Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

Progresistii deranjati de romanele clasice romanesti „Baltagul” sau „Mara”

* - - - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
500 replies to this topic

#73
Patefon

Patefon

    Out

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,642
  • Înscris: 26.03.2008
Hai sa nu deschidem manualele de matematica. Casapeala din Baltagul sau violul din Rascoala sunt copilarii pe langa transformarea numerelor zecimale in fractii ordinare (Clasa a cincea).

#74
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

View PostAdm, on 11 octombrie 2017 - 21:27, said:

Faci Limba Romana 12 ani de scoala, dar nici macar o ora de Literatura Universala? WTF!!!!

cand nemtii si francezii au inventat scoala publica la sfarsitul secolului 18, au inventat-o ca sa consolideze sentimentul national, sa uniformizeze cunostiintele la nivelul diferitelor regiuni (adica sa inteleaga toti la fel istoria, geografia si limba), ca sa poa sa faca statul national.
modelul a fost preluat exact asa de scoala ardeleana, si mai tarziu a aparut si scoala publica romaneasca.


asta nu se intelege la noi, "educatia" nu exista ca scop in sine. ea este un mijloc catre un scop.
scopul poate fi sa faci cetateni ai statului national, sau sa faci "piese de schimb pentru industrie" - vorba unui prof de-al meu de la politehnica, sau oricare altul.

deci, cam la ce scop ar folosi sa ii indopi pe copii cu literatura universala? :huh:
si, mai ales, care literatura universala? este o chestie prea vasta...

#75
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
Domnişoara ar trebui dată afară din învăţământ. Oricum nu moare de foame, e nevoie de progresizde şi la publicaţii precum Vice.

#76
kirkik

kirkik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 07.10.2017

View PostAdm, on 11 octombrie 2017 - 21:27, said:

Problema este ca in dorinta noastra de a dovedi ca avem si noi valorile noastre, ajungem sa exageram. Nu exista nimic in afara limbii romane si a marilor nostri scriitori! E aberant!


Aia nu e Literatura in primul rand.

E doar o metoda prin care niste bugetare fac niste bani tampind generatii de elevi cu pseudo-analize   obligandu-i sa le toceasca.......fiindca nu stiu nimic altceva sa faca .

E o programa prost structurata doar pentru a le da de ocupatie elevilor, multe opere literare nefiind nici macar destinate varstei lor.

Poti sa-i spui cum vrei, dar  ce se preda la orele de limba romana in scolile romanesti  nu se cheama  Literatura.



Asta-i curs  de   Literatura  adevarata  , asa cum se preda in tarile cu apa calda:  

Literature - YouTube - YouTube

View Postneur0, on 11 octombrie 2017 - 21:41, said:

Domnişoara ar trebui dată afară din învăţământ. Oricum nu moare de foame, e nevoie de progresizde şi la publicaţii precum Vice.
Ok, sa fie data afara, dar sa fie date afara si toate  profesoarele proaste care inca mai predau dupa programa comunista si ii invata pe elevi doar sa scrie dupa dictare si sa  toceasca.

Edited by kirkik, 11 October 2017 - 21:46.


#77
2003spirit

2003spirit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 09.07.2017

View PostAstute, on 11 octombrie 2017 - 20:33, said:

domnișoara Tunegaru
Ai grija, ca discriminezi, esti incorect politic.... domnisoara... Pai se poate! Posted Image  Mi-e simpatica duduia, imi plac oamenii antisistem, pana cand incep sa sara calul! Dupa "stanga regresiva" ciorapii din sutienul unuia care isi da cu ruj si se crede femeie sunt acelasi lucru cu sanii, deseori bogati, ai unei femei! Ca sa iau un exemplu la intamplare. Stanga regresiva e minuscula in Romania si tocmai de aia face senzatie si este preluata peste tot. Am vazut ca este si o paine de mancat sa te dai progresist sau conservator pe facebook si youtube cerand bani de la fraieri.

Edited by 2003spirit, 11 October 2017 - 21:53.


#78
Astute

Astute

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,023
  • Înscris: 17.08.2016

View Postkirkik, on 11 octombrie 2017 - 21:42, said:


Ok, sa fie data afara, dar sa fie date afara si toate  profesoarele proaste care inca mai predau dupa programa comunista si ii invata pe elevi doar sa scrie dupa dictare si sa  toceasca.
Oare stii tu cumva ca scoala aia comunista bate la cur lejer tot ce inseamna scoala capitalista?

#79
2003spirit

2003spirit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 09.07.2017

View PostAstute, on 11 octombrie 2017 - 21:54, said:

Oare stii tu cumva ca scoala aia comunista
Te stergi la fund cu asa invatamant; matematica, fizica, chimie si toceala la limba romana ! Zero pe piata muncii!

#80
CzC

CzC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 607
  • Înscris: 13.12.2005
Nimeni nu cere Baltagul pe piața muncii, în schimb dacă nu e cerut de fiecare dată, fară mai că nu se poate, e permisul de conducere. Măcar cu atât util de s-ar alege absolvenții de liceu. Dar nu, fabricile de șomeri, prostituate, proxeneți, șmenari, combinatori, cărăuși de droguri pentru mafiile altora etc merg în continuare.

#81
2003spirit

2003spirit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 09.07.2017

View PostCzC, on 11 octombrie 2017 - 22:12, said:

în schimb dacă nu e cerut de fiecare dată, fară mai că nu se poate, e permisul de conducere. Măcar cu atât util de s-ar alege absolvenții de liceu. Dar nu, fabricile de șomeri, prostituate, proxeneți, șmenari, combinatori, cărăuși de droguri pentru mafiile altora etc merg în continuare.
De acord.

Edited by 2003spirit, 11 October 2017 - 22:21.


#82
Chayah

Chayah

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 21.08.2016
Cam cât de limitat să fii ca om în general și ca profesor de limba și literatură română sau orice altă limbă în particular, ca să crezi că rolul unei opere literare este unul manifest? :huh: Sau să crezi că o operă literară are ca scop educația civică? :huh:
Nu am suficiente cuvinte pentru a descrie părerile inepte, stupide, microscopice, ridicole și troglodite ale Cristinei Tunegaru, pur și simplu nu am.
Din punctul meu de vedere, domnia sa, vedeta de Facebook lol, este la fel de redusă intelectual ca un terorist sinucigaș, care nu poate extrage din unica lectură din viața lui altceva decât îndemnul de a-și ucide semenii și de a muri și el odată cu ei.


#83
cris_ncs

cris_ncs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,807
  • Înscris: 12.01.2007

View Postremvirg, on 11 octombrie 2017 - 20:49, said:

sigur. E de doctorat, minim.

Pai, si maxim?   Posted Image

#84
kodiak

kodiak

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,307
  • Înscris: 15.01.2007

View PostChriss_Summer, on 11 octombrie 2017 - 21:17, said:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/EpuOVxItuyo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Uite ce a inteles Tetelu din Eminescu.

Aiurea, Tetelu nu stie bine poezia!

Nu era cu pantaloni, era cu chiloți! Posted Image

Edited by kodiak, 11 October 2017 - 22:40.


#85
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,578
  • Înscris: 02.09.2006

View Posttiestodj20, on 11 octombrie 2017 - 20:44, said:

P*la mea, la BAC m-au secat 2 nebune din juriu cu Bacovia si cacatul ala de poezie, Plumb. Au vrut ele sa le spun ce gandea retardatul de Bacovia cand a scris nu stiu care strofa.

De unde plm sa stiu eu ce gandea ala, ce fuma inainte sa scrie?
lasa ca trece, mai incerci la anul care vine, peste doi ani, santuri poti sapa si fara bac!

#86
SCORILO-CORYLLUS

SCORILO-CORYLLUS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,892
  • Înscris: 24.02.2008

View PostAstute, on 11 octombrie 2017 - 20:33, said:

Cristina Tunegaru este o profesoară de limba ...

Saraca nici macar nu e din Timisoara, ca atunci macar avea o justificare pentru faptul ca nu are toate tiglele pe casa...

#87
X41Xu1

X41Xu1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 683
  • Înscris: 06.03.2015
Ce mi se pare de o fățărnicie temeinică, aș putea spune, este faptul că vectori de imagine, general acceptați, din punct de vedere al pregătirii academice (ex. Cărtărescu, Manolescu, Liiceanu, Pleșu), iau politica struțului, în teme la care ar putea avea opinii pertinente. ”A zis ceva de mine? Nu?! N-am auzit nimic, atunci!”. Dac-ar fi fost vreo nerozie a guvernanților, primii erau!
Halal intelectuali avem!

#88
Astute

Astute

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,023
  • Înscris: 17.08.2016
Eu cred ca domnisoara Cristina nu a vazut cuc in viata ei.
De aici toate frustrarile ei

#89
stuiberv

stuiberv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 10.08.2006

View PostChayah, on 11 octombrie 2017 - 22:29, said:

Cam cât de limitat să fii ca om în general și ca profesor de limba și literatură română sau orice altă limbă în particular, ca să crezi că rolul unei opere literare este unul manifest? Posted Image Sau să crezi că o operă literară are ca scop educația civică? Posted Image
Nu am suficiente cuvinte pentru a descrie părerile inepte, stupide, microscopice, ridicole și troglodite ale Cristinei Tunegaru, pur și simplu nu am.
Din punctul meu de vedere, domnia sa, vedeta de Facebook lol, este la fel de redusă intelectual ca un terorist sinucigaș, care nu poate extrage din unica lectură din viața lui altceva decât îndemnul de a-și ucide semenii și de a muri și el odată cu ei.

Sa nu mai spun ca propune alte opere pe care vrea sa le foloseasca in acelasi scop....

Si dupa cum am mai spus despre personajul asta: atat timp cat e profesoara de limba romana, sa predea limba romana.
Daca vrea sa faca altceva, sa o faca, dar nu predand limba romana.

Vreau sa vad un profesor de matematica spunand ca el nu vrea sa predea adunari ca induc idei gresite copiilor.
Un exemplu de idee gresita e ca daca aduni doua idei de cacat o sa iasa mai multe idei.
Complet gresit, tot un cacat iese.

#90
SCORILO-CORYLLUS

SCORILO-CORYLLUS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,892
  • Înscris: 24.02.2008

View PostNick_85, on 11 octombrie 2017 - 20:47, said:

Baltagul, de Mihail Sadoveanu....

L-am studiat si eu in liceu.... o porcarie care indeparteaza tinerii de literatura...

Actiunea e inceata, textul e relativ dificil. Dar hai sa fim seriosi, plozii nu mai sunt in stare sa urmareasca nici acel roman relativ scurt? E mai mult o nuvela putin mai lunga decat un roman.
Poate mai degraba toata discutia asta e un semn al superficialitatii si lipsei de determinare mentala a plozilor pe care adultii o incurajeaza tacit decat o vina adevarata a acelui autor si a acelei lucrari literare.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate