Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS
 Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65
 Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?
 Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7
 

Cumpărat auto de la proprietar care nu figurează în actele masinii

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
83 replies to this topic

#73
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,895
  • Înscris: 22.12.2005
Cred ca e o greseala de comunicare: ca sa scoti de la fisc e nevoie doar de C-V.evindent.cabd mergi s o scoti se completeaza o cerere tip,copie CI si parca si copie carte.e bunul tau pe care l.vinzi
.cumparatorul primeste actele vizate de financiar vanzator.din acel moment e bunul transferat.(facut asta acum 6 zile).

#74
vio1971

vio1971

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 757
  • Înscris: 30.11.2016
daca i ai dat cartea ,asigurarea ,talon  noului propietar  si ai numai C-V NU cred ca -ti radiaza fiscul de pe rol .
adica fac un c-v azi cu cineva si maine ma duc la fisc  tam nesam ,,ia uite ce am ! radiaza si mire masina te rog ,,    !!

#75
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,895
  • Înscris: 22.12.2005

 vio1971, on 16 octombrie 2017 - 11:31, said:

daca i ai dat cartea ,asigurarea ,talon  noului propietar  si ai numai C-V NU cred ca -ti radiaza fiscul de pe rol .
adica fac un c-v azi cu cineva si maine ma duc la fisc  tam nesam ,,ia uite ce am ! radiaza si mire masina te rog ,, !!

Cred ca nu m-am facut eu inteles - ca sa o scoti de la fisc ai nevoie doar de C-v ( contine toate datele necesare), Evindet ca ti se cer si copii dupa acte etc.
C-V nu are nici o valoare daca n-a trecut pe ls FISC.

#76
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,410
  • Înscris: 01.12.2001
Cu contract de acum 12 ani sigur NU ti-o scoate de la fisc.
Acum se fac in 5 exmeplare contractele si exista registru special pt asa ceva.

Daca s-ar scoate asa usor masinile de la impozit, faci un contract fictiv, zici ca ai vandut-o si ai scapat de impozit. Dar NU e asa.

Edited by dorin_2k, 16 October 2017 - 14:02.


#77
shmecherul

shmecherul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,867
  • Înscris: 22.11.2006

 vio1971, on 16 octombrie 2017 - 11:31, said:

daca i ai dat cartea ,asigurarea ,talon  noului propietar  si ai numai C-V NU cred ca -ti radiaza fiscul de pe rol .
adica fac un c-v azi cu cineva si maine ma duc la fisc  tam nesam ,,ia uite ce am ! radiaza si mire masina te rog ,,    !!
Am cumparat masina acum cca 3 saptamani. facut acte in 4-5 exemplare, nu mai stiu, (model scos de pe net), mers la financiar, vanzatorul a solicitat scoaterea de la fisc a masinii, executat, aplicat stampila si semnatura organului fiscal pe actele de vanzare-cumparare, i-am dat banii, mi-a dat toate actele masinii si pa si pusi. Am mers la mine la agentul fiscal din cadrul  primariei cu cele necesare, inscrisa la fisc, aplicat stampila fiscala plus semnatura pe exemplarele contractului, oprit un exemplar, ne vedem la anul. Urmeaza sa ma duc sa o transfer la circulatie conform programarii.
Lucru ciudat: Masina este inmatriculata in circulatie pe numele altui proprietar decat cel cu care am facut actele. Bineanteles ca am CVC-ul dintre ei, fiscalul, totul in regula.
Problema este ca la primarie, nu i-a interesat contractul dintre proprietarul din talonul masinii si cel care mi-a vandut mie masina. Mi-au zis ca respectivul contract ii intereseaza pe cei de la inmatriculari. Conform celor de mai sus, daca initiatoarea topicului s-ar duce la organul fiscal cu CVC-ul plus stampila fisc vanzator, ii inregistreaza bunul mobil. La inmatriculari este cu totul asta poveste.

Edited by shmecherul, 16 October 2017 - 14:15.


#78
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,754
  • Înscris: 08.10.2004
pt cine nu e convins sa se duca sa intrebe :

pentru a scoate o masina de la impozitul platit local e nevoie doar de CV  care dem. ca nu mai detii respectivul autoturism.


si pt cine zicea ca face unu fictiv - daca vreodata te prinde e caz penal...

chiar si cu un contract de 12 ani, daca e valid, se poate scoate.

#79
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,410
  • Înscris: 01.12.2001

 smoke, on 16 octombrie 2017 - 17:06, said:

pentru a scoate o masina de la impozitul platit local e nevoie doar de CV
Si zecile sau sutele de persoane ce tot platesc impozit la primarie, de ce oare nu au reusit sa scape de acel impozit pt masini vandute la samsari? (totusi cred ca sunt mii de astfel de persoane)
Crezi ca ei nu au intrebat si nu au incercat sa le scoata de la impozit?
Ai "auzit" de la vreun smecher ca se poate si sustii sus si tare o prostie.
Crezi ca le era greu sa vina cu un contract tiparit la primarie?

#80
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,700
  • Înscris: 22.11.2007
Dorin nu pot sa scape din cauza ca ori nu au facut un contract cu samsarul care i-a pacalit boss, uite banii vin eu maine sa facem actele ca acum e tarziu sau au facut o hartie de mana care nu (mai e) valabila

Contractul ala tipizat trebuie semnat la rubrica cumparator de catre cumparator.Daca ar semna un contract in fals, adica sa semneze ei ptr samsar masina ar fi scoasa d ela impozit fara nicio problema (doar sa ai COPII - nu originale dupa actele masinii si cred ca si o copie CI a cumparatorului), dar impozitul tau o sa trimita la impozitul meu notificare ca masina s-a vandut. aia de la impozitul meu ma cauta pe mine iar eu pot denunta ca fiind fals acel contract.
si este caz penal.

practic, vanzarea fara contract este extrem de imbarligata. nici nu poti scoate masina de la impozit (Decat daca faci tu contract fals) dar nici nu poti sa o dai furata (fals in declaratii, masina nu ti-a furat-o samsarul)

Edited by bossake, 16 October 2017 - 17:39.


#81
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,754
  • Înscris: 08.10.2004
eu am spus cum am facut eu, nu mai stiu daca mi-a cerut copie de pe CI ...dar nu cred ca aia e o problema. se mai uita si la om  ce sa zic...

#82
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,410
  • Înscris: 01.12.2001
Din ianuarie 2016 s-a schimbat procedura si se fac 5 exemplare la contract si e usor. Pana in 2016 nu era asa ceva si nu ti-o scoate nimeni acum cu un contract vechi.

#83
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,969
  • Înscris: 20.10.2015
Cei de la financiara trebuie sa aiba fisa de inmatriculare pe care sa-si puna viza, fara visa aia nu poti scoate nimic.

Ai 2 cai:
1. Hotarare Judecatoreasca caz in care-i prinzi si pe samsari dar dureaza
2. Mergi la cel care e proprietar in acte (Pe cartea de identitate) si faci cu el un contract de V-C.
Partea proasta este ca el trebuie sa-si plateasca impozitul la zi pentru a-i semna circa si trebuie sa nu aiba alte datorii la circa financiara

#84
bolo

bolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,014
  • Înscris: 01.11.2005
Un proces de genul asta dureaza ani de zile,nu toata lumea are si timp si bani pentru avocati.

Pentru scoaterea de la impozit se face contract VC cu un cetatean strain :) .Si masina ramane inmatriculata !

Masinile inmatriculate pe PJ se cumpara de la firma nu de la samsari,cele inmatriculate pe PF se cumpara de la cel inscris in acte.La cate masini de vanzare sunt pe piata,este de unde alege.

E de rasul curcilor ca in atatia ani nu au reusit sa intocmeasca o procesura simpla de vanzare,inmatriculare,radiere,transcriere si asta intr-o tara cu un numar imens de functionari publici care nu fac nimic.

Edited by bolo, 17 October 2017 - 11:55.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate