Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 

Poliția animalelor

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
66 replies to this topic

#55
ergon

ergon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,261
  • Înscris: 27.07.2006

 paul_kelso, on 30 mai 2017 - 13:00, said:


Reciteste ce ai scris mai sus. Acum zi-mi cine gandeste din putul gandirii comuniste?

Eu am locuit o buna perioada in Stockholm. Stateam in oras intr-un cartier (Sundbyberg) plin de blocuri turn, burdusite de apartamente asa cum vezi si la noi. In fiecare dimineata si seara cartierul (cat si parcurile din zona) era plin de proprietari cu cateii la plimbare. Proprietari care stateau la bloc cu patrupedele.

Mai priveste si catre vest nu doar catre est. Din fericire pentru noi (din pacate pentru cei ca tine), Romania se schimba incet dar sigur catre aceeasi gandire. Unele supermarketuri, cafenele si de ce nu mall-uri iti permit sa intri cu patrupedul.

Gandire comunista o ai tu (eu nu am de ce ca-s nascut in '89). Vorba ta, lenesul moare de drum lung..atunci de ce iti pasa tie ce fac eu sau ce cresc eu la mine in apartament? Te pun pe tine sa-i platesti vaccinul? Te pun pe tine sa-i platesti mancarea? Il plimbi tu? Umbli tu cu pungutele dupa tine sa-i strangi excrementele catelului meu?

Asa cum initiatorul e deranjat de latrat poate o baba de 80 de ani e deranjata din cauza lui ca vorbeste prea tare sau paseste mai apasat prin casa. Totul tine de perspectiva.

Un apartament valoreaza acum cat o casa tip duplex cu putin teren. Nu va convine viata la bloc ura si la gara. Nu va opreste nimeni sa faceti o schimbare.
Pai ce sa zic, ai dreptate. @initiator, ia mergi si ia-ti un duplex cu putin teren, de unde sa faci pana la servici/scoala/etc vreo 2-4 ore dus-intors.
@paul_kelso, n-ai priceput nimic. Ma intereseaza mai mult denumirile stiintifice ale tuturor speciilor de furnici decat ce faci tu la tine in casa. DAR, cand ceea ce faceti tu/apartinatorii/animalele tai/tale ma deranjeaza pe mine, vecinul tau, in mod repetat, atunci avem o problema. TU ar trebui sa pleci la duplex, ca te crezi mare mosier in cutiuta ta de la bloc si consideri ca TU ai mai mult DREPTUL sa tii un animal care face galagie decat AM eu dreptul sa citesc o carte in liniste.. Iar exemplul cu Stockolm este irelevant. Pacat, esti tanar...

A, inca ceva: din perspectiva ta, ar merita impuscata baba aia de 80 de ani ?

#56
paul_kelso

paul_kelso

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,983
  • Înscris: 08.08.2005
Normal ca nu ar trebui impuscata, ce legatura are? Exemplul cu Stockholm nu este irelevant, acolo cateii stau bine mersi la bloc fara sa fie vecinii deranjati. Sau fara a fi considerati stapanii idioti ca au catel in apartament de 50m2.

#57
ergon

ergon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,261
  • Înscris: 27.07.2006
Hai ca am deviat-o prea mult. Nu consider pe nimeni idiot, repet, fiecare face ce vrea. ATAT TIMP cat nu-i deranjeaza pe ceilalti. Este cel mai elementar bun simt.
Dar s-a ajuns la niste replici absolut...fanteziste.

Problema, asa cum a fost pusa de initiator, este absurd de simpla: vecinul sau are un caine care probabil nu suporta sa stea singur si latra deranjant de mult.
Are dreptul acel vecin sa ridice din umeri si sa-l intrebe pe initiator "si ce vrei sa fac eu" ?
Cum vezi tu rezolvarea ?

Edited by ergon, 30 May 2017 - 14:09.


#58
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,288
  • Înscris: 08.11.2016

 ergon, on 30 mai 2017 - 14:07, said:

Are dreptul acel vecin sa ridice din umeri si sa-l intrebe pe initiator "si ce vrei sa fac eu" ?
Cum vezi tu rezolvarea ?
Bataie-stapan+caine. Daca nu se rezolva-otravire(doar caine). Posted Image

#59
ergon

ergon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,261
  • Înscris: 27.07.2006

 Bombalurina, on 30 mai 2017 - 14:12, said:

Bataie-stapan+caine. Daca nu se rezolva-otravire(doar caine). Posted Image
Stiu ca raspunsul este ironic. Nu putem ajunge totusi atat de departe. :) Plus ca animalul, ce vina are ?

Eu il astept pe @paul_kelso sa-mi spuna cum ar rezolva el problema daca ar fi in locul initiatorului.

Edited by ergon, 30 May 2017 - 14:20.


#60
paul_kelso

paul_kelso

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,983
  • Înscris: 08.08.2005
Inteleg ca vecinul a raspuns zeflemitor, dar totusi conteaza daca e genul de persoana cu care se poate discuta sau nu. I-as sugera sa ii cumpere jucarii/oase din piele tasata. Un catel care are ceva de facut nu latra toata ziua.

Apoi sunt stabilite ore de liniste prin lege. In intervalul acela as suna la politia locala.

Eu nu am caine, ai mei au si-l cresc in apartament. Atunci cand ramane singur catelul plange iar ai mei, din respect pentru vecini, il duc la bunicii mei care stau vis-a-vis de ei. Exact ca un copil pe care-l duci si-l iei de la gradinita.

#61
ergon

ergon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,261
  • Înscris: 27.07.2006
@paul_kelso
Asa da, multumesc pentru raspuns.
Si ganduri bune alor tai, sunt oameni cu bun-simt.

#62
ShadowBroker

ShadowBroker

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 884
  • Înscris: 09.03.2017

 bogdan181180, on 30 mai 2017 - 09:29, said:

Du-te oleaca in Anglia de exemplu si arunca cu O PIATRA in cainele unuia pe motiv ca latra, sau ia-te de stapanul animalului si fa scandal ca-i latra animalu

 paul_kelso, on 30 mai 2017 - 13:00, said:

Reciteste ce ai scris mai sus. Acum zi-mi cine gandeste din putul gandirii comuniste?
Eu am locuit o buna perioada in Stockholm. Stateam in oras intr-un cartier (Sundbyberg) plin de blocuri turn, burdusite de apartamente asa cum vezi si la noi. In fiecare dimineata si seara cartierul (cat si parcurile din zona) era plin de proprietari cu cateii la plimbare. Proprietari care stateau la bloc cu patrupedele.
Apropo de anglia, vestici si "comunism" inchipuit!

A couple of dog owners have been landed with fines of more than £1,700 after their pet pooches barked more than 150 times in just 51 minutes.
The persistent yapping by the two bichon frises drove neighbours mad and environmental health officers were called out to record the noise.
http://www.mirror.co...0-after-4632881

Cam cat de simplu e de raportat o problema in UK:
Report a noise nuisance to your council
If you’re having a problem with noise like loud music, noisy pubs, rowdy parties or barking dogs in your neighbourhood, your council can help you.
https://www.gov.uk/r...tion-to-council

Se poate merge si mai departe:
Environmental protection experts said dogs were already being confiscated under measures that allow 'noise-making equipment' to be removed from nuisance neighbours.
https://www.theguard...migrationpolicy

Voi aveati impresia ca vestul tine cu necivilizatii care vor galagie deoarece canii e caini si n-ai ce le face? :roflmao:

 cataspo, on 30 mai 2017 - 12:31, said:

Posibil. Si daca te-ai duce cu polițaiul local la vecin sa vedeți câinele, nu vei găsi inculpatul. Si te alegi si cum amenda de la local pentru alarma falsa.
conform codului civil, iata "inculpatul":

Răspunderea pentru prejudiciul cauzat de animale sau de lucruri
Art. 1375

Răspunderea pentru prejudiciile cauzate de animale
Proprietarul unui animal sau cel care se serveşte de el răspunde, independent de orice culpă, de prejudiciul cauzat de animal, chiar dacă acesta a scăpat de sub paza sa.

#63
ShadowBroker

ShadowBroker

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 884
  • Înscris: 09.03.2017
Ca tot sunt innebuniti unii dupa ce fac vesticii... Irlanda:

Barking Dogs
Excessive dog barking that causes a nuisance is an offence. Your District Court can make an order requiring the reduction of excessive barking by a dog, can limit the number of dogs that can be kept on a premises or can direct that a dog be delivered to a dog warden as an unwanted dog.
http://www.dspca.ie/...Responsiblities

Din pacate nu stiu suedeza si alte limbi, dar tare mi-e ca tot pe la genul asta de legi ajungem... Posted Image

La noi cica se dau amenzi pe legea aia cu contraventiile (91 pe nu stiu cat)... iata ca se poate:

"Am platit pentru 1 milion la Primarie pentru ca a latrat cainele, si mi-a facut un politist din cadrul Primariei proces verbal fara sa ma cheme nimeni, la reclamatia lui Matei Basarab (n.red. fost comisar de politie), si am fost de 3 ori la Politie. Nu stiu daca cainele are sau nu voie sa latre. Am fost de 3 ori plimbat la Politie din primavara pana acum la domnul comisar Olteanu, chemat tot pentru reclamatii, tot din cauza lui Basarab, pentru ca latra cainele. L-am intrebat daca e voie sa tin un caine: ii voie sau nu sa tin un caine? si a zis ca e voie. Si atunci de ce ma tot chemati sa vin la Politie? M-a pus sa dau declaratie, sa scriu ca latra cainele, si am scris ca latra cainele. Sunt 11 caini pe strada, nu este asta singurul care latra. 100 de lei a fost amenda dintr-o pensie de 900", a spus Ciulean Teodor.
http://www.stiridecl...a-cainele-video

Incredibil cat de prosti pot fi unii proprietari de caini... au impresia ca daca-s detinatori de caine, cainele poate latra cat vrea, ca doar e caine, ca sunt si alti caini, samd.. Posted Image

Edited by ShadowBroker, 30 May 2017 - 19:51.


#64
malmoth

malmoth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,849
  • Înscris: 11.10.2006
Sigur e cainele si nu altceva?Posted Image

Edited by malmoth, 30 May 2017 - 23:27.


#65
rebroff

rebroff

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 722
  • Înscris: 21.04.2011

 cataspo, on 30 mai 2017 - 13:21, said:

La modul serios, ce sa-i facă?
În primul rând că nu este datoria mea să vin cu soluții. Când îți iei câine, îți asumi responsabilități de care trebuie să fii conștient. Spre exemplu, nu mai pleci în concediu ca înainte, acum mergi cu câinele, cauți hotel unde te acceptă cu el etc. Dacă stai la bloc, te gândești că ai vecini și te întrebi ce o să faci dacă animalul tău îi deranjează în vreun fel. Adică numai un redus lipsit de educație, un cocalar cum se spune mai plastic, își ia câine și gata, îl duce acasă, fără să-și pună nici cea mai mică întrebare. Un om educat, dacă nu e sigur că va face față tuturor problemelor pe care le aduce un câine ținut în locuință, renunță la idee.
În al doilea rând, dacă totuși ai luat un câine și vezi că vecinii sunt deranjați, încerci să rezolvi problema, nu dai din umeri ca un om de nimic. Și soluții, slavă domnului, există, totul e să vrei să găsești soluția. Poți să-i cumperi zgardă anti-lătrat, poți să apelezi la un dresor care să te învețe ce e de făcut, poți să găsești un loc unde să-l duci și să-l lași când lipsești de acasă, poți să-i aduci un partener câine sau cățea, la o adică poți să mergi la un vet și, cu acceptul lui, să-i dai câinelui un somnifer ușor sau altceva care-l ține liniștit. Poți să încerci ceva, cu alte cuvinte. Dar desigur, dacă nu ești decât un cocalar needucat și cu fruntea îngustă, nu faci nimic, numai dai din umeri și, eventual, formulezi panseuri de genul „așa e la bloc, nu-ți convine du-te la casă” etc.

Edited by rebroff, 31 May 2017 - 12:56.


#66
lulutza

lulutza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 421
  • Înscris: 30.05.2008
Nu stiu daca e acelasi lucru, eu l-am intrebat pe un nene politist daca pot face reclamatie ca dl vecin are vreo cinci caini care deranjeaza prin faptul ca evident...latra, latra mult si tare. Si nea politaiul a zis ca da si ca se da amenda pentru tulburarea linistii publice. Si am insistat asupra faptului ca acei caini sunt la ala in curtea LUI..si raspunsul a fost acelasi. Nu am mai ajuns fiindca intre timp s-a mai calmat situatia, in fine nu conteaza detaliile. Insa acum am o alta problema cu ceilalti vecini cretini care si-au luat un caine cam prin toamna trecuta. Ei, initial am crezut ca e un caine vagabond care a fost batut, ca il auzeam ca schelalaie intr-una. Dar dupa vreo 5 zile de schelalaituri aproape continue, m-am convins ca e vorba de niste scarbe care considera ca e ok sa streseze vreo 4 blocuri din jur, iar ei probabil stau cu vata in urechi ca altfel nu imi explic cum sa rabzi asa ceva. Si acum tot asa face, doar ca dupa amiaza, timp de vreo ora, cand banuiesc ca vin idiotii acasa si il ignora. Si intr-un final o sa merg la ei la poarta sa le las intai un bilet in legatura cu problema schelalaitoare, iar daca nu fac nimic, o sa le fac o reclamatie si aia e. Nu cred ca vreunul dintre cei care iau apararea cainilor pe aici, ar fi ok sa aiba un nebun deasupra care sa bata in tevi noaptea si ziua. Ca nici ala nu are discernamant. Da na, pana nu ai tu probleme de genul asta e mai frumos sa arunci cu vorbe aiurea. Eu de exemplu lucrez de acasa, apropo ca spunea cineva mai sus cuiva, ca de ce e acasa ziua...

#67
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
V-ati distrat gestul. Gata.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate