Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Parere achizitie receiver 5.1 + boxe

- - - - -
  • Please log in to reply
192 replies to this topic

#181
Calinuus

Calinuus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 29.03.2006
As fi vrut sa va impartasesc experienta cu un subwoofer dar am avut ghinion, s-a nimerit la mine un sub cu probleme tehnice. Avea un zgomot de fundal, asa ca l-am trimis inapoi. Saptamana viitorare trebuie sa primesc unul bun.

Intrebare: la meniul din AVR am crossover separat pentru fata centru si spate. Tinand cont ca exista diferente intre plaja frecventelor joase, mai ales intre boxa centrala si L/R față, cum e bine sa fie setata? Aceiasi frecventa pentru toate boxele sau separat pentru fiecare?
E o regula sa setezi frecventa de crossover cu 10 Hz mai sus decat limita de jos a boxelor? Ce se intampla daca e mai mult?

#182
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,687
  • Înscris: 31.12.2013
Cel mai corect e să setezi crossover-ul la fel pentru toți sateliții, Pui toți sateliții pe "small" sau renunți la "both" parcă așa se numește la Denon. Crossover-ul îl pui cât mai jos, practic cât de jos îți permit boxele frontale Left/Right.

#183
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,266
  • Înscris: 22.07.2005
Eu am fost Vineri in showroom la AVStore si am luat

Denon Denon - AVR-X2400H (2499 RON)

set doua boxe Q Acoustics - 3050 Matte Graphite (2099 RON)

Au ramas pentru curier, maine sper sa le am. Cred ca am facut o alegere inspirata, dar mai vedem :)




#184
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,158
  • Înscris: 16.10.2008
Sa ne spui cum presteaza boxele. Nu de alta dar este pe aici un user care zice ca le-a primit cu tweeterele duse.

#185
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,266
  • Înscris: 22.07.2005
Acelasi model?

#186
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,158
  • Înscris: 16.10.2008
Da .
Vezi aici.

#187
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Florare, hai cu impresiile ca un coleg te-asteapta ca painea calda.
In primul rand e important sa-i spui cum functioneaza inaltele.

#188
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,266
  • Înscris: 22.07.2005
Se prea poate, insa eu nu m-as baza pe urechea unui neinitiat...

#189
Slayermtg

Slayermtg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 31.12.2012
Probabil ca a fost o intamplare nefericita. I-am cumparat si eu cadou tatalui meu Qacoustics 3050 impreuna cu un Cambridge Audio Topaz Sr20 si se aud foarte bine. Calas mi-a soptit ca inaltele sunt la locul lor. :) :)

#190
Slayermtg

Slayermtg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 31.12.2012
*Callas (se pare ca eram prea obosit aseara ☺️)

#191
Alexandrumusetel

Alexandrumusetel

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 19.09.2016
Salutare tuturor!!!
Detin de curand un Marantz 1506,am achizitionat si un Sitem Bose 5.1 Acoustimas cu Subwoofer pasiv.Insa ...vreau sa stiu ceva,daca cumva faptul ca iesirea celor 5 canale din reciver si trecand prin subwoofer apoi iesind in boxe afecteaza cumva sunetul...adica nu sunt asa multumit de cum se imparte sunetul Dolby etc ..
Imi aduc aminte in 2004 aveam un Dvd home cinema si cand bagam un film Underworld spre exemplu....pai se plimba sunetul din boxa in boxa...super sunet.
Dar acum...cand privesc filme de pe tv(Netflix ) si sunt redate 5.1,nu prea sunt asa incantat.
Am cumparat cablu Hdmi 2.0 si cablu
optic...
O fii de de la Tv??
Recunosc ca nu am incercat inca conectez un Dvd-Blue-ray sa vad filme asa..dar totusi...
Daca are cineva vreo idee care imi spuna ce fel de teste sa fac..sunt deschis la noi cunoasteri.

#192
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,158
  • Înscris: 16.10.2008
Alea din 2004 mai mult emulau din stereo in surround ,faptul ca se plimbau sunetele nu era deloc OK.
Cum ai legat acel sistem Bose la receiver? Cum ai facut conexiunile in general cu TV-ul ?
Sunetul se imparte multicanal in functie de cum e inregistrat pe fisier sau suport(DVD ,BluRay). In cazul tau ,cum vine de pe Netflix.
Ideal e sa legi receiverul la net si sa dai semnal la TV prin HDMI de la receiver. Nu invers ,de pe TV la receiver(sunetul)
Vezi ca sunt ceva probleme si limitari cu sunetul la NF ,alti useri de aici pot veni cu detalii.
HDMI 2.0 e recomandat doar daca se ruleaza fisiere 4k ,60Hz si 10bit. In rest merge si 1.4.

Edited by edigee, 20 March 2018 - 00:34.


#193
Alexandrumusetel

Alexandrumusetel

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 19.09.2016
Salut si multumesc pt raspuns,din reciver pleaca 5 cabluri Rca care se baga in imput in ,in Subwoofer...
Din subwoofer ies alte 5 cabluri care merg direct la Satelitii Bose.
Tin sa precizez ca nu ma pricep prea mult in tehnica..

Reciver-ul este deja conectat la Internet..dar nu cred ca reusesc ce ai mentionat mai sus..
Sau nu ma pricep eu..
Te salut cu respect.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate