Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 

LG V30 - discutii generale

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
350 replies to this topic

#109
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005

View PostB_XXV, on 04 decembrie 2017 - 19:32, said:

Si eu astept v30...insa astept si htc u11 plus.Sa vedem si preturile, daca sar de 3200 lei cam greu sa vanda. Nu ii inteleg pe astia de la lg...scoti v30 care se bucura de reviewuri bune si de un interes destul de mare si ajunge la vanzare dupa 4 luni.

La U11 (si mai ales Samsung S8) m-a speriat fragilitatea:

https://youtu.be/DdRxmu2jcMs?t=4m35s

Pare ca LG-ul V30 se tine mai bine:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/_FYJixOPqKc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Desigur, astea nu sunt conditii de utilizare normala, mai degraba testele de cadere fiind mai relevante. V30 si-a merketizat sticla ca avand un standard militar de rezistenta pe spate. E o "mcuta mare exagerare" pentru ca armata nu a oferit telefoanelor asemenea certificari, insa de imitat poate sa o faca oricine afla reteta respectivei sticle. Pare ca e ceva mai rezistenta decat Samsung / HTC, nu si in privinta sticlei de pe ecran, care oricum s-a spart pe ambele, dar pe V30 cu pierderi mai mari in special pe margine unde ecranul e mai curbat.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/d1uWeCSEyI8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Lyvyoo, 06 December 2017 - 13:19.


#110
hauhauhau7

hauhauhau7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 09.05.2014
Ma interesez de V30 de cand a fost lansat, l-am in Italia pe Amazon, la pret bun (avand in vedere ca mai peste tot in Europa e in jur de 900 euro, cel mai ieftin e 680 euro varianta normala si varianta plus 720 euro, doar ca nu livreaza in Romania Posted Image . As avea pe cineva acolo care vine de Craciun, dar inca ma gandesc Posted Image). Nu stiu cu garantia cum e dar teoretic, ar trebui sa-l accepte la ESD-ROM daca are garantie internationala, ma gandeam ca in caz de un defect ceva, pana se lanseaza in Romania, il repar prin aprilie Posted Image).
https://www.amazon.i...0&condition=new
si varianta de 128GB
https://www.amazon.i...8&condition=new
Mai putine vizite la Carrefour pentru Craciun, fac o cisterna de ciorba de fasole si aia e Posted Image)) Tipic romanesc. Posted Image)

Edited by hauhauhau7, 10 December 2017 - 09:02.


#111
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005
Am aflat o chestie misto - capacul de sticla de pe spate costa 75$ oficial si 17$ pe ebay. Schimbarea se face usor la service, cu pistolul cu aer cald . S-ar putea sa nu mai fie rezistent la apa, in functie de adeziv si de service. De comparat aceasta schimbare de sticla sparta, cu cei 1200-1400 lei cat costa la Samsung S8 daca ti-a crapat sticla si trebuie inlocuita. Exista chiar si ecranul de sticla neoriginal, la 28E, in set cu spatele.

@hauhauhau7 - am intrebat candva asta la LG Romania si au spus ca atat timp cat garantia oferita de magazin este oficiala , de la LG, cu certificat original, se poate repara si aici la ESD ROM. e mai nasol cu returul, Daca ai o problema cu ecranul (au mai fost cazuri) sau cu fotografiile care ies mereu miscate (am intalnit si cazul asta), returul va aduce costuri suplimentare, banuiesc. Eu unul vreau sa-l iau pe firma din RO, sa mai salvez TVA-ul, dar ca fapt divers, nu ai niciun drept de comentarii daca ai cerut factura pe CUI in Romania (am patit-o cu vechiul telefon), deci daca nu iti convine ceva la el si totusi nu e defect major, nu poti sa returnezi sau sa-l schimbi, pentru ca ANPC apara doar cetatenii nu si persoanele juridice. Asa ca mai intai cred ca o sa-l iau pe persoana fizica, apoi retur si cumparare acelasi exemplar pe firma  :)

Edited by Lyvyoo, 14 December 2017 - 02:10.


#112
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005
Gata, a intrat in sfarsit. Pe emag s-au aruncat la 5000 de lei dar au mai piscat putin acum pana la 4500. La F64 e 4000. Pe comparatoarele de preturi incep de la 3800 cu garantie oficiala.
Eu unul, daca tot voi fi plecat cu sarbatorile astea, il iau imediat dupa anul nou, sa se mai linisteasca preturile. Sigur vor scadea preturile spre 3500-3700. In afara venea cu voucher de 400E pentru orice alt produs LG sau cu un kit de realitate virtuala.

Edited by Lyvyoo, 22 December 2017 - 11:27.


#113
homealone2017

homealone2017

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 16.01.2016
3799,99 lei pe Emag, acum cand postez :)

Attached Files



#114
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005
Luat pe la prânz!
Sariti pe el!

#115
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005
Mai adaug o informatie, din conversatia cu departamentul lor de call center. Am intrebat cine asigura garantia si se pare ca e vorba de "service-ul distribuitorului, si anume Diangi Grup". Ma rog, eram sigur ca nu LG Romania distribuie produsul, pt ca inca nu a ajuns pe cai oficiale aici. Diangi ar fi Allview.ro de fapt, din ce vad. Sper ca au reparat deja o tona de Allview-uri, incat au experienta pe service :)

#116
wolfmanro

wolfmanro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,517
  • Înscris: 04.02.2012

View PostLyvyoo, on 18 ianuarie 2018 - 09:31, said:

Mai adaug o informatie, din conversatia cu departamentul lor de call center. Am intrebat cine asigura garantia si se pare ca e vorba de "service-ul distribuitorului, si anume Diangi Grup". Ma rog, eram sigur ca nu LG Romania distribuie produsul, pt ca inca nu a ajuns pe cai oficiale aici. Diangi ar fi Allview.ro de fapt, din ce vad. Sper ca au reparat deja o tona de Allview-uri, incat au experienta pe service :)

Nu vrei sa ai de-a face cu aia de la Diangi. Sunt printre cei mai varza si magari de pe piata.

#117
razvan_u

razvan_u

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,380
  • Înscris: 12.04.2008
Am citit ca nu se mai lanseaza in Romania.
Adica nu o sa vina oficial?

#118
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005
Cand esti in lumea a treia, n-ai ce sa faci, inghiti. Pacat. Ne putem consola cu faptul ca mereu seria V a fost mai speciala si ajungea in Europa tot pe cai gri Posted Image
Dupa ce imi ajunge de la emag si il butonez mai intens, revin cu detalii. Daca esti pasionat de foto si imagini macar putin, sunt foarte multe motive pentru care sa-l preferi in fata lui Mate10Pro, concurentul direct as spune, la o diferenta mica de pret.

Inca o dovada ca hardware-ul camerei e foarte ok si ca per ansamblu telefonul a starnit pasiuni printre cei pentru care chiar conteaza camera la modul profi, este faptul ca celebra portarea a camerei de pe Pixel 2 pe V30 a inceput sa primeasca ea insasi mod-uri, cea mai buna varianta de Google Camera modificata pentru V30 fiind publicata recent pe XDA de catre un pasionat care lucreaza la ea.

Edited by Lyvyoo, 18 January 2018 - 22:31.


#119
homealone2017

homealone2017

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 16.01.2016

View Posthomealone2017, on 17 ianuarie 2018 - 22:17, said:

3799,99 lei pe Emag, acum cand postez :)

3699,99 acum :)

#120
razvan_u

razvan_u

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,380
  • Înscris: 12.04.2008
Pentru mine fara garantie oficiala LG nu este o optiune.
Mare pacat.

#121
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005
Era si ieri 3699, doar ca la BogCell, nu direct la emag. Eu unul ma feresc de aparatura care nu vine direct de la importator, dar in cazul lui V30 mi-l doream atat de mult incat am ales (sper) raul cel mai mic, adica sa-l iau direct de la emag. Doar ca nefiind lansat oficial si emag le ia de la allview si garantia este la respectivul service Diangi.

Cred ca mai exista o sansa pt cine vrea garantie oficiala - amazon.de. Pretul este de 808E + 8E transport iar sursa lor este LG oficiala, deci garantia este clar valabila pe toata Europa, inclusiv in Romania.

#122
Cosminelu5

Cosminelu5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 613
  • Înscris: 29.05.2005
Ti-a ajuns? Cum este?

#123
razvan_u

razvan_u

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,380
  • Înscris: 12.04.2008
Daca il cumperi din Germania de exemplu asigura LG Romania reparatia in caz de belele daca nu este importat oficial la noi?

Multumesc

#124
bogdan_bece

bogdan_bece

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 23.10.2017

View Postrazvan_u, on 20 ianuarie 2018 - 11:35, said:

Daca il cumperi din Germania de exemplu asigura LG Romania reparatia in caz de belele daca nu este importat oficial la noi?

Multumesc

Nu asigura, eu voiam sa il cumpar din UK si am vorbit la LG Romania si mi.au spus ca nu asigura

Edited by bogdan_bece, 20 January 2018 - 12:18.


#125
razvan_u

razvan_u

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,380
  • Înscris: 12.04.2008
Nu reusesc sa inteleg deloc politica lor.
Un telefon apreciat si tu nu il aduci in Romania. Oare de ce?

#126
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005
Mie mi-a ajuns, arata superb, camera este extraordinara, mai ales cea wide care ofera o perspectiva absolut impresionanta a cadrelor, spre deosebire de un telefon obisnuit. Un plus de caldura a culorilor aduce "modificarea modificarii" aplicatiei Google Camera, inclusiv un portrait mode ce arata foarte bine, atat  pe camera din spate cat si pe cea din fata. Desigur, camera de selfie e limitata, se stia, insa ok pentru mine care vin de pe HTC One M7 cu Viper custom ROM (dar am o camera Panasonic GH4 si obiectiv Sigma :) )  Voi reveni cu exemple concrete si mai multe impresii intr-o saptamana doua, caci e prematur sa ma exaltez asa cum una cu doua, mai ales ca nu vin de pe un flagship recent.

Legat de garantia internationala, eu am scris un mesaj in noiembrie in privat pe pagina de Facebook LG News, adica LG Romania si mi s-a raspuns asa: Eu: "un telefon LG cumparat nou, dintr-o sursa oficiala din Germania, cu garantie de la producator,  daca are probleme de garantie poate fi reparat in Romania la un service autorizat LG?"  LG: "Garanția este valabilă pe întreg teritoriul Uniunii Europene, deci poate fi folosită și în România."
Telefonul meu a avut in cutie o brosura de garantie scrisa in spaniola, tara unde LG Europa a lansat oficial telefonul in decembrie, alaturi de Germania, Polonia, UK si Italia. Probabil furnizorul emag l-a cumparat pe filiera spaniola, iar daca LG Romania imi spunea ca telefoanele cumparate oficial din UE au garantie si aici, nu este exclus sa fie adevarat. Intr-adevar, problema ar fi ca nu e lansat in Romania dar nu stiu daca legislatia europeana a consumatorului are vreo astfel de steluta.

Am si un argument: desi am cumparat vechiul HTC One de la Sigmanet / Sensodays / Koyos, pacalit telefonic ca nu sunt canal gri ci cu garantie la orice service, descoperind in pachet o brosura Orange Spania am vrut sa-l returnez si nu au acceptat caci il luasem pe PFA. Desi pe certificat scria de service propriu iar eu aveam si telefonul root-at, m-am dus cu tupeu la service-ul HTC Romania din Militari sa-mi schimbe celebra camera One M7 care scotea in mov, defect des la nivel international. Surpriza, intr-o saptamana il aveam inapoi reparat, pe garantie internationala si nici macar nu mi-au cerut factura. Mi s-a parut fenomenal :)  Cred ca nici Sigmanet nu se asteptau la asta :)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate