Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Libra Internet Bank

* * * * - 8 votes
  • Please log in to reply
6294 replies to this topic

#289
dj_cristi

dj_cristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,666
  • Înscris: 26.01.2006
urmeaza sa spuna: stiti ca bancile fac bani si nu lucreaza moca pt noi? cum isi permit? da click aici, senzational.

#290
ddd333

ddd333

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 09.01.2018

View Postgeostorm, on 13 februarie 2018 - 14:39, said:

In Romania e si aberant sa vezi de multe ori bancomat langa bancomat, pentru ca fiecare banca isi.monteaza bancomatul ei, banciile nefiind in stare sa se asocieze pentru a administra o retea unica de bancomate. Asta spune multe despre noi romanii, despre capacitatea de asociere a noastra

Nu cred ca motivul este incapacitatea bancilor romanesti de a se asocia, indiferent de faptul ca actionarii sunt romani sau straini, ci faptul ca in Romania inca se scot prea multi bani din bancomat raportat la restul tranzactiilor facute cu cardul. Daca romanul ar scoate bani cash doar din an in Paste, atunci pun pariu ca bancile ar renunta la retelele lor de bancomate si ar oferi retrageri moca fiindca oricum doar cativa le-ar utiliza.

Cand se scot multi bani din bancomat, bancile trebuie sa plateasa mult posesorului bancomatului, asa ca prefera sa aiba propria retea. Insa cand se scot putini bani, situatia se inverseaza: de ce sa intretii/supraveghezi un echipament non-stop pentru o mana de clienti? De exemplu in Germania este la fel ca in Romania, cash-ul e la putere, iar bancile nu prea ofera retrageri moca ci tot ca... in Romania: doar la anumite pachete de servicii conditionate fie de un comision lunar, fie de un rulaj minim.


Acum sa nu intelegeti ca eu as critica romanii fiindca nu folosesc cardurile mai mult. Chiar nu ma intereseaza acest aspect. Ci doar sunt de parere ca nu putem avea serviciile si comisioanele bancare din UK in Romania, atata vreme cat pastram comportamentul financiar cu care ne-am obisnuit pana acum.

#291
Dormi_Hete

Dormi_Hete

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,738
  • Înscris: 15.03.2018
Doua intrebari despre Libra:

1. Se poate deschide online un depozit,  fara prezenta fizica la sediul bancii.
2. Este aceasta banca sigura? Cine detine aceasta banca?

#292
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
1. Da
2. Vezi pe pagina lor actionariatul

https://www.librabank.ro/actionariat

#293
catalin11catalin

catalin11catalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 14.06.2015

View PostDormi_Hete, on 23 martie 2018 - 14:19, said:

Doua intrebari despre Libra:

1. Se poate deschide online un depozit,  fara prezenta fizica la sediul bancii.
2. Este aceasta banca sigura? Cine detine aceasta banca?

1. Da.

2. Dupa ce vezi cum arata aplicatia lor si faptul ca au maxim 1 sucursala in orasele mari si 0 in celalte raspunde-ti sigur daca ai curaj sa lasi cateva zeci de mii de euro la ei.

#294
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006
cu precizarea ca , la randul lor, New Century Holdings (NCH) au fost cumparati de un holding din Rusia. Era un articol pe tema asta, nu il gasesc acum.

PS  l am gasit    http://gazetadecluj....euri-romanesti/

View Postcatalin11catalin, on 23 martie 2018 - 15:47, said:

2. Dupa ce vezi cum arata aplicatia lor si faptul ca au maxim 1 sucursala in orasele mari si 0 in celalte raspunde-ti sigur daca ai curaj sa lasi cateva zeci de mii de euro la ei.
Ce legatura are asta cu banca in sine? Din punctul  meu de vedre, ar trebui sa nu aibe nicio sucursala, si asa alea pe care le are, sunt pline doar cu functionarii bancii. De exemplu, in Ploiesti au doua, trec frecvent pe langa cea din centru, niciodata nu am vazut pe cineva acolo in afara de o tanti si un agent de paza. Pentru ce sa tina o sucursala? cardurile se trimit prin curier, conturile se deschid online, pesemne cu 0.1% din clineti vor operatinui cu cash .

Stiai ca banca STARLING din UK, banca care exista DOAR pe o aplicatie de telefon mobil 9stil revolut), a luat premiul 1 pentru cea mai buna banca a anului 2018 in UK? Poate englezii or fi retardati in domeniul bancar de au acordat o asemnea distictie unei asemenea banci.

Attached Files

  • Attached File  111.JPG   90.76K   24 downloads

Edited by cuculea, 23 March 2018 - 16:22.


#295
zeus20

zeus20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 24.03.2017
Salut,

Intentionez sa imi inchid conturile la BT si sa imi deschid la Libra. Desi am citit atat paginile anterioare din acest post cat si informatiile de pe pagina de internet a Libra, nu am aflat anumite informatii. Astfel, va rog, pe cei care aveti deja deschis conturi la Libra sa imi raspundeti la urmatoarele intrebari:

1) Se poate transfera EUR prin SWIFT de la o banca din afara catre contul de EUR Libra?
2) Se poate transfer EUR prin SEPA de lao banca din afara catre contul EUR Libra?
3) Se poate transfer RON din contul RON Libra catre contul Revolut? Daca raspunsul este afirmativ, Libra are comisioane pentru acest transfer?
4) Se poate transfer RON din contul Revolut catre contul RON Libra? Daca raspunsul este afirmativ, Libra are comisioane pentru acest transfer?
5) Din paginile anterioare, inteleg ca cursul de schimb folosit de Libra pentru platile cu cardul este cel al Mastercard. Daca vreau sa schimb RON din contul de Libra in EUR in contul de Libra, se va folosi cursul de schimb afisat de pagina de internet a bancii? Acest curs afisat este diferit de cel Mastercard?

Multumesc anticipat pentru raspunsurile oferite. O zi buna.

#296
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
1) U stiu, dar ai iesi mai ieftin cu un cont Revolut.
2) Idem
3) Da, gratuit prin top-up, cu plata transferului daca alegi optiunea in cont ul IBAN in lei din Revolut
4) Da, nu are comisioane.
5) Cursul Mastercard il gasesti aici, se aplica doar la platile cu cardul: https://www.masterca...t-currency.html

#297
zeus20

zeus20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 24.03.2017
Mersi gumball pentru informatii.  

Daca are cineva informatii cu privire la intrebarile 1) si 2) din postul meu de mai sus, va rog sa le postati.

#298
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

View Postzeus20, on 24 martie 2018 - 17:18, said:

Mersi gumball pentru informatii.  

Daca are cineva informatii cu privire la intrebarile 1) si 2) din postul meu de mai sus, va rog sa le postati.

Da si da. Primirea banilor in conturile de valuta ale Libra nu se comisioneaza.

#299
Dormi_Hete

Dormi_Hete

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,738
  • Înscris: 15.03.2018
M-am uitat pe net si vad ca si la astia dobanzile sunt mici. Eu mi-am facut acum vreo 4 ani un depozit la brd in euro si am avut dobanda medie peste 2% pe an. A inceput de la 0,5% si a ajuns la 3,5% si mi se parea putin. Ce se intampla cu bancile astea de dau dobanzi asa mici?

#300
zeus20

zeus20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 24.03.2017

View PostCatean, on 24 martie 2018 - 17:41, said:

Da si da. Primirea banilor in conturile de valuta ale Libra nu se comisioneaza.
Mersi pentru confirmare Catean.

#301
zeus20

zeus20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 24.03.2017
Salut,
In urma raspunsurilor primite de la voi ieri, deoarece momentan caut solutii sa schimb RON in EUR la un curs cat mai bun si fara comisioane, revin cu urmatoarea intrebare:  

In cazul in care fac top-up cu cardul de RON atasat contului Libra RON in contul de Revolut RON (fara comisioane) >> schimb RON in EUR in Revolut> transfer EUR din contul de Revolut EUR in contul de Libra EUR (cel mai probabil prin transfer SEPA)>> Exista comisioane din partea Revolut/Libra pentru aceasta tranzactie?

#302
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

View Postzeus20, on 25 martie 2018 - 08:55, said:

Salut,
In urma raspunsurilor primite de la voi ieri, deoarece momentan caut solutii sa schimb RON in EUR la un curs cat mai bun si fara comisioane, revin cu urmatoarea intrebare:  

In cazul in care fac top-up cu cardul de RON atasat contului Libra RON in contul de Revolut RON (fara comisioane) >> schimb RON in EUR in Revolut> transfer EUR din contul de Revolut EUR in contul de Libra EUR (cel mai probabil prin transfer SEPA)>> Exista comisioane din partea Revolut/Libra pentru aceasta tranzactie?

Absolut nici un comision. Ce faci tu acolo eu fac saptamanal cu sume maricele.

Sa nu uiti ca la Revolut ai limita de top-up anuala. Parca la deschiderea contului e 60k RON pe an. O poti marii cu dovezi de salariu si economii.

Edited by Catean, 25 March 2018 - 12:02.


#303
zeus20

zeus20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 24.03.2017

View PostCatean, on 25 martie 2018 - 12:00, said:

Absolut nici un comision. Ce faci tu acolo eu fac saptamanal cu sume maricele.

Sa nu uiti ca la Revolut ai limita de top-up anuala. Parca la deschiderea contului e 60k RON pe an. O poti marii cu dovezi de salariu si economii.
Mersi mult pentru informatii. In acest caz e foarte ok, da am vazut aceea limita de 60k RON. De curiozitate, pana la ce valoare ai putut mari aceasta limita?

#304
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

View Postzeus20, on 25 martie 2018 - 12:24, said:


Mersi mult pentru informatii. In acest caz e foarte ok, da am vazut aceea limita de 60k RON. De curiozitate, pana la ce valoare ai putut mari aceasta limita?

Depinde de salariul tau si disponibilitatile din banca. Daca ai salar de 10k RON pe luna si 200k RON in banca, vei primii o limita de 350k RON, ca exemplu.

#305
zeus20

zeus20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 24.03.2017

View PostCatean, on 25 martie 2018 - 12:29, said:

Depinde de salariul tau si disponibilitatile din banca. Daca ai salar de 10k RON pe luna si 200k RON in banca, vei primii o limita de 350k RON, ca exemplu.
Este rezonabil. Libra in combinatie cu Revolut pare ca este o combinatie foarte buna pentru salariu RON/alte valute, inclusiv tranzactii in alte valute.  
Multumes Catean si gumball pentru timpul acordat si informatiile oferite.

#306
geostorm

geostorm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 03.12.2017
Vi s-a intamplat sa fiti sunati de cei de la libra in momentul in care un depozit a ajuns la scadenta ?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

2 user(s) are reading this topic

1 members, 0 guests, 1 anonymous users

puzzlewood

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate