Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Digi Mobil apel 4G, prin tehnologia VoLTE

* * * * - 25 votes
  • Please log in to reply
13270 replies to this topic

#6481
-koss-

-koss-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,329
  • Înscris: 29.11.2017
Ia-ti un powerbank :)

#6482
PORTOCAL

PORTOCAL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,578
  • Înscris: 03.03.2006

 bogdan109, on 18 februarie 2018 - 09:31, said:

Ii mai trebuia o liniuta pe acolo : fix-eaza ;) :) :) . Daca scria remediaza parca suna prea romaneste ;) :) .

Pai asa nu suna nicium. A fixa înseamnă cu totul altceva în romana. Nu e nicio rușine sa folosești cuvântul romanesc, ca nu face pe nimeni sa para prost. Asa cu furculition...

In alta ordine de idei, destul de greu cu noile telefoane pe la Digi. Vad ca de an trecut e cam pauza la anunțuri.

#6483
A-ONE

A-ONE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,929
  • Înscris: 28.09.2017

 liviudami13, on 18 februarie 2018 - 12:07, said:

Stie cineva de ce mi-a disparut iconita cu Volte? Pe un Samsung S8 imi apare doar 4g. Din setari Apel 4G este activat.

Încearcă un "mod avion".
Mai face figuri la trecerea din 3G în 4G...și uită de VoLTE.

Edited by A-ONE, 18 February 2018 - 13:31.


#6484
liviudami13

liviudami13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 639
  • Înscris: 02.02.2013

 A-ONE, on 18 februarie 2018 - 13:30, said:



Încearcă un "mod avion".
Mai face figuri la trecerea din 3G în 4G...și uită de VoLTE.

Am incercat imediat si varianta asta. Nu a mers. In DigiCare vad ca e activ Volte...

#6485
A-ONE

A-ONE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,929
  • Înscris: 28.09.2017
Dezactivează Apel 4G, dai și un restart și apoi reactivează Apel 4G.
Dacă nici asa nu merge înseamnă că au probleme pe celula (site-ul) din zona ta, call Center *777.

Edited by A-ONE, 18 February 2018 - 13:51.


#6486
SethNY

SethNY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,888
  • Înscris: 31.01.2006

 A-ONE, on 18 februarie 2018 - 13:30, said:

Mai face figuri la trecerea din 3G în 4G...și uită de VoLTE.
Samsung nu "uita" de VoLTE, poate alte telefoane.
@liviudami13 : Suna la Digi, te lamuresc aia.

Edited by SethNY, 18 February 2018 - 16:03.


#6487
A-ONE

A-ONE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,929
  • Înscris: 28.09.2017

 SethNY, on 18 februarie 2018 - 16:03, said:


Samsung nu "uita" de VoLTE, poate alte telefoane.
@liviudami13 : Suna la Digi, te lamuresc aia.

Nu te supăra chiar uită .
Explică-mi de ce S7edge face treaba asta la Orange cand trece din 3G in 4G ?

Edited by A-ONE, 18 February 2018 - 16:18.


#6488
SethNY

SethNY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,888
  • Înscris: 31.01.2006
Nu am avut astfel de probleme cu S8 si S6. O fi bug in S7 sau alte cauze.

#6489
SethNY

SethNY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,888
  • Înscris: 31.01.2006
DiGi VoWiFi roaming in avion OK.
Tocmai am zburat deasupra oceanului, aveam WiFi si surpriza frumoasa: merge VoWiFi si sa efectuez si sa primesc apeluri. Calitatea cam proasta ca pingul varia de la 3 la 7 secunde si viteza era cam praf dar erau perioade in care chiar puteam avea o convorbire. Cateoadata se deconecta - la calitatea aia e normal. WhatsApp se descurca mai bine, isi adapteaza codecul mult mai repede la conditiile proaste decat operatorii si vendorii de telecom care par ca au picioare de lut cand e vorba de codecurile VoLTE/VoWiFi.

Foarte interesant deasemenea, aveam 2G in avion, operator MCC 901, MNC 15, adica SitaOnAir, unii de asta fac, pun BTSuri 2G in avioane. Digi nu are contract cu ei, deci fara semnal, Orange are: 2,64 Euro/minut si 13.09 Euro/MB- superb. Aveam si Edge  dar m-am abtinut  sa fac un speedtest prin 2G, WiFi ul era deajuns ptr mici update-uri.

Evident, Digi VoWiFi merge si din Australia perfect, s-au sunat toate rudele si prietenii.
Am internet fix, 30Mbps download, 1Mbps upload ... nu le-am zis ce viteze am la RDS ca ma aruncau la rechini direct. O sa testez si un operator mobil,  sper sa fie mai bine.

Attached Files



#6490
liviudami13

liviudami13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 639
  • Înscris: 02.02.2013

 A-ONE, on 18 februarie 2018 - 13:51, said:

Dezactivează Apel 4G, dai și un restart și apoi reactivează Apel 4G.
Dacă nici asa nu merge înseamnă că au probleme pe celula (site-ul) din zona ta, call Center *777.

Am incercat si varianta asta. Tot nu apare. In plus, ciudatenia se manifesta peste tot, nu numai intr-o anumita zona.

#6491
ovi_jer

ovi_jer

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 602
  • Înscris: 14.01.2007
Incearca schimbare imsi pe roaming national , resetare apn-uri la retele mobile si apoi restart.

#6492
vio_rel_an

vio_rel_an

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 29.09.2017

 DIGI_Helper, on 16 februarie 2018 - 17:01, said:


Comunicatele oficiale pot fi urmarite aici (http://www.rcs-rds.r...nicate-de-presa), iar modelele compatibile oficial pot fi verificate pe pagina dedicata de pe site, aici (http://www.rcs-rds.ro/volte-vowifi).
Buna ziua.Fara lipsa de modestie dar ne-ati dat un raspuns oficial si dezamagitor.In locurile respective apar actualizari incomplete si foarte rar.

#6493
man_cristian

man_cristian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 04.04.2007

 vio_rel_an, on 19 februarie 2018 - 08:31, said:

Buna ziua.Fara lipsa de modestie dar ne-ati dat un raspuns oficial si dezamagitor.In locurile respective apar actualizari incomplete si foarte rar.
Ar fi mult mă ok sa avem informații de genul: avem în teste următoarele modele de telefoane.... am reușit să testăm cu succes VOLTE pe aceste modele..samd.

#6494
cmgeorge

cmgeorge

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,720
  • Înscris: 23.12.2006
Acum că tot avem iPhoneX în ofertă la Digi (cu cel mai mare preț de pe piață) să ne așteptăm și la VoWiFi și VoLTE în anul acesta?

#6495
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007

 SethNY, on 18 februarie 2018 - 17:08, said:

DiGi VoWiFi roaming in avion OK.
Tocmai am zburat deasupra oceanului, aveam WiFi si surpriza frumoasa: merge VoWiFi si sa efectuez si sa primesc apeluri. Calitatea cam proasta ca pingul varia de la 3 la 7 secunde si viteza era cam praf dar erau perioade in care chiar puteam avea o convorbire. Cateoadata se deconecta - la calitatea aia e normal. WhatsApp se descurca mai bine, isi adapteaza codecul mult mai repede la conditiile proaste decat operatorii si vendorii de telecom care par ca au picioare de lut cand e vorba de codecurile VoLTE/VoWiFi.

Foarte interesant deasemenea, aveam 2G in avion, operator MCC 901, MNC 15, adica SitaOnAir, unii de asta fac, pun BTSuri 2G in avioane. Digi nu are contract cu ei, deci fara semnal, Orange are: 2,64 Euro/minut si 13.09 Euro/MB- superb. Aveam si Edge  dar m-am abtinut  sa fac un speedtest prin 2G, WiFi ul era deajuns ptr mici update-uri.

Evident, Digi VoWiFi merge si din Australia perfect, s-au sunat toate rudele si prietenii.
Am internet fix, 30Mbps download, 1Mbps upload ... nu le-am zis ce viteze am la RDS ca ma aruncau la rechini direct. O sa testez si un operator mobil,  sper sa fie mai bine.
Sunt curios cat va tine VoWiFi in roaming....

#6496
SethNY

SethNY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,888
  • Înscris: 31.01.2006
Poate il lasa asa. Daca nu, solutia e VPN de pe Routerul WiFi... asta ptr aia de stau permanent intr-o locatie din strainatate.

#6497
ddd333

ddd333

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 09.01.2018

 easy90rider, on 19 februarie 2018 - 09:37, said:

Sunt curios cat va tine VoWiFi in roaming....
Cel putin in UE nu vad de ce ar restrictiona VoWiFi din moment ce, mai devreme sau mai tarziu, vor trebui sa renunte si ei la taxarea suplimentara in roaming in UE. In aceste conditii n-ar fi oare VoWiFi mai ieftin pentru Digi decat sa ofere minute gratuite in roaming?

#6498
MyRamar

MyRamar

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 14.02.2018
Colegii cu SM-J530F ( J5 2017 ) pot confirma update-ul cu VoLTE / WIFI (in cazul ca exista) ?

Quote

Device Name  Galaxy J5 2017 SM-J530F ROM J530FXXU2ARA2 Android 7.0 13.01.2018 12779141

Edited by MyRamar, 19 February 2018 - 17:22.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate