Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?
 Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?
 Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...
 Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare
 

Cumparaturi din China (>200 $)- pasi de urmat,variante de transport,modalitati de plata

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
softaipan

softaipan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 07.08.2014
Vreau sa cumpar niste produse din China !
Valoarea este  de aprox.293-300 $ . Care sunt variantele cele mai optime de transport pana in Romania,care variante de plata sunt cele mai optime si de incredere,ce taxe,comisioane se platesc !
Care sunt pasii de urmat pt un incepator in aceasta activitate !
As dori o discutie curata si la obiectul intrebarii (fara derapajele din topicul " Aliexpress.com - Pareri / Sugestii / Reclamatii "),fara instiintari gen "am primit plicul la posta x.ce urmeaza !
  Rog moderatorii sa mute postarea :
https://forum.softpe...ry21795429,aici si daca ,nu cer prea mult,sa urmareasca si sa penalizeze discutiile off topic !

#2
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,977
  • Înscris: 06.01.2006
Daca alegi livrare prin Posta Romana este un vames care iti va calcula ce e de platit in momentul in care ridici coletul.
Daca alegi DHL iti fac ei toate platile si apoi o sa-ti dea factura de plata.
Prin Posta Romana e posibil sa scapi uneori ori de tva, ori de vama.
Prin DHL e posibil uneori sa platesti mai mult decat face.

Edited by Kroghy, 08 October 2017 - 16:50.


#3
softaipan

softaipan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 07.08.2014
Pe site la produsul respectiv este un formular in care sunt enumerati cativa dintre curieri ! Aceasta lista difera de la produs la produs (la acelasi vanzator) sau la acelasi produs ,dar la alt vanzator ! In calculul pretului la produsul respectiv se calculeaza valoarea transportului pana in Ro ,luind in calcul unul dintre curierii existenti in lista cu valoarea cea mai mica !
Cat este de reala aceasta valoare,sau mai bine zis este de ajuns sa mergi pe curierul indicat  si iei de bun costul transportului ?

#4
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016

View PostKroghy, on 08 octombrie 2017 - 16:49, said:

Daca alegi DHL iti fac ei toate platile si apoi o sa-ti dea factura de plata.
Prin DHL e posibil uneori sa platesti mai mult decat face.
Nope, nu e chiar asa.
DHL face CALCULELE, te informeaza despre taxe vamale si/sau TVA de plata + comisionul lor (in jur de 100 de lei) si TU platesti, direct la Trezorerie sau la DHL.
Asa era anul trecut cind mi-am facut cont EORI si am platit singur, deci am scapat de comisionul DHL.
S-a modificat ceva intre timp ?!
Prin DHL platesti SIGUR mai mult, au comision :)

Edited by buyonevideo, 08 October 2017 - 16:56.


#5
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017
SA NU MAI AVETI INCREDERE IN DHL, UITATI-VA LA ACEST VIDEOCLIP DACA VRETI SA STITI DE CE! Posted Image

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/3-Xzyc-VTkE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by YourFan, 08 October 2017 - 17:02.


#6
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,301
  • Înscris: 23.02.2017

View Postsoftaipan, on 08 octombrie 2017 - 16:56, said:

Pe site la produsul respectiv este un formular in care sunt enumerati cativa dintre curieri ! Aceasta lista difera de la produs la produs (la acelasi vanzator) sau la acelasi produs ,dar la alt vanzator ! In calculul pretului la produsul respectiv se calculeaza valoarea transportului pana in Ro ,luind in calcul unul dintre curierii existenti in lista cu valoarea cea mai mica !
Cat este de reala aceasta valoare,sau mai bine zis este de ajuns sa mergi pe curierul indicat  si iei de bun costul transportului ?
de ce simti nevoia sa pui semnul exclamarii dupa fiecare propozitie?
pare ca tipi
Transportul e cat scrie acolo, dar taxele vamale si TVAul nu.

#7
N4S

N4S

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,376
  • Înscris: 12.04.2008

View PostYourFan, on 08 octombrie 2017 - 17:02, said:

SA NU MAI AVETI INCREDERE IN DHL, UITATI-VA LA ACEST VIDEOCLIP DACA VRETI SA STITI DE CE! Posted Image


Lol, cum sa comanzi de pe moncler2016.co.uk, sa crezi ca e firma originala, si ca iti vine coletul din uk? Posted Image)

Edited by N4S, 08 October 2017 - 17:38.


#8
softaipan

softaipan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 07.08.2014

View Postunbrutus, on 08 octombrie 2017 - 17:09, said:

de ce simti nevoia sa pui semnul exclamarii dupa fiecare propozitie?
pare ca tipi
Transportul e cat scrie acolo, dar taxele vamale si TVAul nu.
Chiar nu mi-am dat seama de acest fapt Posted Image
Si astea cum se aplica ,sau in ce cuantumuri ? Taxele vamale,iar in cazul TVA cum se procedeaza,unde il platesc ? ( Oare sunt " nu stiu cum...",dar parca am senzatia ca cei care fac comert cu China de ani buni si cunosc dedesupturile  acestei activitati,ezita sa dea detalii in ideea de a nu-si crea concurenta.)

#9
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostYourFan, on 08 octombrie 2017 - 17:02, said:

SA NU MAI AVETI INCREDERE IN DHL, UITATI-VA LA ACEST VIDEOCLIP DACA VRETI SA STITI DE CE! Posted Image
Prostia nu are limite.
DHL a procedat corect, dar e greu sa te intelegi cu babuinii.

#10
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,677
  • Înscris: 24.11.2015
Sa nu va incurcati cu DHL-ul cand aveti de platit tva si taxe, atata va zic. Posted Image

#11
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postsoftaipan, on 08 octombrie 2017 - 17:40, said:

Si astea cum se aplica ,sau in ce cuantumuri ? Taxele vamale,iar in cazul TVA cum se procedeaza,unde il platesc ? ( Oare sunt " nu stiu cum...",dar parca am senzatia ca cei care fac comert cu China de ani buni si cunosc dedesupturile  acestei activitati,ezita sa dea detalii in ideea de a nu-si crea concurenta.)
TVA si taxe vamale se calculeaza la valoare produsului CIF (costul produsului + transport).
TVA (19 %) se plateste daca valoarea este mai mare de 10 euro si taxe vamale  ( cred ca 5 %) daca valoarea este mai mare de 150 USD

Edited by pasilla, 08 October 2017 - 18:04.


#12
flashxml

flashxml

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 580
  • Înscris: 29.05.2010
Nu recomand Dhl. Am cumparat de pe aliexpress,  valoarea  850 lei cu tot cu transport  + comisio dhl  aproximativ 400 lei

#13
softaipan

softaipan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 07.08.2014

View PostTruculMagic, on 08 octombrie 2017 - 18:00, said:

Sa nu va incurcati cu DHL-ul cand aveti de platit tva si taxe, atata va zic. Posted Image
Si cu cine sa ne "incurcam" ?

View PostTruculMagic, on 08 octombrie 2017 - 18:00, said:

Sa nu va incurcati cu DHL-ul cand aveti de platit tva si taxe, atata va zic. Posted Image

View Postflashxml, on 08 octombrie 2017 - 18:31, said:

Nu recomand Dhl. Am cumparat de pe aliexpress,  valoarea  850 lei cu tot cu transport  + comisio dhl  aproximativ 400 lei
Concluzie :
DHL iese din discutie ,ca si curier pt marfuri din China .
Cauza : taxe sau comisioane prea mari vs valoarea marfurilor .
Alte variante si taxele aferente variantelor ?

#14
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014
mai asteapta putin.

eu cred ca DHL Romania e pe punctul de a-si lua o mare m...e.

am avut un colet de la amazon japonia cu taxe de import incluse si mi-au cerut extras bancar.
am luat legatura cu amazon ca sa le cer sa finalizeze tranzactia ca sa pot scoate extrasul pt dhl.
amazon zice nu trebuie asa ceva si ia legatura cu dhl japonia pt clarificari.
apoi dhl japonia cu dhl Romania, si astia le-au zis ca vama cere extras.
amazon stie sigur ca nu e nevoie si zice ca continua sa investigheze.
intre timp le-am povestit si lor despre abuzurile care se comit la pachete care vin din china.
devine interesanta situatia.. se pare ca in Romania e un cuib de viespi la dhl. sper sa se curete :D

#15
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postalx42, on 08 octombrie 2017 - 18:53, said:


apoi dhl japonia cu dhl Romania, si astia le-au zis ca vama cere extras.
Si de vina este bineinteles DHL !
DHL nu este autoritatea vamala din ro, este doar un caraus si la cerere presteaza servicii de intermediere.

View Postflashxml, on 08 octombrie 2017 - 18:31, said:

Nu recomand Dhl. Am cumparat de pe aliexpress,  valoarea  850 lei cu tot cu transport  + comisio dhl  aproximativ 400 lei
Pune aici factura. Altfel se poate considera ca vorbesti prostii.

#16
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014
intrebarea e daca chiar a cerut vama extras. eu nu cred asta, si se pare ca nici Amazon.
de ce la posta nu se cere (e optional, ori factura ori extras)? si ce se intampla daca platesti prin paypal, de unde scoti extras?
cand l-am intrebat pe "import agent" de la dhl a zis ca abia de vreo 3 saptamani li se cere. ramane sa vedem...

Edited by alx42, 08 October 2017 - 19:08.


#17
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postalx42, on 08 octombrie 2017 - 19:07, said:

intrebarea e daca chiar a cerut vama extras. eu nu cred asta, si se pare ca nici Amazon.
de ce la posta nu se cere (e optional, ori factura ori extras)? si ce se intampla daca platesti prin paypal, de unde scoti extras?
cand l-am intrebat pe "import agent" de la dhl a zis ca abia de vreo 3 saptamani li se cere. ramane sa vedem...
In Ro se schimba multe zilele astea. Foamea e mare.
Aia de la DHL RO nu au viata usoara, asa cum iti imaginezi.
Amazon nu are cum sa priceapa ca intr-o tara membru UE, nu exista stabilitate legislativa.

Mergi macar o data la Otopeni - marfuri, sa te ocupi singur de eliberarea coletului din vama si ai sa intelegi.

#18
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,677
  • Înscris: 24.11.2015

View Postsoftaipan, on 08 octombrie 2017 - 18:36, said:

Si cu cine sa ne "incurcam" ?




Concluzie :
DHL iese din discutie ,ca si curier pt marfuri din China .
Cauza : taxe sau comisioane prea mari vs valoarea marfurilor .
Alte variante si taxele aferente variantelor ?


Cu posta romana, astepti, dar vine sigur, platesti tva-ul de 19% la un produs de 500lei sau aranjezi cumva si iesi mai bine, decat sa te trezesti ca iti cere dhl-ul un comision de 400lei , apoi o sa te doara capul. Doar sa comanzi prin paypall.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate