi in amanunt diferentele intre ele.

Testele de pe iutub - sunt o referinta in alegerea unei boxe, Clavinetjunkie cred ca are cele mai complexe teste (desi il prefer pe negroteul ala, teste mai simple si pt urechile mele mai aproape de adevar la ce am testat eu) , dar tot trebuie sa vezi tu/sa auzi cu propiile urechi ce poate una si alta.

Clavinet pur si simplu a distrus boxele UE in testele lui (la figurat) si intr-o masura adevarat - pret mare vizavi de ce ofera, dar aici cam s-a terminat totul. A facut multe teste UE Megaboom vs JBL Charge 3, unde Charge a iesit net superior la toate capitolele.

Eu iti spun ca realitatea nu e asa, imi permit sa fac afirmatii de genu pt ca le am in dotare pe ambele.
In camera Charge 3 are un bas mai profund la volum mic si mediu (din tel pana pe la 50-55% volum) , inaltele si mediile trebuind compensate din eq, Megaboom e mai "flat" dar fara sa deranjeze lipsa de joase (ca la UE Boom2) , inaltele fiind poate un pic prea accentuate (se rezolva in parte din eq). Absolut mai placut de ascultat la volumul asta la Charge 3.
Cand ai trecut de jumatea volumului, pe la 75-80% nu mai ai ce compara intre ele, Charge 3 incepe sa comprime si mediile isi fac prezenta prea accentuat, pe cand Megaboom are un sunet plin/mai echilibrat, mai puternic/se aude mai tare cu bass mai mult!
Iti spun sincer ca am ramas mirat, nu ma asteptam (dat fiind faptul ca pana pe la jumate din volum Charge 3 e mai ok) . Aceeasi melodie, aceleasi reglaje, la volum mare (nu max) diferentele intre cele doua sunt notabile.
Deci pt mine, departe de ce a aratat Clavinet in teste. Megaboom e net mai puternica decat Charge3, dar nu se preteaza sa asculti in surdina la ea.

Greu sa alegi intre ele, trebuie sa stii bine  la ce o folosesti preponderent. Personal imi place Charge3 pt sunetul mai complet la volum mic si mediu cand ascult muzica pt sufletul meu. Cand beau bere cu baietii, Megaboom fara compresii si distorsiuni poate acoperi mai bine unele prostii care le debitam dupa 3-4 beri, acopera mai bine spatiul.

La fel si cu autonomia bateriei, Charge 3 tine marginal mai mult decat Megaboom la acelasi volum, pe departe sa poti critica lipsa de autnomie la Megaboom.

Singura problema la UE e volumul maxim, secretul e sa tii volumul max din boxa la doua-trei trepte mai jos si ai scapat de eventuale distorsiuni, volumul fiind oricum mai puternic decat la Charge 3.

UE Boom2 o recomand doar pt exterior (in camera n-ai ce cauta cu ea, doar in combinatie cu Megaboom) , face o treaba minunata afara si e foarte compacta. Nu are bass-ul lui Charge 3 (pe departe) , dar se aude ceva mai tare si asta poate conta cand ai o suprafata mai mare de acoperit, plus avantajul ca se aude ok din toate partile, nu in mod egal ca la Bose Rev , dar acopera bine cand vrei sa auzi muzica, bassul neavand cu ce ferestre/prereti sa rezoneze.

Zici de Bose - am Soundlink Color (1 nu 2) la urechile mele mi se pare a avea cel mai echilibrat sunet dintre cele enumerate mai sus, raportat la dimensiuni. Foarte compacta, unii spun ca nu prea are bass, eu ma mir de unde poate scoate atatea joase (la volum mic si mediu) la cat e de mica. Plus de asta (poate subiectiv) se conecteaza cel mai repede la telefon.
Singurul dezavantaj - sunetul nu e asa de puternic ca cele de mai sus, dar pt ascultare "normala" e ffoarte ok.

Pt camera ne mai putem uita si la Denon Envaya dsb200, arata frumos/eleganta si are un sunet bun, foarte comparabil cu Charge 3, si la asta inaltele trebuie un pic compensate din eq.
La volum spre maxim comprima cel mai putin sunetul, tine mai bine joasele decat Charge 3 si nu baga asa multe medii.

#25
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006
Deci am reţinut că pentru calitate la nivel sonor rezonabil nu UE boom-boom e opţiunea. UE boom-boom e ca să impresionezi băjeţii la bere dând boxa la maximum. Ei bine, cred că tot ce-a zis clavinetjunkie despre produsele UE (cu excepţia UE Wonderboom care chiar are răspuns OK în frecvenţă) se bazează pe pretenţii din prima categorie. Posted Image

Şi apoi, tu faci comparaţia cu Charge 3 şi declari direct câştigătorul de parcă n-ar mai exista şi Vava Voom 20, Teufel Rockster XS, Harman/Kardon Onyx Mini şi Onyx Studio, Douni A7 etc.

Edited by donjoe, 29 October 2017 - 10:35.


#26
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,968
  • Înscris: 06.04.2007
Dacă atât ai inteles din ce am spus, nu mai fac completări.

Exista o sumedenie de boxe, am facut comparatie intre astea pt ca le am si stiu cum suna. Ce a făcut clavinetjukie, fara reținere spun că e părtinitor.

#27
utopias

utopias

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 613
  • Înscris: 11.02.2016
Eu am Megaboom si tot ce pot zice este ca se aude tare si bine. Poate acoperi o camera medie lejer.

#28
bibiaudiofil

bibiaudiofil

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,644
  • Înscris: 06.02.2011
Din ce am mai incercat, Beoplay A1 mi s-a parut foarte OK

#29
chiri091

chiri091

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 27.03.2015
Va mulțumesc pentru informațiile oferite . In cele din urmă am mers pe Megaboom.

#30
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View Postchiri091, on 07 noiembrie 2017 - 15:43, said:

Va mulțumesc pentru informațiile oferite . In cele din urmă am mers pe Megaboom.
Impresii ?

#31
chiri091

chiri091

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 27.03.2015
Inca n-au ajuns . O să revin cu câteva impresii după câteva zile de utilizare

Inca n-a ajuns . O să revin cu câteva impresii după câteva zile de utilizare

#32
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,968
  • Înscris: 06.04.2007
S-au dus impresiile :))

Pe telefon musai instalat un egalizator, din ce am incercat cel mai ok mi s-a parut Equalizer FX, simplu, fara permisiuni. Reglajele se fac de la zero in jos (!!)  altfel suprima din sunet (toate) , pt compensare volum are si volum booster care si functioneaza , tinut pe la jumate

#33
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006
Musai? Cum, pentru măreţul Megaboom treb'e egalizor? :D

#34
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,968
  • Înscris: 06.04.2007
Simpaticule :))

Trebe la toate, sau cel putin la astea pe care le-am enumerat cateva posturi mai sus ca sa nu fiu subiectiv (pt urechile mele singura care necesita reglaje minime sau deloc, e Bose Soundlink Color, un sunet echilibrat, curat,  doar ca nu are puterea celorlalte )  

Sa-mi spui tu ca la un JBL Xtreme nu trebuie ajustat sunetul (una dintre cele mai dezechilibrate boxe, din toate p.d.v. ) .

Imi pare rau ca nu suntem din acelasi oras, sa-ti pun sa asculti (in liniste, nu in magazin) Charge 3 si mult hulitul Megaboom, asa una langa alta.

Ca tot suntem pe subiect, la Denon Envaya i-am schimbat acumulatorii (un plus de autonomie de minim 2 ore ) .

#35
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006
N-am eu treabă să-i scot pe JBL ca fiind cei mai buni, că nu-s, cu atât mai puţin Charge-urile sau Xtreme-ul, care-s V-shaped pentru outdoor. La ei e vorba de preţ/performanţă. În schimb la un Xiaomi Mi, Denon Envaya Mini sau Onyx Mini nu prea mai ai ce egaliza, şi nici nu-ţi donezi contul de salariu lui Logitech sau lui Bose. :)

#36
stavreschi

stavreschi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,080
  • Înscris: 07.03.2006
@donjoe dacă tot ai amintit despre Xiaomi Mi, ce părere ai despre ea ?
Foarte multă lume a recomandat-o ca pe cel mai bun raport calitate preț..... așa este ?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate