Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Raport record pensionari - angajati!

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
312 replies to this topic

#37
Astute

Astute

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,023
  • Înscris: 17.08.2016
Eu nu platesc cotizatie la pensie, si nici nu am vreo pretentie de la sta cand va fi sa ies la pensie. Imi duc singur de grija, imi pot strange destui bani pana atunci.
Insa jigodia de stat atenteaza la banii mei munciti in afara, si castigati pe munca mea cinstita, inventand formularul 201 pentru castigurile din afara tarii

#38
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017

View PostAdm, on 15 iunie 2017 - 08:51, said:

Din ce stiu eu toate sistemele de pensii au probleme. Unele mai mari ca altele.
Principala problema e data de structura priamidala, care s-a ivnersat de decenii. Populatia statelor civilizate tot scade natural, iar natalitatea scade mai repede.

La asta se adauga acum automatizarea si infomatizarea, care ne fac pe toti depasiti. O sa muncim pana in mormant.

ARTICOLUL 22
Dreptul la viaţă şi la integritate fizică şi psihică
(1) Dreptul la viaţă, precum şi dreptul la integritate fizică şi psihică ale persoanei sunt garantate.

Edited by argonaut, 15 June 2017 - 10:30.
sters tampenie


#39
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
se pomteaza bani ca au de castigat companiile farmaceutice. daca mori, macar sa dai banii inainte, ca oricum nu mai ai ce sa faci cu ei pe lumea cealalta.

#40
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017

View PostAstute, on 15 iunie 2017 - 09:39, said:

Eu nu platesc cotizatie la pensie, si nici nu am vreo pretentie de la sta cand va fi sa ies la pensie. Imi duc singur de grija, imi pot strange destui bani pana atunci.
Insa jigodia de stat atenteaza la banii mei munciti in afara, si castigati pe munca mea cinstita, inventand formularul 201 pentru castigurile din afara tarii
Asta zici acum, atunci sa vezi cum stai la coada la ajutoare si indemnizatii, cum stai la coada coada si vrei prioritate la spital ca esti batran, cum stai la coada la farmacie pentru gratuite si compensate 90% si vrei prioritate ca esti batran.
Am mai vazut din astia care o ardeau ca lor nu le trebuie si dupa aia fugeau repede la pomana.

#41
Astute

Astute

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,023
  • Înscris: 17.08.2016

View Postrich1974, on 15 iunie 2017 - 09:49, said:

se pomteaza bani ca au de castigat companiile farmaceutice. daca mori, macar sa dai banii inainte, ca oricum nu mai ai ce sa faci cu ei pe lumea cealalta.

Stiu oameni care si-au pierdutcasele, toata averea, pentru falsul crez indus de doctori si companii farmaceutice ca acestia pot fi salvati.
Asta este inselatorie, si nu ar trebui safie legal.

#42
Esticul

Esticul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,089
  • Înscris: 24.09.2016

View Posttomaso, on 15 iunie 2017 - 08:23, said:

Apreciez un 100 euro pensie medie în viitor.
Asta se traduce în scăderea brutală a PIB-ului cu 15% cel puțin. Sunt și efecte de antrenare și se ajunge la cea mai mare criză posibilă.

Adică nenea capitalistu' are de ales. Plătește împreună cu salariatul pensionarii, sau îi scade averea la 60%, nu din cauza statului, ci din cauza crizei (pe care are să o pună pe seama statului, dar acuzația nu va schimba situația). Eu îi recomand să-și apere capitalul și să încerce să fie mai productiv. Cam asta a fost direcția în istorie.

Și acum 2000 de ani, cei tineri erau destul de productivi ca să-i întrețină pe toți. Ideea de-a ucide pe cei mai tineri și pe bătrâni (preluată în anumite variante ale baladei Miorița) este probabil cu multe mii de ani mai veche.

Edited by Esticul, 15 June 2017 - 10:23.


#43
Astute

Astute

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,023
  • Înscris: 17.08.2016
La un.anumit moment, pensia de stat vaajunge la o valoare fixa pentru toti pensionarii, cum e in occident, iar restul venitului va veni din pilonul 2 de pensii

#44
Astute

Astute

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,023
  • Înscris: 17.08.2016
Asa ca la pensia aia de la stat de 100 euro,va mai fi si o pensie privata

#45
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005

View Postsamebo, on 15 iunie 2017 - 09:53, said:


Asta zici acum, atunci sa vezi cum stai la coada la ajutoare si indemnizatii, cum stai la coada coada si vrei prioritate la spital ca esti batran, cum stai la coada la farmacie pentru gratuite si compensate 90% si vrei prioritate ca esti batran.
Am mai vazut din astia care o ardeau ca lor nu le trebuie si dupa aia fugeau repede la pomana.
Nu prea cred teoria asta deoarece :
1. Foarte multi romani nu se mai intorc, sint deja prea integrati in societatile gazda.
2. Cei care se vor intoarce vor veni cu suficienti bani incit SA NU apeleze la servicii publice ci doar private.

#46
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,148
  • Înscris: 19.09.2005

View Postlil debul, on 15 iunie 2017 - 10:20, said:

.... vor veni cu suficienti bani incit SA NU apeleze la servicii publice ci doar private.
daaaa si vor plati ceva care il pot obtine gratis....

Edited by argonaut, 15 June 2017 - 10:32.


#47
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005

View Postarg, on 15 iunie 2017 - 10:24, said:


sa vezi cum e sa stai la coada cu un copil de un an cu febra si in fata sa ai 5 mosi cu retete compensate care se cearta cate "juma de ora" cu farmacistele... si nu te-ar lasa unu in fata lui,


daaaa si vor plati ceva care il pot obtine gratis....
Nu stiu dar daca ne referim.la servicii medicale mie personal mi se pare normal sa PLATESC pt calitate decit sa obtin GRATIS o tortura (spitale, operatii, etc).

#48
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,148
  • Înscris: 19.09.2005
medicamente?

da si acum in unele spitale private iesi mai ieftin decat in unle de stat, dar sunt cazuri si cazuri....

la analize sunt spitale private care deconteaza analizele.. asa ca nu vad de l-ar plati din buzunar...

Edited by arg, 15 June 2017 - 10:47.


#49
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005

View Postarg, on 15 iunie 2017 - 10:45, said:

medicamente?
O sa existe mereu pomanagii dar per total tind sa cred ca nu vor exista excese din partea romanilor din Diaspora.

#50
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,148
  • Înscris: 19.09.2005
@lil debul
daca te duci la crasma si chenerul iti spune ca consumatia e gratis tu insisti sa platesti?

nu ma refer la pomanagi care perd 2 saptamani pentru ceva de 5 lei, ci pur si simplu cand te duci la analize ti se spune ca daca ai trimitere sunt gratis, poate atunci platesti 200-300lei pe ele dar data urmatoare vi cu trimitere.

cand ti se spune in nu-s ce tara cu apa calda ca interventia costa 150.000 euro ce faci? vi frumos in romania si platesti la o clinica privata 50.000euora sau la stat 1-2000euro....

dintii... pai stiu multe cazuri in care au venit in ro sa-si faca dintii, ca ce acolo se face 20.000euro/$ aici se face cu cateva mii.....

Edited by arg, 15 June 2017 - 10:59.


#51
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,027
  • Înscris: 03.02.2014
Sistemul de pensii a fost gandit pentru o vreme cand speranta de viata era mult mai mica. Ieseai la pensia si nu beneficiai foarte multi ani de acea pensie. Tocmai din acest motiv, in trecut varsta de pensionare era mult mai mica. Sa zicem ca sistemul de pensii a fost gandit sa sustina un om X ani (in medie) intre momentul in care iese la pensie si momentul in care moare.

Cu avansul medicinei, acum speranta de viata a crescut cu peste 10 ani (din 1950 pana in prezent) asa ca sistemul a inceput sa nu mai faca fata. Se incearca sa se ajunga din nou la acel X ani, dar cum nu poti spune unui om sa moara mai repede, atunci maresti varsta de pensionare.

#52
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005

View Postarg, on 15 iunie 2017 - 10:56, said:

@lil debul
daca te duci la crasma si chenerul iti spune ca consumatia e gratis tu insisti sa platesti?

nu ma refer la pomanagi care perd 2 saptamani pentru ceva de 5 lei, ci pur si simplu cand te duci la analize ti se spune ca daca ai trimitere sunt gratis, poate atunci platesti 200-300lei pe ele dar data urmatoare vi cu trimitere.

cand ti se spune in nu-s ce tara cu apa calda ca interventia costa 150.000 euro ce faci? vi frumos in romania si platesti la o clinica privata 50.000euora sau la stat 1-2000euro....

dintii... pai stiu multe cazuri in care au venit in ro sa-si faca dintii, ca ce acolo se face 20.000euro/$ aici se face cu cateva mii.....
Nu exclud faptul ca si tu ai dreptate , nu stiu ce sa zic, eu personal prefer PRIVAT daca pot plati dar cum ziceam, dreptatea e la mijloc in cazul asta.
E foarte complicat, sint tot felul de chestii la mijloc, e un mecanism complex si e pacat ca s-a ajuns aici, la lupta asta de clasa desi in '89 trebuia sa "facem o Tara ca soarele sfint pe cer".
Citeodata iti dau dreaq si lacrimile.

#53
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,148
  • Înscris: 19.09.2005
ti-am zis, depinde de suma....

Edited by arg, 15 June 2017 - 11:15.


#54
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
Va panicati degeaba, omenirea asta a mai trecut prin chestii de genul asta, ganditi-va ca dupa razboi Europa a trecut prin perioade deosebit de grele insa niciodata n-am auzit ca cineva sa nu mai fi primit pensia sau un ajutor, probabil se va mari varsta de pensionare(avand in vedere cresterea sperantei de viata) iar o data cu diminuarea coruptiei si a ajutoarelor sociale date putorilor apte de munca se vor gasi solutii decente pt.viitorii pensionari....
Adica au reusit comunistii sa dea pensii intr-un sistem falimentar...acum imi este greu sa cred intr-o apocalipsa sociala...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate