Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...
 Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...
 [UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay
 Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 

Cu masina Germania-Romania

- - - - -
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#1
Ade77

Ade77

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 09.06.2017
Buna ziua
Vream sa venim si noi in tara in vacanta pentru prima data din Germania-zona Dortmund pana in Romania-Pitesti.
Plecarea va fi in jurul datei de 15 iulie, si va fi cu opriri ca avem  2 copii si doar un sofer care nu a mai parcurs distante asa mari. Prima oprire ( chiar daca ne abatem putin de la drum) va fi la Legoland-Germania (Günzburg- intre Stuttgard si München), si poate ne puteti sfatui cu o cazare in zona sau pe traseu spre Romania si o alta posibila oprire ar fi Timisoara.
De asemenea orice sfat referitor la o ruta convenabila,taxe ce trebuiesc platite,la ce ar trebui sa fim atenti ( m-a cam speriat ce am citit despre Ungaria),pot cumpara vignetele online sau nu , idei de opriri la intoarcere catre Germania....orice sfat este binevenit.
Mentionez ca avem un gps ( zice ca are toata europa), dar nu este din cele foarte bune
Va multumesc

#2
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
8,90 euro vigneta pe Austria.
14 euro pe Ungaria.
Recomand ruta Passau-Linz. Pe Munchen-Salzburg sunt lucrari, Stau si vei merge bara la bara cu viteza melcului turbat.

Edited by ericmario, 09 June 2017 - 16:03.


#3
R-Alex

R-Alex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 16.05.2017
ce anume ai citit despre Ungaria de te-a speriat?

#4
Ade77

Ade77

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 09.06.2017
Ca trebuie mers doar ziua,ca boaptea e de rau, ca ar avea inclusiv benzinarii false, ca politia incearca sa te amendeze fara motiv... Sincer mi se pare putin ireal, oricum postarile erau  mai vechi, de aceea mi-am permis sa deschid alt topic mai nou.

#5
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Basme, tocmai m-am intors prin Ungaria, noaptea si e totul ok.

#6
parolauitata

parolauitata

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 24.04.2017
Daca vreti sa va opriti la LEGOLAND - cea mai buna continuare a drumului nu poate fi decat prin Cehia / Slovacia / Austria / Ungaria. Toate cele patru tari au taxe de drum / autostrada:
- Cehia : vigneta poate fi cumparata de la benzinarii, inainte de a intra pe autostrada
- Slovacia : vigneta este obligatorie pe autostrada. Nu stiu cum se cumpara, eu am preferat sa ocolesc pe drumuri regionale pentru ca avea mai mult timp la dispozitie
- atentie - drumul recomandat trece prin Austria // vigneta trebuie cumparata INAINTE de a intra in tara si lipita pe parbriz. Informatii aici http://www.austria.i...ar/toll-sticker . Atentie, austriecii sunt foarte stricti si au fost cazuri de amenzi pentru cei care au intrat in tara si au oprit la prima benzinarie sa cumpere vigneta. Poate puteti ocoli la dus, dar daca faceti returul direct spre Dortmund - drumul cel mai bun e prin Austria.
- Ungaria // vigneta se poate cumpara online http://e-autopalyamatrica.hu/en (foarte rapid) sau la intrarea in tara.

Referitor la cazare, noi am stat la un hotel in Hegyeshalom (exact la intrarea dinspre Austria) - hotel Barokk. Plata in EUR cu rezervare pe booking.com E mai departe de autostrada - in partea opusa a localitatii - dar e mai retras, cu parcarea pazita si au un gulas foarte bun. In plus, vorbesc si romaneste.

Ca fapt divers, cele mai mari preturi la motorina le-am gasit in Austria, mai ales la statiile de pe autostrada.

Pentru orientare, am folosit GPS-ul masinii si Google Maps, ultimul e foarte rapid in a semnala ambuteiajele. Nu doar o data ne-a scos la timp de pe autostrada  - inaintea unui ambuteiaj - si ne-a adus inapoi - scutind timp pretios.

Success!

PS. Noi tot cu doi copiii si un traseu mai lung - dar a fost super ok.

Apoi, in general trecem prin Ungaria fara oprire. Atentie la limitele de viteza pentru ca au introdus multe radare.

#7
R-Alex

R-Alex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 16.05.2017
Cea mai buna varianta e Dortmund-Passau-Viena-Budapesta->Arad/Pitesti.
Avand in vedere ca soferul nu a mai parcurs distante mari eu unul recomand oprire la Viena,faceti aproximativ 9-10 ore pana acolo,iar de la Viena la Pitesti inca 10,si ajungeti odihniti si in siguranta acasa.
Vigneta de Austria o platiti la prima benzinarie(astea cu amenda primita intre granita si benzinarie..hai sa fim seriosi,nu mai credem in Mos Craciun)
Vigneta de Ungaria la fel,prima benzinarie.
In Romania cel mai bine intrati pe la Arad si tineti numai autostrada pana dupa Lugoj,unde se si termina de altfel,apoi de la Deva iar autostrada pana la Sibiu,valea Oltului si cam aia a fost.


PS-de alimentat in Austria,cel mai bine coborati de pe autostrada si cautati o benzinarie,e pretul mult mai bun decat pe autostrada,MARE grija la limitele de viteza,mie abia mi-a venit amenda de radar luata pe Austria acum nici o luna(45e)
   -iar in Ungaria nu te intreaba nimeni de sanatate,nu mai e ce-a fost odata,cum nici la bulgari sau sarbi nu mai e

Edited by R-Alex, 09 June 2017 - 16:37.


#8
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007

 ericmario, on 09 iunie 2017 - 16:03, said:

8,90 euro vigneta pe Austria.
14 euro pe Ungaria.
Recomand ruta Passau-Linz. Pe Munchen-Salzburg sunt lucrari, Stau si vei merge bara la bara cu viteza melcului turbat.
Ai uitat rovigneta pentru Romania :)

#9
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,502
  • Înscris: 30.10.2003
In Ungaria sunt doar dragoni. In rest nu e nimic adevarat din ce ai auzit. Singura chestie e sa nu va lasati lucruri de valoare la vedere: poseta, portmoneu si masina nesupravegheata. Dar asta e valabil oriunde in Europa.

#10
Ade77

Ade77

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 09.06.2017
Ne dorim oprire la Legoland( copiii de fapt) dar daca nu se poate-mergem altadata.Cazare dorim cat mai ieftina, si la intoarcere vedem ( va fi o luna mai tarziu), dar probabil va fi tot cu oprire, ca nu-i vad eu pe copiii mei la drum asa lung fara oprire, nu sunt invatati. Ideea e sa gasim o varianta mai ieftina, sa ne permitem sa ne plimbam si prin tara in luna respectiva.Am citit de asemenea Ungaria mai are si alte taxe la diverse drumuri-tuneluri, in drumul spre Romania mai platim alte taxe in afara de vigneta?

#11
parolauitata

parolauitata

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 24.04.2017

 R-Alex, on 09 iunie 2017 - 16:29, said:

Vigneta de Austria o platiti la prima benzinarie(astea cu amenda primita intre granita si benzinarie..hai sa fim seriosi,nu mai credem in Mos Craciun)

cum zici tu ... vigneta o poti cumpara inainte de e intra in Austria (la benzinariile din Germania) sau la granita. Am intalnit soferi romani suparati ca au luat amenda pentru ca nu au luat vigneta de la granita (era coada foarte mare) si au vrut sa o cumpere la prima benzinarie din Austria. Baietii austrieci stateau la panda.

si ... pentru Mos Nicolae ... vigneta trebuie lipita pe parbriz, altfel e ca si cum nu ai avea. Fiindca se dezlipeste foarte greu, e mai bine sa o lipesti pe blugi inainte sa o lipesti pe parbriz. Se scoate mai usor dupa

#12
dragosh82

dragosh82

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 18.12.2004
Nu stiu de ce te-ai speriat de Ungaria, achiti taxa de drum ( aproximativ 9 euro online sau 12,5 daca o iei de la chioscarii din vama), mergi respectind indicatoarele si regulile de circulatie si aia e. Mai ai de cumparat vigneta in Austria, pretul la fel, cu 3 euro mai ieftin la ADAC sau ultima benzinarie din Germania decit la chioscarii din vama. Ca idee atentie in parcarile si benzinariile de linga granite, ochii pe masina si pe bagaje, sunt tot felul de dubiosi, iar combustibil de cumparat doar cu cardul, preferabil nu din Ungaria unde se trage teapa la cursul de schimb daca vrei sa cumperi cu euro.

#13
R-Alex

R-Alex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 16.05.2017

 Ade77, on 09 iunie 2017 - 16:36, said:

.Am citit de asemenea Ungaria mai are si alte taxe la diverse drumuri-tuneluri, in drumul spre Romania mai platim alte taxe in afara de vigneta?
Nu,doar vigneta e de platit,preferabil cu cardul,ca fac aia de la benzinarii niste conversii in forintii lor de te ia durerea de cap

#14
gogosaru100

gogosaru100

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,464
  • Înscris: 06.08.2015
cred ca o sa o iei de Ungaria-Austria nu?Vinieta o poti plati de la intrare in Ungaria si pe cea din Austria,si iti recomand sa o cumperi de acolo,pentru ca daca te-au prins fara,iti dau amenda ,chiar daca tu intentionezi sa o cumperi de la prima benzinarie.Ca idee ,benzina e scumpa in Germania si Austria,recomand plinul din Ro(in Germania e undeva la 1.4-1.5 euro l am fost eu de sarbatorile pascale ).Nu prea ai ce vizita in Germania,doar magazine,peisaje etc ,sau sa admiri cultura lor.Sa nu te dai in spectacol ca esti din Ro,pt ca germanii sunt foarte rasisti .nu toti,evident.Cu toate ca nu ai ce vizita(depinde de locatie),eu unul sunt impresionat de aceasta tara.Sper ca o sa iti placa Posted Image
Cazarea e aproape inexistenta pe Autostrada in germania ,la fel si benzinariile !Doar benzinariile Shell au motel din ce imi amintesc,iar pretul per noapte este undeva la 60-100 euro.Stiu pentru ca am intrebat.

Edited by gogosaru100, 09 June 2017 - 16:59.


#15
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 R-Alex, on 09 iunie 2017 - 16:29, said:


PS-de alimentat in Austria,cel mai bine coborati de pe autostrada si cautati o benzinarie,e pretul mult mai bun decat pe autostrada,MARE grija la limitele de viteza,mie abia mi-a venit amenda de radar luata pe Austria acum nici o luna(45e)
   -iar in Ungaria nu te intreaba nimeni de sanatate,nu mai e ce-a fost odata,cum nici la bulgari sau sarbi nu mai e
Corect.
E de preferat sa alimentezi din Nickelsdorf din oras, nu de pe autostrada.
Ca sa-ti faci o idee, eu am alimentat cu 1,06 diesel, iar pe autostrada era 1,39!

 danpet, on 09 iunie 2017 - 16:35, said:

Ai uitat rovigneta pentru Romania Posted Image
True that! Posted Image

#16
Ade77

Ade77

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 09.06.2017
Locuim in Germania, si nu mi se par asa rasisti cum spuneti, intr-adevar tin mult la limba, dar nu sunt asa duri ca noi daca mai gresesti, ci apreciaza efortul...cel putin in zona unde locuim noi
In ce priveste daca ai ce vedea-eu imi doresc numai sa am timp si bani sa vizitiz macar locurile ce le stiu frumoase in acest moment si nu am apucat sa vad ( si nu pot spune ca stiu bine Germania), iar ce am vizitat pana acum ( nu prea multe recunosc ) m-au incantat.

#17
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,696
  • Înscris: 23.04.2007

 R-Alex, on 09 iunie 2017 - 16:29, said:

   -iar in Ungaria nu te intreaba nimeni de sanatate,nu mai e ce-a fost odata
Daca n-ai vazut tu masinile si echipajele "pedestre" de control vinieta sau masinile de politie la "vinatoare" pe autostrada nu inseamna ca ele nu exista Posted Image

 dragosh82, on 09 iunie 2017 - 16:42, said:

Ca idee atentie in parcarile si benzinariile de linga granite, ochii pe masina si pe bagaje, sunt tot felul de dubiosi,
In ultima vreme in parcarile benzinariilor de dupa Budapesta (mergind pe M1 spre Austria) isi fac veacu' si te abordeaza insistent / agresiv rromi vorbitori de limba romana avind ca pretext vinzarea de tacimuri sau alte maruntisuri din astea.

#18
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 parolauitata, on 09 iunie 2017 - 16:18, said:

Pentru orientare, am folosit GPS-ul masinii si Google Maps, ultimul e foarte rapid in a semnala ambuteiajele. Nu doar o data ne-a scos la timp de pe autostrada  - inaintea unui ambuteiaj - si ne-a adus inapoi - scutind timp pretios.
Asta inseamna internet - roaming

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate