Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale
 Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...
 Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 

Poliția animalelor

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
66 replies to this topic

#19
bogdan181180

bogdan181180

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 924
  • Înscris: 01.04.2017

View Postandroholic, on 30 mai 2017 - 09:10, said:

Ia-ți un aparat cu ultrasunete împotriva câinilor și avantajele se vor schimba la polul opus, vei înnebuni tu câinele. Nu uita să lași aparatul permanent deschis în direcția lătratului.
Sunt la fel de bune ca draciile alea ed bagat in priza care te scapa de muste, tantari si alte oratanii. Singurele variante raman dopurile in urechi sau somniferele daca ti-e somn

#20
docristi

docristi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 03.12.2007
Eu te inteleg. Orice lucru care iti deranjeaza linistea repetat din partea vecinilor trebuie spus. Si de muzica data tare si de flex-ul care nu se mai opreste si de cainele care latra. Cred ca la copii(bebelusi) se poate face o exceptie, ala nu plange decat daca e bolnav, dar in cateva zile trece ori e maltratat constant. Ai primit ceva raspunsuri pe topic incearca sa te descurci. Nu lua in seama "ceasul cu cuc" pentru ca e rau cand nu esti confortabil in propria ta casa.

Cei care te iau in deradere, cand o sa ajunga si ei sa le tulbure cineva(ceva) linistea, o se le piarda zambetul. Chiar de stau la casa, in weekend-uri am auzit destul muzica(manele) "de peste gard". Unde nu e intelegere si bun simt, nu se face nimic, indiferent unde locuiesti

Edited by docristi, 30 May 2017 - 09:19.


#21
bogdan181180

bogdan181180

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 924
  • Înscris: 01.04.2017

View PostBombalurina, on 30 mai 2017 - 09:11, said:

Locul javrelor este in curte in cusca si legate nu in bloc sa deranjeje vecinii si sa faca mizerie pe scari.
Zici tu? pentru asa ceva in afara iti iei o amenda serioasa de muncesti vreo 2 luni sa o achiti. Cresc aia in plm si purcei prin casa si daca au acte nu se ia nimeni de ei si ai tras tu concluzia cu "javrele"

Edited by bogdan181180, 30 May 2017 - 09:17.


#22
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009

View Postbogdan181180, on 30 mai 2017 - 08:54, said:

n-ai ce sa amendezi la un caine
La un caine poti amenda stapanul.

#23
cataspo

cataspo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,045
  • Înscris: 29.01.2017

View PostBombalurina, on 30 mai 2017 - 09:11, said:

Locul javrelor este in curte in cusca si legate nu in bloc sa deranjeje vecinii si sa faca mizerie pe scari.
Exact. In plus bărbații e si porci.

#24
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,449
  • Înscris: 20.02.2008
Exact, iar javrele sunt javre, si cu 2 si 4 picioare. Mai ales alea care compara bebelusii cu animalele. Diverse traume de natura afectiva din copilarie duc la atractii ciudate catre animale asupra carora isi pot canaliza frustrarile acumulate.

#25
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,291
  • Înscris: 08.11.2016

View Postandroholic, on 30 mai 2017 - 09:10, said:

Ia-ți un aparat cu ultrasunete împotriva câinilor și avantajele se vor schimba la polul opus, vei înnebuni tu câinele. Nu uita să lași aparatul permanent deschis în direcția lătratului.
Partea proasta la aparatele astea e ca n-au efect asupra tuturor cainilor. Am si eu cateva aparate  cu ultrasunete si in 95% din cazuri functioneaza dar mai sunt si caini mai surzi asupra carora n-au efect. Am mai observat si altceva, nu prea au efect nici la cainii astia de fite si am incercat pe destui, poate sunt la fel de surzi si de idioti ca si stapanii lor.

#26
bogdan181180

bogdan181180

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 924
  • Înscris: 01.04.2017

View Poste_bulu, on 30 mai 2017 - 09:16, said:

La un caine poti amenda stapanul.
Bun... sa zicem ca tine... si ce se trece in procesul verbal?... ca-i latra cainele? Poti sa amendezi un stapan daca umbla pe strada cu un caine periculos fara botnita... poti sa-l amendezi daca faca caca in spatiile amenajate... poti sa-l amendezi daca cainele acela strica vreun bun public.... Asta da... da' nu amenedzi stapanul ca-i latra cainele in casa si pe proprietatea lui

#27
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,291
  • Înscris: 08.11.2016

View Postbogdan181180, on 30 mai 2017 - 09:15, said:

Zici tu? pentru asa ceva in afara iti iei o amenda serioasa de muncesti vreo 2 luni sa o achiti. Cresc aia in plm si purcei prin casa si daca au acte nu se ia nimeni de ei si ai tras tu concluzia cu "javrele"
Dar iti iei amenda si daca deranjezi vecinii.

#28
bogdan181180

bogdan181180

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 924
  • Înscris: 01.04.2017

View Postioppo, on 30 mai 2017 - 09:22, said:

Exact, iar javrele sunt javre, si cu 2 si 4 picioare. Mai ales alea care compara bebelusii cu animalele. Diverse traume de natura afectiva din copilarie duc la atractii ciudate catre animale asupra carora isi pot canaliza frustrarile acumulate.
Du-te oleaca in Anglia de exemplu si arunca cu O PIATRA in cainele unuia pe motiv ca latra, sau ia-te de stapanul animalului si fa scandal ca-i latra animalu...... sa vezi pe urma ce amenda-ti iei... si sa le spui si alora care-ti dau amenda ca citez ce ai scris "Locul javrelor este in curte in cusca si legate nu in bloc sa deranjeje vecinii si sa faca mizerie pe scari." ca-ti mai iei inca o amenda. Ai sa ajungi sa numeri noaptea in somn caini si bani
Maturizati-va in plm si mai terminati cu ideile astea de  coltul strazii ca omul are orice drept asupra animalelor ca de aia suntem de rasul lumii civilizate. Acolo daca te-ai luat de ORICE ANIMAL sub ORICE MOTIV iti iei o amenda de muncesti 1-2 luni sa o achiti

Edited by bogdan181180, 30 May 2017 - 09:30.


#29
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,291
  • Înscris: 08.11.2016

View Postbogdan181180, on 30 mai 2017 - 09:25, said:

Asta da... da' nu amenedzi stapanul ca-i latra cainele in casa si pe proprietatea lui
Dupa gandirea ta pot bate toba toata ziua la mine in apartament ca-s pe proprietatea mea si fac ce vreau. Pe vecini da-i dracu'.

#30
bogdan181180

bogdan181180

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 924
  • Înscris: 01.04.2017

View PostBombalurina, on 30 mai 2017 - 09:26, said:

Dar iti iei amenda si daca deranjezi vecinii.
N-are nici o treaba, nu-si ia amenda niciodata iar cine ar da asa ceva din excess de zel aceea amenda se anuleaza simplu in instanta. N-ai cum sa-i spui cainelui sa taca ca este animal si nu are discernamant. La fel daca ai un copil mic sau vreun nebun cu crize in casa... nu se amendeaza asa ceva. Asta este, traiul la bloc sau la casa cu curtile inghesuite implica in mod indirect si astfel de situatii. Daca vrei liniste nu te obliga nimeni sa ramai in aceea comunitate si sa nu pleci intr-o zona mai linistita

View PostBombalurina, on 30 mai 2017 - 09:30, said:

Dupa gandirea ta pot bate toba toata ziua la mine in apartament ca-s pe proprietatea mea si fac ce vreau. Pe vecini da-i dracu'.
Tu bati toba cu discernamant... si-ti iei amenda... daca ai avea acte ca "n-ai toate tiglele pe casa" poti sa bati toba toata ziua ca nu-ti iei nici o amenda. Sunt 2 lucruri total diferite si pe lipsa de discernamnt nu se dau amenzi

Edited by bogdan181180, 30 May 2017 - 09:37.


#31
rebroff

rebroff

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 722
  • Înscris: 21.04.2011

View Postbogdan181180, on 30 mai 2017 - 09:08, said:

Cine te-a mintit in halu asta? Singura obligatie a posesorului de caine este sa aibe la el carnet de sanatate, sa fie microcipat si cu vaccinurile la zi. A locui la bloc inseamna sa suporti si sa fii suporat de catre vecini... blocul in sine este ca este o mica comunitate. Daca vrei liniste totala atunci muta-te in cucuietii din deal ca nimeni nu te deranjeaza acolo. parintii mei au un vecin cu 3 caini, bineinteles ca fac aia galagie da' NICIODATA nu i-a trecut vreunui vecin prin cap sa-l reclame pe omul ala pe motiv ca "latra cainele". Cat sa te duca capu' sa faci asta? Posted Image))
Unul ca tine nu poate până nu devine grosolan și jignește, dovedind prin asta că e din aceeași plămadă cu needucatul despre care am povestit eu. Așa că te rog renunță să mi te mai adresezi. Ignore.

#32
Proiectil

Proiectil

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,007
  • Înscris: 13.07.2014
E bloc din asta nou in ansamblele rezidentiale? Din ce an e blocu ?!

#33
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,291
  • Înscris: 08.11.2016

View PostProiectil, on 30 mai 2017 - 09:36, said:

E bloc din asta nou in ansamblele rezidentiale? Din ce an e blocu ?!
Nu prea conteaza, la bloc tot se aude.

#34
bogdan181180

bogdan181180

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 924
  • Înscris: 01.04.2017

View Postrebroff, on 30 mai 2017 - 09:35, said:

Unul ca tine nu poate până nu devine grosolan și jignește, dovedind prin asta că e din aceeași plămadă cu needucatul despre care am povestit eu. Așa că te rog renunță să mi te mai adresezi. Ignore.
Si..unde anume te-am jignit? Daca ar fi sa se aplice la propriu legea animalelor in Romania cred ca vreo 10% din PIB-ul tarii s-ar face cu amenzile primite de oameni ca voi timp de cel putin 5 ani de la aplicarea cum trebuie a legii. Voua faptul ca latra un caine vi se pare un lucru anormal in schimb daca bate un vecin covorul la ora 14 este ceva normal. Cresc aia prin UE pana si purcei de nu stiu ce rasa in casa si nu se mai gasesc "vecinii" sa-l mai reclame.... iar romanul face scandal ca latra cainele vecinului

PS - du-te si reclama-l pe ala de care zici la Politie si ai sa vezi daca am avut sau nu dreptate. Daca are ACTELE OK la caine n-are ce sa-i faca Politia ca latra cainele in casa respectiva, proprietatea stapanului

Edited by bogdan181180, 30 May 2017 - 09:52.


#35
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,449
  • Înscris: 20.02.2008

View Postbogdan181180, on 30 mai 2017 - 09:33, said:

N-are nici o treaba, nu-si ia amenda niciodata iar cine ar da asa ceva din excess de zel aceea amenda se anuleaza simplu in instanta. N-ai cum sa-i spui cainelui sa taca ca este animal si nu are discernamant. La fel daca ai un copil mic sau vreun nebun cu crize in casa... nu se amendeaza asa ceva. Asta este, traiul la bloc sau la casa cu curtile inghesuite implica in mod indirect si astfel de situatii. Daca vrei liniste nu te obliga nimeni sa ramai in aceea comunitate si sa nu pleci intr-o zona mai linistita


Tu bati toba cu discernamant... si-ti iei amenda... daca ai avea acte ca "n-ai toate tiglele pe casa" poti sa bati toba toata ziua ca nu-ti iei nici o amenda. Sunt 2 lucruri total diferite si pe lipsa de discernamnt nu se dau amenzi
Si zici ca unul care creste caine in apartament nu are discernamant? Exact asta ziceam si eu!

#36
bogdan181180

bogdan181180

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 924
  • Înscris: 01.04.2017

View Postioppo, on 30 mai 2017 - 09:45, said:

Si zici ca unul care creste caine in apartament nu are discernamant? Exact asta ziceam si eu!
Citeste atent ce am scris.. asta ai inteles din TOT ce am scris? Fffffoarte grav... cainele latra ca n-are discernamnt... nu stapanul cum ai inteles

Edited by bogdan181180, 30 May 2017 - 09:48.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate