Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Progresistii deranjati de romanele clasice romanesti „Baltagul” sau „Mara”

* - - - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
500 replies to this topic

#37
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005
in zilele noasre totul este politizat.
pana si literatura.
nu mai poti sa citesti un text oarecare pana nu gasesti in el semnificatii social-politice.

este sindromul omului care traieste numai in concretul dintre 2 shaworme si care nu mai are niciun alt orizont, macar intelectual, ca de spiritual nu mai poate fi vorba.
mai pe romaneste, acum nu mai concepe nimeni sa faca un lucru de amoru artei, totul trebuie legat de viata cotidiana.

#38
Cris007

Cris007

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,724
  • Înscris: 06.08.2004

View Postioppo, on 11 octombrie 2017 - 20:56, said:

Una care voia publicitate ca probabil nu o mai futea nimeni se plange ca Baltagul nu o mai satisface.
[ https://i.imgur.com/lnaqm6D.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Asta trebuie sa fie, de-asta se scrie despre ea.

#39
Astute

Astute

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,023
  • Înscris: 17.08.2016
Eu nu mai pot cu astia care sunt deranjati de absolut tot ce e in jurul lor: Eminescu, baltagul, barbatii, Romania, etc .
Cred ca si pe ei personal se detesta

#40
Nick_85

Nick_85

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,558
  • Înscris: 24.01.2014
apropo de mari opere care se studiaza in liceu... pai de exemplu, imi amintesc si acum, cand am terminat de citit Micul Print am ramas uimit, impresionat fara sa stiu de ce exact anume, pur si simplu a fost o placere sa citesti acea carte si te lasa cu dorinta de a citi mai mult. asta in comparatie cu bleah Baltagul

#41
Chriss_Summer

Chriss_Summer

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,824
  • Înscris: 22.05.2011
Adevarul e ca cam totul pute in tara asta. Oricat am incerca sa ne prefacem ca nu e asa.

#42
tiestodj20

tiestodj20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,701
  • Înscris: 04.06.2007

View Postkirkik, on 11 octombrie 2017 - 21:00, said:

Ce am citit eu in liceu si de ce regret timpul pierdut:
  • Baltagul de Sadoveanu - un roman taranesc politist de duzina
  • Luceafarul de Eminescu - bun, dar cu ce ma ajuta pe piata muncii daca ii fac analiza literara?
  • Ion  de Liviu Rebreanu - despre un taran oltean care era disperat si avid dupa pamant , isi bate nevasta ....
  • Moara cu Noroc de Ioan Slavici- alt rahat de telenovela taraneasca proasta....initial am zis ca-i un fel de  Wild-Western pe stil  romanesc
  • Plumb de George Bacovia - WTF is that?  Cum poti sa deprimi elevii cu asa ceva?   Mi-a picat si la BAC, am luat nota 5, de aia am si intrat cu taxa la Facultatea de Istorie. Blestemata sa fie aceasta poezie!
  • O scrisoare pierdută  de Ion Luca Caragiale - elevii nu ar trebui sa citeasca  parabole politice  la varsta lor
  • Enigma Otiliei - alt roman care n-ar ce cauta in programa scolara...nici nu l-am citit........sa nu-i spuneti profei Posted Image
  • Povestea lui Harap-Alb de Ion Creangă - asta nu-i de clasa a II-a ? Cum sa bagi basum in programa liceeana?
  • Iona - o  plictiseala!
  • Moromeții -  mi-a placut doar volumul 1 si doar pe ala l-am citit, ca volumul 2 e JEG, face propaganda comunista
  • Ultima noapte de dragoste, întâia noapte de război de Camil Petrescu - asta da, mi-a placut, am vazut si filmul
  • Padurea Spanzuratilor de Liviu Rebreanu - si asta mi-a placut
  • Alexandru Lăpușneanul de Costache Negruzzi - bun si asta
  • Nu stiu ce poezii de Lucian Blaga sau de Nichita Stanescu - nici nu m-am mai chinuit sa le citesc.

Si cu Miorita ne-au mancat niste zile, in timpul scolii. Oaia e brand!

#43
Astute

Astute

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,023
  • Înscris: 17.08.2016
Bine le mai spune Dan Pavel  la astia: progresiștii pe diazepam

#44
Nick_85

Nick_85

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,558
  • Înscris: 24.01.2014

View Postkirkik, on 11 octombrie 2017 - 21:00, said:

  • Luceafarul de Eminescu - bun, dar cu ce ma ajuta pe piata muncii daca ii fac analiza literara?
cu nimic daca si la tine a fost ca si la mine cand trebuia sa urmezi un tipar strict, tiparul marelui george calinescu. in schimb daca te lasau sa iti exprimi singur parerea ori care ar fi fost ea, sa iti formezi propriul stil etc atunci sigur, cel putin in cazul meu, sigur ar fi ajutat.

Edited by Nick_85, 11 October 2017 - 21:08.


#45
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014

View Postkirkik, on 11 octombrie 2017 - 20:51, said:

Ai dreptate.

Dar cu ce te ajuta analiza poeziilor lui Eminescu , basmele lui Creanga sau romanele lui Sadoveanu si Slavici ?
Sa nu mai zic ca lucrarile lui Caragiale nici nu au ce cauta in programa liceeala.

Nu de alta, dar vezi ca a da la BAC asa ceva nu-i ajuta cu nimic, ajung apoi sa faca niste facultati de litere si pe urma se trezesc someri sau angajati la Mega Image.  

Eu personal nu vad nimic glorios in romanele si nuvelele autorilor romani pentru ca toate au aceeasi tema: romanii saraci, viata de la tara, umilinta etc.

La varsta lor, ar trebui sa-si imbunatateasca  cultura generala,  creativitatea si imaginatia citind Shakespeare, Mark Twain, Charles Dickens, Immanuel Kant, Arthur Schopenhauer,  Stephen King, Tolstoi, Tolkien, Victor Hugo,  Jules Vernes, Dumas, Balzac etc.

Nu cacaturi de romane   despre tarani  LOSERI!


Sunt de acord si eu....ce cauta autorii comunisti in programa scolara?  



Eu si acum regret ca mi-am futut copilaria si adolescenta , obligat sa studiez asa ceva.
Nu prea conteaza ce au scris aia pe acolo, ideeea era ca elevul sa invete sa analizeze ce a vrut ala sa spuna prin asta, putea sa scrie si despre decapitarea porcilor. Daca elevul ramane cu ideea ca aia erau nebuni pe vremea aia, atunci e ignorant si superficial, atunci se va uita la TV si va crede ca tot ce zboara se mananca, o victima a manipularii de succes, Va muri mai ignorant decat s-a nascut. Puteau sa scrie acei autori si despre un rahat in mijlocul camerei, trebuie sa citeasca si sa fie atenti la idei, altfel daca citesc doar de dragul unor glume puerile, unor fantasme autiste sau a unor erotisme feministe, e clar ce vor intelege aceia despre lumea reala.

#46
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016
Da alegoria aia " La rromci" e buna?
Banuiesc ca e inca la moda ca tot 300 de lei e tarifu....Posted Image  (I googled it)


o yeahhh, traiasca scriptul softpedia
rromci.......muahahahahahha

Edited by Jammalan-the-Prophet, 11 October 2017 - 21:10.


#47
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

View PostAstute, on 11 octombrie 2017 - 20:33, said:

Si acum raspunsul genial al lui Dan Pavel la isteria asta hipstereasca:

Mă bucur că citesc multe reacții de la femei care sar în apărarea Baltagului. Voia să-l interzică o doamnă profesoară alături de fanele ei pentru că nu este corect politic și promovează violența împotriva femeilor. Mă bucură pentru că văd că majoritatea femeilor nu au căzut în capcana neofeminismului și nici din barca lucidității. Mă abțin să scriu de două zile pe tema noului val de obersturmvaginfuhrerițe care sar la gâtul literaturii pentru că nu se conformează sensibilităților personale. Evitam să scriu pentru că ultra-feministele nu știu niciodată de glumă și sar la gât din orice. În general toți extremiștii din zona asta de entorsă stânga, progresiștii pe diazepam, te acuză imediat că ești homofob dacă îi spui vreunuia să-și bage penis la loc în pantalon sau că ești misogin dacă nu ești acord să ți se batjocorească masculinitatea fără motiv.
De asta prosperă oamenii ca Putin și Trump, de asta avem politicienii ăștia autohtoni, pentru că progresiștii sunt preocupați de gluten și de vegetarianism, dar nu și atunci când se mănâncă între ei. Toți cretinii, rasiștii și homofobii arată cu degetul către zona asta schizofrenică a ultra-progresismului și, din păcate, au de ce râde. Suntem proști la fel ca ei. Fazele astea cu indignarea permanentă, diversitatea forțată de dragul diversității, corectitudinea politică dusă la extrem, tentativele debile de cenzură și manifestările de ură nedisimulată la adresa regnului masculin sunt exact motivul pentru care ultra-feminismul pierde atât de mult teren și sângerează capital de imagine tocmai în rândul femeilor. Pentru că, în realitate, pe planeta Pământ femeile nu sunt demente și nu detestă bărbații. Știu să facă diferența între glumă și misoginism, între o manifestare artistică și promovarea violenței domestice.
Mă rog... fiecare femeie urăște cel puțin un bărbat și pe fosta sau actuala lui, după caz, dar asta e cu totul altceva. Nu cred că Sadoveanu a intenționat să scrie un manual de bătut neveste cu patimă, chiar dacă îți vine să-ți bați nevasta când îl citești. Oricum, eu nu înțeleg cum de au feministele atâta timp să citească literatura noastră, a Patriarhatului. Între cratiță, copii și coafor nevestele noastre nu mai au timp și de mofturile astea izraelite. Mai ieri mă întreba nevastă-mea ce carte îi dau voie să citească după ce-și acoperă vânătăile cu fond de ten și i-am recomandat exact Baltagul, tocmai pentru că este o lectură ușoară pentru mintea ei de femeie.

bossssss!
Pavel asta este foooooaaaaaaarte tare!

#48
kirkik

kirkik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 07.10.2017

View Post_-AppleS-_, on 11 octombrie 2017 - 21:08, said:

Nu prea conteaza ce au scris aia pe acolo, ideeea era ca elevul sa invete sa analizeze ce a vrut ala sa spuna prin asta, putea sa scrie si despre decapitarea porcilor. Daca elevul ramane cu ideea ca aia erau nebuni pe vremea aia, atunci e ignorant si superficial, atunci se va uita la TV si va crede ca tot ce zboara se mananca, o victima a manipularii de succes, Va muri mai ignorant decat s-a nascut. Puteau sa scrie acei autori si despre un rahat in mijlocul camerei, trebuie sa citeasca si sa fie atenti la idei, altfel daca citesc doar de dragul unor glume puerile, unor fantasme autiste sau a unor erotisme feministe, e clar ce vor intelege aceia despre lumea reala.


Ce analiza ?

Ca iti spun eu care am terminat liceul in 2013 ca analizele literare erau predate si le toceam efectiv (fie din caiet, fie din culegeri pentru BAC cumparate).

Nu le analizam noi elevii.

De  aici rezulta generatii de elevi  imbecilizati incapabili sa-si foloseasca logica in facultate.

#49
Cris007

Cris007

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,724
  • Înscris: 06.08.2004

View PostAstute, on 11 octombrie 2017 - 21:03, said:

Eu nu mai pot cu astia care sunt deranjati de absolut tot ce e in jurul lor: Eminescu, baltagul, barbatii, Romania, etc .
Cred ca si pe ei personal se detesta

View PostChriss_Summer, on 11 octombrie 2017 - 21:05, said:

Adevarul e ca cam totul pute in tara asta. Oricat am incerca sa ne prefacem ca nu e asa.
[ https://i.imgur.com/jZXaTbo.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
So?...

Viata merge mai departe..

#50
kirkik

kirkik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 07.10.2017

View PostJammalan-the-Prophet, on 11 octombrie 2017 - 21:09, said:

Da alegoria aia " La rromci" e buna?
Banuiesc ca e inca la moda ca tot 300 de lei e tarifu....Posted Image  (I googled it)


o yeahhh, traiasca scriptul softpedia
rromci.......muahahahahahha


LA TlGANCI  mi-a placut, fiind scris de Eliade.

#51
tiestodj20

tiestodj20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,701
  • Înscris: 04.06.2007

View PostJammalan-the-Prophet, on 11 octombrie 2017 - 21:09, said:

Da alegoria aia " La rromci" e buna?
Banuiesc ca e inca la moda ca tot 300 de lei e tarifu....Posted Image  (I googled it)


o yeahhh, traiasca scriptul softpedia
rromci.......muahahahahahha
Bai, cum dracu, adica softpedia blocheaza un nume de mare opera literara?Posted Image Posted Image

#52
Astute

Astute

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,023
  • Înscris: 17.08.2016

View Postkirkik, on 11 octombrie 2017 - 20:51, said:

Ai dreptate.

Dar cu ce te ajuta analiza poeziilor lui Eminescu , basmele lui Creanga sau romanele lui Sadoveanu si Slavici ?
Sa nu mai zic ca lucrarile lui Caragiale nici nu au ce cauta in programa liceeala.

Nu de alta, dar vezi ca a da la BAC asa ceva nu-i ajuta cu nimic, ajung apoi sa faca niste facultati de litere si pe urma se trezesc someri sau angajati la Mega Image.  

Eu personal nu vad nimic glorios in romanele si nuvelele autorilor romani pentru ca toate au aceeasi tema: romanii saraci, viata de la tara, umilinta etc.

La varsta lor, ar trebui sa-si imbunatateasca  cultura generala,  creativitatea si imaginatia citind Shakespeare, Mark Twain, Charles Dickens, Immanuel Kant, Arthur Schopenhauer,  Stephen King, Tolstoi, Tolkien, Victor Hugo,  Jules Vernes, Dumas, Balzac etc.

Nu cacaturi de romane   despre tarani  LOSERI!


Sunt de acord si eu....ce cauta autorii comunisti in programa scolara?  



Eu si acum regret ca mi-am futut copilaria si adolescenta , obligat sa studiez asa ceva.

Dar integralele si derivatele la ce te ajuta?
Sau mai bine zis scoala in general, nu?

#53
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014

View PostCris007, on 11 octombrie 2017 - 20:58, said:

Eu zic ca doamna profesoara are dreptate. Chiar nu cred ca destinul femeii in timpurile noastre e la cratita. Daca nu cred acest lucru inseamna ca sunt "progresist"?
Pana si Arabia Saudita a inceput sa se prinda ca femeia la cratita ca destin inseamna pierdere de competivitate si subdezvoltare. Si cred ca nimeni nu poate spune ca sauditii sunt progresisti.
Tu nu prea ai inteles de ce era si inainte femeia la cratita, cand tot barbatii sunt cei mai buni bucatari, este ? Asta inseamna lipsa de spirit analitic.

#54
kirkik

kirkik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 07.10.2017

View Posttiestodj20, on 11 octombrie 2017 - 21:11, said:

Bai, cum dracu, adica softpedia blocheaza un nume de mare opera literara?Posted Image Posted Image
Corectitudinea Politica, doh!

Ne plangem aiurea de o profesoara care numai progresista nu mi se pare prin faptul ca-i incurajeaza pe elevi sa citeasca ce vor si sa-si foloseasca creierul.

Cand e ditamai  cenzura  corecta politic  aplicata pe forum  Posted Image

View PostAstute, on 11 octombrie 2017 - 21:11, said:


Dar integralele si derivatele la ce te ajuta?
Sau mai bine zis scoala in general, nu?


Eu nu ma obosesc sa-ti raspund, se stie ca esti un troll propagandist neocomunist.

Faptul ca iti place Sadoveanu si Marin Preda spune totul.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate