Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Digi Mobil apel 4G, prin tehnologia VoLTE

* * * * - 25 votes
  • Please log in to reply
13270 replies to this topic

#4771
khristy36

khristy36

    Sunt bestii care se plimba prea mult pe pamant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,596
  • Înscris: 02.10.2010
Apare nr bagat in telefonul x3. soul lite, si extraoptiune volte.Softpedia m-a facut balbait in mesajul anterior.

Attached Files



#4772
proxxym

proxxym

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 10.12.2005

View Postkhristy36, on 01 decembrie 2017 - 22:26, said:

Apare nr bagat in telefonul x3. soul lite, si extraoptiune volte.Softpedia m-a facut balbait in mesajul anterior.
Echipamentul a fost luat pe numarul respectiv, nu verifica in ce aparat este sim-ul

#4773
khristy36

khristy36

    Sunt bestii care se plimba prea mult pe pamant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,596
  • Înscris: 02.10.2010
Tocmai asta spune-am, p7 pro a fost luat pe abonamentul pe care a fost activat volte, dar m-a surprinde ca apare acum in aplicatie, ca nr este in telefonul x3  soul lite, si nr meu, apare in p7 pro.

Edited by khristy36, 01 December 2017 - 22:40.


#4774
Gotyc

Gotyc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,325
  • Înscris: 15.07.2009

View Postkhristy36, on 01 decembrie 2017 - 22:39, said:

Tocmai asta spune-am, p7 pro a fost luat pe abonamentul pe care a fost activat volte, dar m-a surprinde ca apare acum in aplicatie, ca nr este in telefonul x3  soul lite, si nr meu, apare in p7 pro.

Asta nu mai conteaza, conteaza ca ai SIM cu VoLTE on, asta e important..


Edit: O intrebare , astia cum vad telefoanele in sistem , dupa IMEI ?

Edited by Gotyc, 01 December 2017 - 23:25.


#4775
tudor_io

tudor_io

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 09.09.2016
Cel mai probabil dupa imei sunt puse filtrele

#4776
-koss-

-koss-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,329
  • Înscris: 29.11.2017
Daca terminalul este un dumbphone fara acces la internet atunci este folosit IMEIul. (desi orice terminal 3G are implicit si acces la internet) Daca este un smartphone IMEIul nu conteaza. Operatorul vede terminalul, sistemul de operare, browserul de internet, localizarea, etc.

Edited by -koss-, 01 December 2017 - 23:34.


#4777
SethNY

SethNY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,888
  • Înscris: 31.01.2006
Hai sa nu ne aruncam aiurea, orice fel de telefon e identificat pe baza IMEIului, asa s-a activat VoLTE pana acum. Sa vedem daca mai sunt useri carora le-a aparut VoLTE si au telefoane diferite de cele de pe site-ul Digi.

#4778
-koss-

-koss-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,329
  • Înscris: 29.11.2017
Sa zici in anul 2017 ca orice telefon este identificat pe baza IMEIULUI.. cand operatorul dispune de metadate masive.. Identificarea pe baza IMEIULUI este solutia secundara de avarie fiindca oricine isi poate schimba IMEIUl de pe telefon cu altul.. (aproape oricine)

Daca in aceeasi retea sunt doua terminale cu aceleasi IMEI oare ce se poate intampla? Il baneaza reteaua pe unul dintre ele? Nu prea cred. Orice telefon inteligent comunica cu reteaua informatii (metadate criptate)

Edited by -koss-, 01 December 2017 - 23:49.


#4779
SethNY

SethNY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,888
  • Înscris: 31.01.2006
Te arunci in domenii pe care nu le cunosti.
1. Comunicatia cu un telefon se bazeaza pe numarul de identificare din SIM, adica pe IMSI si pe ala nu il poate modifica nimeni. Pe baza lui se face si autentificarea, pe IMSI se seteaza si serviciile ca tipul de abonament, VoLTE, redirectionari ...
2. IMEIul se raporteaza de cate telefon doar atunci cand reteaua o cere (mai demult nici nu se cerea, depinde si de retea); se raporteaza, se asociaza temporar cu IMSIul, eventual se iau unele actiuni pe baza lui, asa cum e activarea unor servicii ca VoLTE. Eventual te poate bloca daca acel IMEI e pe lista telefoanelor furate. Poti sa ai mai multe  telefoane cu acelasi IMEI in retea, nu se intampla nimic.
Astea sunt treburi standardizate, Ca operatorul mai trage cu ochiul la comunicatia dintre telefon si Internet si isi poate face ceva statistici e alta poveste.

Edited by SethNY, 02 December 2017 - 00:03.


#4780
-koss-

-koss-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,329
  • Înscris: 29.11.2017

View PostSethNY, on 01 decembrie 2017 - 23:39, said:

Hai sa nu ne aruncam aiurea, orice fel de telefon e identificat pe baza IMEIului, asa s-a activat VoLTE pana acum. Sa vedem daca mai sunt useri carora le-a aparut VoLTE si au telefoane diferite de cele de pe site-ul Digi.

Mai nene, tu te bagi in domenii si informatii pe care nu le cunosti. Nu este indentificat modelul unui telefon sau softwul pe baza niciunui IMEI. Nu exista o baza de date globala cu informatiile astea. Ele sunt pur orientative.
Nu s-a activat niciun VoLTE pe baza de IMEI. S-a activat pe baza de cartela si pe baza metadatelor primite de la terminale.

Edited by -koss-, 02 December 2017 - 00:36.


#4781
SethNY

SethNY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,888
  • Înscris: 31.01.2006
:) daca ai reusit sa iti faci cont aici si sa ai si un smartphone banuiesc ca esti in stare sa dai un search pe google sa inveti ce e aia un IMEI. Asta ca sa terminam cu offtopicul.

#4782
-koss-

-koss-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,329
  • Înscris: 29.11.2017
Eu daca imi verific IMEIUL online imi apar tot felul de baliverne. La un terminal imi zice chiar ca este cu windows mobile. Fii mai serios tu si lasa arogantele.
Concluzia. Nu va mai obositi sa va schimbati IMEI ca le schimbati degeaba. Nu se da drumul la VoLTE pe baza de IMEI la digi.

Edited by -koss-, 02 December 2017 - 00:45.


#4783
reflavius

reflavius

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,181
  • Înscris: 26.01.2007
In Mi6 este activ Volte, asa apare in info SIM1, find pe acesta pus sim-ul Digi, pe SIM 2 e VF si are UMTS, iar optiunea de VOLTe este enable in optiune SIM1, deci e activ serviciul...o sa-l mut in Mi5 sa vad daca se pastreaza...Attached File  IMG_20171202_003835.png   60.87K   128 downloadsAttached File  IMG_20171202_004349.png   61.47K   121 downloadsAttached File  IMG_20171202_004530.png   39.48K   115 downloads

Edited by reflavius, 02 December 2017 - 00:48.


#4784
Gotyc

Gotyc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,325
  • Înscris: 15.07.2009

View Post-koss-, on 02 decembrie 2017 - 00:39, said:

Eu daca imi verific IMEIUL online imi apar tot felul de baliverne. La un terminal imi zice chiar ca este cu windows mobile. Fii mai serios tu si lasa arogantele.
Concluzia. Nu va mai obositi sa va schimbati IMEI ca le schimbati degeaba. Nu se da drumul la VoLTE pe baza de IMEI la digi.


Eu daca imi pun IMEI-ul pe net, imi arata telefonul meu corect, acum depinde ce "ozn" de telefon ai

#4785
tudor_io

tudor_io

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 09.09.2016

View Post-koss-, on 02 decembrie 2017 - 00:39, said:

Eu daca imi verific IMEIUL online imi apar tot felul de baliverne. La un terminal imi zice chiar ca este cu windows mobile. Fii mai serios tu si lasa arogantele.
Concluzia. Nu va mai obositi sa va schimbati IMEI ca le schimbati degeaba. Nu se da drumul la VoLTE pe baza de IMEI la digi.
Da ne lasi? Stii tu ca nu se da drumu pe baza de IMEI, cu toate ca toti de pe topicul asta iti spunem acest lucru. Acum depinde si de capacitatea ta de intelegere, daca tu din 266 de posturi despre acest subiect ai inteles ca daca iti schimbi IMEI-ul la pocnitoarea ta vei avea VoLTE io ma retrag. Sau vrei cumva sa ne spui ca esti si tu vreun expert

#4786
-koss-

-koss-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,329
  • Înscris: 29.11.2017
Mai usor cu arogantele la adresa mea. Nu stiu de ce esti asa recalcitrant. Am capacitate de intelegere stai linistit. Nu stiu de ce ai sarit asa in sus. Cred ca tu esti ala cu intelegerea pe dinafara.

Edited by -koss-, 02 December 2017 - 01:39.


#4787
tudor_io

tudor_io

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 09.09.2016
Nu e vorba de nici o aroganta, cred ca nu m-am facut inteles. Este vorba de lipsa totala de respect din partea ta, pentru toti colegii de pe forum care au testat cu diferite setari, au schimbat rom-ul si multe altele si au reusit sa aibe volte si pe telefoane nesuportat. In schimb tu, arunci doar niste cuvinte aiurea, cu de la tine putere, fara sa faci un test macar, o poza, etc. Poate ne luminezi cum ai ajuns la adevarul suprem?
Edit: sau vrei sa spui ca pe langa imei aparatele trimit o gramada de informatii in retea? Wow...asta da noutate

Edited by tudor_io, 02 December 2017 - 02:00.


#4788
-koss-

-koss-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,329
  • Înscris: 29.11.2017
Ba ma lasi, acum bagi fraza cu totala lipsa de respect.. De unde stii tu ca telefoanele alea nu sunt "suportate"? Poate or fi suportate dar digi nu zice nimic oficial in acest sens pentru ca sunt inca in teste. Nu exista serviciu VoLTE care sa functioneze pe telefon "nesuportat" Asta este o iluzie. Daca din retea nu se da drumul pe un anumit model de telefon, nu va functiona VoLTE. Ce este mai simplu de atat?
Daca digi face teste si unele modele inca "neoficial suportate in comunicate" merg, asta e alta treaba.

Daca digi a facut teste cu apelul HD in 3G acum cateva luni si unii au prins apel HD pe 3G in momentul respectiv asta inseamna ca digi a facut unele teste nu ca si a dat drumul la HD voice pe 3G, E si normal sa se testeze pe VoLTE cat mai multe terminale si sa nu se faca publica o lista cu terminalele testate ca poate unele au probleme.

Edited by -koss-, 02 December 2017 - 02:04.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate