Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Topul normalitatii

Sa incurajam sporturile de contac...

Cum s-au apucat rapperii sa faca ...

Casa construita la o distanta mai...
 Pareri despre eceasuri.ro: cumpar...

Mama Miresii (2024)

Estimare reparatie

Sterilizare UV apa
 Folii heliomate faruri - merita?

Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...

Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...
 Fortat sa imi dau demisia

Nivelare placa + Fisuri

Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator
 

Casa duplex SP+P+E in CONSTANTA

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
daniel_duna

daniel_duna

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 09.11.2014
Salut.
  In urma cu trei ani am cumparat terenul pe care vreau sa construiesc in zona REAL 2, varianta Ovidiu. Acum doua luni am depus de autorizatie mi-au trimis raspuns dupa 25 de zile ca mi-a expirat c.u. de 12 zile. Am mers si am depus pentru unul nou. Acum astept sa iasa c.u. ca apoi sa depun din nou de a.c..
  Atasez mai jos planurile de arhitectura.
  Rog sugestii, propuneri referitoare la izolatie, variante incalzire s.a..
  In proiect am izolatie de zece la exterior eps care cred e prea mica. As vrea ca in subsol temperatura sa fie cat mai mica si nu stiu daca sa-l izolez termic sau nu.
  Ca varianta de incalzire as opta pentru ipat cu centrala elctrica sau pe lemne.

Attached Files



#2
andbozo

andbozo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,313
  • Înscris: 25.06.2006
Mie personal nu imi place holul atat de lung. La etaj ai din nou foarte multe holuri. Banuiesc ca esti constrans de amplasament si de aici forma alungita. Pune si un plan de situatie cu amplasarea pe teren.
Subsolul, mai ales in aceasta forma, te va costa foarte multi bani. O sa trebuiasca sa racordezi fundatiile in trepte de ambele parti.

#3
daniel_duna

daniel_duna

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 09.11.2014
Revin cu planul de situație si fundație.

Attached Files



#4
daniel_duna

daniel_duna

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 09.11.2014
Revin cu fatadele.
  Pentru inaltimea finala de 2,75-2,80 m este ok ipat.

Pentru inaltimea finala de 2,75-2,80 m este ok ipat??

Attached Files



#5
taxatorul

taxatorul

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 22.01.2017

View Postdaniel_duna, on 14 mai 2017 - 18:28, said:

  In proiect am izolatie de zece la exterior eps care cred e prea mica. As vrea ca in subsol temperatura sa fie cat mai mica si nu stiu daca sa-l izolez termic sau nu.

daca "subsolul" are legatura directa cu restul constructiei, daca are tavanul comun cu podeaua parterului, uita de notiunea de beci de la tara, de la bunici.
un beci de "tinut rece" are pamant deasupra, nu betonul sufrageriei, altfel ai vara 20-22 de grade in el.

#6
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,906
  • Înscris: 27.02.2008
eu am demisol..iar pe parter am IPAT (8cm extrudat + teava + sapa)..si temp pe timp de vara..e ca in 'frigider'..Bine..deocamdata si in casa..ii ca in 'frigider'..mai mult de 16 grade nu urca temp pana acu...iar in demisol..sigur e in jur de 10-12 grade max

#7
taxatorul

taxatorul

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 22.01.2017
Tu ai casa nelocuita, sa inteleg.

Edited by taxatorul, 22 May 2017 - 22:33.


#8
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,906
  • Înscris: 27.02.2008
e in ..finisare...a mers centrala vreo 2-3 luni in iarna..apoi pauza de prin feb-mar..

#9
taxatorul

taxatorul

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 22.01.2017
Mda, deci e ca afara.
Nu vor mai sta lucrurile la fel cand va fi constant locuita si incalzita corespunzator.
Vom vedea...

#10
daniel_duna

daniel_duna

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 09.11.2014
Ma gandesc ca, daca pun 5 cm exp sub placa de la parter si 5 cm deasupra placii, sub ipat si cu o usa din termopan, nu o sa influenteze prea mult temperatura de la parter pe cea din subsol.

#11
talica

talica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 969
  • Înscris: 21.03.2012
Nu stiu sa va spun exact temperatura din pivnita, dar peste o luna-doua, o voi face/masura. Oricum este semnificativ mai racoare fata de parter, care parter este super OK ca temperatura pe timp de canicula. Configuratia: subsol partial, parter cu gresie si IPAT. Revin in iulie cu date exacte.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate