Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs
 Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?
 Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?
 Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...
 

Cu masina Germania-Romania

- - - - -
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#19
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,594
  • Înscris: 17.08.2007
De ce tot ziceți că e combustibilul scump in Austria? Am băgat în Bregentz weekendul trecut cu 1.04 la BP, era și cu 1.02 la o benzinărie de un brand necunoscut.

 unbrutus, on 09 iunie 2017 - 21:52, said:

Asta inseamna internet - roaming
După 15 iunie nu mai exista noțiunea de roaming in UE

Există și aplicația aceea pe smartphone care oferă posibilitatea achiziționării de vignete ptr multe țări din Ue

#20
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

 gogosaru100, on 09 iunie 2017 - 16:54, said:

cred ca o sa o iei de Ungaria-Austria nu?Vinieta o poti plati de la intrare in Ungaria si pe cea din Austria,si iti recomand sa o cumperi de acolo,pentru ca daca te-au prins fara,iti dau amenda ,chiar daca tu intentionezi sa o cumperi de la prima benzinarie.Ca idee ,benzina e scumpa in Germania si Austria,recomand plinul din Ro(in Germania e undeva la 1.4-1.5 euro l am fost eu de sarbatorile pascale ).Nu prea ai ce vizita in Germania,doar magazine,peisaje etc ,sau sa admiri cultura lor.Sa nu te dai in spectacol ca esti din Ro,pt ca germanii sunt foarte rasisti .nu toti,evident.Cu toate ca nu ai ce vizita(depinde de locatie),eu unul sunt impresionat de aceasta tara.Sper ca o sa iti placa Posted Image
Cazarea e aproape inexistenta pe Autostrada in germania ,la fel si benzinariile !Doar benzinariile Shell au motel din ce imi amintesc,iar pretul per noapte este undeva la 60-100 euro.Stiu pentru ca am intrebat.

Nu vorbim de alimentat pe autostrada. In localitati, cam pe tot locul, combustibil mai ieftin ca in Ro de cand lumea si pamantul.
Iar la chestia cu "nu ai ce vizita in Germania", sfatul meu e sa mai mergi o data. Si-nca o data, si-nca o data...

#21
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Ca idee, azi am alimentat cu 1,02 (OMV) diesel din Linz, in oras.
Pe autobahn e muuult mai scump.

#22
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

 ericmario, on 11 iunie 2017 - 02:59, said:

Ca idee, azi am alimentat cu 1,02 (OMV) diesel din Linz, in oras.
Pe autobahn e muuult mai scump.

Asta la OMV, unde au prețurile măricele. Exact ce spuneam.

#23
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013

 Ade77, on 09 iunie 2017 - 15:51, said:

Buna ziua
Vream sa venim si noi in tara in vacanta pentru prima data din Germania-zona Dortmund pana in Romania-Pitesti.
Plecarea va fi in jurul datei de 15 iulie, si va fi cu opriri ca avem  2 copii si doar un sofer care nu a mai parcurs distante asa mari. Prima oprire ( chiar daca ne abatem putin de la drum) va fi la Legoland-Germania (Günzburg- intre Stuttgard si München), si poate ne puteti sfatui cu o cazare in zona sau pe traseu spre Romania si o alta posibila oprire ar fi Timisoara.
De asemenea orice sfat referitor la o ruta convenabila,taxe ce trebuiesc platite,la ce ar trebui sa fim atenti ( m-a cam speriat ce am citit despre Ungaria),pot cumpara vignetele online sau nu , idei de opriri la intoarcere catre Germania....orice sfat este binevenit.
Mentionez ca avem un gps ( zice ca are toata europa), dar nu este din cele foarte bune
Va multumesc


Ai nevoie doar de doua aplicatii pentru ce vreti sa faceti:

Waze
Booking.com

Succes.

#24
Ade77

Ade77

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 09.06.2017

 izometric, on 11 iunie 2017 - 08:09, said:




Ai nevoie doar de doua aplicatii pentru ce vreti sa faceti:

Waze
Booking.com

Succes.

Booking. Com, super
Dar din pacate waze...tocmai l-am instalat da nu pot spune ca inteleg exact, si oricum nu pot folosi ca nu am internet pe telefon.
Multumesc mult tuturor pt sfaturi

#25
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
Nu ai net pe telefon pentru ca nu stii cum sau pentru ca nu vrei?

#26
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,581
  • Înscris: 30.10.2003
Pe autostrada la OED in Austria (intre Linz si Amstetten). Bine nu e chiar pe autostrada, dar e doar la 2 minute de iesire/intrare. Au cele mai mici preturi. Daca mergeti si acolo unde platiti cu cardul singuri e si mai mic pretul.

http://www.oldtimer.at/oed

Acum e 1,099 euro diesel-ul.

#27
Ade77

Ade77

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 09.06.2017

 izometric, on 11 iunie 2017 - 11:22, said:

Nu ai net pe telefon pentru ca nu stii cum sau pentru ca nu vrei?

 izometric, on 11 iunie 2017 - 11:22, said:

Nu ai net pe telefon pentru ca nu stii cum sau pentru ca nu vrei?

Nu am net, pt ca nu am cartela sau abonament de Ro cu internet mult sau nelimitat la preturi mici, si nu am nevoie de date mobile de telefon, din moment ce pot folosi Wi-fi, iar sa cumpar cu date mobile doar pt drum,cand se poate si fara....ce rost are...

 izometric, on 11 iunie 2017 - 11:22, said:

Nu ai net pe telefon pentru ca nu stii cum sau pentru ca nu vrei?

Nu am net, pt ca nu am cartela sau abonament de Ro cu internet mult sau nelimitat la preturi mici, si nu am nevoie de date mobile de telefon, din moment ce pot folosi Wi-fi, iar sa cumpar cu date mobile doar pt drum,cand se poate si fara....ce rost are...

 izometric, on 11 iunie 2017 - 11:22, said:

Nu ai net pe telefon pentru ca nu stii cum sau pentru ca nu vrei?

Nu am net, pt ca nu am cartela sau abonament de Ro cu internet mult sau nelimitat la preturi mici, si nu am nevoie de date mobile de telefon, din moment ce pot folosi Wi-fi, iar sa cumpar cu date mobile doar pt drum,cand se poate si fara....ce rost are...

 izometric, on 11 iunie 2017 - 11:22, said:

Nu ai net pe telefon pentru ca nu stii cum sau pentru ca nu vrei?

Nu am net, pt ca nu am cartela sau abonament de Ro cu internet mult sau nelimitat la preturi mici, si nu am nevoie de date mobile de telefon, din moment ce pot folosi Wi-fi, iar sa cumpar cu date mobile doar pt drum,cand se poate si fara....ce rost are...

#28
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,616
  • Înscris: 23.03.2010
Eu am venit acum vreo luna tocmai din Kleve pana la Ploiesti. Am facut drumul din doua bucati, prost a fost ca am prins super aglomeratie prin toata Germania si in special in Austria pentru ca se lucra la drumuri, poduri... eu am innoptat la Paprika Csarda imediat ce am intrat in Ungaria (45euro camera dubla cu mic dejun).

Motorina e mai scumpa in Austria, parca in jur de 1.41euro insa e o benzinaria in Saint Valentin cu pretul mai mic decat in Germania. Eu am alimentat la Passau si apoi la noi in tara, m-am incadrat. Se circla infect in Ungaria, trebuie sa ai grija sa nu intre ungurii in tine, in special  pana si dupa Budapesta, e haos. Asa ca daca poti traversa noaptea e mai bine ca-i liber. Atentie la radare in Austria ca sunt multe, iar muistii de unguri stau cu radarul mobil cu 1km de granita romaneasca Posted Image


PS: Din cate am vazut se castiga bine in Germania incat sa-si permita tot omul acolo un abonament./cartela cu date incluse, dar ma rog fiecare cu prioritatile sale. Traseul e simplu, nu e musai sa ai GPS.

Edited by badsica, 12 June 2017 - 15:44.


#29
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,713
  • Înscris: 23.04.2007

 badsica, on 12 iunie 2017 - 15:40, said:

Se circla infect in Ungaria, trebuie sa ai grija sa nu intre ungurii in tine, in special  pana si dupa Budapesta, e haos.
Poate ai avut tu ghinion Posted Image

 badsica, on 12 iunie 2017 - 15:40, said:

Motorina e mai scumpa in Austria, parca in jur de 1.41euro
Nu prea seamana cu ce zic astia de la eurpoe's energy portal

Edited by adrian_r5, 12 June 2017 - 16:49.


#30
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,616
  • Înscris: 23.03.2010
Hai sa reformulez, motorina este mai scumpa la benzinariile de pe autostrada in Austria decat in Germania, cel putin anu asta. In general totul mi s-a parut mai scump in Austria.

Si da, la Unguri se circula mai haotic decat la noi. Mi s-au parut foarte agresivi, depasiri pe banda de urgenta, franari bruste, slalom etc.

Edited by badsica, 12 June 2017 - 16:55.


#31
mannes

mannes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,717
  • Înscris: 30.04.2006
după cum spune toată lumea, evită să ajungi la München sau vei face o viață să traversezi Bayern. orice autostradă care vine sau pleacă de la MUC vine la pachet și cu o mamă de STAU de min. 40km. A8 München - Salzburg e mereu plină până la Rosenheim, apoi e coadă și la Salzburg din cauza arabilor lu' Merkel.

prețurile la benzină în AT pe autostradă sunt nesimțite rău, așa că mai bine ieși scurt până în primul sat pt. alimentare, apoi te întorci. în AT se circulă în general bine, cu ceva aglomerație pe la Viena doar. de obicei e coadă la graniță HU/AT. vigneta de AT găsești la orice benzinărie din DE și costă tot 8.40€ sau cât o mai fi acum.

în HU se circulă bine, ne-agresiv, drumuri OK. Ai grijă la poliție și să nu depășești limitele de viteză, că ăștia abia așteaptă să ne taxeze. HU nu e foarte lungă, așa că alimentează din AT și poți traversa țara fără oprire chiar.

la intrarea in RO sunt șanse mari să fie coadă pe autostradă. poți ieși la Nădlac și intra pe la vechiul punct de trecere al frontierei. e gol pe-acolo practic.

Vignete de HU și RO poți cumpăra on-line de pe

http://e-autopalyamatrica.hu/ro
https://www.roviniet...iete-online.php

în AT se merge cam ciudat, adică tare între pasarelele cu radare, legal în dreptul lor. asta e, nevoia de viteză trebuie satisfăcută și ea cumva.

 badsica, on 12 iunie 2017 - 16:54, said:



Si da, la Unguri se circula mai haotic decat la noi. Mi s-au parut foarte agresivi, depasiri pe banda de urgenta, franari bruste, slalom etc.

mi s-au părut autostrăzile ungurilor incredibil de goale. în rest, nimic extraordinar. încă în RO am rămas încântat de cât de calmă era lumea pe autostradă!
austriecii mi se par niște bezmetici în schimb. nemții la fel...

#32
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,713
  • Înscris: 23.04.2007

 badsica, on 12 iunie 2017 - 16:54, said:

Mi s-au parut
pai e parere sau certitudine ?

#33
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,581
  • Înscris: 30.10.2003

 adrian_r5, on 12 iunie 2017 - 16:49, said:

Nu prea seamana cu ce zic astia de la eurpoe's energy portal
E o diferenta mare intre pretul de pe autostrada si ala din oras. Nu are cum sa fie 1.018 euro dieselul. Mai ieseam eu de pe autostrada sa alimentez la preturile astea? :lol:

#34
sailor62

sailor62

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 28.07.2008

 badsica, on 12 iunie 2017 - 15:40, said:



Motorina e mai scumpa in Austria, parca in jur de 1.41euro insa e o benzinaria in Saint Valentin cu pretul mai mic decat in Germania.
Care? OMV pe stanga cum vii din germania?

#35
yonut_a

yonut_a

    Trala la la la

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,948
  • Înscris: 03.08.2008
ca sa nu deschid un topic separat stie cineva  , ca turist cum si de unde pot achizitiona acele stickere verzi care iti permit sa intri in centrul oraselor in Germania ?

#36
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,581
  • Înscris: 30.10.2003
Where can you obtain an emissions sticker?
You can obtain the emissions stickers either at one of our 300-plus TÜV SÜD Service Centers or on the Internet. TÜV SÜD Service Centers are conveniently located and offer parking and customer-friendly opening hours – often also on Saturdays.
www.tuev-sued.de/Service-Centre
To obtain your emissions sticker, you will need part I of your vehicle registration certificate (and/or your vehicle registration document). You need not bring the vehicle itself. Emissions stickers cost € 6.— including VAT if you collect the sticker at one of our Service Centers.
Alternatively, you can also simply order your emissions sticker here on the Internet (see below).

http://www.tuev-sued.de/auto_fahrzeuge/feinstaub-plakette/feinstaubplakette_ausland/england

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate