Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Trotinete

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
700 replies to this topic

#631
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Eu nu le-am inlocuit, dar sunt mai late (se observa si in pozele in care am fotografiat trotinetele una langa cealalta). 9EF are o stabilitate doar usor mai ridicata (ajuta pe asfalt umed, in ciuda faptului ca rotile au o duritate ridicata), deci...
Foarte probabil ca ar influenta rezistenta la rulare, dar nu stiu daca se potrivesc fiind mai late. Nu se mai gasesc roti la fel ca si cele originale?

#632
dyo67

dyo67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 26.07.2006
Nu se mai gasesc din cele cu 5 spite late. Un baiat de la service de la Decathlon mi-a spus ca s-a luat decizia inlocuirii cu cele de 9EF pentru ca aparea mai devreme sau mai tarziu acel fasait de care povesteam intr-o postare mai veche.  Se potrivesc ca si dimensiune in furci dar cred ca trebuie axe mai lungi. O sa cumpar sa montez la trotineta sotiei care este noua. Am si axe de rezerva.

#633
dyo67

dyo67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 26.07.2006
Am montat pe Town 7 XL model vechi roti de 9EF.
Constatari:
- a crescut greutatea trotinetei destul de mult
- a crescut stabilitatea, roata fiind mai lata are alt contact cu solul
- a scazut viteza de deplasare datorita frecarii mai mari si imlicit creste efortul piciorului. Am schimbat rulmentii cu ABEC 7 si nu au fost modificari spectaculoase.
- desi roata este mai lata butucul este putin mai ingust decat la cele vechi si se asaza altfel in furca
- la rulare face alt zgomot
- nu se potrivesc capacele ornamentale/protectie de la modelul vechi
Trotineta sotiei ramane asa pentru ca si-a dorit o stabilitate mai buna.
La a mea nu am schimbat si nu o sa schimb rotile deocamdata. Mai am un set de roti model vechi noi.

Edited by dyo67, 05 April 2019 - 18:48.


#634
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Poti pune si niste poze? Sunt curios cum arata.

#635
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Salutare oameni buni !

Am si eu nevoie de un sfat vizavi de alegerea unei trotinete de adult.
Nu stiu ce sa aleg intre:
- trotineta fara suspensie
- trotineta cu o suspensie
- trotineta cu dubla suspensie

Cam astea am gasit in bugetul meu:
Town 5 XL = 299.00 Lei (https://www.decathlo...id_8401635.html)
Razor A5 Lux = 389,00 Lei (https://www.biciclop...-lux-negru.html)
Town 7 XL = 399.90 Lei(https://www.decathlo...id_8377410.html)

Doresc sa pot pune ambele picioare pe punte sau deck (sau cum îi spune  Posted Image) cand merg pe trotineta.
Am picior lat cu numar 40 la pantof.

#636
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Eu nu as mai cumpara o trotineta fara dubla suspensie sau cu "puntea" prea inalta.
Port 45 la incaltaminte si doar daca sunt incaltat cu bocanci nu prea imi incap amandoua picioarele pe 7 XL. Nici prea lata nu este bine sa fie, deoarece risti sa o atingi in mers.
Dintre cele 3 trotinete doar Town 7 XL merita, plus ca arata mai bine decat versiunea veche de Town 7 XL. Cumpar-o cu incredere!

#637
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Multumesc pt. raspuns, @_-_ !

Mai am cateva nelamuriri:
1) trotinetele cu suspensie dubla sunt mai bune pe drumuri "accidenatete", dar pe drumuri drepte fara gropi, crapaturi si denivelari cum sunt ?
Nu te balanseaza jocul amortizoarelor ?

2) Iar aceste amortizoare nu se strica mai des ?
Ca de asta inclin spre trotineta fara amortizoare !

3) Vad ca sunt trotinete cu frana de mana la ghidon si altele fara.
Chiar e importanta existenta ei la ghidon ? asa mare viteza poti avea ?

#638
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
1) Se simte mai placut o trotineta cu suspensii, inclusiv pe drum fara denivelari. Oscilaltiile sunt line. Iti produce o senzatie ca de plutire. O trotineta fara suspensii este inutilizabila pe drum accidentat (te zdruncina rau indiferent ce incaltaminte porti si cat de moi sunt manerele/ manusile).

2) Nu mi s-a stricat nicio trotineta cu suspensii. Teoretic (in opinia anumitor persoane) suspensiile absorb o parte din energie si ar trebui sa impingi mai des cu piciorul. Eu am trotinete din toate categoriile si Oxelo Town 7 XL (care are dubla suspensie) este cea mai rapida. Mai am si o "chinezarie" (tot cu suspensie fata/ spate) si care merge aproape la fel de mult la un kick.
La Town 7 XL am busit suspensia de un bolovan si am crezut ca s-a stricat, dar functioneaza inca foarte bine.

3) Eu la trotineta nu folosesc frana decat cand cobor o panta si, de regula, pe cea de picior. In rest sar de pe trotineta si o trag in sus cand vreau sa opresc rapid (este mai eficient chiar si decat in cazul utilizarii ambelor frane simultan, presupunand ca cea de pe ghidon este pentru roata din fata). Frana de mana imi este utila doar la o trotineta la care frana poate fi blocata ca sa impiedice rotirea rotii din fata, ceea ce face simpla "parcarea" verticala a trotinetei.

Poti testa o trotinete cu suspensii si fara suspensii in Decathlon, daca vrei sa verifici cum se comporta pe teren perfect plan.

#639
dyo67

dyo67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 26.07.2006
Asa arata Town 7 XL susp model vechi cu roti de Town 9 EF.

Attached Files



#640
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View Post_-_, on 28 aprilie 2019 - 13:15, said:

Eu am trotinete din toate categoriile si Oxelo Town 7 XL (care are dubla suspensie) este cea mai rapida. Mai am si o "chinezarie" (tot cu suspensie fata/ spate) si care merge aproape la fel de mult la un kick.
La Town 7 XL am busit suspensia de un bolovan si am crezut ca s-a stricat, dar functioneaza inca foarte bine.
O ultima intrebare si ma duc sa cumpar si eu o trotineta cu suspensii:
e o diferenta intre Town 7 XL Oxelo si una chinezeasca tot cu suspensie dubla ?

Aia chinezeasca costa jumatate din pret, dar ma intreb daca e si fiabila si rezistenta in timp.
Sa nu se strice suspensia ori sa fie galagioasa ca niste clopotei dupa o luna de zile de la achizitie, lucruri de genul asta.

#641
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Nu cred ca orice trotineta chinezeasca este fiabila. Este bine sa o vezi si sa o poti testa. De asemenea, sa existe suficiente review-uri...
Eu am cumparat una si sunt relativ multumit de ea: https://forum.softpe...6#entry21337005
Este mai putin zgomotoasa decat Oxelo Town 7 XL, are deck-ul mai lat, un mecanism de pliere/ depliere mai bine pus la punct si poate fi parcata usor, dar calitatea materialelor cam lasa de dorit: Quick-Release-ul s-a rupt din prima zi (avea o componenta din plastic), rotile se tocesc mai rapid, suspensiile sunt mai putin eficiente si este mai grea...
Daca ar fi sa aleg, as alege Town 7 XL. Dintre toate trotinetele mele tot pe aceasta o utilizez cel mai mult. Este cea mai robusta si "se misca" cel mai bine. Plus ca beneficiaza de service la Decathlon (eu n-am avut probleme cu ea, dar a unui amic s-a stricat si i-au reparat-o, dupa ce au comandat o piesa din Franta).

#642
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Inteleg, desi Town 7 XL Oxelo costa cat doua trotinete chinezesti ai beneficiul garantiei + service la Decathlon.
Pe sintagma "dai un ban dar stai in fata".

multumesc frumos pt. sfat !

#643
tatic_distrat

tatic_distrat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 278
  • Înscris: 17.01.2010
Salutare,

Am si eu cateva optiuni la care ma gandesc pentru o trotineta pliabila:
- Sbyke P20 -> a mers cineva cu asa ceva sa poata spune o parere ? -> 600 ron ( nu ma lasa sa introduc link-ul, dar se gaseste pe emag ).
- razor a5 air negru roti pneumatice -> 500 ron
- https://www.emag.ro/...0/pd/D1PPTSBBM/ -> 450 ron

Din cele 3 de mai sus, prima mi se pare cel mai funny, dar nu stiu cat de ergonomica e, pt ca placa nu pare a se aduce inspre ghidon in niciun fel.

Ma mai tenteaza si:
- oxelo Town 7XL -> 400 ron
- Town 9EF V2 -> 700 ron
- Town 7EF V2 -> 600 ron
din cele oxelo am vazut deja review-uri si am ceva idee.... intrebarea e pentru ele daca stie cineva care ar fi diferenta intre 7 EF si 9 EF, daca diferenta o face doar inaltimea ?
Si, din primele 3 daca merita ca varianta pentru ultimele 3 de la oxelo, avand in vedere ca sunt si mai ieftine?
Cel putin cea Mad Wheels Urban Master ( 450 ron ) pare sa semene bine cu cele de la oxelo, ma refer la 9 si 7 EF V2.

Multumesc,

Edited by tatic_distrat, 08 July 2019 - 12:44.


#644
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Mi se pare interesant acest hibrid, Sbyke P20: https://www.sbyke.com/sbyke-p20/

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Jv9zbcogvSg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

In materie de trotinete iti recomand o trotineta cu suspensii fata + spate.
Poti citi un versus pe care l-am facut mai demult intre cele doua modele Oxelo (versiuni mai vechi) ca sa iti faci o idee generala: https://forum.softpe...8#entry21128179

Legat de Razor A5 Air (daca nu citit deja ultimul meu post in materie) iti recomand sa arunci o privire si pe ce am postat aici: https://forum.softpe...st__p__24239428

#645
Nordstorm

Nordstorm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 790
  • Înscris: 22.07.2010
Legat de Xiaomi M365, a studiat cineva firmware-urile custom?

#646
deletlon

deletlon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 12.06.2007
Tocmai mi-am luat un Oxelo Town 7XL. Azi a ajuns curierul. Am 0 experiență la "trotinetat"... Deocamdată fac ture prin casă...Am 1,93 cm înălțime, 91 kg, 45 la încălțăminte...😅. Există vreuna kick cu puntea mai lată cu puțin??? Sau să sudez vreun metal...2cm în stg și 2 cm în dreapta... Am citit tot topicul ăsta... v-ați cam oprit din scris....

#647
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Sa o stapanesti cu placere!
La 9EF era mai lata. Si mai sunt alte cateva. Am postat aici despre tot ce are deck-ul mai lat, deoarece si eu port 45 la incaltaminte...
Insa o sa te obisnuiesti (depinde si cu ce esti incaltat). Eu m-am adaptat inclusiv la Razor A5 Air care are deck-ul mai ingust decat 7XL.

#648
deletlon

deletlon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 12.06.2007
Mulțumesc!!! Astăzi nu am făcut altceva decât să citesc tot topicul ăsta, aproape tot. In ultima săptămână tot despre trotinete m-am informat. Forumuri, bloguri sau YouTube. Când mi-a ajuns astăzi pachetul și l-am desfăcut ...nu mi-a plăcut trotineta... Nu știu de ce. Am și o mică teamă ce-i drept fiindcă nu m-am dat niciodată cu una și am ajuns la 41 de ani. N-am avut nici bicicletă... Nu erau bani. Acum e altceva...fiicele mele vor avea destule să zic așa. Deja fiică-mea cea mare 8+ îi la a 3a bicicletă... Și s-ar putea să fie la a doua trotinetă ( dacă mie nu-mi place 7xl, că doar am luat-o pentru mine sau pur și simplu mă dau o tură și p-ormă o las jos...nu știu, sper să o folosesc totuși.) Stau in Italia și am luat 7xl de pe net de la Decathlon. Aveau și celelalte versiuni, dar toată lumea lauda 7xl nu 9se sau cum se numește și am zis să o iau pe asta atunci. Io las lu fiică-mea dacă nu. Oricum până să o cumpăr pe asta aveam alte 2 in minte....de pe Amazon. Roces Citizen scooter 230 mm....asta avea doar pe față amortizor iar pe spate ceva shocking reduction că nu-mi amintesc, nu avea suspensie... Cealaltă fiind Mad Wheels Urban Master cu dublă suspensie și duce 120 kg , asta fiind chiar mai ieftină, 89 euro, pe Amazon. Până la urmă oricare aș fi cumpărat o dacă nu o folosesc e degeaba... știu. ☺️ Nu mai știu ce Abec au dar mnah, dacă sunt se calitate cred că Abec 5 sau 7 îi cam la fel... nu știu Abec 9 cum o fi. Nu știu nici ce "tărie" aveau roțile. Xl7 are 87A...tari... Mai demult foloseam skateboardul și toată lumea căuta cu un A cât mai mare, maxim dacă se putea 99A.... Hudora sunt cu grămada pe Amazon...dar mulți se plângeau că după un timp sună din toate încheieturile... așa că am renunțat pe loc la gând. Am văzut și Razor 5 sau 6 ....lumea nu era așa mulțumită nici de astea. In caz că mai vreau una aș dori o părere despre cele 2 Roces ul ( nu are frâna la mână, și de aia nu am mai vrut o) și Mad Wheels.... Mersi anticipat!!! 💪👍😂

Edited by deletlon, 15 July 2019 - 22:13.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate