Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k
 Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...
 Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro
 Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...
 

Vacanta emigrantilor romani, in Romania

- - - - -
  • Please log in to reply
308 replies to this topic

#91
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,584
  • Înscris: 30.10.2003
Cand am ajuns in Germania, in Bayern, am disperat cand magazinele se inchideau la orele 20:00, iar duminica inchis.
Dar m-am obisnuit, acum mi se pare normal.
In Romania ziceam: "Uaaaa, e ora 9 seara si putem merge la comparaturi". Parea un pic ciudat :D

#92
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

View PostBursul, on 11 septembrie 2017 - 07:36, said:

In Munchen duminica, toate magazinele sunt inchise,
Eu mi-am salvat ziua (am ajuns Sambata seara in Munich) descoperind supermarketul asta deschis nonstop la aeroport

https://www.edeka.de/homepage.jsp

O imbecilitate mai mare decat sta din De si Au cu inchisul magazinelor sambata si Duminica n-am vazit niciunde; Ce nu te poti odihni daca-i magazinul deschis :)? in statele arabe unde pe timpul rugaciunii se inchide tot dar tu ai dreptul sa stai in Mall sau in Carrefour si sa iti pui in cos linistit pana redeschid aia casele si magazinul

#93
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,584
  • Înscris: 30.10.2003
Te obisnuiesti. Cum imi fac cumparaturile sambata, chiar nu-mi lipseste nimic duminica.
Duminica e de mers la munte sau la zoo. Depinde de vreme :D

#94
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,854
  • Înscris: 01.11.2005
In No, magazinele au deschis in timpul saptamanii de la 7:00 la 23:00 ( unele au de a 9 la 23 ). Sambata programul incepe la aceiasi ora dar se termina la ora 20:00 iar Duminica ramane deschis doar un magazin care are produse de stricta necesitate sa spun asa in principiu alimentare, uz personal etc. Astfel de magazin face parte din magazinul mare, dar este defapt amenajat doar o mica parte din el special pentru vanzarea in ziua de Duminica. In schimb daca ai nevoie de ceva care stii ca se aflta in magazinul mare vei fi servit fara probleme.

In schimb vanzarea alcolului este monopolizata de stat si vei cumpara alcool doar de la Vinmonopolet cu exceptia cidrului si a berii care le poti cumpara si de la magazin pana la ora 20:00...

Edited by tehnics, 11 September 2017 - 13:05.


#95
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003

View PostBursul, on 11 septembrie 2017 - 10:41, said:

Cand am ajuns in Germania, in Bayern, am disperat cand magazinele se inchideau la orele 20:00, iar duminica inchis.
Dar m-am obisnuit, acum mi se pare normal.
In Romania ziceam: "Uaaaa, e ora 9 seara si putem merge la comparaturi". Parea un pic ciudat Posted Image
cand am ajuns io, sambata se inchidea la 13:00.
doar 3 ani mai tarziu erau deschise experimental pana la 22:00, dar au constatat ca nu li merita, asa ca 20:00 a ramas la majoritatea. exceptie rewe, real si magazinele din Main Taunus Zentrum ca exemplu care joi-sambata is deschise pan' la 22:00.

Quote

Ce nu te poti odihni daca-i magazinul deschis
tu poti, dar era vorba de angajati. la aia se referea sindicatul cand a facut lobby.

#96
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,874
  • Înscris: 06.10.2003

View PostOctavian_SK, on 11 septembrie 2017 - 11:34, said:

[...]O imbecilitate mai mare decat sta din De si Au cu inchisul magazinelor sambata si Duminica n-am vazit niciunde; Ce nu te poti odihni daca-i magazinul deschis Posted Image? in statele arabe unde pe timpul rugaciunii se inchide tot dar tu ai dreptul sa stai in Mall sau in Carrefour si sa iti pui in cos linistit pana redeschid aia casele si magazinul
Si e mai bine in Ro când în seara de revelion unu' își căuta ghiuvetă în Dedeman (caz real)? Sau de sărbători când se mărește și programul și volumul de muncă dar salariul ramâne la fel? Si angajații sunt oameni și au de facut pregatiri de Sarbatori. Sau au nevoie de timp cu copiii ....

#97
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011
Da, e mai bine. NIMENI nu te poate obliga sa muncesti daca nu vrei da poate unii vor da nu au unde ca cineva a decis ca NU se lucreaza, sesizezi diferenta?

LE intr-unul dintre cele mai dezvotate state de pe glob, Singapore, Mall-urile sunt deschise non stop de sarbatori, iar pe 1 ianuarie la ora 8 dimineata constructorii erau la treaba si nu se plangea nimeni, din contra toata lumea-i fericita, curatenie si civilizatie si siguranta

Edited by Octavian_SK, 11 September 2017 - 16:43.


#98
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,854
  • Înscris: 01.11.2005

View PostOctavian_SK, on 11 septembrie 2017 - 16:38, said:

din contra toata lumea-i fericita, curatenie si civilizatie si siguranta
Mai taie un pic din fericirea aia...ca sa mor de nu m-as muta in Singapore.
Sunt intr-u totul de acord cu ce a spus @shiva.

#99
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

View Posttehnics, on 11 septembrie 2017 - 16:58, said:

Sunt intr-u totul de acord cu ce a spus @shiva.
Pai foarte bine, d-aia is si magazinele alea inchise ca au fost unii de acord ca asa-i bine Posted Image ca si cum v-ar obliga cineva sa mergeti la supermarket sau in mall daca nu vreti; da aia care vor de ce sa fie defavorizati ca s-au gandit niste destepti ca asa e bine; in restul tarilor din Europa de ce nu-i asa?

LE acu pe bune, chiar trebuie sa iti reglementeze niste unii cand sa-ti cauti tu "ghiveta" la Dedeman? Posted Image

Edited by Octavian_SK, 11 September 2017 - 17:07.


#100
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003

Quote

Da, e mai bine. NIMENI nu te poate obliga sa muncesti daca nu vrei
nimeni in sensul ca nu vine politia si te duce in lanturi, dar refuzul de a apare la lucru poate avea consecinte pe plan civil (daune).

Quote

da poate unii vor da nu au unde ca cineva a decis ca NU se lucreaza, sesizezi diferenta?
atunci aia ce vor, n-au decat sa-si creeze un partid propriu, sa castige alegerile si sa schimbe legea. pana atunci consensul politic, incheiat cu reprezentatii clasei muncitoare (sindicate) este de a proteja timpul liber al celor ce nu vor. Si cum este clar pentru toata lumea ca nu exista egalitate de arme intre un individ si o firma, s-a hotarat ca primeaza pacea sociala fata de oportunitatea de busines (nu-i singurul caz).

#101
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,299
  • Înscris: 24.06.2006

View Postceanu1980, on 04 august 2017 - 14:11, said:

chiar acum unu nu stia cat vine 10 lei
este normal daca nu a mai fost demult in tara, eu, de exemplu in ultimii 16 ani am fost de 3 ori, ultima data fiind acum 7 ani, e clar ca am nevoie de ceva timp sa ma obisnuiesc cu banii, ba chiar multi dintre cei din tara contribuie la confuzie vorbind in milioanele care nu mai sunt demult

#102
Arianna-D

Arianna-D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,477
  • Înscris: 16.09.2014

View PostOctavian_SK, on 11 septembrie 2017 - 16:38, said:

Da, e mai bine. NIMENI nu te poate obliga sa muncesti daca nu vrei da poate unii vor da nu au unde ca cineva a decis ca NU se lucreaza, sesizezi diferenta?

Sau poate sarbatorile ar trebuie sa nu se puna la "socoteala" cand vine vorba de munca, ci sa fie o perioada cand stai cu familia.
Si la mine se inchid magazinele destul de devreme (ora 6), iar in ajun de Craciun/Pasti la fel (nu pana la ora 24). Ce-i drept, deja au aparut ofertele de Craciun (dulciuri/crontanele/etc), dar nici nu poti spune in Ajun ca nu ai avut cand sa te pregatesti. Si mie mi s-a parut ciudat in primul an cand am vazut programul asta, dar este de inteles, si de lucrat se poate lucra si sezonier in perioada respectiva.
Ca idee, de Anul Nou dupa petrecere, am vrut sa cumpar ceva in drum spre casa pentru ca vazusem un buticut deschis iar cand am ajuns in dreptul lui, vanzatoarea dormea infofolita in geaca. Asta nu e mod de a petrece vreo sarbatoare.

Edited by Arianna-D, 11 September 2017 - 22:15.


#103
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,299
  • Înscris: 24.06.2006

View Postceanu1980, on 04 august 2017 - 15:00, said:

eu in peste 2 ani petrecuti afara
stai sa vezi cand o sa ai 10 - 15, cu copii nascuti, scoliti acolo, care vorbesc mai repede limba x decat romana, eu zicsanu te grabesti cu concluziile

#104
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

View PostArianna-D, on 11 septembrie 2017 - 22:11, said:

Ca idee, de Anul Nou dupa petrecere, am vrut sa cumpar ceva in drum spre casa pentru ca vazusem un buticut deschis iar cand am ajuns in dreptul lui, vanzatoarea dormea infofolita in geaca. Asta nu e mod de a petrece vreo sarbatoare.
Aha si ca atare tre sa te trimita guvernul la culcare si odihna ca pe soferii de camion; ce-i asa greu de inteles ca unii vor sa mearga la shoping in week-end nu la biserica; noroc ca in 99.9% din tarile europene lucrurile sunt normale, sa stea austriecii si nemtii cu magazinele inchise cat vor :)

#105
Arianna-D

Arianna-D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,477
  • Înscris: 16.09.2014

View PostOctavian_SK, on 11 septembrie 2017 - 22:23, said:

Aha si ca atare tre sa te trimita guvernul la culcare si odihna ca pe soferii de camion; ce-i asa greu de inteles ca unii vor sa mearga la shoping in week-end nu la biserica; noroc ca in 99.9% din tarile europene lucrurile sunt normale, sa stea austriecii si nemtii cu magazinele inchise cat vor Posted Image

In mod normal ar trebui sa ai grija sa te pregatesti din timp, nu pe ultima suta de metri, si sa ai optiuni sa cumperi online, de exemplu, nu toata lumea sa se ingramadeasca in weekend.  Ma rog, e diferenta cumparaturi in weekend si cele de sarbatori, dar un minim respect trebuie. Nu e vorba de mers la biserica, ci de alte metode de relaxare valabile oricui. Iar cei care vor sa lucreze sa o poata face fara sa le fie afectat(e) weekendul/sarbatorile.

Edited by Arianna-D, 11 September 2017 - 22:30.


#106
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View PostPengoon, on 11 septembrie 2017 - 17:30, said:

nimeni in sensul ca nu vine politia si te duce in lanturi, dar refuzul de a apare la lucru poate avea consecinte pe plan civil (daune).

atunci aia ce vor, n-au decat sa-si creeze un partid propriu, sa castige alegerile si sa schimbe legea. pana atunci consensul politic, incheiat cu reprezentatii clasei muncitoare (sindicate) este de a proteja timpul liber al celor ce nu vor. Si cum este clar pentru toata lumea ca nu exista egalitate de arme intre un individ si o firma, s-a hotarat ca primeaza pacea sociala fata de oportunitatea de busines (nu-i singurul caz).

mai ai un milimetru si incepi sa lauzi comunismul.
nu vrea sa lucreze sambata se muta la alta firma. daca toti nu vor dar magazinul vrea  atunci magazinul mareste plata pt sambata si 200% se va gasi cineva. dar in Germania decizia a venit de la politicieni care au zis ca indifferent de plata..
adica de la CC.

View PostArianna-D, on 11 septembrie 2017 - 22:28, said:

In mod normal ar trebui sa ai grija sa te pregatesti din timp, nu pe ultima suta de metri, si sa ai optiuni sa cumperi online, de exemplu, nu toata lumea sa se ingramadeasca in weekend.  Ma rog, e diferenta cumparaturi in weekend si cele de sarbatori, dar un minim respect trebuie. Nu e vorba de mers la biserica, ci de alte metode de relaxare valabile oricui. Iar cei care vor sa lucreze sa o poata face fara sa le fie afectat(e) weekendul/sarbatorile.

de ce sa imi dicteze mie cineva cand deschid eu magazul meu unde vand cu nevasta-mea ?

View PostArianna-D, on 11 septembrie 2017 - 22:11, said:

Sau poate sarbatorile ar trebuie sa nu se puna la "socoteala" cand vine vorba de munca, ci sa fie o perioada cand stai cu familia.
Si la mine se inchid magazinele destul de devreme (ora 6), iar in ajun de Craciun/Pasti la fel (nu pana la ora 24). Ce-i drept, deja au aparut ofertele de Craciun (dulciuri/crontanele/etc), dar nici nu poti spune in Ajun ca nu ai avut cand sa te pregatesti. Si mie mi s-a parut ciudat in primul an cand am vazut programul asta, dar este de inteles, si de lucrat se poate lucra si sezonier in perioada respectiva.
Ca idee, de Anul Nou dupa petrecere, am vrut sa cumpar ceva in drum spre casa pentru ca vazusem un buticut deschis iar cand am ajuns in dreptul lui, vanzatoarea dormea infofolita in geaca. Asta nu e mod de a petrece vreo sarbatoare.

dar ala a fost cioisul vanzatoarei. daca nu-I convenea se muta la alt magazine.
dar trebuie sa fieat/comisar car sa aiba grija de mine si sa-mi spune mie ce e bine.
mai oameni buni, asta se numeste communism si voua va e dor de l.

Edited by avenirv, 11 September 2017 - 22:59.


#107
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,854
  • Înscris: 01.11.2005

View PostOctavian_SK, on 11 septembrie 2017 - 17:03, said:

Pai foarte bine, d-aia is si magazinele alea inchise ca au fost unii de acord ca asa-i bine Posted Image ca si cum v-ar obliga cineva sa mergeti la supermarket sau in mall daca nu vreti; da aia care vor de ce sa fie defavorizati ca s-au gandit niste destepti ca asa e bine; in restul tarilor din Europa de ce nu-i asa?

LE acu pe bune, chiar trebuie sa iti reglementeze niste unii cand sa-ti cauti tu "ghiveta" la Dedeman? Posted Image
Se vede ca n-ai inteles. Asa cum nimeni nu ma obliga sa ma duc la mall sau pe unde naiba seara dupa ora 20:00, asa cred ca si oamenii aia care sunt angajati si obligati sa lucreze pana tarziu in week-end ar trebui sa aiba liber....ca poate nici ei nu vor la mall, indiferent ca sunt angajati.

Edited by tehnics, 11 September 2017 - 23:09.


#108
Arianna-D

Arianna-D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,477
  • Înscris: 16.09.2014

View Postavenirv, on 11 septembrie 2017 - 23:02, said:

de ce sa imi dicteze mie cineva cand deschid eu magazul meu unde vand cu nevasta-mea ?

dar ala a fost cioisul vanzatoarei. daca nu-I convenea se muta la alt magazine.
dar trebuie sa fieat/comisar car sa aiba grija de mine si sa-mi spune mie ce e bine.
mai oameni buni, asta se numeste communism si voua va e dor de l.

Mie nu-mi e ca nu l-am prins....
Ideea era ca nu trebuie sa dicteze cineva cand sa deschizi si sa vinzi in weekend/sarbatori, ci doar sa respecti niste oameni.
Niste drepturi minime trebuie sa existe, iar daca cineva vrea sa lucreze in perioada respectiva, plata si conditiile sa fie pe masura.
Majoritatea cred ca vor dori timpul liber petrecut in familie...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate