Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...
 Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro
 Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...
 Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.
 

"How Tesla Will Change The World" by Tim Urban

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
8258 replies to this topic

#3493
Torquemada-666

Torquemada-666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,053
  • Înscris: 15.10.2014
Temporara, desi nu sunt milioane de Tesla.

#3494
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
De parca ar fi doar incarcatoare de la Tesla pe piata.

La superchargerul de langa mine sunt 6 statii si de fiecare data cand am trecut pe acolo (este in incinta unui shopping center) erau cel putin 2 statii disponibile.
Lumea incarca in general la munca, acasa sau la statiile publice pe unde au treaba .... superchargerele sunt folosite la drum lung.

Nici nu vrei sa incarci mereu la supercharger caci dupa un anumit numar sesiuni de supercharger iti este limitata puterea de incarcare ca sa nu imbatranesti bateria prematur.

#3495
Torquemada-666

Torquemada-666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,053
  • Înscris: 15.10.2014
Deci comunicatul Tesla cu 80%, e o minciuna?

#3496
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Nu, nu am zis asta, am spus ca exista alternative, cel puțin în Europa.
Eu dacă as avea o Tesla as folosi supercharger probabil de 4-6 ori pe an.

#3497
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,484
  • Înscris: 17.09.2007
Se pare ca e doar o valoare default 80% pentru superchargerele aglomerate care poate fi modificata de utilizatori
https://electrek.co/...-superchargers/
After asking Tesla to clarify, a spokesperson confirmed that owners can change the max charge to more than 80% on the charge screen or the mobile app.
Owners would simply have to slide the charge limit line on the screen to the right

#3498
Torquemada-666

Torquemada-666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,053
  • Înscris: 15.10.2014
Ideea e ca si.au dat seama ca oamenii se plictisesc asteptand la incarcat si pierd timpul, atunci cand incarca si e coada.

#3499
inuendo0

inuendo0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 03.06.2007
Ideea e ca vorbesti prostii. In general Superchargerele se folosesc foarte rar, cand faci un drum peste aria de acoperire a bateriei si atunci deja ai condus cateva ore si o pauza este binevenita. Ca unele Superchargere sunt pline, e adevarat, pentru ca sunt putine comparat cu cate Tesla s-au vandut in unele zone.
Din propria experienta iti pot spune ca in 10.000 km facuti cu Tesla am incarcat doar de 2 ori la Supercharger si nu m-am plictisit deloc asteptand. Eu mi-am vazut de ale mele, masina s-a incarcat. Iar la 2-3 zile cand o incarc acasa imi ia fix 5 secunde sa infig mufa. Punem pariu ca lunar tu pierzi mai mult timp prin benzinarii?
Ps: vezi ca nemtii au inceput sa marseze puternic pe electrice. Nu ai primit ordinele sa nu mai arunci ci kk inspre ele?

#3500
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003

View Postfigo1988, on 23 mai 2019 - 15:12, said:

Tesla era pre-market la 182$. Dar se pare ca aseara Elon a trimis un email care anunta 50k comenzi noi pana acum trimestrul asta si sanse mari sa depaseasca 90k de masini vandute. Ca urmare, actiunile au crescut cu aproape 8% in nici 1h.
LOL. Uite ca actiunile n-au mai crescut. Au fost la $192, acum sunt la $190.
Inuendo pare ca nu ne mai tine la curent cu pretul actiunilor pe topicul cu Tesla cea mai tare din parcare din piata...

View Postcata, on 24 mai 2019 - 10:52, said:

Record de livrări pentru Tesla: peste 90.000 de mașini în al doilea trimestru din 2019
În același document se arată că Tesla are un ritm de producție de 900 de unități Model 3 pe zi, fiind aproape de obiectivul declarat de 7.000 de mașini pe săptămână.
Posted Image

Musk, in 2017, despre productia de Model 3:

Quote

What people should absolutely have zero concern about, and I mean 0, is that Tesla will achieve a 10,000 unit production week by the end of next year. […] I think people should really not have any concerns that we won’t reach that outcome from a production rate.”

Posted Image

Edited by valitudor, 28 May 2019 - 11:46.


#3501
Ford4

Ford4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,165
  • Înscris: 13.11.2017
Sa zici merci că n-au ajuns la producția aia că altfel o băga în găleată pe VW. Asa poate au timp să prindă și ei vreo nișă in domeniul EV-urilor :) !

#3502
remvirg

remvirg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,117
  • Înscris: 04.08.2007

View Postinuendo0, on 28 mai 2019 - 11:36, said:

Ideea e ca vorbesti prostii. In general Superchargerele se folosesc foarte rar, cand faci un drum peste aria de acoperire a bateriei si atunci deja ai condus cateva ore si o pauza este binevenita. Ca unele Superchargere sunt pline, e adevarat, pentru ca sunt putine comparat cu cate Tesla s-au vandut in unele zone.
Din propria experienta iti pot spune ca in 10.000 km facuti cu Tesla am incarcat doar de 2 ori la Supercharger si nu m-am plictisit deloc asteptand. Eu mi-am vazut de ale mele, masina s-a incarcat. Iar la 2-3 zile cand o incarc acasa imi ia fix 5 secunde sa infig mufa. Punem pariu ca lunar tu pierzi mai mult timp prin benzinarii?
Ps: vezi ca nemtii au inceput sa marseze puternic pe electrice. Nu ai primit ordinele sa nu mai arunci ci kk inspre ele?
Daca se folosesc foarte rar de ce nevoie de restrictii? Un pic de contradictie, dar las ca merge si asa.
Daca sunt asa rar folosite ar trebui sa-ti dea un bonus sa te atraga nu sa-ti puna restrictii.

Edited by remvirg, 28 May 2019 - 16:50.


#3503
inuendo0

inuendo0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 03.06.2007
Ai sarit peste "Ca unele Superchargere sunt pline, e adevarat, pentru ca sunt putine comparat cu cate Tesla s-au vandut in unele zone".
Mai exact 17% din ele si acum exista  o solutie usoara de a ignora aceasta masura. Altceva?

#3504
Torquemada-666

Torquemada-666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,053
  • Înscris: 15.10.2014
Si de minciunile lui musk ce spui?

#3505
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Tu nu ai voie să vorbești de minciunile altuia atâta timp cât susții cei mai mari mincinoși de pe planetă.
De fapt, dacă stau bine să mă gândesc, tu numai mincinoși susții.
Probabil e ceva efect Stockholm, cine știe?

#3506
vj_Heaven

vj_Heaven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,064
  • Înscris: 19.07.2005
Un video foarte interesant despre baterii, tehnologiile folosite, ce dificultati trebuie depasite pentru a creste performanta acesora, etc.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/18MYRkx_Vr4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#3507
Torquemada-666

Torquemada-666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,053
  • Înscris: 15.10.2014
Mai au pana sa schimbe lumea. Inca masinile lor iau foc des.

https://forum.softpe...8#entry24772318

#3508
Ford4

Ford4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,165
  • Înscris: 13.11.2017
Pai deja au schimbat-o. Nu vezi ca toti trec pe electrice ?

#3509
calinkgb

calinkgb

    "United Gashka" mobile team

  • Grup: Moderators
  • Posts: 75,844
  • Înscris: 15.08.2008

View PostTorquemada-666, on 03 iunie 2019 - 12:35, said:

Mai au pana sa schimbe lumea. Inca masinile lor iau foc des.

https://forum.softpe...8#entry24772318

Vezi ca incepi sa faci cam mult spam....
Data viitoare nu te mai atentionez!

#3510
Torquemada-666

Torquemada-666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,053
  • Înscris: 15.10.2014
Pot da exemple asemanatoare, fara sa fie atentionati. Sunt le topicurile VAG, dar mai in urma si sunt sigur ca le stii.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate