Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Trotinete

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
700 replies to this topic

#505
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
eu am fost cu a mea si azi, iar  daca imi sosea si mie razorul, puteam sa o probez si eu macar putin. dar pana luni le zic ceva maruntel din buze curierului si inghit in sec. si ca veni vb, daca luni ma suna pt livrare, nu o pot lua, pt ca merg la politie pt problema de acu o saptamana.

#506
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Au fost chiar nesimtiti. Puteau sa livreze macar azi. Dar este posibil sa vina maine, deoarece am inteles ca ar lucra si duminica.

#507
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
dimpotriva, scrie si pe site ca duminica este liber. efectiv nu au vrut sa se deranjeze.

#508
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
eram datoare cu un raspuns in incidentul trotineta.

am fost la politie, am dat o declaratie in privinta celor intamplate si situatia sta cam asa:

1. masina de politie avea camera pe masina, astfel ca a fost surprins evenimentul si deci este proba la dosar
2. cei 2 politisti pot fi citati ca martori in caz de proces
3. in cazul unui proces pot fi chemata in calitate de victima dar si de martor al intregului eveniment
4. soferul in cauza are dosar penal deschis sub acuzatia de accident rutier cu parasirea locului accidentului fara incunviintarea organelor de politie; neoprirea vehiculului la semnele agentului de circulatie; ultraj in momentul in care a fost oprit de masina politiei. alte acuzatii in caz ca in urma cercetarilor se descopera si alte nereguli, dar care nu cred ca mi le vor zice mie
5. m-au intrebat daca am pretentii de despagubiri, dar cum nu am avut daune, asta ar fi insemnat oricum un proces in civil pt a le obtine, asa ca nu mi-am exprimat acordul
6. individul este in arest pt 30 de zile

mai departe, legea sa-si faca treaba. cam asta e rezumatul de pana acum

#509
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Deci l-au aranjat bine. Probabil ca data viitoare nu o sa mai faca ce a facut.

Totusi in cazul unei judecati penale nu stiu daca realmente intreaga poveste se va putea interpreta drept accident rutier cu fuga de la locul accidentului, deoarece nu este vorba de impactul dintre un autoturism si o persoana sau bunuri materiale si nici nu au fost bunuri distruse sau persoane vatamate, iar incidentul nu s-a petrecut propriu-zis nici pe carosabil si nici pe acostament, autoturismul neintrand in contact direct cu acostamentul. Acelasi lucru ar fi fost, daca soferul oprea, cobora din masina, iti facea vant si apoi se urca la loc in masina si isi continua drumul. Deci cred ca ar fi fost necesara alta incadrare: "infractiunea de lovire sau alte violente" sau ceva de genul. Oare aia de la politie nu au juristi?
Daca incadrarea juridica nu va fi considerata legala, atunci scapa fara nicio sanctiune.

#510
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
nu stiu, nu am pregatire juridica pt a contesta ceva de genul, ori cata vreme nu am avut vreo dauna, nici atat nu ma agit. insa ceea ce apreciez este faptul ca nu l-au lasat sa plece fluierand, iar indiferent de incadrare, ca din cate stiu se poate schimba totusi incadrarea in urma cercetarilor, ramane cu o pata serioasa pe cazier.

ii urez (in)succes pe mai departe respectivului.

#511
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Nici eu nu am. Si nici politistii nu au pregatire juridica. Personal am intalnit agenti rutieri care nu cunosc bine codul rutier sau rostul anumitor reguli si de ce exista situatii in care regulile nu pot fi respectate. De exemplu, eu am fost amendat pentru ca am stationat in dreptul intrarii unui magazin ca sa incarc niste saci, desi nu incurcam circulatia (in sensul ca puteau trece unul pe langa altul doua autoturisme circuland din sensuri opuse). Pe el il interesa doar ca pe acea portiune de drum era stationarea interzisa. In opinia acelui agent, doar masinile de marfa aveau dreptul sa stationeze acolo, desi nici indicatorul si nici legea nu ii excepteaza de la aceasta regula. Adica ar fi trebuit sa inchiriez o masina de marfa ca sa incarc acei saci sau sa ii car in brate sau sa incurc circulatia folosind un carucior. Am obtinut anularea amenzii prin proces, dupa multa alergatura si bani cheltuiti.
Alta data era sa fiu amendat pentru incalcarea limitei de viteza legala, desi eram in depasire. In opinia agentului care ma oprise era mai bine sa risc o ciocnire frontala cu altii care ar putea circula din sens opus decat sa fortez iesirea din depasire (sau sa circulam toata lumea in urma vehiculelor lungi si lente ca sa nu cumva sa depasim viteza legala, depasindu-le). In urma discutiei cu agentul m-am ales cu avertisment si puncte de penalizare. Daca imi dadea amenda l-as fi actionat in judecata. Asa a scapat, deoarece am decis sa nu imi pierd vremea. Ei pe asta mizeaza cand fac abuzuri in serviciu sau interpreteaza lega dupa ureche.
La fel si in cazul tau, datorita incadrarii gresite (daca nu o schimba sau nu se mai poate schimba) s-ar putea ca tipul sa scape fara nicio pata pe cazier.

Edited by _-_, 28 November 2017 - 09:58.


#512
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Cred ca e suficient chiar si arestul de 30 de zile desi...

#513
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
ii da amenda penala, ii da cu suspendare, ii da in cap, nu stiu ce-i da, am scris si mai sus, nu stiu ce-i face pe urma si nu ma preocupa prea mult soarta lui, insa ceea ce aplaud este faptul ca nu a fost lasat sa faca gestul si sa plece fluierand si cu zambetul larg ca a reusit sa faca un rau cu care a scapat si cu care sa se poata lauda la restul de cocalari aplaudaci care fac gesturi de genul.

in fine, cred ca am scris destul despre eveniment, deja suntem offtopic si nu ne sade bine.

#514
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Am dat azi o tura prin parc, apoi prin oras cu trotineta Razor A5 Air.
Inainte de plecare am incercat sa verific presiunea in camere, dar spre surpinderea mea, niciun manometru pe care il am nu se potrivea cum trebuie ca sa pot verifica presiunea.
La un scurt test prin casa mi se paruse ca trotineta are o rezistenta maricica la rulare, desi cauciucurile pareau tari.
Cu 9 zile in urma umflasem cauciucurile la 65 PSI cu ajutorul compresorului portabil: https://forum.softpe...6#entry22027556
Asa ca am conectat compresorul ca sa verific presiunea. Pe fata aveam exact 60 PSI (presiunea maxima recomandata de producator), iar pe spate 54 PSI. Am decis sa umflu "rotile" la o presiune mai mare de aceasta data fata de data trecuta. Cand erau umflate la 65 PSI mi s-au parut OK, dar am vrut sa verific daca exista diferente: https://forum.softpe...6#entry22032166
Deoarece la roata din spate caucicul a pierdut mai repede din presiune, iar pe fata este nevoie, in general, de o amortizare mai buna, am umflat cauciucul din fata la 70 PSI iar cauciucul din spate la 75 PSI. Mai mult de atat nu as risca sa cresc presiunea, chiar daca este frig afara. De regula, presiunea maxima trecuta pe anvelope este o presiune de siguranta si nu ar trebui sa existe probleme la depasirea ei cu o valoare nu prea mare.
Am testat trotineta in acelasi parc (unde imi luasem niste repere), inclusiv pe o panta (care se sfarseste cu un plan neinclinat) de pe care imi dau drumul fara impuls si verific unde se opreste trotineta. La aceasta presiune distanta parcursa nu a fost cu mult mai mare. In general nu pot spune ca am facut un efort mai mic decat data trecuta. In schimb, am simtit mai puternic denivelarile (cam ca la o trotineta cu suspensii fata-spate).
In concluzie, nu recomand umflarea cauciucurilor la o presiune mai mare de 70 PSI.
Presiunea de 60 PSI cat este presiunea maxima trecuta pe cauciucuri mie mi se pare cam mica (cel putin la greutatea mea). Oricum, nu recomand sa utilizati aceasta trotineta cu "rotile" umflate la o presiune mai mica de 60 PSI, daca nu vreti sa impingeti tot timpul. Un utilizator de pe Amazon recomanda umflarea cauciucurilor la 60-65 PSI. Eu recomand 65-70 PSI.
Sub 60 PSI efortul depus este mare chiar si pe gresie/ parchet, distanta parcursa cu un kick scazand simtitor. La 65-70 PSI se obtine un echilibru bun intre amortizare buna si rezistenta la rulare mica.
Peste 65-70 PSI castigul nu este prea mare ca sa merite riscul de a exploda cauciucul sau de a iesi de pe janta.
Cam acestea ar fi concluziile cu privire la presiune dupa primele teste. Voi reveni cu modificari, daca imi voi schimba parerea la urmatoarele teste.

#515
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Testat ieri trotineta pe piatra cubica (atasez si o poza ca sa vedeti cam cum se prezinta drumul)...
Presiunea de 70 PSI consider ca este un pic cam mare pentru astfel de drum. La aceasta presiune te zgaltaie un pic mai rau decat o trotineta cu suspensii, doar ca trotineta merge ceva mai putin impiedicat decat o trotineta cu roti pline.
Data viitoare (desi nu cred ca voi avea din nou ocazia prea curand) sper sa imi amintesc sa testez si la presiunea de 65 PSI. Totusi, in general prefer o presiune usor mai mare de 65 PSI (la greutatea mea) pentru a nu fi nevoie sa imping prea des trotineta si pe drum bun.

Attached Files

  • Attached File  RA5a.jpg   784.02K   25 downloads


#516
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
eu nici acum nu am rezolvat cu rotile Posted Image

#517
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Trotineta versus monociclu:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/pQWlUkM3S58?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#518
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Un adaptor de valva excelent pe care il aveam de la monociclul electric Airwheel X3 arata asa:

Attached File  WP_20171217_12_09_20_Pro.jpg   205.68K   13 downloads  Attached File  WP_20171217_12_10_20_Pro.jpg   206.66K   12 downloads

Attached File  WP_20171217_12_10_42_Pro.jpg   800.41K   14 downloads  Attached File  WP_20171217_12_11_01_Pro.jpg   847.61K   12 downloads

Adaptorul permite conectarea oricarui tip de pompa la valvele mai greu accesibile (gen valve de monociclu electric, hoverboard, trotineta etc. cu roti pneumatice).

#519
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
iti dau adresa sa-l faci colet?

#520
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Poti sa-mi lasi adresa, dar nu promit ca nu-l pastrez tot pentru mine. ;)

Eu uitasem ca il am si m-am bucurat cand am dat de el.
I-am zis gresit "adaptor valva". Se gasesc sub denumirea de "prelungitor valva". Exemple:
http://www.tuto-auto...o/cat.php?id=39
https://www.pieseaut...1802888280.html
https://www.autolux....orvip-pva72988/
Cred ca si mai bun ar fi unul flexibil.

#521
bolo

bolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,012
  • Înscris: 01.11.2005
Adaptoare de genul ar trebui sa se gaseasca la vulcanizarile de camioane,se folosesc pentru valvele de la rotile jumelate montate invers.

#522
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Am iesit azi cu trotineta, dupa ce i-am "atarnat" pompa. Mi-a fost lene sa verific presiunea in pneuri inainte de plecare. Manometrele mele, cum spuneam, pur si simplu nu se pot atasa din cauza lipsei de spatiu si ar fi trebuit sa trag de valva, apoi sa conectez acel prelungitor si abia dupa aceea sa conectez manometrul. De-a lungul procesului se mai si pierde aer. Alternativ as fi putut insuruba direct pompa cu manometru si sa introduc aer la nevoie, dar mi-am zis sa fac asta doar daca este cu adevarat nevoie. Asa ca am preferat sa iau pompa cu mine. Dupa iesirea in parc am constatat ca nu a fost nevoie de ea.
Imi place acel adaptor din cauciuc pentru suport de bidon, deoarece se poate atasa sau elimina usor (cu tot cu pompa atasata la el): https://www.decathlo...id_8339445.html
La acesta se poate prinde suportul pentru pompa cu ajutorul celor doua suruburi incluse: https://www.decathlo...id_8359384.html
Pentru pompele care nu sunt dotate cu adaptor pentru suportul de bidon se pot folosi direct astfel de cureluse pentru fixarea pompei (doar ca sunt un pic mai incomode): https://www.decathlo...id_8386547.html
Pentru trotinetele cu roti pneumatice este necesar sa avem in vedere astfel de solutii, deoarece tare greu sunt de umflat. Nu se pot utiliza decat pompe care se insurubeaza pe valva si care se pot conecta in acel spatiu extrem de mic fara a trage exagerat de valva spre exterior (deoarece exista riscul de a se rupe valva sau de a se deforma/ deplasa si apoi sa atinga suportul rotii in timpul rularii). De asemenea, contand enorm presiunea (altfel ori este amortizarea proasta, ori creste exagerat rezistenta la rulare) manometrul de la pompa este esential, deoarece la o trotineta ale carei cauciucuri necesita presiuni mari, oricata experienta ai avea nu iti dai seama prin pipairea caucicului sau datorita efortului depus la umflare cam cat este de umflat cauciucul.
O pompa excelenta ar fi Topeak Shock 'n Roll, TSNR-1, dar este foarte scumpa. Nu va luati dupa oferte de acest gen, deoarece sunt mincinoase.
O buna alternativa (mult mai ieftina) este pompa de la Decahtlon la care m-am referit mai sus, dar ca orice pompa buna, nu este in stoc (eu o comandasem pe a mea de la un magazin Decathlon din strainatate, ca in Romania nu prea se aduc decat pompe ieftine, proaste, inutile).

Attached Files


Edited by _-_, 22 December 2017 - 17:01.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate