Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Trotinete

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
700 replies to this topic

#541
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/kEtDDinaqys?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#542
master_oz

master_oz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 13.08.2009
Intrebare, poate putin off-topic: m-a intrebat azi o colega daca stiu de existenta unor vouchere pentru achizitionarea de biciclete.

Stiu ca in trecut am citit un articol in care se mentiona o propunere sau un proiect, dar nu stiu daca s-a si concretizat. In plus cred ca e valabil doar pentru Bucuresti. Colega e din Deva, si, in contextul in care la Primaria Deva se fac reduceri de personal, nu cred ca va primi vreun astfel de voucher.

De asemenea parca se propusese ca voucherele pentru programul "rabla" sa fie folosite si pentru biciclete/trotinete electrice.

Asadar, are cineva mai multe informatii cu privire la cele doua subiecte?

Multumesc.

#543
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,827
  • Înscris: 07.06.2014
saptamana trecuta am fost de am facut cativa km cu trotineta, cu oxelo am fost, aseara am scos-o iar pe afara in scurtul ragaz de vreme noroasa pana al ploaie. din fricire nu am avut incidente neplacute, am reusit de am facut oleaca de miscare, de care  imi era deja dor.

din nou sta sa ploua, insa azi cred ca voi lua razer-ul la o plimbare. sa-i "dezmortesc" rulmentii

#544
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,827
  • Înscris: 07.06.2014
tocmai ce am venit de la o noua sesiune de trotineta. am facut cativa km. am fost cu razor astazi. am simtit ca trag mai din greu la ea.

am umflat rotile inainte de a iesi, surprinzator, desi din decembrie sau ianuarie de cand nu am mai folosit-o, de la ~60 psi, acum mai erau pe la vreo 40. nu e rau zic eu. am umflat pe la vreo 70, cat sa am de unde pierde cand scot pompa, asa ca am avut presiunea corecta in pneuri.

din fericire este mult mai silentioasa si mai ok decat oxelo, am "pedalat" cu drag, insa din pacate pe drum bun am in continuare acele vibratii in ghidon din cauza cauciucurilor care nu sunt perfect centrate. pe roata sunt ok, insa profilul lor nu este chiar bine facut. cu ea e primul drum de noapte, asa ca am testat si luminile, se vad foarte bine pe noapte, sunt orientate bine.

cu ea simt acum oricand e deal sau vale, dupa inertie.

#545
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Ar trebui sa nu fie prea obositoare datorita platformei mai joase, chiar daca impingi mai des. Deci poti sa lasi cauciucurile pe la 60 PSI pentru o amortizare mai buna si poate in acest fel nici nu mai vibreaza.

#546
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,827
  • Înscris: 07.06.2014
vibreaza, se simte si la mers in gol, adica doar sa o imping pe langa mine. se simte o "ondulatie". nu este deranjanta prea tare in mers, insa uneori ma simt de parca as smuci-o, la cum se misca ea.

eu sunt multumita de cum merge, e o diferenta intre oxelo si razor, se vede ca sunt cumva in 2 clase diferite.

#547
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Daca nu e deranjanta, atunci te impaci cu ea...

#548
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,827
  • Înscris: 07.06.2014
in seara asta am iesit cu oxelo. cine mai eera ca mine o nebun sa fie pe strada cu trotineta la -3 grade? evident ca eu, am fost de am facut si ceva cumparaturi, asa ca mi-am facut miscarea pe ziua de azi.

#549
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Te-ai plictisit deja de cealalta trotineta?
Ca la -3°C scadea presiunea aerului in roti si faceai mai multa miscare, te incalzeai...
Sper ca nu era si gheata pe jos, altfel nu se stie daca mai ajungeai cu cumparaturile acasa.

#550
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/x58PmPlLHjI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#551
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,827
  • Înscris: 07.06.2014
acum cateva zile am iesit cu razor si am facut un traseu de vreo 10km, a fost mult mai comod decat cu oxelo, la confortul cursei ma refer, insa desi am avut grija cat se poate de mult pt a nu o lovi, vreau sa spun ca pe la sfarsitul traseului, chiar in cartier la mine, trecand printr-o parcare, am subestimat bordura care am urcat-o, iar daca cu oxelo o urcam usor, asta fiind mai joasa si fiind si in viraj pt ca venea o masina, am reusit aproape sa ma suspend pe bordura, mai exact toata burta trotinetei a suferit o "feliere" strasnica.

acu vreo 2 zile, am fost pe o strada mai din centru, dar care este pietruita, deja ma gandeam cum raman cu trotineta in 2 parti distincte. saraca a mers cam vreun km numai pe piatra cubica, trosnea din toate incheieturile din cauza terenului, insa din fericire am ajuns cu ea intreaga acasa. era sa iau o tranta din cauza unei borduri ce nu am observat-o la timp. e vb de bordura ramasa pe trotuar dupa lucrarile astora care sapa santurile pt a ingropa firele si apoi cand toarna asfaltul, il toarna cu pipeta, dupa ce se mai si lasa, ramane acea margine de la asfaltul vechi. eu venind in lung, nu am avut cum sa incalec acea margine si am intrat cu laterala rotii fix in ea. noroc ca am avut timp sa pun piciorul jos si sa ma opresc.

cu soferii nu am avut probleme deosebite, unii vad ca s-au obisnuit si mai ocolesc din timp cand te vad, altii claxoneaza, desi in cazul meu poate ca sunt si alte motive :P  e dificil sa te impaci cu toti, insa inca sper sa se educe si romanii nostri si sa inteleaga faptul ca nu exista doar ei si drumul, mai sunt si altii care circula, cu aceleasi drepturi ca si ei. exceptia fiind ca noi suntem mai vulnerabili decat ei.

Attached Files



#552
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Cand mergi pe piatra cubica trebuie sa mai scoti un pic de aer din roti si nu te mai zguduie. Poti atasa pompa la trotineta ca sa umfli din nou rotile pe traseu unde drumul este mai bun.

Am busit-o/ zgariat-o si eu pe dedesubt.
Eu nu am fost in pericol, ca nu o fortez. Circul relaxat ca sa nu transpir si sa evit curentul rece de aer care se formeaza la viteza mai mare.
Trotineta este rezistenta. Am facut si sarituri usoare cu ea.

#553
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,827
  • Înscris: 07.06.2014
mda, nu am mentionat mai sus ca partea a 2-a a postarii, adica cea cu piatra cubica era cu oxelo. de asta am si denumit pozele in functie de trotineta cu care am facut traseul. de oxelo mi-a fost teama ca o rup in 2, pt ca ea e mai "tare".

la curentul de aer chiar nu ma ingrijorez, chiar imi place, insa imi aleg cu atentie traseul pe care pot merge cu viteza pt ca doar pe strada pot face asta, din pacate acolo fiind si masini, iar pe singura strada care are un trotuar destul de lat si pe care candva era marcata si pista de biciclete, de obicei circula populatia si sunt cam recalcitranti cand le spui ca acea zona este chiar pt tine care circuli pe roti, asa ca ma inarmez cu rabdare, mana aproape tot timpul pe sonerie ca sa-i fac atenti din timp ca se apropie o nebuna si aia e  :D

#554
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/XeiVPidBBSc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Si altul cu ceva mai multe momente extreme:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/N_JSqHYu_4o?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Ceea ce regret este ca eu nu mai am varsta pentru a asa ceva, asa ca nu imi voi cumpara o trotineta freestyle. Insa astfel de videoclipuri imi fac pofta sa ies la plimbare cu trotineta.

#555
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Cum gestionam denivelarile cand folosim o trotineta cu podeaua joasa (Razor A5 Air):

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/jFEy1kIKssQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#556
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Am iesit azi la "plimbare" cu Razor A5 Air pe un drum destul de prost. Spre surprinderea mea, m-am descurcat destul de bine cu rotile umflate la 70 PSI. M-a zgaltait un pic trotineta, dar a fost suportabil.
Desi am parcurs aproape 10 Km in ritm alert la dus si cu un rucsac care s-a ingreunat la intoarcere, m-am intors mai putin obosit decat daca as fi utilizat bicicleta.
Fiind foarte putini oameni si masini, mi-am permis sa circul aproape nestingherit atat pe trotuar cat si pe drumul public. Am spus "aproape nestingherit", deoarece plimbarea nu a fost deloc "monotona", trebuind sa incalec si descalec multe borduri, sa traversez o zona cu piatra cubica, sa fac slalom printre bolovani si sa ocolesc cu grija flegmele, voma din mijlocul trotuarului si fecalele de caine neadunate de pe asfalt de catre plimbatorii de javre.

#557
Robycutzu

Robycutzu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 06.02.2007

View Post_-_, on 01 aprilie 2018 - 09:45, said:

Cand mergi pe piatra cubica trebuie sa mai scoti un pic de aer din roti si nu te mai zguduie. Poti atasa pompa la trotineta ca sa umfli din nou rotile pe traseu unde drumul este mai bun.

Am busit-o/ zgariat-o si eu pe dedesubt.
Eu nu am fost in pericol, ca nu o fortez. Circul relaxat ca sa nu transpir si sa evit curentul rece de aer care se formeaza la viteza mai mare.
Trotineta este rezistenta. Am facut si sarituri usoare cu ea.


Salut,

Pentru zgarieturile de pe dedesubt faci ceva? Le acoperi? Vopsesti?

Eu am una electrica si am reusit sa zgarii marginea, a cazut pe asfalt la viteza mare..eu am sarit de pe ea :).
As acoperi cu niste stickere reflectorizante ambele parti oricum vulnerabile la pietris/trante.

Multumesc!

#558
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Nu mi-am batut capul cu zgarieturile, dar ideea cu stickerele reflectorizante nu este rea.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate