Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ce se mai lucreaza remote ?

Care din urmatoarele optiuni este...

Distante etrieri

Fisier corupt reapare in galeria ...
 Ce condensator ar putea fi? TV Vo...

Problema droguri

Soldat gradat profesionist - dipl...

Eroare incarcare formular
 merita upgrade de la Ryzen 5 2600...

Intel i9 14900K cooler air Deepco...

Curațare disc vinil

Atentie la site-ul FixShop.ro - p...
 Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...

Mama Clopoțel

Windows 11 si boxa portabila - de...
 

Digi Mobil apel 4G, prin tehnologia VoLTE

* * * * - 25 votes
  • Please log in to reply
13303 replies to this topic

#4789
SethNY

SethNY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,888
  • Înscris: 31.01.2006

View Postreflavius, on 02 decembrie 2017 - 00:47, said:

In Mi6 este activ Volte, asa apare in info SIM1, find pe acesta pus sim-ul Digi, pe SIM 2 e VF si are UMTS, iar optiunea de VOLTe este enable in optiune SIM1, deci e activ serviciul...o sa-l mut in Mi5 sa vad daca se pastreaza...Attachment IMG_20171202_003835.pngAttachment IMG_20171202_004349.pngAttachment IMG_20171202_004530.png
Ca sa revenim la oile noastre si sa punem capac spamului precedent.
Nu conteaza daca vezi sau nu optiunea VoLTE in meniu, important e sa ai iconita VoLTE sus pe status bar, atunci poti fi sigur ca ai serviciul activ si pe sim si pe telefon. La Mi6 ai mari sanse sa iti mearga, de Mi5 nu a zis nimeni ca ar merge inca, deci tu incearca ... Insa in primul rand confirma ca ai VoLTE pe SIM verificand in Digicare.

Edited by SethNY, 02 December 2017 - 08:45.


#4790
spikje

spikje

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 929
  • Înscris: 25.12.2004
Telefonul meu s-a provizionat dupa ce am schimbat IMEI in unul de S8, deci ca sa incetam cu discutiile inutile, se face provizionare dupa IMEI 100% in cazul S8, nu stiu in celelalte cazuri.
Ziceai SethNY o pagina in urma ca altora le-a plecat VoLTE pe RN4 si pe Allview, am exact RN4 cu imei de S8, e provizionat doar dupa ce am modificat IMEI, dar nu merge pe ultimul MIUI, deci sunt cam sceptic ca se activeaza treptat pe telefoane random care nu au primit vreun update de soft special pe partea de VoLTE.

Ma face ca imi bag IMEI-ul original la loc sau pun unul de Allview sa vad ce se intampla.

Edited by spikje, 02 December 2017 - 11:40.


#4791
SethNY

SethNY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,888
  • Înscris: 31.01.2006
E clar cu IMEIul. Era clar din primele zile. Odata activat VoLTE pe un SIM, Digi nu ti-l mai sterge asa ca degeaba mai schimbi IMEIul sau bagi SIMul intr-un Allview, VoLTE o sa ai forever. Ca exemplu, un SIM odata activat cu VoLTE merge in toate neoficialele noastre fara probleme, al meu sta mai mult intr-un S6.

Pe RN4 nu a reusit nimeni, cel mai probabil din cauza de IPv4 ca asa imi arata mie logurile in RN3; O speranta cu RN4 e sa dea Xiaomi vreun MIUI update (sau ce stiu ce custom ROM istet) si din greseala sa plece VoLTE. Nu are nici o treaba cu DiGi.
Mai e posibilitatea sa gaseasca vreun pasionat o cale sa faca telefonul sa ceara doar IPv4 si sa mearga, sau sa-l faca in vreun fel sa mearga cum am facut noi Samsungul. Am dat un link mai demult, un turc si-a facut MI5 ul sa mearga cu ajutorul unor fisiere luate de pe un Sony (care are tot Qualcomm), altii au reusit cu OnePlus sau LG in acelasi mod. Zicea el ca teoretic cu aceleasi fisiere ar putea merge si RN3 si eventual RN4. E prea mult de lucru ...

LE. Nu le-a plecat VoLTE pe RN4 si Allview, ci doar li s-a activat VoLTE pe SIM, verificat pe Digicare.

Edited by SethNY, 02 December 2017 - 12:08.


#4792
spikje

spikje

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 929
  • Înscris: 25.12.2004
Probabil merge ca la linux sa stergi interfata de ipv6 ca sa nu o incarce kernelul la boot. Ar trebui sa dispara si adresa generata automata (cea de loopback) de la wifi.
Dar ma astept sa dau de bootloop :) O sa incerc oricum ca trebuie sa reinstalez ROM-ul.

#4793
SethNY

SethNY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,888
  • Înscris: 31.01.2006
nu merge, am incercat eu sa ii dau disable. e mai complicat se pare. nu e doar treaba de linux. cred ca desteptii aia nu se asteptau sa mai foloseasca cineva IPv4 ptr VoLTE.

#4794
Gotyc

Gotyc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,325
  • Înscris: 15.07.2009
ceva noutati despre VoLTE ?

#4795
SethNY

SethNY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,888
  • Înscris: 31.01.2006
da, merge pe S5 neo, deja concurezi la pozitia de spammer pe threadul asta.

#4796
alex_bv2001

alex_bv2001

    Hell of a member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,166
  • Înscris: 15.12.2013
A reusit cineva cu Mediatek sa-l faca functional? Am un Philips V526, am bagat simul meu, apn-ul pus corect si nu merge. In aplicatia MTK Engineering am multe setari la IMS (Common, Registration, Bearer, etc). La registration status imi scrie false, deci clar nu se inregistreaza. Am inclusiv diferite preseturi pentru anumite tari si operatori. Zicea cineva de aici ca seamana cu ceva retea din USA setarile?

Edited by alex_bv2001, 02 December 2017 - 13:39.


#4797
SethNY

SethNY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,888
  • Înscris: 31.01.2006
nu a mers nici un MTK pana acum, Allview o sa fie primul, Nu seamana cu setarile din State.

#4798
dj_cristi

dj_cristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,666
  • Înscris: 26.01.2006

View Post-koss-, on 01 decembrie 2017 - 15:47, said:

Intr-adevar are lumea bani dar probabil are din munca din afara, nu din munca cinstita in Romania. E o diferenta.

cum vine asta? ai ceva cu oamenii destepti si iti spui frustrarile aici?

#4799
Gotyc

Gotyc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,325
  • Înscris: 15.07.2009

View PostSethNY, on 02 decembrie 2017 - 13:24, said:

da, merge pe S5 neo, deja concurezi la pozitia de spammer pe threadul asta.



Stiu ca functioneaza, dar nu am eu SIM activ :)) dar, totusi spammer , spammer, dar digi verifica prin aer telefoanele pe baza de unde radio :))) daca undele radio sunt mai puternice atunci e Note 8 :)) daca sunt cu X in fata e Iphone X :)))

#4800
-koss-

-koss-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,329
  • Înscris: 29.11.2017

View Postdj_cristi, on 02 decembrie 2017 - 14:02, said:


cum vine asta? ai ceva cu oamenii destepti si iti spui frustrarile aici?
Intr-o tara cu mai mult de jumatate din salariati care muncesc pe salariu minim eu zic ca am spus un adevar. Frustrat probabil esti tu, nu eu.

#4801
dj_cristi

dj_cristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,666
  • Înscris: 26.01.2006
ai spus "nu din munca cinstita in Romania." , deci cei care lucreaza in afara nu muncesc cinstit dupa tine?

si revenind la ce ai spus ultima data, nu inteleg de ce tb sa dai exemplu mediocritatea, sunt si oameni destepti (lucreaza tot cinstit+legal) in tara asta, nu tb sa arunci cu noroi sau sa-i invidiezi pt ca isi cumpara/permit un X.

Edited by dj_cristi, 02 December 2017 - 16:21.


#4802
unucunbmw

unucunbmw

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 01.11.2015
E un topic legat de volte si vowifi!

#4803
dj_cristi

dj_cristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,666
  • Înscris: 26.01.2006
scuze, incepem sa lamuresc ce a vrut sa zica cu ineptia aia.

#4804
serban_bogdan

serban_bogdan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,649
  • Înscris: 29.01.2004
Am activat si eu VoLTE dupa ce am introdus SIM-ul intr-un S8 al unui coleg. Acum il folosesc in J5 (2017) si vad ca nu au dezactivat serviciul

#4805
-koss-

-koss-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,329
  • Înscris: 29.11.2017

View Postdj_cristi, on 02 decembrie 2017 - 16:20, said:

ai spus "nu din munca cinstita in Romania." , deci cei care lucreaza in afara nu muncesc cinstit dupa tine?

si revenind la ce ai spus ultima data, nu inteleg de ce tb sa dai exemplu mediocritatea, sunt si oameni destepti (lucreaza tot cinstit+legal) in tara asta, nu tb sa arunci cu noroi sau sa-i invidiezi pt ca isi cumpara/permit un X.

De unde ai dedus matale ca ii invidiez? Posted Image Te bagi in seama aiurea. Am zis corect ce am zis, ca jumatate dintre salariati nu isi pot permite dintr-un salariu minim un telefon la 6000 de lei. Am incheiat orice discutie cu tine. punct.

Edited by -koss-, 02 December 2017 - 16:52.


#4806
dj_cristi

dj_cristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,666
  • Înscris: 26.01.2006
mai exact , ai spamat aiurea, nu intereseaza pe nimeni cine isi permite si cine nu, discutam despre altceva aici

Sunt foarte multi utilizatori de iphone-uri compatibile VoLTE in reteua Digi, si se pare ca va mai dura destul pana la implementare.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

5 user(s) are reading this topic

3 members, 2 guests, 0 anonymous users

polar006140, razvan79george, KENSINGTON

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate