Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?
 Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?
 Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...
 Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare
 

Parere achizitie receiver 5.1 + boxe

- - - - -
  • Please log in to reply
192 replies to this topic

#19
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,721
  • Înscris: 31.12.2013

 Calinuus, on 19 septembrie 2017 - 13:14, said:

Am incercat sa atasez o schita. Nu reusesc. Nu stiu cum se ataseaza imagini cu URL.
Incerc sa descriu spatiul. Livingul are 4 m latime si 4 lungime, dar se continua cu un hol in partea din spate a canapelei, care prelungeste spatiul cu 3 m, rezulta o suprafta de 4 x 7 m. In partea dreapta am perete cu fereastra si usa de sticla, iar in partea stanga e casa scarii si o deschidere spre hol de vreo 3-4 m.
Tinand cont de configuratia spatiului si de faptul ca sistemul vreau sa-l folosesc in primul rand la home cinema, care dintre configuratiile de mai jos ar fi mai potrivita pt. 5.1?
1. Indiana Line 240 in toate cele 4 colturi + 740 centru +subwoofer
2. Indiana Line 250 in fata + 240 spate + 740 centru +subwoofer
3. Indiana Line 250 in fata + Indiana Line Nano 2spate + 740 centru +subwoofer
4. Indiana Line Nano 2 in cele 4 colturi + 740 centru +subwoofer

C:UsersCalinPicturesMP%20Navigator%20EX2017_09_19

Pentru a publica poze, alege opțiunea ”mai multe opțiuni de răspuns”.

#20
Calinuus

Calinuus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 29.03.2006
Cam asa arata spatiul. Linia punctata din spatele canapelei reprezinta o treapta.

In spate am boxele prinse pe pereta sus. In fata le asez pe comoda TV-ului sau pe jos.
Cu rosu sunt reprezentate boxele. Subwooferul nu l-am desenat aici, e in dreapta jos in colt.

Attached Files

  • Attached File  IMG.jpg   126K   28 downloads


#21
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,721
  • Înscris: 31.12.2013

 Calinuus, on 19 septembrie 2017 - 15:48, said:

Cam asa arata spatiul. Linia punctata din spatele canapelei reprezinta o treapta.

In spate am boxele prinse pe pereta sus. In fata le asez pe comoda TV-ului sau pe jos.
Cu rosu sunt reprezentate boxele. Subwooferul nu l-am desenat aici, e in dreapta jos in colt.
E un spațiu OK, dar să nu amplasezi boxele  în colțurile încăperii, să lași cel puțin 50 de cm între pereții laterali și boxe.

#22
Calinuus

Calinuus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 29.03.2006
Mersi de sfat.
In față pot sa las oricat de mult spatiu, problema e ca satelitii din spate trebuie prinsi de perete, nu am alta solutie, acolo e un hol de trecere.

Cam asa sta treaba la ora actuala.

Attached Files



#23
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,721
  • Înscris: 31.12.2013
Peretele din spate este continuu ?
Dacă da, atunci pozitionezi sateliții spate mai apropiați unul de celălalt. Dacă nu, e o problemă. Dar fiind vorba despre sateliții spate, cred că nu te va deranja la auditiile muzicale, care sunt mai pretențioase.

#24
Calinuus

Calinuus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 29.03.2006
Peretele e continuu in partea de sus, insa putin mai jos e o deschidere de 2m spre bucatarie. As putea sa-i apropii unul de celalalt insa n-am cablul suficient de lung. DAca reusesc sa schimb cablul (e tras prin tuburi ingropate in pereti) o sa-i apropii. Cam cat de apropiati sa fie? Acum intre ei e o distanta de aprox. 3,8 - 4 m.

#25
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,721
  • Înscris: 31.12.2013
2,5-3 metri intre sateliții spate ar fi OK.

#26
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,640
  • Înscris: 07.10.2005

 Calinuus, on 19 septembrie 2017 - 13:14, said:

Incerc sa descriu spatiul. Livingul are 4 m latime si 4 lungime, dar se continua cu un hol in partea din spate a canapelei, care prelungeste spatiul cu 3 m, rezulta o suprafta de 4 x 7 m. In partea dreapta am perete cu fereastra si usa de sticla, iar in partea stanga e casa scarii si o deschidere spre hol de vreo 3-4 m.
Tinand cont de configuratia spatiului si de faptul ca sistemul vreau sa-l folosesc in primul rand la home cinema, care dintre configuratiile de mai jos ar fi mai potrivita pt. 5.1?
1. Indiana Line 240 in toate cele 4 colturi + 740 centru +subwoofer
2. Indiana Line 250 in fata + 240 spate + 740 centru +subwoofer
Primele 2 variante sunt cele mai bune iar pentru muzica varianta 2.

#27
Calinuus

Calinuus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 29.03.2006
O sa tin cont, multumesc.

Am de gand sa adaug si un pick-up mai tarziu. Am o colectie de aproape 100 de discuri, mai mult de jumatate din ele cu muzica clasica. Mi-e dor sa ascult la un pick-up. Cel vechi, rusesc, a decedat demult.

Apropo, ce diferenta e intre Indiana Line Nota 250X si Indiana Line Nota 250? Dupa specificatii par identice.

#28
Calinuus

Calinuus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 29.03.2006
Va multumesc. Cred ca m-am edificat in privinta boxelor. As vi vrut sa pot asculta eu cum suna diverse boxe dar e imposibil. La mine in oras nu am posibilitatea sa ascult decat Magnat, dar sunt prea mari si nu-mi plac, sunt urâte.

As trece la capitolul AV Receiver.
Care dintre AVR-urile de mai jos ar fi potrivit pt. varianta de la punctul 1.(Indiana Line 240 in toate cele 4 colturi + 740 centru +subwoofer) si 2. (Indiana Line 250 in fata + 240 spate + 740 centru +subwoofer)


Eu am in vedere Marantz nr1506, Denon x1300w si Yamaha RX-V483
Exista diferente de sunet intre ele? Ori mai degraba sa ma uit la specificatii, de pilda, Marantz e putin mai slab decat celelalte doua. Mai exista si alte diferente ce tin de dotari, functii etc. Daca exista diferente de sunet atunci asta e criteriul prioritar.

#29
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,721
  • Înscris: 31.12.2013

 Calinuus, on 20 septembrie 2017 - 09:55, said:

Va multumesc. Cred ca m-am edificat in privinta boxelor. As vi vrut sa pot asculta eu cum suna diverse boxe dar e imposibil. La mine in oras nu am posibilitatea sa ascult decat Magnat, dar sunt prea mari si nu-mi plac, sunt urâte.

As trece la capitolul AV Receiver.
Care dintre AVR-urile de mai jos ar fi potrivit pt. varianta de la punctul 1.(Indiana Line 240 in toate cele 4 colturi + 740 centru +subwoofer) si 2. (Indiana Line 250 in fata + 240 spate + 740 centru +subwoofer)


Eu am in vedere Marantz nr1506, Denon x1300w si Yamaha RX-V483
Exista diferente de sunet intre ele? Ori mai degraba sa ma uit la specificatii, de pilda, Marantz e putin mai slab decat celelalte doua. Mai exista si alte diferente ce tin de dotari, functii etc. Daca exista diferente de sunet atunci asta e criteriul prioritar.

Denon x1300w nu are intrare Audio Coaxial. În rest sunt cam tot aia, mai echilibrat sună Denon și Marantz, cu înalte mai detaliate și cu un bas mai strâns, Yamaha. Dar nu știu cum merge Yamaha cu Indiana Line, nu am auzit niciodată combinația. La Yamaha aplicația pentru smartphone e excelentă. La fel și funcțiile de internet. Dar repet, Yamaha sună destul de strident pe boxe ca Monitor Audio, Klipsch sau Magnat. Dacă și Indiana Line sunt boxe ”strălucitoare”, atunci poate nu vei fi prea mulțumit... Ideal ar fi să asculți înainte de a cumpăra...

#30
Calinuus

Calinuus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 29.03.2006
N-am unde sa ascult. Singurul magazin, amarât, din Arad unde am fost chiar azi n-are nici un AVR iar boxe de raft aveau doar Magnat si inca ceva „nuștiucum-Sonic” pe la acelasi pret de 200-300 lei perechea. Dar, nu le-am putut asculta, nu erau conectate.
Mă bazez strict pe sfaturile voastre.
Yamaha pare ca iese din discutie, nu-mi plac sunetele stridente. Caut un sunet soft, cald, dar care sa puncteze acolo unde e nevoie, ca la un concert de muzica unpluged. La vizionarea filmelor  mi-ar place un sunet cat mai apropiat de sunetele naturale. De pilda, nu-mi place cum se aud filmele la Cinema City, e prea strident.

Audio coaxial la ce ajută? Eu acum scot sunetul din TV printr-un cablu optic si foarte OK.

Edit:
M-am uitat pe spatele celor trei AVR-uri. Observ ca la Marantz am cate doua iesiri la subwoofer, iar la celelalte doar una (cate una). Asta inseamna ca imi trebuie un subwoofer care sa se potriveasca?

Edited by Calinuus, 20 September 2017 - 14:48.


#31
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,721
  • Înscris: 31.12.2013
Din câte îmi amintesc, și Denon are ieșire pentru 2 subwoofere. Dar n-are nicio treabă, poți folosi un singur subwoofer fără probleme. Probabil nu vei avea nevoie de coaxial, oricum cred că vei scoate audio din TV prin ARC-ul HDMI-ului.

#32
Calinuus

Calinuus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 29.03.2006
Da, si Denon are, doar ca e cate una pentru fiecare sub. la Marantz sunt 2 (banuiesc ca sunt + si -) pentru fiecare sub. Ciudat. Am observat ca sub-ul Indiana Line Mio Sub are o singura intrare, iar Indiana Line Basso 830 are mai multe intrari.
Ar trebui sa ma orientez si dupa asta? Sau exista cablu cu un jack la un capat iar la celalalt cu doua?

#33
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,721
  • Înscris: 31.12.2013
Din câte știu eu, și Marantz-ul are 2 ieșiri pre-out pentru sunwoofer, la fel ca Denon-ul. E nevoie doar de un cablu RCA.
Pentru sunetul natural și cald pe care ti-l dorești pentru muzică, ideal ar fi o combinație cu amplificator stereo și două boxe de podea. Mie îmi place combinația NAD + Kkipsch. Dar nu vei avea sunet multicanal, nici player încorporat, nici radio internet, etc. ...

Edited by cutinastefan, 20 September 2017 - 18:45.


#34
Calinuus

Calinuus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 29.03.2006
Marantz sau Denon sa fie. Are cineva combinatia dintre aceste AVR-uri si boxele Indiana line nota? ce puteti spune despre ele?


Marantz sau Denon sa fie. Are cineva combinatia dintre aceste AVR-uri si boxele Indiana line nota? ce puteti spune despre ele?


#35
Calinuus

Calinuus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 29.03.2006
Despre subwoofer-ul Basso 840 de la acelasi brand ce părere aveti? L-a ascultat cineva?
Sa merg pe aceiasi familie cu boxele sau sa ma uit si la alte branduri pt. subwoofer?

Sub-ul are „30 ÷ 180 hertz frequency response”, boxele au o plaja intre 48, 54, 60 hertz si 22000. E ok, sau mai bine caut un sub care poate sa coboare pana la 25hertz?

#36
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Rar gasesti sunete sub 30Hz in muzica comerciala. La sistemul ala nici nu prea recomand subwoofer.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate