Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De la un proiect in Python la un ...

Chestie ciudata

De la un proiect scris in python ...

Audi A4 B9 quattro 190 CP!
 Tepari la pariuri pe TikTok

Banca imi cere justificativ fondu...

schema pcb ELECTRA CIM150 PAS

Probleme stomac
 Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...
 Configuratie PC

Mufa TV

PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u
 

Cu masina Germania-Romania

- - - - -
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#37
marcopolo80

marcopolo80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,438
  • Înscris: 09.02.2004

View Postdenky, on 10 iunie 2017 - 07:11, said:

Iar la chestia cu "nu ai ce vizita in Germania", sfatul meu e sa mai mergi o data. Si-nca o data, si-nca o data...

Subscriu. Timp sa fie, ca au avut grija inaintasii nemtilor sa lase lucruri de vazut. Din ce stiu, majoritatea obiectivelor turistice mari/importante sunt administrate/intretinute de fiscul german. Si se vede. Pana la urma totul depinde si de orizontul de asteptari al fiecaruia. Eu am fost de 2 ori in Germania si mi-a placut, as reveni oricand, cu placere. Bani si timp sa fie.

#38
manead

manead

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 08.09.2006
Salut,

In Aprilie as vrea sa ajung la Munchen si am cateva intrebari:

1. Am vazut aici ca drumul Salzburg - Munchen era super aglomerat - postul era de prin iunie 2017. Asa este si acum?
S-au mai linistit arabetii?
2. In centrul Munchen-ului am nevoie de Environmental Badge, verde. Am motor EURO5 1.6, pe benzina. Dar nu am gasit nicaieri cat m-at costa. Stau 3 zile si ma gandesc ca nu platesc cat pt un an.

Thx all,
Dan

#39
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,571
  • Înscris: 17.08.2007
E ok drumul Salzburg Munchen. Vezi că scrie 2 postări mai sus ce e cu stikerele alea

#40
manead

manead

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 08.09.2006

View Postatupi, on 17 ianuarie 2018 - 12:05, said:

E ok drumul Salzburg Munchen. Vezi că scrie 2 postări mai sus ce e cu stikerele alea
MA vazut postul despre stickere. Dar numai la TUV? La benzinarii nu gasesc?
Adica tre sa caut TUV?
Si e 6Euro indifferent de perioada?

#41
Passenger001

Passenger001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 07.08.2015

View Postmanead, on 18 ianuarie 2018 - 08:48, said:

MA vazut postul despre stickere. Dar numai la TUV? La benzinarii nu gasesc?
Adica tre sa caut TUV?
Si e 6Euro indifferent de perioada?
Exista si benzinarii care vand Umweltplakette, cel putin in orasele mari. In afara de TUV, gasesti de ex si la filialele ATU, Dekra, unele service-uri auto etc.

Umweltplakette are o valabilitate nelimitata. Scopul lor nu este incasarea unei taxe, ci eliminarea unor masini din anumite zone.

Dar acum intre noi: avand in vedere ca stai numai 3 zile, eu nu as investii mult timp ptr a face rost de o Umweltplakette (este vb de timp pierdut nu de bani, 6-8 euro sunt peanuts). Nu exista aparate sau ceva care inregistreaza daca ai sau nu. Risti sa iei o amenda, 80 euro, daca parchezi in oras in parcarile publice cu plata (deci alea controlate de cei de la administratia orasului). Depinde pe unde lasi masina in alea cateva zile, riscul este minimal spre zero.

#42
manead

manead

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 08.09.2006

View PostPassenger001, on 18 ianuarie 2018 - 11:46, said:

Depinde pe unde lasi masina in alea cateva zile, riscul este minimal spre zero.
Pai va sta in parcarea hotelului. Deci nu te opreste politia pe srada?

#43
Passenger001

Passenger001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 07.08.2015

View Postmanead, on 19 ianuarie 2018 - 10:31, said:

Pai va sta in parcarea hotelului. Deci nu te opreste politia pe srada?
Nici o grija, nu te opreste politia ptr asa ceva pe strada. Cum am scris mai sus, amenzile ptr asa ceva le dau controlorii de la "politia municipala" (Ordnungsamt, nu stiu cum se numesc pe romaneste, cei care sunt responsabili ptr ordinea locurilor publice). astia controleaza cum si pe unde parchezi, daca ai platit parcarea etc. Cu parcarile private gen ale unui hotel nu au treaba.
Iar daca cumva esti oprit la un control de politie (posibil, exista asa ceva, mai ales seara la ore mai avansate), aia vazand ca esti turist strain, iti trag cel mult o avertizare verbala, adica iti explica ca nu ai dar este nevoie si te trimit sa cumperi una cat de repede posibil.

#44
alecsus27

alecsus27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,571
  • Înscris: 01.07.2006
Eu in locul tau nu m-as risca, pentru 6-7 euro....

Te interesezi din timp unde e locul cel mai apropiat de unde se poate cumpara.

https://www.umwelt-p...ntal-zones.html

#45
manead

manead

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 08.09.2006

View Postalecsus27, on 20 ianuarie 2018 - 09:58, said:

Eu in locul tau nu m-as risca, pentru 6-7 euro....

Te interesezi din timp unde e locul cel mai apropiat de unde se poate cumpara.

https://www.umwelt-p...ntal-zones.html
Corect.
Am vb deja la o reprezentanta TUV si mi-au confirmat.

#46
yonut_a

yonut_a

    Trala la la la

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,946
  • Înscris: 03.08.2008
legat de sticker eu l am comandat prin posta ... a ajuns in 3-4 zile (pe o adresa de Olanda , nu in Romania ce e drept), am facut plata online si aia a fost. Pentru masini care nu sunt inmatriculate in DE e vreo 17-19 euro, nu mai tin minte exact.

#47
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View Postmanead, on 17 ianuarie 2018 - 09:11, said:

Salut,

In Aprilie as vrea sa ajung la Munchen si am cateva intrebari:

1. Am vazut aici ca drumul Salzburg - Munchen era super aglomerat - postul era de prin iunie 2017. Asa este si acum?
S-au mai linistit arabetii?

Thx all,
Dan

Depinde cand planuiesti sa mergi. Eu locuiesc in Stuttgart, am fost de multe ori la München (nu cu masina ca nu renteaza) insa incerc sa explic cum sta treaba in Germania.
In general dimienata intre 7-9 si seara intre 16-18 e aglomerat sau stau (blocaj pe autostrada). In apropiere de München e tot timpul aglomerat pe autostrada, iar in München de asemenea. Drumul Salzburg-Munchen e foarte des aglomearat si cu stauri, la radio aud des de stau intr-una dintre directii.
Dar oricum, in general in sudul DE e aglomerat pe autostrada, deci sa nu te astepti la autostrazi unde poti sa mergi cu 250kmh.

Pentru parcare, intereseaza-te la hotel (daca stai la hotel) cum e cu parcarea. Multe ofera doar posibilitatea de parcare contra cost undeva in apropiere, iar asta inseamna vreo 20-25€ pe zi.

#48
manead

manead

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 08.09.2006

View Postgiuliani, on 08 februarie 2018 - 16:39, said:

Depinde cand planuiesti sa mergi. Eu locuiesc in Stuttgart, am fost de multe ori la München (nu cu masina ca nu renteaza) insa incerc sa explic cum sta treaba in Germania.
In general dimienata intre 7-9 si seara intre 16-18 e aglomerat sau stau (blocaj pe autostrada). In apropiere de München e tot timpul aglomerat pe autostrada, iar in München de asemenea. Drumul Salzburg-Munchen e foarte des aglomearat si cu stauri, la radio aud des de stau intr-una dintre directii.
Dar oricum, in general in sudul DE e aglomerat pe autostrada, deci sa nu te astepti la autostrazi unde poti sa mergi cu 250kmh.

Pentru parcare, intereseaza-te la hotel (daca stai la hotel) cum e cu parcarea. Multe ofera doar posibilitatea de parcare contra cost undeva in apropiere, iar asta inseamna vreo 20-25€ pe zi.
Mersi de info.
Masina va sta in parcarea hotelului.
Drumuri: Pai cand vin de la Salzburg, dus-intors LEGOLAND, plecat - vreau sa merg pe A94.
Si toate astea in vacanta din Aprilie, adica intre Pastele catolic si pastele orthodox. Poate e mai liber.
Nu sufar sa merg pe autostrada si nu vreau sa alerg. Daca gasesc o alta variant de la Salzburg in afara de A8 e OK. Dar voiam sa vad si Herrenchiemsee.

Sticker-ul... Se poate lua doar de la TUV? Sau il gasesc si pe la benzinarii?

#49
krisz_14

krisz_14

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 05.02.2012
Hello

Am si eu o intrebare, referitoare la aceste tichete pentru intrare in orase. Sunt necesare in toate orasele din Germania? Intentionam sa ajungem la Berlin in aprilie, vizita scurta de 1 zi la intoarcerea in tara. (Traseu RO-HU-Slovacia-Cehia-Germania-Danemarca si inapoi RO). Urmatorul oras unde poate ne-am opri ar fi Praga.
Stiti cumva daca sunt diferite chestii de stiut, importante, despre Berlin si Praga?

O alta intrebare, plecam din RO in data de 30 martie, din cate am citit in Germania sunt necesare anvelope de iarna chiar si in aprilie?

Edited by krisz_14, 05 March 2018 - 22:34.


#50
manead

manead

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 08.09.2006

View Postkrisz_14, on 05 martie 2018 - 22:33, said:

Hello

Am si eu o intrebare, referitoare la aceste tichete pentru intrare in orase. Sunt necesare in toate orasele din Germania? Intentionam sa ajungem la Berlin in aprilie, vizita scurta de 1 zi la intoarcerea in tara. (Traseu RO-HU-Slovacia-Cehia-Germania-Danemarca si inapoi RO). Urmatorul oras unde poate ne-am opri ar fi Praga.
Stiti cumva daca sunt diferite chestii de stiut, importante, despre Berlin si Praga?

O alta intrebare, plecam din RO in data de 30 martie, din cate am citit in Germania sunt necesare anvelope de iarna chiar si in aprilie?
Din cate am citit numai in centrul oraselor sunt cerute. Cel putin asa e in Munchen unde vreau sa ajung eu.
Poate te ajuta acest site: https://www.green-zo...e-overview.html

Referitor la anvelope eu merg cu cele de iarna. La cat de capricioasa e vremea...

Acum, m-am uitat pe acel site si deduc ca pt masina mea care are motor pe benzina EURO5 nu imi trebuie acel sticker
La cel verde:
Cars, light utility vehicles, mobile homes (diesel) EURO-4 <3,5 t M1, with first date of registration from 01.01.2006.
Cars, light utility vehicles, mobile homes (petrol) EURO-1 to EURO-4 <3,5 t M1, N1 with first date of registration from 01.01.1993.
Trucks, busses, mobile homes (diesel) EURO-4 >3,5 t N2, N3, M2, M3 with first date of registration 01.10.2006.
Cars, light utility vehicles, mobile homes (diesel) EURO-1, EURO-2, EURO-3 <3,5 t M1, N1 with first date of registration from 01.01.1993 and particle filter transformation.
Trucks, busses, mobile homes (diesel) EURO-1, EURO-2, EURO-3 >3,5 t N2, N3, M2, M3 with first date of registration from 01.10.1993 and particle filter transformation.
Mopeds, motorcycles, tricycles L1-L7 (currently no legal obligation to drive with a badge)...

Hmmm....

Edited by manead, 06 March 2018 - 09:41.


#51
yonut_a

yonut_a

    Trala la la la

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,946
  • Înscris: 03.08.2008
Eu am benzina Euro6 si am din ala verde. Nu cred ca sunt corecte informatiile de mai sus. In DE am vazut ca toate masinile au stickerul, chiar si cele Euro6

#52
Passenger001

Passenger001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 07.08.2015

View Postmanead, on 06 martie 2018 - 09:32, said:

Poate te ajuta acest site: https://www.green-zo...e-overview.html
Informatiile de pe acest site sunt corecte, dar gresit intelese/interpretate: nu este vorba despre care motoare au nevoie sau nu de sticker, acolo sunt enumerate motoarele care primesc acel sticker!
Nevoie de sticker (verde) au toate masinile care intra intr-o zona din aia. Cele cu sticker de alta culoare sau fara risca o amenda.

Anvelope: in comparatie cu alte tari europene, legislatia germana nu prescrie o data calendaristica concreta. In lege scrie ca pe "Glatteis, Schneeglaette, Schneematsch, Eisglaette, Reifglaette" (deci pe gheata, polei, zapada etc) esti obligat sa circuli cu anvelope corespunzatoare.
Eu as pastra in aprilie anvelopele de iarna pe masina.

#53
krisz_14

krisz_14

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 05.02.2012
Multumesc pentru informatii, asa intentionam sa mergem, cu anvelope de iarna.

Daca a mai fost cineva prin centrul Berlinului si cunoaste locuri bune de parcare, recomandate... Astept pareri.
Nu am mai fost prin Germania si nu cunosc deloc sistemul lor, cum se plateste, unde poti si unde nu parca...

Edited by krisz_14, 06 March 2018 - 22:20.


#54
yonut_a

yonut_a

    Trala la la la

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,946
  • Înscris: 03.08.2008
Cel mai simplu, cel putin cum fac eu in alte tari ... google maps, cauti un parking garage. Acolo intri, iei iticket, platesti cand iesi. Nu te controleaza nimeni daca ai platit sau nu parcarea si stii sigur ca ai voie.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate