Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

LG V30 - discutii generale

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
350 replies to this topic

#91
bogdan_bece

bogdan_bece

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 23.10.2017
Multumesc!
Era problematica pentru ca in Romania inca nu e aparut...Am tot vorbit la LG Romania si ei nu stiu cand va ajunge si la cine, daca il achizitionam din UK, ei nu ofereau service doar o diagnosticare in caz de ceva ...

#92
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005
....Pentru ca nu se vinde nicaieri in Europa, inca, decat pe la unii operatori englezi. In State se gaseste in mai multe locuri.
A fost listat si de amazon.de dar fara o data de intrare. CU siguranta au niste probleme de productie, pentru ca au facut anul asta si ecranele de Pixel 2 si probabil s-au blocat pe undeva, cu defecte venite din ambele parti.

Pe topicurile de afara se mai anunta diverse vesti, gen 2 decembrie in Singapore, finalul lui noiembrie in Austria ori Germania, ba chiar si in Romania am auzit un zvon cat de cat oficial ca dupa Black Friday s-ar pune treburile in miscare.

Eu unul nu iau in calcul Note pentru ca este imens, V30 plusand inclusiv la partea asta de marime vs ecran. Concurenta principala cred ca va vi Huawei Mate 10 Pro, care maine se lanseaza in Romania printr-un eveniment oficial.

Ca si minusuri, din zeci de review-uri cititie, s-ar detasa tenta de albastreala atunci cand privesti ecranul din unghi, stabilizarea video, camera frontala ordinara (totusi folosirea aplicatiei Google Camera HDR+ ar mai drege busuiocul), si mai zic unii (cititi toate cele 8 pagini, e un review superb) de performantele per total, care sunt ceva mai joase decat Pixel 2 spre exemplu, desi au acelasi procesor, asta datorita unor setari mai agresive ale procesorului, care ajuta la baterie dar mai trag in jos la performante.
Altfel, multe plusuri care merita atentie... Doar sa apara telefonul in magazine!  :)

#93
cipylyca

cipylyca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 485
  • Înscris: 29.10.2006
Am vazut si eu o comparatie pe youtube pentru epuizarea bateriei iar LG V30 a iesit invingator.
A fost comparat cu iPhone X, Note 8, S8+, Nokia 8, OnePlus 5, si Mate 10.
Pana la urma o reducerea usoara a peformantei s-ar parea ca ajuta mult bateria.

#94
bronxxx

bronxxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 492
  • Înscris: 02.10.2007

View Postcipylyca, on 22 noiembrie 2017 - 12:59, said:

Am vazut si eu o comparatie pe youtube pentru epuizarea bateriei iar LG V30 a iesit invingator.
A fost comparat cu iPhone X, Note 8, S8+, Nokia 8, OnePlus 5, si Mate 10.
Pana la urma o reducerea usoara a peformantei s-ar parea ca ajuta mult bateria.
Subscriu.Din cele 19h ,10 a fost folosit pe date mobile.Este un terminal foarte reusit si ma bucur ca l-am achizitionat in detrimentul Note8,plus ca am primit de la LG si £80 cash inapoi doar pentru ca am facut precomanda si am participat la un studiu timp de 1 ora legat de V30.Dupa 3 saptamani de cand am telefonul am doar cuvinte de lauda si un singur repros (blue tint cand misti ecranul,insa nu este f pronuntat sau deranjant).La al meu,ecranul este perfect uniform,fara banding,burn in sau altele.[ https://uploads.tapatalk-cdn.com/20171122/d6321e94c63e8e9bd53508bce966867a.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ https://uploads.tapatalk-cdn.com/20171122/fd41b7fba50ef5ec43f72f9e6151932b.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#95
danym

danym

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 877
  • Înscris: 13.04.2004
Stiti la versiunea dual sim cum merg simurile ? Unul 3G/4G si celalalt 2G sau merge si al doilea sim 3G/4G in acelasi timp ?

#96
Kiddosu

Kiddosu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 19.02.2008
Nu inteleg cum cei de la LG nu sunt in stare sa puna o camera de doamne ajuta pe flagship urile lor.Atat G6 cat si V30 au un minus clar fata de concurenta.Performanta excelenta, interfata LG foarte faina, bateria ok, dar camera o mizerie, cel putin cea selfie e o rusine pentru un flagship.

#97
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005
Partial adevarat, camera frontala fiind jalnica.
Insa in cazul telefoanelor smart, trebuie privit dincolo de limitele impuse de producator, adica neaparat custom ROM dupa ce expira garantia (al me HTC One M7 se misca extraordinar si azi, cu soft-uri de pe XDA), si solutii alternative pe timpul garantiei. Una dintre ele este Google Camera cum spuneam, portata pe V30. LG-ul are marele avantaj ca a doua camera face ceva efectiv, vizibil, adica unghi wide. In cazul restului telefoanelor, Dual Camera inseamna niste explicatii pompoase legate de imbunatatirea calitatii imaginii in low light, care pot sau nu pot fi adevarate, dar nu aduc ceva concret utilizatorului. Intre timp Pixel 2 a deminstrat ca nu e nevoie de doua camere pt. bokeh pe spate, Google folosind doar o singura camera pentru asta.

Si acum dovezile apropo de faptul ca hardware sta destul de bine V30 in cazul camerei, doar ca algoritmii de procesare a imaginii sunt mai slabi. Insa folosind algoritmii lui Pixel, in lumina buna nu cred ca face cineva diferenta intre V30 si Pixel 2:

[ https://uploads.tapatalk-cdn.com/20171028/6541095d6d97fcaa686c3d2f759cb6ee.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://uploads.tapatalk-cdn.com/20171028/37dee1ca0f5279c2759d743c3379992b.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://uploads.tapatalk-cdn.com/20171028/644c5da2f29fe7cc74a32719974e3f64.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://uploads.tapatalk-cdn.com/20171028/2c67dbee5b0da5b67132c114c0c57d0e.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


In low light, din nou se vede ca folosirea aplicatiei de camera a lui Pixel 2 aduce beneficii foarte mari, mie unul placandu-mi mult poza nr. 2, adica V30 cu Google Camera. Insa 3-ul cred ca este mai realist la culori.

Camera V30

Attached File  v30.jpg   126.53K   53 downloads


Camera V30 cu Google Camera

Attached File  v30p.jpg   185.58K   52 downloads

Camera Pixel 2

Attached File  pix.jpg   179.13K   51 downloads

Eu unul astept cuminte jumatatea lui decembrie si cred ca il iau, mai ales ca Mate10 nu se ridica la acelasi nivel pe partea foto, sacrificand naturaletea culorilor pentru o prelucrare software agresiva.

Edited by nick5roo, 25 November 2017 - 15:18.


#98
nick5roo

nick5roo

    În nebunia telefoniei mobile, oamenii vorbesc singuri pe stradă.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,855
  • Înscris: 27.09.2008
Done

#99
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005
Inca un clip interesant, unde nu aveai ce sa faci prea mult la asa lumina dar observati avantajul camerei WIDE, acest unghi de filmare extralarg intr-o camera nefiind posibil cu alt telefon. De remarcat si sunetul, toba suna clar, bass-ul e bass...
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/JoY_gl90_8o?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Lyvyoo, 27 November 2017 - 17:38.


#100
danym

danym

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 877
  • Înscris: 13.04.2004
Si totusi... cand apare in magazinele din Romania ? Deja pierde teren la vanzari, doritorii s-au orientat catre alte modele, mai vechi sau mai nou aparute.

#101
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005
E aceeași situație la nivel european. În decembrie se va lansa si în India care este o piata imensă, deci probabil ca dau drumul livrarilor în masă, iar "zvonul oficial"ca la mijlocul lui decembrie vine în România, cred ca vs deveni realitate :) Quick mobile zic 6-13 dec. dar nu am curaj sa iau de acolo sub nicio formă.

#102
Cosminelu5

Cosminelu5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 613
  • Înscris: 29.05.2005
Pe saturn.at, termen de livrare 1-3 luni...

#103
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005
Cred ca au pus si ei exasperati ca tot ii intreba lumea. Mai sunt unii care afiseaza mijlocul lui ianuarie, tot prin Austria / Germania, dar si altii care vorbesc de zile. De verificat pe idealo.de
Avand in vedere zvonurile despre LG G7 ce ar putea fi prezentat la final de februarie (vandut cine stie cand...), dar si ca sarbatorile crestine bat la usa in Europa, m-as baza pe sursa oficiala din Romania care a spus mijloc de decembrie.

Altfel, votati repede imaginea cea mai buna, in blind test, intre v30, iphonex si note8, aici :)  Nu uitati sa reveniti pentru rezultate.

#104
cipylyca

cipylyca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 485
  • Înscris: 29.10.2006

View PostLyvyoo, on 30 noiembrie 2017 - 00:32, said:

Altfel, votati repede imaginea cea mai buna, in blind test, intre v30, iphonex si note8, aici Posted Image  Nu uitati sa reveniti pentru rezultate.
Am votat si eu ;)
sa ne anunti si pe noi cand apar rezultatele

#105
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005
Gata rezultatele. Ma asteptam ca unele poze mai slabe de acolo sa apartina lui v30. A si castigat undeva. Marele avantaj ar fi ca folosind aplicata Google Camera, fotografiile se schimba mult in favoarea lui V30. Poate se va face candva si un astfel de test comparativ. Am pus in postarile din urma detalii pe aceasta tema.

Alte vesti:
- dispozitivele care s-au lansat anul asta cu Android 8 vor beneficia de o platforma ce va simplifica update-urile si mai ales crearea si adaptarea de custom ROM-uri. Orice detinator de smartphone trebuie sa stie ca producatorul il lasa balta dupa doi ani, poate trei, si ca trebuie sa fie constient ca incetinirea dispozitivului sau nu inseamna aruncatul la gunoi ci faptul ca e timpul sa-i fie schimbata partea de softaware, cu ceva creat special pentru acel telefon, de catre pasionati din intreaga lume, pe XDA. Acest project table va micsora fragmentarea asta a soft-urilor pentru diverse telefoane si va crea un fel de platforma comuna de dezvoltare pentru modificatorii de Android . On topic, este incert daca telefoanele V30 lansate cu android 7.1 si care vor primi update la 8 (in koreea s-a lansat in teste deja, catre utilizatori) au sanse sau nu, sa primeasca Project Table in update. Se spune ca e mai mult decat un update de instalat, fiind vorba de niste protocoale de codare intre producator si Google...

- review pe dpreview al camerei lui V30 - aici

- v30 s-a lansat oficial in Europa, comunicatul de presa fiind aici. Este incert si de data aceasta cand va ajunge in magazine, la liber, zvonurile in multe tari europene inclusiv Romania, fiind legate de 15 decembrie.

#106
B_XXV

B_XXV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,438
  • Înscris: 20.02.2010
Si eu astept v30...insa astept si htc u11 plus.Sa vedem si preturile, daca sar de 3200 lei cam greu sa vanda. Nu ii inteleg pe astia de la lg...scoti v30 care se bucura de reviewuri bune si de un interes destul de mare si ajunge la vanzare dupa 4 luni.

#107
vibeboy

vibeboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 08.01.2012
In privinta bateriei vad ca e pe primul loc. Per total e un telefon reusit.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/7H9pAn4Hl50?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#108
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005

View PostB_XXV, on 04 decembrie 2017 - 19:32, said:

Nu ii inteleg pe astia de la lg...scoti v30 care se bucura de reviewuri bune si de un interes destul de mare si ajunge la vanzare dupa 4 luni.
Probabil (si) de asta, seful mare a platit cu functia Posted Image

Edited by Lyvyoo, 05 December 2017 - 19:39.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate