Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2
 

Libra Internet Bank

* * * * - 8 votes
  • Please log in to reply
6307 replies to this topic

#253
Materium

Materium

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,148
  • Înscris: 23.02.2005
Card în dolari au? Eu nu am găsit pe site.

#254
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Pt dolarei incearca revolut.

#255
Materium

Materium

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,148
  • Înscris: 23.02.2005
Am revolut, Am nevoie sa si trimit banii acolo, am card in dolari la Unicredit pe contul sotiei dar nu ma coafeaza asta, atat timp cat Unicredit trece orice tranzactie prin Euro. M-am trezit si cu cafeaua mai scumpa doar ptr simplul fapt ca aveau un procesator extern.

#256
catalin11catalin

catalin11catalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 14.06.2015
Vin si astia cu o aplicatie de minim anii 2000?

#257
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
S-a mai discutat, e nevoie de bani dar ei neavad comisioane nu au bani.

#258
catalin11catalin

catalin11catalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 14.06.2015
Esti ca o sotie batutat care ii cauta scuze barbatului...

Pana si aplicatia de unde imi comand pizza arata mai bine.

Orice banca din afara are 0 comisioane inclusiv retrageri de la orice bancomat, IB normal.

Astia de la transferwise revolut oare cum supravietuiesc?


Eu am ajuns sa folosesc in ro cardul de la revolut ca si card principal deoarece tranzactiile apar instant

#259
ddd333

ddd333

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 09.01.2018

View Postcatalin11catalin, on 13 februarie 2018 - 06:56, said:

Orice banca din afara are 0 comisioane inclusiv retrageri de la orice bancomat, IB normal.

Nu te-ai plictisit de cat ai repetat placa asta?

Nu exista 0 comisioane. Mai mult ca sigur ele practica in continuare comisioanele aplicate comerciantilor. Daca acei clienti "din afara" folosesc cardurile la cumparaturi, atunci acele banci "din afara" fac bani de pe urma lor si-si permit sa ofere extrageri moca putinilor clienti care au nevoie de ele. De cate ori scoate britanicul cash de la bancomat? Din cate stiu eu, pe-acolo poti plati cu cardul aproape peste tot.

De exemplu, daca tu ai card Visa de la HSBC, de fiecare data cand faci o tranzactie intr-un magazin, indiferent de banca cu care lucreaza respectivul magazin, HSBC va incasa, prin intermediul Visa, un comision.

Pe de alta parte, in Romania inca se lucreaza mult cu cash. Foarte multi romani inca se duc la bancomat in ziua de salariu si scot toti banii de pe card.


View Postcatalin11catalin, on 13 februarie 2018 - 06:56, said:

Astia de la transferwise revolut oare cum supravietuiesc?

Deocamdata supravietuiesc cu bani de la investitori. Adica actionarii vin cu bani de-acasa. Nu cred ca au ajuns pe profit, sau daca au profit, atunci e ceva recent. De exemplu Revolut a avut in 2016 pierderi de 7 milioane de lire sterline: http://uk.businessin...-revenue-2017-6 Ma indoiesc de faptul ca au profit in 2017.

"the cost of processing payments done on its cards, and the cost of getting people to sign up for the cards in the first place. The cost of sales jumped from £1.5 million to £7.8 million."

Adica ai fost subventionat, nene. Tu, cu zecile de mii de lire transferate, ai fost subventionat, la fel cum e subventionat un pensionar care merge gratis cu tramvaiul sau un sofer care plateste 1000 Lei impozit anual, dar parcheaza moca in oras, consumand astfel resurse de cel putin 300 Lei lunar. Sper ca LibraBank sa solicite in continuare comisioane astfel incat sa fie pe profit. Prefer sa renunt la doua beri lunar, dar sa lucrez in schimb cu o banca solida. Eu n-am pretentia de a fi subventionat.


PS: Sper ca nu te-ai suparat pe mine, insa sa tii minte ca tu nu esti singurul pe lumea asta care are dreptul de a castiga bani.

Edited by ddd333, 13 February 2018 - 08:48.


#260
catalin11catalin

catalin11catalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 14.06.2015
Si Libra nu ia comisioane de la comercianti la plata cu cardul?
Eu platesc exclusiv cu cardul dar prefer sa il folosesc pe cel de la revolut in ro datorita aplicatiei.

De ce le tot cauti scuze?

#261
catalin11catalin

catalin11catalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 14.06.2015
O banca tipica de afara are 6 bancomate multifunctonale, plus vreo 6 angajati platiti cu cateva mii de euro pe luna. Chiria sigur e si aia alte cateva mii. Si ei ofera 0 comisioane si aplicatie normala.

Chiar ti se pare normal ca o banca sa aiba o aplicatie sub cea a unui fast food local?

#262
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

View Postcatalin11catalin, on 13 februarie 2018 - 12:20, said:


Chiar ti se pare normal ca o banca sa aiba o aplicatie sub cea a unui fast food local?

Da, aplicatia este sub orice critica, dar cand vorbim de dobanzi la depozite si credite, comparativ cu piata parca uiti de aplicatie si folosesti IB-ul pe web in browser.

#263
catalin11catalin

catalin11catalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 14.06.2015
Dobanzile la depozite sunt 0 in momentul asta la orice banca...

#264
mstanciu

mstanciu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,233
  • Înscris: 24.04.2007
La depozite au fost foarte competitivi pana acum 6 luni - 1an. De atunci a fost doar scadere (la 7 luni - de la 2.1 la 1.5%), in timp ce inflatia a sarit de la sub 1% la 3.3% iar dobanda de referinta de la 1.75 la 2.25%.

E mai mult decat evident ca Libra incearca sa maximizeze profitul pe termen scurt - sunt convins ca datele pe T4 2017 si T1 2018 vor fi la noi maxime - dar asta pe spatele deponentilor care vor ramane uitandu-se la ce frumos e IB-ul in browser...

@catalin11catalin: dobanzile sunt foarte mici peste tot, dar exista oferte cu 20-50% mai mari decat la Libra, e o diferenta care se simte. Oricum, nu sunt zero, iar la 10% nu vor mai ajunge.

#265
Catalinr

Catalinr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 768
  • Înscris: 04.05.2004
dobanzile bune nu sunt o scuza pentru aplicatia preistorica. o aplicatie urata te face sa te gandesti ca pe partea de internet sunt servicii precare

#266
ddd333

ddd333

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 09.01.2018

View Postcatalin11catalin, on 13 februarie 2018 - 11:31, said:

Si Libra nu ia comisioane de la comercianti la plata cu cardul?
Pai tocmai, mai. Parca as scrie in turca, nu in romana.

Iau si Libra si ING si BCR si BRD si XYZ comisioane la plata cu cardul. Insa romanul face un numar foarte redus de plati cu cardul spre deosebire de britanic. Din acest motiv o banca britanica isi permite sa ofere mai multe "gratuitati", fiindca stie ca oricum marea majoritate a clientilor vor plati cu cardul la comercianti, in loc sa se adune la bancomat in ziua de salariu.
  • Pentru fiecare retragere moca facuta de la un bancomat de un client britanic standard, banca taxeaza comerciantii pentru zeci sau chiar sute de tranzactii lunare.
  • Pentru fiecare retragere moca facuta de la un bancomat de un client roman standard, banca nu mai are cu ce taxa comerciantii, fiindca romanul si-a scos toti banii si plateste apoi 99% cash.
Degeaba platesti tu numai cu cardul daca alti o suta de romani au comportamentul descris de mine. Chiar Mugur Isarescu spunea acum cativa ani intr-un interviu ca majoriatea romanilor fac doar doua tranzactii bancare pe luna: (1) incaseaza salariul si (2) scot toti banii de la bancomat.

View Postcatalin11catalin, on 13 februarie 2018 - 11:31, said:

De ce le tot cauti scuze?
De ce esti nesimtit? Faptul ca iti explic un rationament economic, nu inseamna ca le caut scuze.

PS: E ultima oara cand imi bat capul sa-ti raspund. Tu ori esti incapabil sa citesti cateva fraze in limba romana, ori pur si simplu esti prea lenes in a depune un minim de efort pentru a intelege ce-ti spun ceilalti.

#267
geostorm

geostorm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 03.12.2017

View Postcatalin11catalin, on 13 februarie 2018 - 06:56, said:

Esti ca o sotie batutat care ii cauta scuze barbatului...

Pana si aplicatia de unde imi comand pizza arata mai bine.

Orice banca din afara are 0 comisioane inclusiv retrageri de la orice bancomat, IB normal.

Astia de la transferwise revolut oare cum supravietuiesc?


Eu am ajuns sa folosesc in ro cardul de la revolut ca si card principal deoarece tranzactiile apar instant

Revolut sau Transfewise supravietuiesc din numarul imens de tranzactii comparabil cu Libra, o banca mica

View Postddd333, on 13 februarie 2018 - 14:23, said:


Pai tocmai, mai. Parca as scrie in turca, nu in romana.

Iau si Libra si ING si BCR si BRD si XYZ comisioane la plata cu cardul. Insa romanul face un numar foarte redus de plati cu cardul spre deosebire de britanic. Din acest motiv o banca britanica isi permite sa ofere mai multe "gratuitati", fiindca stie ca oricum marea majoritate a clientilor vor plati cu cardul la comercianti, in loc sa se adune la bancomat in ziua de salariu.
  • Pentru fiecare retragere moca facuta de la un bancomat de un client britanic standard, banca taxeaza comerciantii pentru zeci sau chiar sute de tranzactii lunare.
  • Pentru fiecare retragere moca facuta de la un bancomat de un client roman standard, banca nu mai are cu ce taxa comerciantii, fiindca romanul si-a scos toti banii si plateste apoi 99% cash.
Degeaba platesti tu numai cu cardul daca alti o suta de romani au comportamentul descris de mine. Chiar Mugur Isarescu spunea acum cativa ani intr-un interviu ca majoriatea romanilor fac doar doua tranzactii bancare pe luna: (1) incaseaza salariul si (2) scot toti banii de la bancomat.


De ce esti nesimtit? Faptul ca iti explic un rationament economic, nu inseamna ca le caut scuze.

PS: E ultima oara cand imi bat capul sa-ti raspund. Tu ori esti incapabil sa citesti cateva fraze in limba romana, ori pur si simplu esti prea lenes in a depune un minim de efort pentru a intelege ce-ti spun ceilalti.

Nu doar atat.
Sa te uiti cate sedii bancare vezi prin UK si cate prin Ro.
Strategia bancilor din UK e de a avea sedii putine. Omul vine la banca doar in ocazii exceptionale, si atunci.cu programare (si.libra are cam.aceasi strategie)

De asemenea Libra, ca si multe banci din UK, nu au reteaua lor de bancomate. Libra are contract cu reteaua euronet, retea de bancomate folosita si de alte cateva banci din Romania. Asta inseamna taiere de costuri masiva, folosesti aceasi retea de bancomatr cu alte banci cu care imparti costurile pentru mentenanta lor.
In UK poti scoate bani fara comision de la orice bancomat al oricarei banci. Asta face ca bancile sa nu mai bage banii in ditamai reteaua de bancomate.
In Romania e si aberant sa vezi de multe ori bancomat langa bancomat, pentru ca fiecare banca isi.monteaza bancomatul ei, banciile nefiind in stare sa se asocieze pentru a administra o retea unica de bancomate. Asta spune multe despre noi romanii, despre capacitatea de asociere a noastra

Edited by geostorm, 13 February 2018 - 14:40.


#268
catalin11catalin

catalin11catalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 14.06.2015
Nu mai stai sa dau quote de pe telefon.

Daca ramai far argumente nu jigni interlocutorul.

Nu e normal ca o banca sa aiba o aplicatia mai varza decat o pizzerie locala.

Toti joaca pe aceiasi piata. Nu le mai cautati scuze aiurea in papusoi

#269
geostorm

geostorm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 03.12.2017

View Postcatalin11catalin, on 13 februarie 2018 - 15:35, said:

Nu mai stai sa dau quote de pe telefon.

Daca ramai far argumente nu jigni interlocutorul.

Nu e normal ca o banca sa aiba o aplicatia mai varza decat o pizzerie locala.

Toti joaca pe aceiasi piata. Nu le mai cautati scuze aiurea in papusoi

Chiar nu vezi ca esti cam singurul deranjat de aplicatia lor ? :)

Eu am zeci de mii de euro la ei in banca, si nici macar nu stiu cum arata aplicatia lor, ba chiar nici nu ma intereseaza acea aplicatie :)

Ma intereseaza ce comisioane imi percepe acea banca la rulaje de zeci de mii de euro.

De exrmplu, daca as merge la BCR as plati 1% doar la retragerea de numerar(valuta) 1 % inseamna un conision imens pentru mine la sumele respective.

Tu pui accent pe culoarea aplicatiei, iar noi pe mii sau poate zeci de mii de lei pierduti la comisioane in caz ca mergem la o banca mai mare

Edited by geostorm, 13 February 2018 - 16:05.


#270
catalin11catalin

catalin11catalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 14.06.2015
Saptamana trecuta am retras 30.000 de euro cash de transilvania.
Am platit 900 de lei comision.
Cat de des chiar retragi sume mari de bani?

Ma indoiesc ca libra aveau suma asta cash la singura lir agentie...

Cum adica sunt singurul deranjat de aplicatia lor?
Da e cineva multumit?

Ai idee ce putin costa o aplicatie normala ?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate