Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ce se mai lucreaza remote ?

Care din urmatoarele optiuni este...

Distante etrieri

Fisier corupt reapare in galeria ...
 Ce condensator ar putea fi? TV Vo...

Problema droguri

Soldat gradat profesionist - dipl...

Eroare incarcare formular
 merita upgrade de la Ryzen 5 2600...

Intel i9 14900K cooler air Deepco...

Curațare disc vinil

Atentie la site-ul FixShop.ro - p...
 Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...

Mama Clopoțel

Windows 11 si boxa portabila - de...
 

Digi Mobil apel 4G, prin tehnologia VoLTE

* * * * - 25 votes
  • Please log in to reply
13303 replies to this topic

#6499
eowinn

eowinn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 26.08.2005
J530FXXU2ARA2 este un update doar de securitate .

#6500
MyRamar

MyRamar

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 14.02.2018
Boss


J530FXXU2ARA2 / J530FXXU2ARA2  / J530FXXU2ARA2

esti sigur ???  Securitate / CSC ;)

#6501
eowinn

eowinn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 26.08.2005
J530FXXU2ARA2/ J530FOXX2ARA2/J530FXXU2ARA2 e de securitate

#6502
MyRamar

MyRamar

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 14.02.2018

View Posteowinn, on 19 februarie 2018 - 20:45, said:

J530FXXU2ARA2/ J530FOXX2ARA2/J530FXXU2ARA2 e de securitate


faci spam aiurea>


Model SM-J530F
Model name Galaxy J5
Country
Version Android 7.0
Changelist 12779141
Build date Sat, 13 Jan 2018 03:42:01 +0000
Security Patch Level 2018-01-01
Product code ROM
PDA J530FXXU2ARA2
CSC J530FOXX2ARA2


#6503
SethNY

SethNY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,888
  • Înscris: 31.01.2006
Detaliu pentru calatori: Daca se alege Change IMSI din apllicatia Setari Digi, nu mai merge VoWiFi. Evident, in felul asta telefonul are IMSI de Italia si nu se mai poate inregistra pe VoWiFi in Romania. Deci in cazul asta: ori VoWiFi ori Roaming.

Tariful pe MB e ridicol, nu voi pune nici un speedtest de aici in Roaming Posted Image

Attached Files



#6504
danno_cj

danno_cj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 01.01.2014

View Posteasy90rider, on 19 februarie 2018 - 09:37, said:

Sunt curios cat va tine VoWiFi in roaming....
Vor mentine accesul WoWiFi in roaming.
Cei care cred ca-i temporara situatia se uita la Orange. La Orange VoWiFi nu merge in roaming din ratiuni financiare. Portocala castiga multi bani din roaming, dar indirect. Abonamentele cu roaming sunt mai scumpe, dar daca vrei telefon afara, atunci unica ta solutie este trecerea pe un abonament superior cu roaming inclus. Roamingul il folosesti pe o perioada scurta, dar il platesti pe tot parcursul contractului (pana la doi ani). Cu WoWiFi in roaming ar disparea motivatia principala a abonatilor pentru abonamente cu roaming (scumpe). Ar ramane ca motivatie pentru roaming primirea/trimiterea SMS-rilor.

La Digi situatia este diferita. Roaming este disponibil la toate abonamentele. Apoi, Digi ti-l da cu cat il cumpara. Nu face profit de pe urma lui. Asa a fost intotdeauna. Un WoWiFi activ in roaming nu-i loveste la buzunar si constituie un avantaj competitiv fata de ceilalti operatori. Cand vor suprataxa Roamingul atunci vor fi motive de restrictionare a VoWiFI in strainatate.

#6505
-=CyberMix=-

-=CyberMix=-

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 558
  • Înscris: 26.11.2001

View PostSethNY, on 20 februarie 2018 - 00:12, said:

Detaliu pentru calatori: Daca se alege Change IMSI din apllicatia Setari Digi, nu mai merge VoWiFi. Evident, in felul asta telefonul are IMSI de Italia si nu se mai poate inregistra pe VoWiFi in Romania. Deci in cazul asta: ori VoWiFi ori Roaming.

Tariful pe MB e ridicol, nu voi pune nici un speedtest de aici in Roaming Posted Image
E si normal sa fie asa, pe roming iti schimba APN-ul.

#6506
berliotz

berliotz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,238
  • Înscris: 14.03.2008

View Postdanno_cj, on 20 februarie 2018 - 01:22, said:

Vor mentine accesul WoWiFi in roaming.
Cei care cred ca-i temporara situatia se uita la Orange. La Orange VoWiFi nu merge in roaming din ratiuni financiare. Portocala castiga multi bani din roaming, dar indirect. Abonamentele cu roaming sunt mai scumpe, dar daca vrei telefon afara, atunci unica ta solutie este trecerea pe un abonament superior cu roaming inclus. Roamingul il folosesti pe o perioada scurta, dar il platesti pe tot parcursul contractului (pana la doi ani). Cu WoWiFi in roaming ar disparea motivatia principala a abonatilor pentru abonamente cu roaming (scumpe). Ar ramane ca motivatie pentru roaming primirea/trimiterea SMS-rilor.

La Digi situatia este diferita. Roaming este disponibil la toate abonamentele. Apoi, Digi ti-l da cu cat il cumpara. Nu face profit de pe urma lui. Asa a fost intotdeauna. Un WoWiFi activ in roaming nu-i loveste la buzunar si constituie un avantaj competitiv fata de ceilalti operatori. Cand vor suprataxa Roamingul atunci vor fi motive de restrictionare a VoWiFI in strainatate.

Nu inteleg de unde pana unde Cu WoWiFi in roaming ar disparea motivatia principala a abonatilor pentru abonamente cu roaming (scumpe). Ar ramane ca motivatie pentru roaming primirea/trimiterea SMS-rilor.
Conform Orange : Apelul efectuat prin Wi-Fi va consuma din minutele incluse în abonamentul tău sau în opțiunea PrePay. Dacă ai consumat resursele din abonament sau din opțiune, tariful este cel standard pentru apeluri de voce, corespunzător planului tău tarifar. Dacă ai un abonament care îți oferă nelimitat minute naționale sau în rețea, beneficiezi de aceeași ofertă și pentru apelurile Wi-Fi.

Poate n-am inteles eu bine: apelul wifi este un avantaj cand nu ai semnal, dar nicidecum ca e un avantaj in roaming!

#6507
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Cand esti in roaming platesti de te indoaie fiindca Orange/Digi trebuie sa plateasca retelei ce iti da semnal in tara respectiva.Prin VOWIFI nu mai ai acest impediment,practic esti independent de retelele mobile,ai nevoie de internet.

#6508
berliotz

berliotz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,238
  • Înscris: 14.03.2008

View Postxeleron, on 20 februarie 2018 - 11:52, said:

Cand esti in roaming platesti de te indoaie fiindca Orange/Digi trebuie sa plateasca retelei ce iti da semnal in tara respectiva.Prin VOWIFI nu mai ai acest impediment,practic esti independent de retelele mobile,ai nevoie de internet.
Păi ca sa vorbesti nu treci tot prin reteaua lor? Posted Image. Cum crezi ca te gaseste cel care te apeleaza?

#6509
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015

View Postberliotz, on 20 februarie 2018 - 11:47, said:

Poate n-am inteles eu bine: apelul wifi este un avantaj cand nu ai semnal, dar nicidecum ca e un avantaj in roaming!

Cel mai probabil n-ai inteles. Prin VoWiFi (Digi) primesti apeluri si suni de oriunde din lume ca si cum ai fi in tara, ai nevoie doar de wifi. Daca esti in Japonia nu e un avantaj sa suni prin wifi fata de apelul clasic la tarifele de roaming?

Orange nu permite accesul la VoWiFi pentru ip-urile din afara RO din motivele descrise mai sus.

Edited by MembruAnonim, 20 February 2018 - 12:04.


#6510
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008

View Postberliotz, on 20 februarie 2018 - 11:59, said:

Păi ca sa vorbesti nu treci tot prin reteaua lor? Posted Image. Cum crezi ca te gaseste cel care te apeleaza?
Se face „advertising” catre un server care stie unde esti si redirectioneaza apelul catre tine.Astfel e posibil sa poti suna si sa fi sunat in mod avion cu wifi activ.Daca era cum zici tu ma restrictionau cand nu aveam semnal (adica exact cand imi trebuie vowifi in tara).

#6511
berliotz

berliotz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,238
  • Înscris: 14.03.2008

View Postxeleron, on 20 februarie 2018 - 12:10, said:

Se face „advertising” catre un server care stie unde esti si redirectioneaza apelul catre tine.Astfel e posibil sa poti suna si sa fi sunat in mod avion cu wifi activ.Daca era cum zici tu ma restrictionau cand nu aveam semnal (adica exact cand imi trebuie vowifi in tara).
Nu stiu cum functioneaza! Incerc sa ma lamuresc. Dar cumva, logic, depinzi tot de reteaua care are numărul.

Edited by berliotz, 20 February 2018 - 12:54.


#6512
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005

View Postxeleron, on 20 februarie 2018 - 12:10, said:

Se face „advertising” catre un server care stie unde esti si redirectioneaza apelul catre tine.Astfel e posibil sa poti suna si sa fi sunat in mod avion cu wifi activ.Daca era cum zici tu ma restrictionau cand nu aveam semnal (adica exact cand imi trebuie vowifi in tara).

Nu am vazut telefon care sa aiba wifi activ in "mod avion". Tocmai aia face airplane mode ala, taie tot. Ori am ramas eu in urma...

#6513
mikeciprian

mikeciprian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,773
  • Înscris: 08.01.2012
Poti face un test. Activezi mod avion si apoi activezi WiFi-ul Posted Image By default intr-adevar, mod avion taie tot.

View Postberliotz, on 20 februarie 2018 - 12:53, said:

Nu stiu cum functioneaza! Incerc sa ma lamuresc. Dar cumva, logic, depinzi tot de reteaua care are numărul.
E simplu. In loc sa se foloseasca reteaua de telefonie mobila se foloseste reteaua locala de internet. Prin procedura pe care am prezentat-o mai sus exact asta se face, se taie accesul la reteaua de telefonie mobila dar se permite accesul catre internet prin WiFi.
SIM-ul provizionat trebuie sa fie in telefon. Nu cunosc exact procedura prin care telefonul activeaza functia VoWiFi la un moment dat dar ca principiu nu e ceva complicat. Detaliile in schimb sunt cele care fac acest serviciu un deliciu Posted Image Ii las pe cei pe care le cunosc sa le expuna.

Edited by mikeciprian, 20 February 2018 - 13:13.


#6514
adrloc

adrloc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 09.04.2006
La al meu merge 4g ca mi am luat încă un tel dar nu știu ce marca e

A! M am uitat pe cutie xiaomi

#6515
MyRamar

MyRamar

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 14.02.2018

View Postadrloc, on 20 februarie 2018 - 16:10, said:

La al meu merge 4g ca mi am luat încă un tel dar nu știu ce marca e

A! M am uitat pe cutie xiaomi


serios ?:))))))   si Xiaomi si mai cum ?

#6516
pte

pte

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 26.05.2007
Cei de la Playtech adauga si Allview P8 eMagic pe lista telefoanelor compatibilehttps://playtech.ro/2018/digi-mobil-orange-telefoane-allview-volte/

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

5 user(s) are reading this topic

2 members, 3 guests, 0 anonymous users

polar006140, razvan79george

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate