Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Poliția animalelor

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
66 replies to this topic

#37
cataspo

cataspo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,045
  • Înscris: 29.01.2017
"Tulburarea ordinii şi liniştii publice

Fapta persoanei care, în public, prin violenţe comise împotriva persoanelor sau bunurilor ori prin ameninţări sau atingeri grave aduse demnităţii persoanelor, tulbură ordinea şi liniştea publică se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă."

Nu prea se incadreaza latratul la infractiunea asta.

Mai degraba la " Constituirea unui grup infractional organizat " unde intra si stapanul si cainele.


#38
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,024
  • Înscris: 07.11.2006
Regulle de convietuire in comun sunt foarte clare.
Ca exista persoane,acet topic este plin de asemenea specimene,care nu inteleg sau nu vor sa inteleaga faptul ca viata la comun are mai multe obligatii decat drepturi,iar ceea ce pentru unii este banal pentru altii (majoritatea) este deranjant si suparator,este o alta mancare de peste.
Traiul in comun este reglementat iar organul care supravegheaza acest lucru este politia locala.Politia locala trebuie anuntata ori de cate ori cineva considera ca-i sunt lezate drepturile de cetatean,indiferent ca anumiti utilizatori ai forumuli Softpedia sunt sau nu de acord cu acest lucru.

ps.
Si ca sa ramana vorba-ntre noi,locul cainelui este in cusca sau curte nu in apartament,tot asa cum locul omului este in apartament,nu in cusca.

#39
ccf_cristi

ccf_cristi

    Asa si?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,497
  • Înscris: 13.10.2010

 bogdan181180, on 30 mai 2017 - 08:54, said:

Nu intra in tulburarea linistii publice, nu face stapanul galagie... cainele acestuia face galagie si n-ai ce sa amendezi la un caine Posted Image))). Politia animalelor se ocupa cu altceva nu cu toti nebunii care-i deranjeaza un caine ca latra. Cat sa te duca capul sa te iei de un caine ca latra?... Apoi iate si de un copil mic nou nascut ca face galagie in bloc ca a facut caca pe el sau ii este foame... il reclamam si pe ala la toate "politiile" posibile?
Daca plecam de le ideea asta, nici cand e muzica la maxim nu amendam proprietarul!...ca de...nu canta el. Sunetul e produs de boxe.

 bogdan181180, on 30 mai 2017 - 09:33, said:

Tu bati toba cu discernamant... si-ti iei amenda... daca ai avea acte ca "n-ai toate tiglele pe casa" poti sa bati toba toata ziua ca nu-ti iei nici o amenda. Sunt 2 lucruri total diferite si pe lipsa de discernamnt nu se dau amenzi
La fel si cu animalul. Il lasi cu acelasi discernamant singur in casa stiind ca exista posibilitatea sa faca zgomot.
Si chiar daca ti se spune ca face galagie si tot continua sa faca galagie, cum se numeste?

#40
paul_kelso

paul_kelso

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,983
  • Înscris: 08.08.2005

 adisz, on 30 mai 2017 - 10:52, said:

ps.
Si ca sa ramana vorba-ntre noi,locul cainelui este in cusca sau curte nu in apartament,tot asa cum locul omului este in apartament,nu in cusca.

Si noi ar trebui sa luam de buna ce zici tu sau cum vine asta? Si locul unui pestisor de aur unde este? In lac? Sau al unui perus? In jungla?

Nu va convine viata la bloc, mutati-va la casa. Initiatorul a zis clar ca latra cat timp stapanii nu-s acasa. Ai orar special de somn? Sau nu ai job si o freci toata ziua pe softpedia? In ce interval sunt plecati oamenii de acasa? 9-18?

Edited by paul_kelso, 30 May 2017 - 11:29.


#41
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 01.08.2005

 ccf_cristi, on 30 mai 2017 - 11:23, said:

Daca plecam de le ideea asta, nici cand e muzica la maxim nu amendam proprietarul!...ca de...nu canta el. Sunetul e produs de boxe.
Muzica in boxe o pune proprietarul.
Cainele latra de nebun, nu apasa proprietarul pe "Latrat ON".
Si pe al meu il mai apuca din cand in cand in special cand aude zgomote prin scara sau pe la vecini. Ii zic sa taca si tace.
Dar cand e singur, nu stiu daca latra, nu mi s-a plans niciun vecin. Si chiar asa, daca ar mai latra si singur, ce-as putea sa-i fac? Sa il iau cu mine la lucru, la piata, la petrecere, la teatru, la cinema?
Evident,daca ar latra non-stop, m-as ocupa de el, dar ca mai latra de cateva ori la zgomote, c'mon...

Nu prea am experiente de genul, doar la mare cand am fost odata a inceput intr-o noapte un copil sa planga, si maica-sa tipa la el si mai tare.
Cati dumnezei si-au luat ca m-au trezit efectiv din somn si nu mai puteam adormi din cauza plansetului aluia.... asta pentru cei ce zic ca vai, cum sa comparam cainii cu copiii? Asa e, copiii se iarta cand ne trezesc din somn, se accepta, asta, nu? Dar deh, am suportat, ce era de facut?

Edited by AndyM, 30 May 2017 - 11:28.


#42
ergon

ergon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,247
  • Înscris: 27.07.2006
Daca as avea putere de decizie, de maine ar fi interzisa detinerea oricarui animal la bloc. Simplu.
A dracului moda, stati in 50 de metri patrati si aveti caini, mama ce misto...
Hai, injurati-ma !

#43
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,024
  • Înscris: 07.11.2006

 paul_kelso, on 30 mai 2017 - 11:27, said:

Si noi ar trebui sa luam de buna ce zici tu sau cum vine asta? Si locul unui pestisor de aur unde este? In lac? Sau al unui perus? In jungla?

Nu va convine viata la bloc, mutati-va la casa. Initiatorul a zis clar ca latra cat timp stapanii nu-s acasa. Ai orar special de somn? Sau nu ai job si o freci toata ziua pe softpedia? In ce interval sunt plecati oamenii de acasa? 9-18?

Calmeaza-te frate.
Aici nu-i cu iti convine sau nu.Este vorba despre bun-simt si respect reciproc,bazat pe reglemantari si legi.Pe tine personal,ca persoana fizica nu trebuie sa te intereseze orarul unuia sau a altui,sau cine ce si unde freaca.Pe tine trebuie sa te intereseze un singur lucru,aici iar ma repet:respectarea legii.
Mentaliatea ta obtuza nu duce la nimic constructiv,aici nefiind vorba de un "razboi" intre casa si bloc,aici e vorba de traiul in comun si solutiile care fac posibil acest deziderat.Iar exemplul cu pestele si perusul se potrivesc exact cum se potrivesc comentariile tale pe aceasta tema.Adica deloc.

Edited by adisz, 30 May 2017 - 12:05.


#44
ergon

ergon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,247
  • Înscris: 27.07.2006

 paul_kelso, on 30 mai 2017 - 11:27, said:

Nu va convine viata la bloc, mutati-va la casa. Initiatorul a zis clar ca latra cat timp stapanii nu-s acasa. Ai orar special de somn? Sau nu ai job si o freci toata ziua pe softpedia? In ce interval sunt plecati oamenii de acasa? 9-18?
Din putul gandirii comuniste, gen: "cine nu-i cu noi..." Ce te intereseaza pe tine de programul altuia ? Stii ca lenesul moare de drum lung...
Adica sa plece initiatorul din casa lui, pentru ca un NESIMTIT are un caine care latra toata ziua ?
Acum pe bune, ai fumat ceva sau erai beat cand ai scris replica asta monumentala ?

#45
cataspo

cataspo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,045
  • Înscris: 29.01.2017
Ar trebui sa penalizam zgomotul indiferent de proveniență daca depășește decibelii prevăzuți. Ca e lătrat, ca e plânset, ca e muzica, ca e zgomot de sex nebun sau bătăi in familie.
Sau trimitem câinele sa latre in curte, bebelușul sa plângă in parc, sexul intr-o peșteră si bătăile sot-sotie in Arenele romane. Penalizați zgomotul, nu lătratul.
Nu va fie frica sa recunoașteți ca uneori din cauza problemelor personale e mai ușor să-ți scuzi nervii cu niste lătrături de câine. Recunoașterea problemei e primul pas spre rezolvarea ei. Deci recunoașteți ca aveți probleme.
In plus, când auzim lătrături trebuie sa verificam ca exista si un câine.

Edited by cataspo, 30 May 2017 - 12:23.


#46
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,287
  • Înscris: 08.11.2016

 cataspo, on 30 mai 2017 - 12:18, said:

In plus, când auzim lătrături trebuie sa verificam ca exista si un câine.
Asa-i, poate latra vecinul numa' asa, de-al dracu ca sa-i deranjeze pe ceilalti locatari.

#47
cataspo

cataspo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,045
  • Înscris: 29.01.2017

 Bombalurina, on 30 mai 2017 - 12:28, said:

Asa-i, poate latra vecinul numa' asa, de-al dracu ca sa-i deranjeze pe ceilalti locatari.
Posibil. Si daca te-ai duce cu polițaiul local la vecin sa vedeți câinele, nu vei găsi inculpatul. Si te alegi si cum amenda de la local pentru alarma falsa.

#48
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,287
  • Înscris: 08.11.2016

 cataspo, on 30 mai 2017 - 12:31, said:

Posibil. Si daca te-ai duce cu polițaiul local la vecin sa vedeți câinele, nu vei găsi inculpatul. Si te alegi si cum amenda de la local pentru alarma falsa.
Sper ca tu nu vorbesti serios!

#49
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 20.02.2008
Pai am auzit ca astia care detin caini si se ataseaza de ei, cand le mor potaile si pana isi iau altele, latra ei ca sa compenseze...

#50
cataspo

cataspo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,045
  • Înscris: 29.01.2017

 ioppo, on 30 mai 2017 - 12:33, said:

Pai am auzit ca astia care detin caini si se ataseaza de ei, cand le mor potaile si pana isi iau altele, latra ei ca sa compenseze...
Așa e. Eu tocmai am dat peste unul de i-a murit papagalul.

Edited by cataspo, 30 May 2017 - 12:35.


#51
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,287
  • Înscris: 08.11.2016
Am verificat si nu, nu suntem pe aria "fun'. Ca asa pare.

#52
paul_kelso

paul_kelso

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,983
  • Înscris: 08.08.2005

 ergon, on 30 mai 2017 - 11:58, said:

Daca as avea putere de decizie, de maine ar fi interzisa detinerea oricarui animal la bloc. Simplu.
A dracului moda, stati in 50 de metri patrati si aveti caini, mama ce misto...
Hai, injurati-ma !

 ergon, on 30 mai 2017 - 12:07, said:

Din putul gandirii comuniste, gen: "cine nu-i cu noi..." Ce te intereseaza pe tine de programul altuia ? Stii ca lenesul moare de drum lung...
Adica sa plece initiatorul din casa lui, pentru ca un NESIMTIT are un caine care latra toata ziua ?
Acum pe bune, ai fumat ceva sau erai beat cand ai scris replica asta monumentala ?

Reciteste ce ai scris mai sus. Acum zi-mi cine gandeste din putul gandirii comuniste?

Eu am locuit o buna perioada in Stockholm. Stateam in oras intr-un cartier (Sundbyberg) plin de blocuri turn, burdusite de apartamente asa cum vezi si la noi. In fiecare dimineata si seara cartierul (cat si parcurile din zona) era plin de proprietari cu cateii la plimbare. Proprietari care stateau la bloc cu patrupedele.

Mai priveste si catre vest nu doar catre est. Din fericire pentru noi (din pacate pentru cei ca tine), Romania se schimba incet dar sigur catre aceeasi gandire. Unele supermarketuri, cafenele si de ce nu mall-uri iti permit sa intri cu patrupedul.

Gandire comunista o ai tu (eu nu am de ce ca-s nascut in '89). Vorba ta, lenesul moare de drum lung..atunci de ce iti pasa tie ce fac eu sau ce cresc eu la mine in apartament? Te pun pe tine sa-i platesti vaccinul? Te pun pe tine sa-i platesti mancarea? Il plimbi tu? Umbli tu cu pungutele dupa tine sa-i strangi excrementele catelului meu?

Asa cum initiatorul e deranjat de latrat poate o baba de 80 de ani e deranjata din cauza lui ca vorbeste prea tare sau paseste mai apasat prin casa. Totul tine de perspectiva.

Un apartament valoreaza acum cat o casa tip duplex cu putin teren. Nu va convine viata la bloc ura si la gara. Nu va opreste nimeni sa faceti o schimbare.

#53
rebroff

rebroff

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 722
  • Înscris: 21.04.2011

 paul_kelso, on 30 mai 2017 - 13:00, said:

Asa cum initiatorul e deranjat de latrat poate o baba de 80 de ani e deranjata din cauza lui ca vorbeste prea tare sau paseste mai apasat prin casa. Totul tine de perspectiva.
Nu ține nimic de perspectivă, ține de educație.
Dacă baba aia e deranjată, vine și îmi spune, iar eu, dacă sunt educat și am bun simț, o să încep să vb mai încet.
I-am spus vecinului că îl rog să facă ceva cu câinele, pentru că mă deranjează foarte tare, nu pot să lucrez, nu pot să dorm o oră etc. A dat din umeri și a răspuns „și eu ce să-i fac?”

#54
cataspo

cataspo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,045
  • Înscris: 29.01.2017

 rebroff, on 30 mai 2017 - 13:15, said:

Nu ține nimic de perspectivă, ține de educație.
Dacă baba aia e deranjată, vine și îmi spune, iar eu, dacă sunt educat și am bun simț, o să încep să vb mai încet.
I-am spus vecinului că îl rog să facă ceva cu câinele, pentru că mă deranjează foarte tare, nu pot să lucrez, nu pot să dorm o oră etc. A dat din umeri și a răspuns „și eu ce să-i fac?”
La modul serios, ce sa-i facă? Crezi ca o amenda primita de stăpân il face pe câine sa taca? Spune-i clar sa renunțe la câine sau sa se mute.
Mai e situația ca, câinele sa fie pui, sau daca vecinul e nou mutat, câinele sa nu fie obișnuit cu noua locație. Situație care se remediază in timp.
Si mai e varianta ca tu sa nu suporți câinii . Si fiecare zgomot să-l amplifici in mintea ta.

Edited by cataspo, 30 May 2017 - 13:22.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate