Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vibratie tevi boiler cand foloses...

Cat stați acasa in medie?

Parere stare drum Sculeni - Chisi...

Necesit ajutor in gasirea a doua ...
 Monitor 4k 27-28' PD USB C

Vacanta Italia

Concediu Halkidiki

Ce vehicule motorizate ați avut d...
 Router Asus nu se conecteaza WAN

Gradina, copaci, arbusti si plant...

Trackpoint Thinkpad

Legare boiler electric trifazat l...
 Upgrade CPU pentru Lenovo ThinkCe...

Mouse wireless multimode (2x BT +...

Durere incheietura piciorului

Reparatie tablou electronic
 

anvelope bune.. sau bune de aruncat?

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
Nytro84

Nytro84

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.07.2016
La cele de vara da minim 5 mm insa eu nu as cumpara asa ceva
La cele de iarna minim 7 mm
Austriecii sunt si mai drastici 8 vara si 10 iarna de aceea se aduc din Austria cam 90% din anvelopele uzate de pe piata

#20
KreutzerKonig

KreutzerKonig

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 395
  • Înscris: 04.10.2017
Anvelopele sunt bune. Păstrează-le.

#21
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Mda, este nasol. Se vede ca nu mai sunt bune. Iti dau un sfat: scapa repede de ele! Am un prieten care are nevoie de anvelope de iarna si care este interesat de ele. Te scapa si de costurile aferente distrugerii lor, dar doar daca le dai gratis. PS Glumeam, nu au nici pe dracu'!

Edited by edi10000, 04 October 2017 - 15:25.


#22
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,310
  • Înscris: 02.02.2006

View PostNytro84, on 04 octombrie 2017 - 15:10, said:

Austriecii sunt si mai drastici 8 vara si 10 iarna
Nu știu de unde ai informațiile astea, dar permite-mi să mă îndoiesc. Ai o sursă care să-ți confirme afirmația? Ieri am montat anvelope de vară noi, Continental. Au 8mm ieșite din fabrică. Deci după o tură în jurul blocului deja nu mai am voie în Austria cu ele? Ăia folosesc doar anvelope de tractor ?

#23
msmihai

msmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,271
  • Înscris: 02.09.2006
Astazi am "incaltat" masina cu pneurile de iarna din poze. Revin cu impresii dupa ninsoarea de maine - daca ninge pe la 1100 m altitudine reusesc sa le si probez

Edited by msmihai, 06 October 2017 - 11:50.


#24
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006

View Postadisz, on 04 octombrie 2017 - 13:26, said:

Conform carei reglementari?
Nu e vorba de reglementare ci de recomandare .  La 5 mm sunt cam la limita , la sub 4mm devin destul de ineficiente pe carosabil acoperit cu zadada/mazga/apa/etc
Recomandarea pentru vara - 3mm ; pentru iarna -4mm (prin tarile nordice - 5 mm)

Profiltiefe
Bereits bei einer Profiltiefe von 4 mm nimmt die Haftung des Reifens, insbesondere der Breitreifen, bei Nässe deutlich ab. Die Reifen können den Wasserfilm nicht mehr verdrängen. Sie verlieren den Kontakt zur Straße, das Fahrzeug lässt sich nicht mehr lenken und bremsen. Deshalb Reifen nicht bis auf die gesetzliche Mindestprofiltiefe von 1,6 mm abfahren. Sommerreifen bei 3 mm, Winterreifen bereits bei 4 mm Restprofiltiefe erneuern.
https://www.adac.de/...rofiltiefe.aspx

Quote

Iata si cateva poze cu cele 4 pneuri, din mai multe unghiuri
Din ce vad in poza , doua anvelope se invart in jurul valorii de 5 mm iar doua anvelope putin mai mult. Mai merg aproape un sezon. Depinde cati km faci si pe unde le utilizezi .
Teoretic anvelopele astea erau de folosit cel putin 3 sezoane de iarna. (acum depinde si de stilul tau de mers)
Prietenii au  dreptate partiala.....sunt uzate prematur iar cel putin doua anvelope sunt aproape de ` limita `.

Edited by polizei, 06 October 2017 - 12:15.


#25
msmihai

msmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,271
  • Înscris: 02.09.2006
Iata ca nu am montat degeaba anvelopele de iarna :) Ieri am urcat pe Transfagarasan unde s-au comportat foarte bine in portiunile cu zapada.
Gratie voua, vor mai vedea o iarna :)

Attached Files



#26
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Ce de bani ai salvat , meriti o bere - cinci !!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate