Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...
 Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS
 Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65
 Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?
 

Țeapa Conexpert Group SRL !

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#37
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005
Poate îmi spui unde dă rateuri logica mea?

#38
Fastless

Fastless

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 08.05.2017
las-o asa cum a cazut. :)

#39
TheGrudge

TheGrudge

    Watcher

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,451
  • Înscris: 25.08.2006
Ca o recomandare inainte de o achizitie importanta, incercati sa verificati furnizorul pe cat posibil in baza informatiilor publice disponibile pentru oricine astfel :

- portal just - http://portal.just.r...ages/acasa.aspx (cea mai utila/timpurie informare cu privire la intentia debitorului de a solicita insolventa/falimentul din proprie initiativa/la solicitarea unui tert).
Efectuati cautarea pe site-ul general, nu pe o anumita instanta, intrucat astfel va va prelua informatiile din toata tara.
In dreapta sus, in rubrica cautare, introduceti numele societatii si termeni cheie : insolventa sau faliment (exemplu Conexpert Group SRL insolventa).
Selectati dintre informatiile gasite rubrica :,,Dosare" din partea stanga si sortati in dreapta dupa ,, Data dosarului - cel mai nou" si verificati cel putin dosarele din ultima perioada (1-2 ani).In cazul Conexpert de exemplu, informatia se regasea pe portal din 18.07 - materia ,,Faliment" - cererea debitorului.In 18.07 a deschis dosarul, in 19.07 s-a emis hotararea.
Este suficient sa gasesti o informatie care sa iti transmita un semnal de alarma si sa regandesti achizitia..Chiar daca nu este vorba de procese de insolventa..poti sa-ti faci o idee despre seriozitatea firmei daca de ex. apare cu multe procese in calitate de debitor, practic sugerand faptul ca nu-si respecta obligatiile fata de creditori..Nu are sens sa risti, mai ales cand vorbim de multi bani..
Practic..portal just reprezinta prima sursa oficiala de informare, de unde poti afla cel mai devreme despre o insolventa..Ulterior informarea se publica in BPI, apoi ajunge prin presa, etc.
In cazul de fata, despre Conexpert se putea afla in 18-19.07 (cand cei de la tribunal au urcat informatia pe site), in timp ce primul site care a mentionat de insolventa (supervizor.ro), a facut-o in 08.08.Nu era suficient pentru initiator, care a plasat comanda mai devreme..insa putea fi util pentru alti posibili viitori clienti..avand in vedere modul in care a procedat societatea (care probabil si acum mai ,,vinde" termopane..)

- http://www.mfinante....ocodfiscal.html - datele financiare ale companiei (studiati evolutia pe ultimii 2-3 ani - cifra de afaceri, profit/pierdere, nr de salariati, detalii care va ajuta sa va faceti o idee despre declinul unei companii).Nu intotdeauna datele financiare/unii indicatori pot oferi informatii corecte despre activitatea companiei.. insa va ajuta macar orientativ

- https://www.google.ro/ - introduceti numele companiei si selectati perioada de cautare din ultimele luni, sau anul trecut.Cititi articolele despre ei, vedeti ce probleme/reclamatii au mai avut in trecut sau alte informatii care va pot fi utile..Puteti in cautare sa adaugati si termeni cheie.. Conexpert Group SRL insolventa ; Conexpert Group SRL teapa ; etc

Edited by TheGrudge, 27 September 2017 - 11:25.


#40
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005

View PostFastless, on 27 septembrie 2017 - 10:39, said:

las-o asa cum a cazut. Posted Image
Dacă faci o afirmație vino cu argumente altfel o să consider că aduni posturi.

#41
Fastless

Fastless

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 08.05.2017

View Postradunic, on 27 septembrie 2017 - 11:56, said:

Dacă faci o afirmație vino cu argumente altfel o să consider că aduni posturi.
Reciteste si vezi ce ineptie ai spus.

#42
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,448
  • Înscris: 20.02.2008
Eu nu inteleg cum poate cineva sa piarda 12000 euro, sau oricum cateva mii de euro si sa nu il caute fizic pe administratorul firmei... neam de Miorita suntem...

#43
crisbud

crisbud

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,242
  • Înscris: 07.12.2011

View Postconu71, on 15 septembrie 2017 - 11:46, said:




sunt aproape sigur ca s-au sifonat niste bani. tie iti era simplu sa faci exact ca ei si sa pleci cu 30k euro in loc de 6. pe mine m a deranjat faptul ca stiau de ceva timp ca sunt in rahat dar tot luau comenzi pe care stiau ca nu or sa le onoreze

Au cerut bani în avans, adică?

View Postioppo, on 27 septembrie 2017 - 15:26, said:

Eu nu inteleg cum poate cineva sa piarda 12000 euro, sau oricum cateva mii de euro si sa nu il caute fizic pe administratorul firmei... neam de Miorita suntem...

Prin Buc, prin cartiere, am văzut mașini incendiate...

Cam multe în ultima perioadă de timp.

#44
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,080
  • Înscris: 22.06.2004
noutati?

#45
Energy_

Energy_

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 29.04.2007
In cursul lunii septembrie s-au trimis instiintarile catre creditori (catre toti, presupun) ca se pot inscrie la masa credala pana in 28.09. In respectiva instiintare era mentionat si faptul ca firma se afla in insolventa si ca este manageriata de un administrator judiciar iar pagubitii erau indrumati sa se prezinte la nu stiu ce tribunal pentru a se inscrie la masa credala. Din discutiile pe care le-am avut cu mai multi avocati mi s-a sugerat sa imi iau gandul de la bani...procedurile se fac pentru ca trebuiesc facute, asta nu inseamna ca pagubitii vor si recupera ceva. In cazul meu am hotarat sa limitez prejudiciul si sa ma opresc aici (nefiind o suma ca a altor pagubiti, de peste 10000 e). Am calculat si am ajuns la concluzia ca sigur as fi pierdut mai mult ....onorariul avocatilor (care, credeti-ma nu au interesul ca balamucul sa se sfarseasca repede), timp pierdut prin tribunale, plata a diverse taxe si taxute, plus lipsa garantiei ca se poate recupera ceva. Singurul sfat pe care pot sa-l dau, dupa experienta mea cu aceasta firma...cascati ochii cui dati bani, indiferent cat de mult incearca sa va convinga ca sunt seriosi. Daca ati apucat deja sa-i dati pe toti, singurul care va mai poate ajuta e D-zeu, ca pe aici autoritati nu prea exista care sa-i reprezinte pe oamenii de buna credinta....

#46
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,448
  • Înscris: 20.02.2008
Cred ca nu iti lua mai mult de cateva ore sa il gasesti pe individ si sa discuti despre bani si rostul lor in vindecarea ranilor in cazuri de caderi accidentale pe obiecte contondente... de mai multe ori.

#47
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,080
  • Înscris: 22.06.2004
un sfert din angajatii conexpert s au angajat la astra roger

#48
Precaut

Precaut

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 23.10.2017
Din ce am citit pana cum, mai ales vazand pataniile unor membri, multumesc lui Dumnezeu ca am avut noroc in urma cu cativa ani cand am pus niste geamuri termopan cu aceasta firma...pentru ca s-au tinut de cuvant. Va marturisesc ca mi-au inspirat incredere la acel moment, m-au invitat sa le vizitez fabrica si am vazut tehnologie inalta. Am platit in 3 rate, am facut contract, iar montajul s-a facut la data pe care am stabilit-o eu. Am platit un avans, apoi am platit o a doua transa la sediul fabricii dupa ce mi-au aratat materialele care se aflau pe banda. Dupa ce mi-au montat geamurile, am platit si ultima transa. Inca o data spun: am avut noroc! Si mie mi s-a parut cam dubios faptul ca m-au pus sa platesc 2/3 din pret, inainte de montaj. Mi-au motivat ca asta e politica de ultima ora a firmei, aflandu-se in procese cu diversi clienti, care ori nu au mai continuat lucrarea cu ei dupa ce au contractat-o, ori nu au platit deloc sau nu au platit integral, la finele montajului.  Cunosc pe cineva care a platit o suma frumusica acestei firme, imediat dupa ce au intrat in insolventa. Asta ce inseamna? Nu am cunostinte juridice, pentru a afirma daca e corect sau nu. Daca legea permite asa ceva, eu spun ca nu e normal, nu e moral... Am vazut pe un site un raport, postat in luna august, privind beneficiile si datoriile, pe ani, ale acestei firme. Se observa ca datoriile au crescut de la an, la an. Daca un potential client ar fi avut cunostinta de acest raport, s-ar mai fi intamplat aceste minuni? Intreb si eu, ca Moromete, oare nu ar trebui obligate firmele sa-si faca publice astfel de rapoarte?

#49
Precaut

Precaut

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 23.10.2017
Energy_, afirmi urmatoarele: "Am calculat si am ajuns la concluzia ca sigur as fi pierdut mai mult ....onorariul avocatilor (care, credeti-ma nu au interesul ca balamucul sa se sfarseasca repede), timp pierdut prin tribunale, plata a diverse taxe si taxute, plus lipsa garantiei ca se poate recupera ceva."

Consider ca nu trebuie sa procedam asa. Nu trebuie sa incurajam inselaciunea si furtul. Toti cei pagubiti sa se adreseze justitiei. In astfel de situatii nu trebuie neaparat sa-ti angajezi avocat. Se plateste o taxa de inscriere la masa credala si se depun acte si inscrisuri justificative.

#50
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Asa, si cu ce te ajuta efectiv chestia asta? Pierzi o groaza de timp ca sa ce? Din ce are societatea, prima oara se platesc salariile restante daca e cazul. Apoi se platesc datoriile la stat. Apoi datoriile la banci. Daca dupa toate astea a mai ramas ceva, se poate sa primesti o oarecare suma.

#51
Precaut

Precaut

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 23.10.2017

View Postdan78rom, on 23 octombrie 2017 - 19:50, said:

Asa, si cu ce te ajuta efectiv chestia asta? Pierzi o groaza de timp ca sa ce? Din ce are societatea, prima oara se platesc salariile restante daca e cazul. Apoi se platesc datoriile la stat. Apoi datoriile la banci. Daca dupa toate astea a mai ramas ceva, se poate sa primesti o oarecare suma.
Asa este, cred ca ai dreptate. Nu te ajuta cu nimic. Ai luat teapa si gata. Daca toti s-ar lua dupa sfaturile tale, ar insemna ca incurajeaza teparii. Speranta moare ultima.  Actionarul vinde utilajele, terenul pe care e construita fabrica, case etc., si isi plateste datoriile. O datorie te urmareste toata viata. Asa trebuie sa fie intr-un stat civilizat, intr-un stat de drept. Eu ii indemn pe toti cei care au fost pacaliti de aceasta firma neserioasa, sa-i actioneze in justitie. Sunt convins ca justitia le va face dreptate.

#52
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Din pacate cam asa este, ai luat teapa si te impaci cu ea. Sper sa nu aflii pe propria piele cu ce preturi vinde statul bunurile, si cam ce bani se recupereaza dupa tevatura asta.
Justitia iti da dreptate, nu-i bai, dar banii se recupereaza cum ti-am spus eu. Adica nu prea se recupereaza, sint rare cazurile in care dupa stat si banci mai ramine ceva de impartit.

#53
Precaut

Precaut

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 23.10.2017

View Postdan78rom, on 23 octombrie 2017 - 21:54, said:

Din pacate cam asa este, ai luat teapa si te impaci cu ea. Sper sa nu aflii pe propria piele cu ce preturi vinde statul bunurile, si cam ce bani se recupereaza dupa tevatura asta.
Justitia iti da dreptate, nu-i bai, dar banii se recupereaza cum ti-am spus eu. Adica nu prea se recupereaza, sint rare cazurile in care dupa stat si banci mai ramine ceva de impartit.
Dupa cum spuneam intr-un mesaj anterior, eu nu am luat teapa de la aceasta firma...si de fapt, pana acum, de la nicio firma. Pot spune, ca am avut noroc. Da, stiu, cum se imparte "averea" celui care intra in insolventa ori in faliment. E normal ca statul sa ia primul datoriile ce i se cuvin, doar el face regulile jocului. Dar, statul ar trebui sa faca aceste reguli, mai ferme, si in favoarea persoanelor fizice pagubite. Tepe au fost, sunt si vor fi. Vezi cazul din turism, care tine topul stirilor din ultima perioada. O solutie ar fi ca toti cei pagubiti, in aceasta situatie, sa deschida in instanta o actiune colectiva, bineinteles dupa ce s-au inscris la masa credala. Nu trebuie lasati linistiti.

#54
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,080
  • Înscris: 22.06.2004

View PostPrecaut, on 23 octombrie 2017 - 20:54, said:

Actionarul vinde utilajele, terenul pe care e construita fabrica, case etc., si isi plateste datoriile. O datorie te urmareste toata viata. ......


sunt girate toate la banca. intai isi ia statul banii, urmeaza banca si daca mai ramane ceva....

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate