Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
video file info

Nu pot raspunde: Huawei P10

Cod cursor website

Cum se iese la pensie la munca di...
 Inlocuire Tranzistor 4410 BA622T ...

CASS pe veniturile din DOBANZI

Masina de spalat rufe Bosch

Aici sunt banii Dvs: tarife pentr...
 Spatiu prea mare inainte de titlu

Recomandare banca pentru firma

Prima World HD

Recomandare bicicleta MTB copil 1...
 Cum pot reda niște inregistr...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 

Există un înger numit Satan (”adversar”)?

* - - - - 1 voturi
  • Acest subiect este blocat Acest subiect este blocat
2782 răspunsuri în acest subiect

#541
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 36.859
  • Înscris: 30.01.2007

 logic1, on 22 august 2017 - 16:11, said:

Problema este că Pavel spune peste tot de lupta cu ”natura păcătoasă”.
Si de aici ai tras concluzia ca natura pacatoasa se infatiseaza inaintea Domnului si spune, se plimba, face, drege Posted Image Posted Image
Poate imi dai si mie o copie dupa REASONING FROM THE SCRIPTURES ca as avea ceva urgent de facut cu ea Posted Image Posted Image cand ma taie

Editat de zexelica, 22 august 2017 - 16:14.


#542
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 18.198
  • Înscris: 10.09.2008

 zexelica, on 22 august 2017 - 16:07, said:

Uite acum, stimabile. Cand iti dau proba biblica (sabia Duhului) si tu o dai la intors.

Fiii lui Dumnezeu au venit intr-o zi de s-au infatisat inaintea Domnului. Si a venit si Satana in mijlocul lor. (Iov.1:6)

Domnul a zis Satanei: "De unde vii?" Si Satana a raspuns Domnului: "De la cutreierarea pamantului si de la plimbarea pe care am facut-o pe el." (Iov.1:7)

Si Satana a raspuns Domnului: "Oare degeaba se teme Iov de Dumnezeu? (Iov.1:9)

Domnul a zis Satanei: "Iata, iti dau pe mana tot ce are, numai asupra lui sa nu intinzi mana." Si Satana a plecat dinaintea Domnului. (Iov.1:12)

Fiii lui Dumnezeu au venit intr-o zi de s-au infatisat inaintea Domnului. Si a venit si Satana in mijlocul lor si s-a infatisat inaintea Domnului. (Iov.2:1)

Din proba biblica de mai sus rezulta ca satana este un personaj, nu incalcarea legii.

Te învârți în cerc. Recitește topicul, că am discutat pe larg cazul din Iov. Este o alegorie, așa ca oricare altă scenă ”cerească” sau în prezența lui Dumnezeu.
În Iov este închipuită o situație ipotetică, valabilă ca lecție în cazul fiecărui credincios, care ilustrează ce este în discuție atunci când Dumnezeu permite să sufere oamenii drepți și ce răspuns îmbucurător pentru Dumnezeu pot da, dacă rămân fideli.

Dacă este literal, atunci Dumnezeu este un îmbătrânit cu părul alb (Dan. 7:9).

 zexelica, on 22 august 2017 - 16:14, said:

Si de aici ai tras concluzia ca natura pacatoasa se infatiseaza inaintea Domnului si spune, se plimba, face, drege Posted Image Posted Image
Poate imi dai si mie o copie dupa REASONING FROM THE SCRIPTURES ca as avea ceva urgent de facut cu ea Posted Image Posted Image cand ma taie

Nu trebuie că o ai. Citez din ea:

Satan the Devil
Definition: The spirit creature who is the chief adversary of Jehovah God and of all who worship the true God. The name Satan was given to him because of his becoming a resister of Jehovah. Satan is also known as the Devil, because he is the foremost slanderer of God. Satan is described as the original serpent, evidently because of his using a serpent in Eden to deceive Eve, and for this reason “serpent” came to signify “deceiver.” In the book of Revelation, the symbolism of a devouring dragon is also applied to Satan.

Acum vezi tu ce faci cu ea, poate îi dai o întrebuințare mai bună... :D

#543
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 36.859
  • Înscris: 30.01.2007

 logic1, on 22 august 2017 - 16:34, said:


Te învârți în cerc. Recitește topicul, că am discutat pe larg cazul din Iov. Este o alegorie, așa ca oricare altă scenă ”cerească” sau în prezența lui Dumnezeu.
În Iov este închipuită o situație ipotetică, valabilă ca lecție în cazul fiecărui credincios, care ilustrează ce este în discuție atunci când Dumnezeu permite să sufere oamenii drepți și ce răspuns îmbucurător pentru Dumnezeu pot da, dacă rămân fideli.

Dacă este literal, atunci Dumnezeu este un îmbătrânit cu părul alb (Dan. 7:9).
Si atunci cum de nu este o alegorie cand la botezul lui Hristos se aude un glas din cer iar jegovistii intreaba cine era in cer can Hristos era pe pamant, daca Hristos este Dumnezeu? E alegorie la comanda, sau cum? Despre femeie scrie in Gal 4:24 literal ca este o alegorie, iar voi nu recunoasteti asta. Cam cum vine treaba asta, e alegorie cand scrie in brosurica, sau cum?

Imbatranitul de zile :lol: iar cand scrie Most High, dupa tine e cel mai inalt, este?



Quote

Nu trebuie că o ai. Citez din ea:

Satan the Devil
Definition: The spirit creature who is the chief adversary of Jehovah God and of all who worship the true God. The name Satan was given to him because of his becoming a resister of Jehovah. Satan is also known as the Devil, because he is the foremost slanderer of God. Satan is described as the original serpent, evidently because of his using a serpent in Eden to deceive Eve, and for this reason “serpent” came to signify “deceiver.” In the book of Revelation, the symbolism of a devouring dragon is also applied to Satan.

Acum vezi tu ce faci cu ea, poate îi dai o întrebuințare mai bună... Posted Image
Nu are cum sa fie pacatul care vorbeste, pleaca, face, zice, intreaba, raspunde, stimabile. Iar in Maitei iarasi e alegorie, nu? Adica, doar sa nu fie un personaj, este? Ca jegovistii asa zic, deci asta e adevarul, nu ce scrie.

#544
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 37.715
  • Înscris: 04.01.2011

 logic1, on 22 august 2017 - 16:34, said:

În Iov este închipuită o situație ipotetică...
las-o jos.
o sa ajungi sa spui ca Insusi Dumnezeu e ipotetic Posted Image

Editat de Dude_2nd, 22 august 2017 - 17:23.


#545
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 18.198
  • Înscris: 10.09.2008

 Dude_2nd, on 22 august 2017 - 17:23, said:

las-o jos.
o sa ajungi sa spui ca Insusi Dumnezeu e ipotetic Posted Image

Nu, scena din Iov se repetă de milioane de ori cu fiecare credincios și plimbărețul face ore că asta îi e slujba... Posted Image
Scenele cerești sunt simbolice, alegorii. Nici nu pot fi descrise lucrurile altfel decât prin simboluri. Sau este Dumnezeu un îmbătrânit cu părul alb? (Dan. 7:9)

La fel este simbolică scena ”văzută” de prorocul Mica:

1 Împăraţi 22

21 Şi un duh a venit şi s-a înfăţişat înaintea Domnului şi a zis: „Eu îl voi amăgi.”
22 Domnul i-a zis: „Cum?” „Voi ieşi”, a răspuns el, „şi voi fi un duh de minciună în gura tuturor prorocilor lui.”

Domnul a zis: „Îl vei amăgi şi-ţi vei ajunge ţinta; ieşi şi fă aşa!”


Editat de logic1, 22 august 2017 - 17:41.


#546
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 37.715
  • Înscris: 04.01.2011

 logic1, on 22 august 2017 - 17:39, said:

Nu, scena din Iov se repetă de milioane de ori cu fiecare credincios și plimbărețul face ore că asta îi e slujba... Posted Image

da, aceasta este slujba lui: Acuzatorul. Dupa cum arata si Apocalipsa pe care o schingiuiesti fara mila in acest caz. Posted Image
Evident, pana la aruncarea lui din ceruri,cand accesul sau acolo a fost blocat.

Editat de Dude_2nd, 22 august 2017 - 17:46.


#547
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 18.198
  • Înscris: 10.09.2008

 zexelica, on 22 august 2017 - 17:05, said:

Adica, doar sa nu fie un personaj, este? Ca jegovistii asa zic, deci asta e adevarul, nu ce scrie.

Stimabile, te-am deconspirat cu broșura de sub pernă... REASONING ”spirit creature”... :D

#548
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 37.715
  • Înscris: 04.01.2011

 logic1, on 22 august 2017 - 17:39, said:

La fel este simbolică scena ”văzută” de prorocul Mica:

1 Împăraţi 22

21 Şi un duh a venit şi s-a înfăţişat înaintea Domnului şi a zis: „Eu îl voi amăgi.”
22 Domnul i-a zis: „Cum?” „Voi ieşi”, a răspuns el, „şi voi fi un duh de minciună în gura tuturor prorocilor lui.”

Domnul a zis: „Îl vei amăgi şi-ţi vei ajunge ţinta; ieşi şi fă aşa!”

ce e simbolic aci? duhul care vorbeste cu Dumnezeu?Posted Image

#549
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 61.958
  • Înscris: 16.03.2004
Logic, cine a spus cuvintele acestea: "Pe Isus Il cunosc, si pe Pavel il stiu; dar voi cine sunteti?"

#550
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 18.198
  • Înscris: 10.09.2008

 Dude_2nd, on 22 august 2017 - 17:45, said:

da, aceasta este slujba lui: Acuzatorul. Dupa cum arata si Apocalipsa pe care o schingiuiesti fara mila in acest caz. Posted Image
Evident, pana la aruncarea lui din ceruri,cand accesul sau acolo a fost blocat.

E tot o scenă simbolică, cum este întreaga carte. Balaurul este aruncat din templu=biserica=cer unde locuiește Dumnezeu prin spirit. Dar aici în Apocalipsa este mai clar că acuzatorul este un sistem care și-a băgat coada (cornul mic) între stele și a atras în colaborare un întreg grup de ”iudei” falși (sinagoga satanei), aruncați în final afară. ”Sinagoga satanei” se vede și pe vremea lui Isus în Fapte 4:27:

27 În adevăr, împotriva Robului Tău celui sfânt, Isus, pe care L-ai uns Tu, s-au însoţit (synagoo) în cetatea aceasta Irod şi Pilat din Pont cu Neamurile şi cu noroadele lui Israel,


 dark, on 22 august 2017 - 17:48, said:

Logic, cine a spus cuvintele acestea: "Pe Isus Il cunosc, si pe Pavel il stiu; dar voi cine sunteti?"

Nu sunt pregătit să discut despre toate cazurile legate de draci. Doar despre satan care este ”altceva” decât dracii.

Vezi linkul ăsta:
https://sites.google...s/dsd/jbbuzzard

Editat de logic1, 22 august 2017 - 18:24.


#551
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 61.958
  • Înscris: 16.03.2004
Logic, dacă contești existența ”Satanei”, dar admiți că există draci, atunci poftim, numește căpetenia dracilor ”Lucifer” și datele problemei nu se schimbă!

#552
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 18.198
  • Înscris: 10.09.2008

 Dude_2nd, on 22 august 2017 - 17:47, said:

ce e simbolic aci? duhul care vorbeste cu Dumnezeu?Posted Image

Scena. Este un mod de a ilustra că hotărârea este luată de Dumnezeu în acel mod și că tot ce spun prorocii ”favorabili” este o fabricație, o minciună.
Crezi că îngerii buni sunt duhuri de minciună în gura prorocilor falși? Așa îți imaginezi activitatea cerească?

 dark, on 22 august 2017 - 18:02, said:

Logic, dacă contești existența ”Satanei”, dar admiți că există draci, atunci poftim, numește căpetenia dracilor ”Lucifer” și datele problemei nu se schimbă!

Nu admit că există draci. Oricum termenul nu este înțeles corect. Este grecesc și are sensul de dumnezei. Despre Pavel spun atenienii că vestește niște dumnezei (literal: draci) străini. Acum dacă dumnezeii neamurilor există, da există draci. Dar Biblia arată că nu există.

Să ne limităm discuția la satan - dacă există ca persoană unică și este un înger căzut.

Editat de logic1, 22 august 2017 - 18:15.


#553
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 61.958
  • Înscris: 16.03.2004

 logic1, on 22 august 2017 - 18:11, said:

Să ne limităm discuția la satan - dacă există ca persoană unică și este un înger căzut.

Nu, Satana nu este înger căzut. Aceștia (îngerii căzuți) sunt ținuți legați cu lanțuri în întunericul închisorii din Tartaroos - Iuda 6; 2 Petru 2:4.
Dacă consideri că nu există draci, atunci rămâne în picioare întrebarea pe care ți-am adresat-o mai sus.

#554
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 18.198
  • Înscris: 10.09.2008
Am citit la linkul pe care l-am indicat că niciodată nu a vorbit ”dracul” din om, ci omul. Sunt ceva cazuri în care într-o evanghelie vorbește omul și în alta dracul. Deci era vorba de percepție. Oricum, se mișcau buzele omului...

 dark, on 22 august 2017 - 18:24, said:

Nu, Satana nu este înger căzut.

Asta e pentru Dude... Posted Image

Editat de logic1, 22 august 2017 - 18:31.


#555
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 61.958
  • Înscris: 16.03.2004

 logic1, on 22 august 2017 - 18:28, said:

Am citit la linkul pe care l-am indicat că niciodată nu a vorbit ”dracul” din om, ci omul. Sunt ceva cazuri în care într-o evanghelie vorbește omul și în alta dracul.

Aha, deci omul acela îl cunoștea pe Isus dar și pe Pavel ! De unde îi cunoștea ???

#556
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 18.198
  • Înscris: 10.09.2008
Citește materialul de la linkul indicat. Sunt trei pagini.

#557
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 61.958
  • Înscris: 16.03.2004

 logic1, on 22 august 2017 - 18:32, said:

Citește materialul de la linkul indicat. Sunt trei pagini.

Nu merge acel link. În fine, îl voi mai accesa.Posted Image

Da, acum merge, dar textul e stufos și google translate nu face față! Posted Image

#558
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 18.198
  • Înscris: 10.09.2008
Nu am altceva în română decât o pagină pe blogul meu: Diavolul - o persoană?
Am fost delăsător cu subiectul, singurul interes a fost că m-ați ”obligat” voi să răspund.

Dude m-a ”corupt” să deschid două topice despre Satan... Posted Image
Cel de față și Luceafărul strălucitor - Satan sau regele (dinastia) Babilonului?

Editat de logic1, 22 august 2017 - 19:09.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate