Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

Raport record pensionari - angajati!

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
312 replies to this topic

#73
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,164
  • Înscris: 19.09.2005

View PostDihorul Razboinic, on 15 iunie 2017 - 13:42, said:

.....atunci probabil ca viitorul va fi si mai jos decit ne asteptam.
un www III, si suprimarea suprematiei militare US, dar vom plati scump toti...

Edited by arg, 15 June 2017 - 13:47.


#74
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,028
  • Înscris: 03.02.2014

View PostAdm, on 15 iunie 2017 - 09:14, said:

Chestiile nationaliste sunt niste imbecilitati care si-au trait "succesul".
Niciun fel de regim tiranic nu poate exista cu granitele deschide Posted Image

Problema e ca aceste granite nu vor mai ramane multa vreme deschise (zic eu), iar noi cei batrani vom ramane sa murim singuri, saraci si uitati pe pamantul stramosesc!

Problema este ca in general munca noastra e discutabila. Dince in ce mai multi au diplome de carton, care nu pot fi folosite nici ca hartie iginica, iar cei ce teoretic ar produce ceva palpabil cu munca si gandul lor, sunt dinc e in ce mai putini, dar toti dorim mai mult.

E si o criza a fericirii, a identitatii umane.

Pe de alta parte, niciodata nu ne dam seama cat suntemd e fericiti. Cat de repede situatia poate deveni de cosmar.

E posibil sa se "inchida" granitele prin reintroducerea controalelor la frontiera, cum este intre Romania si tarile din spatiul Schengen. Nu cred ca circulatia oamenilor in vederea gasirii unui loc de munca in strainatate va fi limitata foarte mult.

Ok, exista tari cu un spor natural destul de bun (Franta si Marea Britanie se apropie de 2 copii/femeie), dar tari precum Germania si Austria (spor natural 1.5) tot vor trebui sa importe foarta de munca de undeva.

#75
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005

View Postarg, on 15 iunie 2017 - 13:34, said:

pe pamantul cui?
Pai eu pe pamintul meu.

#76
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,164
  • Înscris: 19.09.2005

View Postlil debul, on 15 iunie 2017 - 13:57, said:

Pai eu pe pamintul meu.
tu ai idee cat la suta din terenul agricol mai este in proprietatea romanilor?

#77
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005

View Postarg, on 15 iunie 2017 - 14:03, said:


tu ai idee cat la suta din terenul agricol mai este in proprietatea romanilor?
Nu stiu (adica stiu ca e putin) dar la Lil Debul pa' tarla inca se arboreaza tricolorul si pt a schimba asta trebuie sa ma ciuruiasca.
Un fleac.

Edited by lil debul, 15 June 2017 - 14:10.


#78
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

View Postarg, on 15 iunie 2017 - 13:46, said:

un www III, si suprimarea suprematiei militare US, dar vom plati scump toti...
Primii 2 termeni in ordine inversa.

Europenii nici nu-si dau seama cit de scump vor plati renuntarea la suprematie. Kaka-maka multikulti vor ajunge flaminzii lumii si nimeni nu-i va hrani. Ca ultimii prostalai. Au avut tot si au renuntat de bunavoie pentru altii. Si aici nu e vorba de chestii nobile facute de europeni, civilizarea salbaticilor, educatia si progresul economic in lumea a treia... E vorba de renuntarea in primul rind la nucleul civilizatiei europene, la valorile sale care au stat in centru pentru peste 2000 de ani: civilizatie, justitie, gindire, bunatate, valoarea vietii si a progresului, a lucrului si a educatiei, copiii si viitorul europenilor. Tot ce inseamna mostenire greco-romana si crestina si practica europeana. Cind renuntam la astea nu mai suntem civilizatie europeana, ci societati tribale flamind-migratoare ca in perioada invaziilor barbare.  Geaba-s forme daca nu e fond.

Djuvara a scris odata ca nu e suficient ca o cultura inferioara sa preia elementele de suprematie ale unei civilizatii superioare (industrie, arme, strategie etc.) ca sa progreseze; trebuie sa-i preia si elementele de baza, fondul, ca sa o inteleaga si sa o poata asimila. Iar acum civilizatia europeana se goleste de fond, relativizeaza tot si negativizeaza propriul specific. Rezultatul va fi o implozie a Europei, o prabusire in forme tot mai aberante si monstruoase din cauza pierderii identitatii. Asa s-ar putea explica comunismul si nazismul ca rataciri in cautarea unei identitati tot mai diluate.

#79
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,164
  • Înscris: 19.09.2005
@Dihorul Razboinic
nu, rezultatul va fi reaparitia unei doctrine tip comunist sau sau nazist....

#80
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005

View PostDihorul Razboinic, on 15 iunie 2017 - 14:10, said:


Primii 2 termeni in ordine inversa.

Europenii nici nu-si dau seama cit de scump vor plati renuntarea la suprematie. Kaka-maka multikulti vor ajunge flaminzii lumii si nimeni nu-i va hrani. Ca ultimii prostalai. Au avut tot si au renuntat de bunavoie pentru altii. Si aici nu e vorba de chestii nobile facute de europeni, civilizarea salbaticilor, educatia si progresul economic in lumea a treia... E vorba de renuntarea in primul rind la nucleul civilizatiei europene, la valorile sale care au stat in centru pentru peste 2000 de ani: civilizatie, justitie, gindire, bunatate, valoarea vietii si a progresului, a lucrului si a educatiei, copiii si viitorul europenilor. Tot ce inseamna mostenire greco-romana si crestina si practica europeana. Cind renuntam la astea nu mai suntem civilizatie europeana, ci societati tribale flamind-migratoare ca in perioada invaziilor barbare.  Geaba-s forme daca nu e fond.

Djuvara a scris odata ca nu e suficient ca o cultura inferioara sa preia elementele de suprematie ale unei civilizatii superioare (industrie, arme, strategie etc.) ca sa progreseze; trebuie sa-i preia si elementele de baza, fondul, ca sa o inteleaga si sa o poata asimila. Iar acum civilizatia europeana se goleste de fond, relativizeaza tot si negativizeaza propriul specific. Rezultatul va fi o implozie a Europei, o prabusire in forme tot mai aberante si monstruoase din cauza pierderii identitatii. Asa s-ar putea explica comunismul si nazismul ca rataciri in cautarea unei identitati tot mai diluate.
CORECT.

View Postarg, on 15 iunie 2017 - 14:14, said:

@Dihorul Razboinic
nu, rezultatul va fi reaparitia unei doctrine tip comunist sau sau nazist....
Comunismul e una, nazismul e alta.

#81
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,164
  • Înscris: 19.09.2005

View Postlil debul, on 15 iunie 2017 - 14:18, said:

Comunismul e una, nazismul e alta.
corect, dar ambele sunt extreme.... si sunt toxice...

#82
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postarg, on 15 iunie 2017 - 14:03, said:

tu ai idee cat la suta din terenul agricol mai este in proprietatea romanilor?

a. daca te referi la stirile alea alarmiste cu 70% in proprietatea strainilor vezi ca avem thread unde au fost dezumflate, complet (adica vorbim de o potentiala parte dintr-un mic procent)
b. ce conteaza pentru lil ca o parte din pamintul ramas e a lu' arg, f300, Vasile sau Hans? Si atentie, procentual! Mai degraba ai probleme daca ai vreo familie vecina de romani decit ca procentual nu stiu ce.

#83
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,671
  • Înscris: 02.10.2009

View PostDihorul Razboinic, on 15 iunie 2017 - 14:10, said:

Primii 2 termeni in ordine inversa.

Europenii nici nu-si dau seama cit de scump vor plati renuntarea la suprematie. Kaka-maka multikulti vor ajunge flaminzii lumii si nimeni nu-i va hrani. Ca ultimii prostalai. Au avut tot si au renuntat de bunavoie pentru altii. Si aici nu e vorba de chestii nobile facute de europeni, civilizarea salbaticilor, educatia si progresul economic in lumea a treia... E vorba de renuntarea in primul rind la nucleul civilizatiei europene, la valorile sale care au stat in centru pentru peste 2000 de ani: civilizatie, justitie, gindire, bunatate, valoarea vietii si a progresului, a lucrului si a educatiei, copiii si viitorul europenilor. Tot ce inseamna mostenire greco-romana si crestina si practica europeana. Cind renuntam la astea nu mai suntem civilizatie europeana, ci societati tribale flamind-migratoare ca in perioada invaziilor barbare.  Geaba-s forme daca nu e fond.

Djuvara a scris odata ca nu e suficient ca o cultura inferioara sa preia elementele de suprematie ale unei civilizatii superioare (industrie, arme, strategie etc.) ca sa progreseze; trebuie sa-i preia si elementele de baza, fondul, ca sa o inteleaga si sa o poata asimila. Iar acum civilizatia europeana se goleste de fond, relativizeaza tot si negativizeaza propriul specific. Rezultatul va fi o implozie a Europei, o prabusire in forme tot mai aberante si monstruoase din cauza pierderii identitatii. Asa s-ar putea explica comunismul si nazismul ca rataciri in cautarea unei identitati tot mai diluate.

Venirea "multiculti" nu ar fi o problema grava daca societatea vest europeana i-ar pune la munca si i-ar forta, direct sau indirect, sa adopte cultura majoritara europeana. Aducand neispraviti la gramada, dandu-le permanent pomana si lasandu-i complet liberi sa-si manifeste (= sa-si faca de cap cu) cultura de unde vin nu face altceva decat sa-si submineze baza pe care si-a cladit civilizatia timp de secole.

Amagirea ca imigrantii vor acoperi gaurile din natalitate si forta de munca va dura pana cand prima va fi acaparata complet iar a doua distrusa in aceeasi masura. Ar rezulta o societate amestecata si incapabila de evolutie, atat cultural cat si material.

Pare ciudat la prima vedere dar ambele probleme (natalitatea scazuta si lipsa de forta de munca) nu pot fi acoperite doar de imigranti, fie ei legali sau ilegali, fie ei si cate un milion pe an nou veniti. Doar distrugerea culturala este accelerata, prin micsorarea procentuala a celor care (mai) traiesc potrivit traditiilor europene, prin slabirea puterii lor de influenta. Asta duce direct si la scaderea productivitatii in general si reducerea nivelului de trai.

Deci este putin probabil ca pensia sa (ne) fie platita ca urmare a muncii noilor veniti. cel putin in raport cu numarul lor.
Problema e mai grava in Ro unde nu vine mai nimeni, ba se pleaca din greu. Cu toate astea, guvernantii inconstienti de situatie (sau doar neghiobi) continua sa accelereze si ei cat pot distrugerea societatii: mariri de pensii, ajutoare si salarii la bugetari fara nici cea mai mica grija de a crea baza economica pentru asta. Doar clasica lucratura comunista adica redistribuirea/haiducirea, luarea de la cei care au (prin munca lor) si aruncarea la gramada la cei care n-au (prin ne-munca lor). Fereasca sfantul sa ia de la cei care au fara sa fi muncit pentru asta (dar cum sa credem ca si-ar lua singuri de la ei?)

Actualul raport pensionari/activi este catastrofal si nu exista solutie pentru a-l imbunatati suficient. Ar trebui o crestere de cateva ori, de la subunitar la 3-4, ori asta nu se mai poate. Pe deasupra, organizarea intregului sistem nu permite, chiar daca s-ar imbunatati substantial raportul.

Deci daca moartea e sigura, se poate incerca amanarea ei: limitarea pensiilor in general, eliminarea aproape totala a pensiilor speciale, marirea varstei de pensionare (cu efect negativ insa, prin reducerea angajarilor la noile generatii), cresterea procentului din venit retinut pentru pensia de stat, facilitati pentru pensionari, concomitent cu imbunatatirea sistemului de pensii private.

Pana cand?
Pana cand pensia de stat va deveni nesemnificativa, doar un ajutor de supravietuire in cazuri extreme iar oamenii vor inceta sa se mai bazeze pe ea si in schimb se vor baza pe propriile economii.

Edited by Rosebud09, 15 June 2017 - 19:20.


#84
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View PostAhasverus, on 15 iunie 2017 - 07:59, said:

Romania "a atins un maxim istoric" in raportul pensionari - angajati.
stirile ProTV
........
Ori intentionat , ori dezinformat , ai preluat o stire mincinoasa marca PRO(s)tv .
Lucrurile stau total diferit .
"numărul de pensionari este în scădere" http://www.economica...ere_134624.html
Asta este adevarul , ca acum e bine , mult mai bine . Era cineva care se lauda ca a " sters " A3 , dar a ramas cu PRO(s)tv.... Ce alegere ...
Programul asta nu l-am avut nici macr o zi ...

#85
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007

View PostRosebud09, on 15 iunie 2017 - 19:17, said:

...marirea varstei de pensionare (cu efect negativ insa, prin reducerea angajarilor la noile generatii), cresterea procentului din venit retinut pentru pensia de stat, facilitati pentru pensionari, concomitent cu imbunatatirea sistemului de pensii private.

Pana cand?
Pana cand pensia de stat va deveni nesemnificativa, doar un ajutor de supravietuire in cazuri extreme iar oamenii vor inceta sa se mai bazeze pe ea si in schimb se vor baza pe propriile economii.
Daca sunt de acord cu cele spuse de dvs,nu sunt de acord cu marirea varstei de pensionare...-poate unde sunt mai aproape de pensionare
Cam toata viata am invatat si am muncit,spun eu corect,cu mici pauze de distractie(si nu numai)in concedii...In toti acesti ani de munca(peste 35)am reusit sa [acumulez] si ceva boli...
65 ani,mi se pare deja o limita de pensionare destul de inaintata,daca este sa ne raportam la conditiile de munca ,care au fost (si...din pacate mai sunt),in Romania.
Stiu,... se incearca cumva cresterea varstei de pensionare astfel incat statul sa nu mai fie nevoit sa plateasca pensii.
Totusi,sunt f multi batrani,care au depasit 65 ani,insa nu au minimul de ani de cotizare,si...,ca atare primesc conditionat un ajutor social(acolo unde se acorda);sa nu mai pomenim de f multi tineri,care au cotizat o perioada suficient de lunga si apoi au trecut in randul celor drepti.Ce se intampla cu banii opriti [pt cotizare la fondul de pensii?

#86
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,084
  • Înscris: 23.09.2005

View Postlil debul, on 15 iunie 2017 - 09:09, said:

Mi se pare absolut incredibil felul in care TOATE Guvernele de la '89 incoace au reusit doar sa distruga si sa goneasca oamenii din Tara. O fi vre-un blestem sau doar sintem incapabili sa dezvoltam un sistem viabil si de lunga durata ?

Nu e vorba ca n-am fi in stare d.p.d.v. intelectual...  romanii ar putea face lucruri incredibile. Insa... de ce e asa cum ai spus?

Coruptie intinsa pana in cele mai mici si ascunse cotloane ale societatii, inexistenta unei viziuni comune pentru tara, punerea binelui individual mai presus de orice iar binele comun n-a mai interesat pe absolut nimeni.

Dupa `89, Romania n-a mai avut absolut nici un scop. Macar inainte, de bine de rau, cu toata viata aia de rahat, Ceasca avea ceva in cap, urmarea ceva pentru tara. Nu zic c-a facut bine sau rau. Dar a existat acel scop. O fi fost si scopul ala bun sau rau, nu stiu, insa a existat.

Dupa `89, zero. Romanii ca popor nu mai urmareau absolut nimic, nu mai tindeau catre nimic, nu voiau sa realizeze nimic, n-aveam nici un drum de urmat, nu mergeam in nici o directie, ne-a suflat vantul de ici colo, ca pe-o punga de hartie aruncata pe drum. La ce sa ne asteptam in conditiile astea? Ce am semanat aia culegem.

Chiar si acum, daca intrebam oamenii pe strada, majoritatea habar n-avem incotro merge Romania, nici incotro ar trebui macar sa mearga.

"Eh, pai sa fim si noi cu NATO, cu UiE, sa fim si noi cu ei si-o fi bine cumva si pentru noi."

Dar noi, niste vise ale noastre nimic, doar sa dansam tot timpul dupa muzica altora, si atata tot, altceva nu stim. Acuma, sa nu fiu inteles gresit, nu sunt anti-UE sau Nato, spun doar ca noi nu mai stim/vrem sa facem nimic singuri.

Edited by Phobos, 15 June 2017 - 20:36.


#87
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,671
  • Înscris: 02.10.2009

View Postgcom61, on 15 iunie 2017 - 20:08, said:

Daca sunt de acord cu cele spuse de dvs,nu sunt de acord cu marirea varstei de pensionare...-poate unde sunt mai aproape de pensionare
Cam toata viata am invatat si am muncit,spun eu corect,cu mici pauze de distractie(si nu numai)in concedii...In toti acesti ani de munca(peste 35)am reusit sa [acumulez] si ceva boli...
65 ani,mi se pare deja o limita de pensionare destul de inaintata,daca este sa ne raportam la conditiile de munca ,care au fost (si...din pacate mai sunt),in Romania.
Stiu,... se incearca cumva cresterea varstei de pensionare astfel incat statul sa nu mai fie nevoit sa plateasca pensii.
Totusi,sunt f multi batrani,care au depasit 65 ani,insa nu au minimul de ani de cotizare,si...,ca atare primesc conditionat un ajutor social(acolo unde se acorda);sa nu mai pomenim de f multi tineri,care au cotizat o perioada suficient de lunga si apoi au trecut in randul celor drepti.Ce se intampla cu banii opriti [pt cotizare la fondul de pensii?
Eu am indicat o masura, nu inseamna ca as fi de acord cu ea, respectiv marirea varstei de pensionare. Cu toate astea, masura este intens discutata la nivel de sus, in multe tari, ca iesire temporara din criza. Categoric ca sunt impotriva, odata intr-adevar ca e o varsta suficient de inaintata ca persoana sa nu dea "randament" corespunzator in multe cazuri, si implica o uzura/imbatranire accelerata daca munca ar continua la aceeasi parametri ca inainte (5 zile/sapt. 8 ore zi, etc). Plus, asa cum am spus, nu se elibereaza locurile de munca pentru tanara generatie.
In general insa, marirea varstei de pensionare nu se propune a se face dintr-o data ci gradat, incepand peste un numar de ani (dau exemplu: la 66 incepand cu 2025 ajungand la 67 in 2030).
Repet, e un scenariu prost dar vehiculat daca nu chiar pe punctul de a intra in parlamente spre discutie (aici la mine s-a legiferat la un moment dat dar noul guvern a anulat masura din prima zi. Tine cont ca situatia aici este incomparabil mai buna ca in Ro, ceea ce rezulta de fapt ca cea din Ro e incomparabil mai rea decat intr-o tara normala care insa incepe sa aiba probleme :lol: ).

#88
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,113
  • Înscris: 04.03.2014

View Postarg, on 15 iunie 2017 - 10:56, said:


dintii... pai stiu multe cazuri in care au venit in ro sa-si faca dintii, ca ce acolo se face 20.000euro/$ aici se face cu cateva mii.....

Si care e problema?  "turismul" asta dentar va aduce bani in Romania. Nj prea vad cu am ar fi acoperit din banu' public.

#89
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
E mai ieftin, dar si calitatea mai proasta... cei mai multi stomatologi isi fac mana si experimenteaza pe clienti platitori. Si toti la inceput fac niste lucrari de slaba calitate, iar multi din ei nu invata nimic din experimente nici dupa ani de zile si continua sa faca aceleasi prostii.

#90
Astute

Astute

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,023
  • Înscris: 17.08.2016
De ce s-ar discuta de  marirea varstei depensionare daca somajul in randul.tinerilor e 25% ?


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate