Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...
 Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...
 Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k
 Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...
 

Trotinete

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
700 replies to this topic

#649
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Un Abec 5 de la un producator poate fi superior unui Abec 7 de la alt producator. Comparatia este valida doar pentru roti de la acelasi producator fabricate in paralel.

S-au inmultit foarte mult in ultimii ani trotinetele pentru adulti, insa sunt relativ similare. Nu exista niciun model care sa se distinga in mod clar fata de altele. Cam toate sunt cu avantaje si dezavantaje sau caracteristici indiferente (care nici macar nu pot fi generalizate).
7XL este clar una dintre trotinetele foarte bune. Este mai dificil de pliat/ depliat (ceea ce pe mine ma cam deranjeaza), insa mai solida (rezista cu brio la micile sarituri pe care le fac cu ea). Nu e prea silentioasa, dar are suspensii bune si se misca foarte bine comparativ cu majoritatea trotinetelor. Plus ca beneficiez de service si componente de schimb la Decathlon. Cand ma gandesc la ea, cam astea imi vin in primul rand in cap. Dar ce spun eu poate sa nu fie important pentru tine. Trebuie sa citesti, intr-adevar, foarte multe review-uri despre o trotineta ca sa iti poti forma o parere personala despre ea. Problema este ca, de regula, nu exista suficiente review-uri...

Pe trotineta este usor sa inveti sa mergi, chiar daca nu ai niciun fel de experienta cu vehicule similare. Majoritatea celor care incearca reusesc din prima zi. Dupa cateva zile incepi sa te simti confortabil pe ea. Iar dupa cateva saptamani incepi sa te descurci si pe trasee mai dificile (care implica denivelari, borduri, pietricele, balti etc.) si pe trasee mai lungi care obliga la alternarea picioarelor cand propulsezi trotineta si la descoperirea unui ritm optim care sa reduca oboseala.
La inceput trotineta poate fi periculoasa la viteze mari, deoarece nu stii cum sa controlezi devierile produse de patinarea rotii sau cum sa opresti rapid sarind de pe trotineta. Totul este sa inveti treptat si sa acorzi timp creierului ca sa se adapteze. Dupa cateva luni poti deveni "expert". O sa poti, de exemplu, merge lejer tinand o singura mana pe ghidon sau face chiar anumite trucuri.
De exemplu, eu pot merge pe distante scurte fara utilizarea bratelor (cu picioarele in paralel pe deck), pot ramane in echilibru cand trotineta isi reduce viteza, apoi sa imi pastrez echilibrul, timp de cateva secunde, cu trotineta oprita etc. Sunt lucruri pe care nu imi imaginasem ca le voi putea face si pe care nici macar nu am incercat sa le fac. Au venit de la sine. Si nici macar nu am scos trotineta sistematic din casa. Ce e drept, m-a ajutat faptul ca am invatat intre timp sa merg pe monociclu si sa ma descurc cat de cat pe slackline.
Deci mergi cu ea (pe un teren plan la inceput) si cumuleaza cateva ore de antrenament (nu neaparat toate intr-o singura zi) experimentand cu diverse modalitati de a o conduce si va fi suficient ca sa iti dai seama  daca iti place sau nu trotineta...

#650
deletlon

deletlon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 12.06.2007
Mersi așa am să fac, cât permite timpul... Cred că am nevoie și de o cască, totuși. 🙂 Recomandări de căști?

Edited by deletlon, 16 July 2019 - 01:50.


#651
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Nu stiu. Nu folosesc. Daca as simti nevoia sa cumpar casca, atunci as alege una cu protectie si in fata, cum are tipul asta (un monociclist montan care face chestii destul de extreme):

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/laA8Cz_AKBU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#652
deletlon

deletlon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 12.06.2007
Ok. Atunci o să încep fără cască, așa ușurel. Până crește adrenalina....😂

#653
deletlon

deletlon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 12.06.2007
Am început prin parc. Foarte cool. ☺️☺️☺️ Cum încarc o poză aici? PS Am reușit. Am schimbat modul paginii in "Full Mode". Și repet am 1,93 cm înălțime respectiv 90-91 kg. Reușesc să stau aproape perfect drept. Spatele îmi este drept. Trotinetă model Oxelo Town 7XL.

Attached Files


Edited by deletlon, 17 July 2019 - 13:59.


#654
deletlon

deletlon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 12.06.2007
A folosit vreodată cineva o trotinetă Xootr sau aveți? Vreau pareri. Mulțumesc. Îmi place, știu că îi foarte scumpă... Singura problemă ar fi că nu are amortizatoare...

#655
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Este clar ca a inceput sa iti placa acest "sport".

Am si eu una fara suspensii. Am folosit-o tot mai rar si doar intr-un singur parc (unde sunt alei bune). Eu nu as mai putea accepta una fara suspensii.

#656
deletlon

deletlon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 12.06.2007
Ok. Vreau să mai iau una. Cred că am să iau Roces Citizen 230 mm. Cu suspensie doar pe față. Nu Xootr chiar dacă mă tentează însă ne având suspensii, îi zic pas. Am rămas la două modele ( dintre cele 10000 văzute... Nu chiar 10 mii dar zilele astea m-am tot uitat. ☺️ ) Așadar am de ales dintre Roces Citizen 230 mm și Frenzy 250 mm....Frenzy nu are suspensii...așadar iau Roces. Mai am in vizor ceva însă nu mai sunt chiar trotinete....sunt kick bike Uri și nu cred că am voie pe trotuar. Sunt ceva piste de biciclete pe aici însă nu peste tot. ( un exemplu Yedoo Mezeq cu roți pneumatice)...sunt foarte multe și din astea. Momentan însă nu. Merg pe Amazon fuga să iau un Roces..... Fiind înalt 1,93 m mă interesează foarte mult și înălțimea trotinetei de la sol la ghidon. Roces 109 cm. Frenzy 115 cm parcă sau 116cm. Ambele au deck lat, generos. Am luat Roces....💪☺️

Edited by deletlon, 24 July 2019 - 03:28.


#657
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
OK. Dupa ce o testezi sa ne comunici primele impresii si poate faci si un review/ o comparatie cu Oxelo.

#658
deletlon

deletlon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 12.06.2007
Nu mă pricep la review-uri ca lumea însă o comparație am să o fac. Mâine o să ajungă. Sunt curios cum am să mă descurc doar cu frâna din spate. Cea de pe ghidon era comodă in multe situații pentru încetinire. Am văzut însă că majoritatea trotinetelor nu au decât pe spate, la picior așadar am să mă adaptez. Am cumpărat și un cablu cu cifru, să o "leg" în anumite locuri unde merg. Sper că îi practic... 🙂

#659
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Nu va fi greu sa te obisnuiesti cu frana de picior (utila in principal cand mergi la vale). Pe teren plan franarea cea mai rapida se realizeza sarind pur si simplu de pe trotineta (eventual tragand si de trotineta in sus).

#660
deletlon

deletlon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 12.06.2007
Mda. Am revenit cu mică comparație între cele două modele. Încă nu am folosit nici un model pe distanțe lungi, ca să se înțeleagă. Doar prin parcuri și câteva străduțe mers așa ușor. Modelul albastru este Roces Citizen 230mm iar cel verde deschis este Oxelo Town 7XL. Începem cu înălțimea ghidoanelor. La Roces este mult mai înalt, cam 6-7 cm, ambele fiind ridicate la maximum. Eu. 1,93 cm așa că pe Roces mă simt mult mai bine chiar dacă ghidonul de la Roces îi mai strâmt. Deckul la Roces îi mai lat și mai jos așadar mult mai comod. Poți sta liniștit cu 44+ la adidas. Roțile la Roces sunt mai subțiri...poate prea subțiri.... Mărimea roților la Roces 230mm față respectiv 180mm spate. La Oxelo 7 town 200 mm față, 200 MM spate. Oxelo are suspensie față respectiv suspensie spate. Destul de moi, chiar ok. Roces are suspensie doar pe față...tare ca piatra...când o folosești zici că nu are... Mergând prin locuri cu "faianță" îți tremură și "sprâncenele". N-am idee de ce pana mea au făcut suspensia atât de tare... Trebuie să împing trotineta cu două mâini în jos să"mișc" suspensia.... Chestia aia de care sprijini trotineta... La Oxelo îi ok, la Roces dacă nu ai grijă cade trotineta... 😁  Roces îi mai ușoară.... Fiindcă pe deck are "șmirghel"...Oxelo are cauciuc pe deck, are suspensia spate și are frâna de pe ghidon in plus. Și ar mai fi deck ul mai gros la Oxelo. Acum nu știu exact dar mi se pare că Roces o are din Aluminiu pe când la Oxelo pare altceva (oțel poate ).  In linii mari cam asta. Ce să zic.... oricât de mult o să tremure Roces o să merg tot cu ea pentru confortul de pe deck și înălțimea ghidonului.... Evident că Roces pe o suprafață fără stricăciuni multe merge că unsă. Acum trebuie doar să-i "înmoi" cumva suspensia față. Și la capitolul control...la Roces am reușit să o controlez cu o mână... Oxelo nu, nu știu de ce..... Cam atât deocamdată. Revin după ce dau câteva ture.... și nu în weekend fiindcă lucrez. 😅 O să mai editez aici dacă mai "văd" ceva....😁😁😁 Hai noroc. Am ales Roces și sper să-i pot rezolva suspensia...

Attached Files


Edited by deletlon, 26 July 2019 - 20:22.


#661
deletlon

deletlon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 12.06.2007
Păreri? 😁

#662
HiFiAd

HiFiAd

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 29.08.2015
Salutare, am o mare nelamurire legata de urmatoarele doua trotinete, in sensul ca vreau sa fac o achizitie si nu stiu pe care sa o aleg. M-am oprit la TROTINETĂ OXELO TOWN 7 EF V2 si TROTINETĂ OXELO TOWN 7 XL.
Le-am testat pe amandoua, in magazin si de departe preferata mea este OXELO TOWN 7 EF V2. Fiind mai joasa mi se pare mai usor de controlat desi am inteles ca oboseste repede piciorul cu care iti faci avant. Si este si mai 'sanatoasa', parca se aseaza mai bine decat modelul celalalt,plus ca este mai lata si piciorul sta mai bine pe ea. Nu stiu nimic despre protectia la socuri, are sau nu are amortizoare.
As vrea sa imi impartasiti din experienta voastra.
Multumesc anticipat.

#663
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Cand platforma este mai joasa nu oboseste piciorul. Dimpotriva.
In trecut doar Town 7 XL avea dubla suspensie. Cealalta avea numai la roata din fata. Acum nu mai stiu care este situatia. Unele modele au fost modificate.
Eu am 9 EF si iti pot spune ca amortizorul de la roata din spate este aproape inutil. Suspensia de pe spate de la Town 7 XL este de departe mai eficienta. (Adica asa este la ale mele. Sunt modelele de acum cativa ani.)

#664
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Wow! Noua versiune de la 9 EF (OXELO TOWN 9 EF V2) are suspensie normala pe spate (in locul acelui amortizor cvasi-inutil din cauciuc), cric (deci nu mai este necesara deplierea partiala a trotinetei in vederea parcarii ei) si, in sfarsit, un mecanism de pliere a manerelor mai inteligent (au disparut acele butoane din plastic care se tocesc si produc joc si elasticul care se largeste si impiedica manerele sa mai stea pliate). Culmea este ca eu nu am vazut-o niciodata in magazinul Decathlon. In magazinul de la mine din localitate cand era pe stoc exista doar modelul vechi.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/t5AaboBYJDc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#665
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Mi-a atras atentia un hibrid (trotineta + skateboard) care se numeste "Sbyke P20": https://www.sbyke.com/sbyke-p20/
Anumite comentarii de pe Amazon mi-au trezit interesul: https://www.amazon.c...iews/B005CW73RE

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Jv9zbcogvSg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Am observat ca se comercializeaza si la noi. In oferta unui partener eMag apare in acest moment cu o reducere semnificativa + cadou si imi cam face cu ochiul.

Attached File  Sbyke P20.jpg   216.38K   12 downloads

L-a incercat cineva cu o inaltime de 185 cm sau mai mare?

#666
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Stim de 1 an de zile :D :

View Post_-_, on 09 iulie 2019 - 08:42, said:

Mi se pare interesant acest hibrid, Sbyke P20: https://www.sbyke.com/sbyke-p20/

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Jv9zbcogvSg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

In materie de trotinete iti recomand o trotineta cu suspensii fata + spate.
Poti citi un versus pe care l-am facut mai demult intre cele doua modele Oxelo (versiuni mai vechi) ca sa iti faci o idee generala: https://forum.softpe...8#entry21128179

Legat de Razor A5 Air (daca nu citit deja ultimul meu post in materie) iti recomand sa arunci o privire si pe ce am postat aici: https://forum.softpe...st__p__24239428


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate