Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa
 Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...

Acest LNB......

Salarii compensatorii?
 Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...

Iesirea din coproprietate

Mouse wireless ergonomic cu bater...
 Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2
 

Originea romānilor - partea IV, Istoria Romāniei, romānilor: anii 500-1200

* * * * - 5 votes
  • Please log in to reply
2903 replies to this topic

#2431
zz_dop

zz_dop

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,643
  • Înscris: 09.08.2018

View Postcriztu, on 25 februarie 2019 - 18:04, said:

io stiu instant ca tu nu stii care sunt arhetipurile lui Jung
sunt aceleasi ca ale lu toata lumea. ce face si ce intelege fiecare din ele, alta poveste, depinde dupe caz.
cei 50 de coco ii marchezi cu proxima ocazie.

#2432
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,308
  • Înscris: 05.08.2015

View Postcriztu, on 25 februarie 2019 - 18:04, said:

Tu-ti dai seama ca io stiu instant ca tu nu stii care sunt arhetipurile lui Jung, si doar folosesti notiuni pe care nu le stii, doar doar .. daca-mi arati tu care arfetip de la Jung corespunde lu Darth Vader in Star Wars, io iti dau 50 de coco

Republica decazuta in autocratie, Imperiul si Rebeliunea nu aprinde niciun bec?

Zici ca Darth Vader e Dumnezeu Tatal? Ptiu, drace! :lol:

#2433
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

View PostMount_Yerrmom, on 25 februarie 2019 - 19:13, said:

Republica decazuta in autocratie, Imperiul si Rebeliunea nu aprinde niciun bec?

Zici ca Darth Vader e Dumnezeu Tatal? Ptiu, drace! Posted Image

Republica e arhetip? lolic, esti simpatic. Au ajuns iluminati de la holiud sa faca filme despre republica ca sa poa sa vanda filme la prostime. Daca-i intrebi pe 99.9% din etnicii de pe softpedia ce e aia autocratie, o sa constati ca tu stai chiar bine. chiar bine de tot. tu macar esti la genuclu brwoajtei.

Asa, si sa reluam cu originea rumunilor.
La 400ad toamna, Nicetas din Remesiana, episcop al Temei Dacia, ii converteste pe Bessii din balkani, asa numitii "lupi din munte".
Theodore Mommsen cica a demonstrat ca dupa 300ad, "Bessus" devine sinonim cu "Thrax"
"The Bessi are even more problematic. From Mommsen onwards, it has often been asserted that when found in classis epitaphs, Bessus describes servicemen of Thracian origin, rather than the specific tribe of Bessi. This would explain the absence in classis epitaphs of natione Thrax/Trax/Traex, despite diplomata attesting
Thracian recruitment"

Iata si din Ovid
"I am living in the midst of the barbarian world. About me are the Sauromatae, a cruel people, the Bessi, and the Getae, names unworthy of my talent"
Sauromatae cingunt, fera gens, Bessique Getaeque, / quam non ingenio nomina digna meo!

La 570ad cica, in Eghipet, avem o manastire pe muntele Sinai, unde Antoninus Placentius in itinerariul sau, descrie ca calugarii vorbeau si Bessica. Biblia Bessica

Deci Bassarabî inseamna Bassara - Thracian word meaning fox, fox-skin. Doar oare numai numele?

#2434
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,308
  • Înscris: 05.08.2015

View Postcriztu, on 25 februarie 2019 - 20:07, said:

Republica e arhetip

Unul dintre cele mai puternice

Republica => Imperiu => Republica e cea mai adanca si prolifica poveste europeana

#2435
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

View PostMount_Yerrmom, on 25 februarie 2019 - 21:17, said:

Unul dintre cele mai puternice

Republica => Imperiu => Republica e cea mai adanca si prolifica poveste europeana

arata-mi macar un strop dintr-o lucrare oarecare, in care republica e arhetip... thuamne tu esti dintr-o galaxie paralela. oricum esti un erou, ca daca n-ai fi tu, n-ar mai fi latinofani, si s-ar termina bairamu

Edited by criztu, 25 February 2019 - 21:21.


#2436
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,308
  • Înscris: 05.08.2015
Republica este o resurgenta iluminista a republicii ideale antice [grecesti si romane] in opozitie cu imperiul de la care se reclamau monarhii absolutisti ai sfarsitului de ev mediu.

Si te mai uiti ca muta la fasciile din congresul republicii americane...

Republica antica romana este arhetipul organizarilor statale democratice moderne

Edited by Mount_Yerrmom, 25 February 2019 - 22:13.


#2437
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

View PostMount_Yerrmom, on 25 februarie 2019 - 22:11, said:

Republica antica romana este arhetipul organizarilor statale democratice moderne

bre, tu esti castravete Posted Image arhetipul in psihologie e o imagine mentala preexistenta. adica instinctuala. si arhaica!
republica e republica, o forma de organizare politica europeana recenta, de la nu stiu, 500bc.

Uite arhetipurile principale la Jung - https://scottjeffrey...rchetypes-list/

The Self
The Anima
The Animus
The Shadow
The Persona
The Father
The Mother
The Child
The Wise Old (Sage)
The Hero
The Trickster
The Maiden

Observa deci ca nu exista pe nicaieri Lucifer Skywalker si nici geamana lui Prea Inalta, si nici Tatal Intunecat si nici Steaua Mortii si nici Soimul si nici Han Solo si nici Yoda

Edited by criztu, 25 February 2019 - 22:38.


#2438
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,308
  • Înscris: 05.08.2015

View Postcriztu, on 25 februarie 2019 - 22:31, said:

arhetipul in psihologie ...

ejt de dus la un psihopupu babaiatule :ciocan:

#2439
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

View Postcriztu, on 25 februarie 2019 - 20:07, said:

..... ca dupa 300ad, "Bessus" devine sinonim cu "Thrax"
"[i]The Bessi are even more problematic....
Crezi că ar putea fi vreo legătură intre pecenegi( beseni) și bessi din antichitate?

#2440
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

View Postcirus6, on 25 februarie 2019 - 22:43, said:

Crezi că ar putea fi vreo legătură intre pecenegi( beseni) și bessi din antichitate?

asa cred si eu, besenyo ar fi bessi, bejenitii. Zolta fiul lui Arpad din Bessarabia, e Zoltesul tracic, iar fi'su Toxun (taksony) e Dejan < Dacian
adica sa stii ca ungurii sunt turco-khazari - legenda lu Arpad e ca ungurii condusi de Almos (almosh) se elibereaza din sclavia khazarilor (convertiti la iudaism)
deci turc = trac, toharic, de acolo si legenda lupoaicei Ashena.
asta ca sa intelegi ca pecenegii, ugrii, oguzii, onogurii, uzii, gagauzii, cumanii, polovtsii, sunt doar unii care se bajenesc datorita unor cataclisme - razboaie, schimbari climatice, si doar istoriografia moderna nationalista, ii face pe toti astiea alogeni.

grafia bessi cred ca 'ss' aproximeaza pe 'ț', dar nu-mi vine in cap exemplu din latina
grafia pecenegus e medievala, iar 'c' aproximeaza pe 'ț' , adica Paținakia - ex. mercedes e merțedes, Ivica Dačić e Ivița Dacici. Geovitsas (Geza, Gecsa) pistos krali Tourkias e Gheovița
deci romanescul 'peceneg' e neologism in care grafia latina medievala 'c' = 'ț' devine rumanescul 'ce'

pt Toxun - Dejan, ai latinescul Brixium > Brescia (Breșia)
deci Zalmoxis e Zal+Moshe, adica Moise



Moise care e facut sclav in Eghipet, de unde isi duce poporul in libertate. Adica povestea lu Moise e povestea lu Bessus, Oamenii Marii facuti sclavi de Egipteni, si care se intorc dupa o vreme, se elibereaza cumva. Si scriu pacostea asta de Biblie, de iti trebuie 'jde ani de studiu al istoriei si mitologiei sa-i dai de capat.
inca o data Bes, zeul adus in Egipt de Oamenii Marii

Edited by criztu, 25 February 2019 - 23:17.


#2441
zz_dop

zz_dop

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,643
  • Înscris: 09.08.2018

View Postcriztu, on 25 februarie 2019 - 22:31, said:

bre, tu esti castravete Posted Image arhetipul in psihologie e o imagine mentala preexistenta. adica instinctuala. si arhaica!
Uite arhetipurile principale la Jung - https://scottjeffrey...rchetypes-list/
da. alea sunt *figuri arfetipale. personagii. proiectii ale sinelui in diferite ipostaze.
si mai sunt si *motive, structuri si moduri de organizare a *figurilor. si *evenimente. secvente de evolutie dinamica a *figurilor si a *motivelor.

Edited by zz_dop, 25 February 2019 - 22:57.


#2442
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

View Postzz_dop, on 25 februarie 2019 - 22:55, said:

da. alea sunt *figuri arfetipale. personagii. proiectii ale sinelui in diferite ipostaze.
si mai sunt si *motive, structuri si moduri de organizare a *figurilor. si *evenimente. secvente de evolutie dinamica a *figurilor si a *motivelor.

Eu te inteleg pe tine. Cum tu nu stii si nu cunosti Biblia, crestinismul, gnosticismul, alchimia, n-ai cum sa vezi simbolurile de care iti vorbesc. Tu doar ai auzit asa.. de arfetipurile lu Jung.
Deci tu ai un ciocan, si toate problemele necunoscute cu care te intalnesti, tu neavand decat un ciocan, le rezolvi cu ciocanu. Desi ti-am dat studiu de mitologie Symbols of an Alien Sky.

Fix asa am facut si io. Am citit Biblia demult, n-am inteles nik, si o tineam gaia matzu cu psicologia, ca aia aveam cat de cat notiuni. Care binenteles ca-s aberatii. ca nici Jung habar n-avea ce ti-am explicat ca-ti explica Velikovsky - Worlds of Collision - pdf gratuit pe net

deci iti repet. Targovishtele sunt vami, treceri peste ape, intr-o epoca arhaica (1500-1000bc) cand baraganu si panonia erau inundate.
deci Tergeste ala care l-ai gasit tu in sursele latine, e azi portul Trieste




Si ca fapt divers, in Daneza, la prunc (baiat) i se zice dreng

Edited by criztu, 25 February 2019 - 23:36.


#2443
zz_dop

zz_dop

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,643
  • Înscris: 09.08.2018

View Postcriztu, on 25 februarie 2019 - 22:54, said:

grafia bessi cred ca 'ss' aproximeaza pe 'ț', dar nu-mi vine in cap exemplu din latina
beatus, beati.
Attached File  Screenshot_2.jpg   38.54K   11 downloads

View Postcriztu, on 25 februarie 2019 - 23:21, said:

Velikovsky - Worlds of Collision - pdf gratuit pe net
deci iti repet. Targovishtele sunt vami, treceri peste ape, intr-o epoca arhaica (1500-1000bc) cand baraganu si panonia erau inundate.
velikovski ce parere avea despre teza asta cu panonia si nivelul oceanului interplanetar.
nu c-as contesta ideea cu targovistele, care mi se pare exceptional de reusita, ba chiar confirmata intr-un mod complet surprinzator.
pe care daca nu-l indentifici, poate ti-l zic, intr-un episod ulterior.

Edited by zz_dop, 25 February 2019 - 23:45.


#2444
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

View Postzz_dop, on 25 februarie 2019 - 23:40, said:

velikovski ce parere avea despre teza asta cu panonia si nivelul oceanului interplanetar.
nu c-as contesta ideea cu targovistele, care mi se pare exceptional de reusita.

Pai cel mai bine o citesti chiar tu cartea. Teoria lui Velikovksy se numeste Catastrofism - anume ca relieful si clima Pamantului si a sistemului solar au fost modelate de evenimente catastrofale, iar nu de Uniformitarianism - modificari lente pe 'jde milioane de ani, fara sa demonstreze nimeni cum ajunge fundu marii in varf de munte "treptat, cu trecerea timpului"
Eu stand cu nasu in istorie, am dat peste enjpe informatii despre cum migratiile au fost intotdeauna, dar intotdeauna, cauzate de cataclisme climatice. parerea mea.
La fel, stiu ca Banatul si Panonia au fost mlashtini, smarcuri, pana recent, la 1700, cand s-au apucat hapsburgii sa le sece, mlashtinile, cica. - https://www.banatula...re-s-au-nascut/
Adica, inclusiv "migratiile" Proto Indo Europene, de-au ajuns baietii pana in India si Ainu in Japonia, sunt cauzate de cataclisme.
Da? Deci cand citesti ca Tomyris din de la mama dracului la Marea Caspica ajunge in Scitia Mica sa faca cetatea Tomisului, vorbim de Spargapises rege massaget, si Spargapeithes rege Agathyrs, aka Thyrsaget. vorbim de o mare enorma de la Aral la Marea Neagra. Mare care nu va mai fi - Apocalipsa 21:1

Adica, fix ce ai in istoria Romei de ex. cand Numa Pompiliu e fortat sa refaca calendarul, pt ca se trece de la an de 360 de zile, la an de 365 de zile - https://en.wikipedia...60-day_calendar
Iti dai seama, numai din informatia cu trecerea de la calendarul de 360 de zile, la cel de 365.24 de zile, si ar trebui sa fim toti constienti ca vorbim de catastrofa planetara care incetineste orbita Pamantului.
Dar cum majoritatea avem probleme mai grave si mai imediate, decat ca a decalat Numa Pompiliu calendaru cu 2 luni - eg. decembrie = a 10a luna, ma aflu in pustie, zghier la oameni adormiti. n-ai cu cine. Cunoasterea e grea.

Deci cand vorbim de "migratiile barbare" de la 300ad, sau Justinian Plague, e vorba de cataclisme planetare. De ex. in timpu lu Justinian, sunt observate cica 9-10 comete, in decurs de cativa ani, care speculeaza baietii ca au fost sursa molimelor. Pana in zilele noastre, norodu, prostimea, i-e frica de Comeata - vezi Caragiale cu castravekele.

Toate aceste cataclisme noua nu ni se spune de ele la scoala sau televizor, pt ca de ce sa agiti lumea? sa nu-i mai stea mintea la munca, sa nu mai dea la rotita?

Edited by criztu, 26 February 2019 - 00:14.


#2445
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Topicul cred ca este despre istoria necunscuta a ramasitelor locuitorilor Daciei, intre 271 -  1272 adica  1000 de anisori. Avem sigure doar atestatele istorice care ne spun ca am facut parte din Imperiile Bulgare (de unde am primit crestinarea si scrierea kirilika), pana la cucerirea acestuia de catre turci...

Edited by MembruAnonim, 26 February 2019 - 00:21.


#2446
alinmpi

alinmpi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,161
  • Înscris: 16.12.2008
Gresesti cand spui ca(sic!) crestinarea ne-a venit odata cu Imperiile Bulgare.
Vechimea vocabularului crestin de baza dovedeste o crestinare timpurie a populatiei latinofone.

#2447
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008

View Postalinmpi, on 26 februarie 2019 - 09:09, said:

Gresesti cand spui ca(sic!) crestinarea ne-a venit odata cu Imperiile Bulgare.
Vechimea vocabularului crestin de baza dovedeste o crestinare timpurie a populatiei latinofone.

Sunt doar fortari savante, de altfel pana la anul 1.ooo in Moldova si Transilvania inca predomina crematia la populatia autohtona, pe cand migratorii se inhumau.

De fapt in Transilvania reapare erezia ariana initial preluata de triburile germanice care au spulberat Imperiul Roman, cunoscuta ulterior drept religia unitariana, aceasta pe langa religia mozaica tolerata si aceasta, lucruri complet neintelese in Europa apuseana a acelor timpuri care era pur catolica.

#2448
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu stiam ca exista un vocabular crestin... Posted Image De populatia latinofona eu zic sa nu ne pripim. Care populatie? Daca ar fi existat acea populatie ar fi pastrat organizarea si scrierea romanilor.  Nu exista nimic de genul asta in peste 1000 de ani.

Notiunea de populatie este ceva mai speciala. Noi putem spune ca aveam o populatie sau o biocenoza...?

Edited by MembruAnonim, 26 February 2019 - 09:36.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate