Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Topul normalitatii

Sa incurajam sporturile de contac...

Cum s-au apucat rapperii sa faca ...

Casa construita la o distanta mai...
 Pareri despre eceasuri.ro: cumpar...

Mama Miresii (2024)

Estimare reparatie

Sterilizare UV apa
 Folii heliomate faruri - merita?

Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...

Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...
 Fortat sa imi dau demisia

Nivelare placa + Fisuri

Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator
 

Revolut - spaima bancilor

* * * * - 17 votes
  • This topic is locked This topic is locked
9981 replies to this topic

#1801
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,118
  • Înscris: 06.12.2012
Până la urmă cum e cu lansarea în România?

Apropo, am schimbat azi 1468.86 EUR, dar înainte am comparat.

6823.45 BNR
6742.07 Raiffeisen
6814.40 Revolut

72 de lei mai puțin față de Raiffeisen. Nu e mult, dar de ce să-i pierd dacă pot să nu?

#1802
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 dionescux, on 09 mai 2018 - 20:19, said:

Card de credit la CEC, top up Revolut in 24 rate fara dobanda.

Foarte tare.  Poti face rezervare hoteliera pe un site din afara + separat biletele de avion... faci top-up in lei pe Revolut, schimbi si platesti in EURO si apoi rambursezi lei in 12-24 rate fara dobanda.
Mie mi se pare super tare... Pana acum era pishu lumii sa poti cumpara o vacanta de pe site-uri externe - n-aveai EURO, n-aveai card de euro iar schimbul valutar costa cat nu face. Plus ca trebuia sa pui banii la loc luna urmatoare altfel DAE 22% pe cardul de credit.

Mie mi se pare o optiune de luat in seama treaba asta cu ratele fara dobanda la sumele incarcate in Revolut, chiar daca nu functioneaza la multe banci.

 bv01, on 09 mai 2018 - 20:48, said:

Până la urmă cum e cu lansarea în România?

Apropo, am schimbat azi 1468.86 EUR, dar înainte am comparat.

6823.45 BNR
6742.07 Raiffeisen
6814.40 Revolut

72 de lei mai puțin față de Raiffeisen. Nu e mult, dar de ce să-i pierd dacă pot să nu?


E bine, cand te apuci sa faci astfel de comparatii sa notezi undeva data, curs cumparare Revolut, curs vanzare Revolut, spread (diferenta dintre cele doua).
Daca tii un astfel de istoric o sa vezi ca, in timp, Revolut a marit spreadul intre cursul de cumparare si cel de vanzare, majorandu-si astfel marja de castig.
Daca inainte castigai 82 lei (ex) la schimbul pe care l-ai descris, acum castigi doar 72 lei.   Tot e peste banci.. dar se subtiaza vizibil.

Grija mare la ciuguleala prin spread si slippage care nu e foarte mare ... dar e...

Edited by rosix, 09 May 2018 - 22:33.


#1803
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,118
  • Înscris: 06.12.2012
Ai dreptate, însă chiar și așa nu am găsit alternativă mai bună. Parcă Alior are curs mai bun, dar nu are flexibilitatea Revolut.

#1804
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 bv01, on 09 mai 2018 - 22:41, said:

Ai dreptate, însă chiar și așa nu am găsit alternativă mai bună. Parcă Alior are curs mai bun, dar nu are flexibilitatea Revolut.

Nu stiu daca are taraba mai buna dar, cel putin, au preturi fixe afisate pe taraba.  La Revolut una vezi cand lansezi ordinul de conversie.. alta vezi dupa ce l-ai lansat.  
Inca e ok... Sper sa nu ramanem in timp numai cu "flexibilitatea" de a putea schimba de pe telefon si nimic altceva.   Cum spuneam, daca la inceput aveau cca. 80 pps fata de cursul BNR.. cand cumparai EURO in Revolut, in prezent au ajuns la 130 pps (curs la care schimbi efectiv).   Diferenta se suporta din buzunarul consumatorului.  Nu e foarte mare, dar la sume mai mari se vede (cam 4.6 RON la o rata de 350 EURO in timp ce la casele de schimb valutar la banci este 15-22 RON - avantaj Revolut, deocamdata)

Edited by rosix, 10 May 2018 - 08:20.


#1805
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,118
  • Înscris: 06.12.2012
...Telekom avea curs mai prost.

1468.86 EUR = 6804 LEI.

#1806
Eduard55

Eduard55

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 476
  • Înscris: 01.04.2018

 Catean, on 09 mai 2018 - 18:42, said:



Da.
De ce? Au vreun avantaj în fata altora?

#1807
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

 Eduard55, on 10 mai 2018 - 09:34, said:

De ce? Au vreun avantaj în fata altora?

Am cont doar la ei, era natural pentru mine sa imi fac la ei un CC cu BIN de RO. Nu vad nici un avantaj fata de alte banci.

#1808
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 Catean, on 10 mai 2018 - 09:41, said:


Am cont doar la ei, era natural pentru mine sa imi fac la ei un CC cu BIN de RO. Nu vad nici un avantaj fata de alte banci.

La ce iti foloseste card cu BIN de RO, ca nu te inteleg... Nu-i acelasi caca..?

#1809
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,118
  • Înscris: 06.12.2012
Păi nu, de exemplu nu poți accesa App Store din România fără BIN RO. Etc etc...

#1810
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

 rosix, on 10 mai 2018 - 09:51, said:



La ce iti foloseste card cu BIN de RO, ca nu te inteleg... Nu-i acelasi caca..?

Buna intrebare. Cred ca sa nu imi tot folosesc HSBC-ul de UK cu riscul valutar aferent.

#1811
noname44

noname44

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 877
  • Înscris: 02.12.2012
http://www.capital.ro/irina-scarlat-ex-lead-marketing-manager-uber-va-ocupa-pozitia-d.html

'' Revolut, compania fintech care a devenit recent ”unicorn” după obținerea unei runde de investiții Serie C în valoare de 250 de milioane de dolari, a recrutat-o pe Irina Scarlat, ex-Lead Marketing Manager Uber, să conducă operațiunile locale. ''

#1812
gabytzu16

gabytzu16

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 06.07.2009
Am card de debit brd pt salariu salvat prin nspe mii de aplicatii. Platesc abonament playstation cu el, factura la rds, vodafone, spotify, netflix, plus cumparaturile normale prin mega sau magazine in mall. Nu plec din tara decat foarte rar.

Intrebarea mea e: e rentabil un card Revolut in cazul asta? Parca m-as simti ceva mai sigur sa stiu ca daca prin absurd cineva sparge una din bazele de date unde am cardul salvat (s-a intamplat cu playstation acum cativa ani), imi fura datele de pe cardul revolut unde bag eu bani cand vreau eu, nu cardul de debit atasat contului unde imi intra salariul si mai am alte cateva zeci de milioane pe el.

#1813
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,208
  • Înscris: 08.12.2006

 gabytzu16, on 10 mai 2018 - 13:02, said:

Am card de debit brd pt salariu salvat prin nspe mii de aplicatii. Platesc abonament playstation cu el, factura la rds, vodafone, spotify, netflix, plus cumparaturile normale prin mega sau magazine in mall. Nu plec din tara decat foarte rar.

Intrebarea mea e: e rentabil un card Revolut in cazul asta? Parca m-as simti ceva mai sigur sa stiu ca daca prin absurd cineva sparge una din bazele de date unde am cardul salvat (s-a intamplat cu playstation acum cativa ani), imi fura datele de pe cardul revolut unde bag eu bani cand vreau eu, nu cardul de debit atasat contului unde imi intra salariul si mai am alte cateva zeci de milioane pe el.
Parerea mea e ca nu merita. Revolut mai da rateuri prn unele locuri, nu in multe, dar mai da. Plus ca banii d ela banca (fie ea si BRD) iti sunt asigurati in caz de frauda, daca se intampla o frauda, iti sunt garantati. Nu cred ca trebuie sa iti faci probleme din cauza asta. Pentru fiecare plata pe care vrei sa o faci, stai tot timpul sa te trambalezi  de pe un cont pe altul, top up revolut,...ma rog, mie personal nu mi se pare confortabil, nu e mare scofala cu top up ul dar , nu prea ii vad rostul ca la fiecare factura ce o platesti sa tot faci top up cu tzaraita. Repet, e o parere personala, nu trebuie sa o iei in serios, e vorba de cum te simti ok,

Edited by cuculea, 10 May 2018 - 13:34.


#1814
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010
in ce locuri da rateuri?
Asta cu frauda e relativa. Pe rev tii doar atat cat iti trebuie sa faci tranzactia, nu tii salariul acolo...
Este foarte confortabil, top-upul este instant , chiar mai rapid decat internet banking-ul. Plus ca afara e bun, nu mai trebuie sa iti faci griji de conversii valutare, etc.
In tara nu stiu daca ai avea avantaj(in afara de plati de net) dar afara e super.
Daca stai in tara atunci nu prea ai mare avantaj, cardul de RO face acelasi lucru deci nu iti bate capul.

#1815
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,208
  • Înscris: 08.12.2006

 flp014, on 10 mai 2018 - 13:57, said:

in ce locuri da rateuri?
Am  mai discutat despre asta, am avut 2 site uri unde pur si simplu nu il recunostea ca mastercard, zicea ca tipul cardului nu corespunde cu numarul cardului. Nu are importanta acum site-urile, mai sunt si alte exemple de la alti useri care au intampinat probleme la plati, pe acteva site uri, mai prin primele pagin iala topicului s a discutat despre asta. . Plus ca, nefiind banca, platile la POS urile off line iti sunt respinse.

 flp014, on 10 mai 2018 - 13:57, said:

Asta cu frauda e relativa. Pe rev tii doar atat cat iti trebuie sa faci tranzactia, nu tii salariul acolo...
Este foarte confortabil, top-upul este instant , chiar mai rapid decat internet banking-ul. Plus ca afara e bun, nu mai trebuie sa iti faci griji de conversii valutare, etc.
In tara nu stiu daca ai avea avantaj(in afara de plati de net) dar afara e super.
Daca stai in tara atunci nu prea ai mare avantaj, cardul de RO face acelasi lucru deci nu iti bate capul.
Intr adevar, purcoiul de bani nu il tii pe cardul de salariu, asta e chiar un sfat bun pe care tota lumea ar trebui sa il urmeze, dar na, fiecare face ce vrea cu banii lui.

@gabytzu16 a spacificat ca nu calatoreste decat foarte rar, el vrea sa folosesca Revolut la platile in tara in locul cardului de la BRD. Ma rog...daca omul se simte comfortabil sa tot faca top up pt fiecare factura pe care o plateste....nu e rau. Intr adevar top up ul e aproape instant.

Aici nu e vorba de rentabilitatea cardului Revolut la plati in Ro, ci mai degraba la cum se simte fiecare si cat de comfortabil i ie acest transfer de bani d epe un cont pe altul.

@Puterea@ Revolut sta in schimbul valutar, acolo e castigator detasat, in rest...e ca orice alt card cu bune si rele.

Edited by cuculea, 10 May 2018 - 14:13.


#1816
Eduard55

Eduard55

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 476
  • Înscris: 01.04.2018
La schimbul valutar sigur nu e mai bun Transferwise ul?...

 Catean, on 10 mai 2018 - 09:41, said:



Am cont doar la ei, era natural pentru mine sa imi fac la ei un CC cu BIN de RO. Nu vad nici un avantaj fata de alte banci.
Ai salariu in ro?

#1817
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

 Eduard55, on 10 mai 2018 - 16:44, said:

Ai salariu in ro?

Momentan da.

 Eduard55, on 10 mai 2018 - 16:44, said:

La schimbul valutar sigur nu e mai bun Transferwise ul?...

Doar in weekend cand Revolut are curs cu marja.

#1818
ada2018

ada2018

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 10.05.2018
Salut, Va rog lamuriti-ma si pe mine.

Sporadic lucrez pe o platforma de freelancing (graphic design) si obtin venituri care variaza de la o luna la alta, as vrea sa deschid un cont Revolut pentru a diminua pierderea prin conversia euro/ron in paypal, dar nu stiu daca:

1 La deschiderea contului Revolut, aceea suma obligatorie poate fi trasa din paypal? si in ce moneda?
2 Se pot face transferuri in cont ING in ron?
3 Care sunt comisioanele la conversie din euro in ron, si apoi transfer din Revolut in cont bancar in Ro?
4 Sunt limitate numarul de transferuri in cont bancar intr-o luna?
5 Care este suma maxima permisa la un transfer intr-un cont din Ro?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate