Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k
 Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...
 Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro
 Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...
 

Aventura de constructie (P+1E) Mogosoaia

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
452 replies to this topic

#343
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
Eu sunt unul dintre cei care supravietuiesc, pardon construiesc, folosind curent de la vecini. De 3 ani Posted Image Si sincer nu stiu ce as fi facut daca nu m-ar fi ajutat.
De legal nu e legal sa dai curent vecinilor, dar si sa constuiesti cu generator e obositor.
Parerea mea e sa discuti cu omul, ii spui sa isi puna contor, sa duca un cablu si sa iti plateasca cat consuma. Daca e de acord bine, daca nu, iarasi bine.
Eu la vecini nici macar contor nu am, doar un prelungitor intr-o priza. Le-am tot oferit bani, dar cred ca sunt ceva neam cu @billy ca nu au vrut sa ia, doar cand s-a consumat mai mult. In total pana acum le-am dat sub 1000 ron.
Drept e ca in capul meu nu functioneaza treaba in care nu incerc sa ajut cu ce pot pe cine imi cere ajutorul. Mai si pierd uneori. Asta e. Castig pe alta parte :D , insa primul pas trebuie facut de undeva.

Edited by dana84, 05 July 2018 - 13:50.


#344
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,272
  • Înscris: 17.03.2009
Pentru a nu exista discutii cel mai bine este sa-i dea prin intermediul unui contor pasant,vecinul sa cumpere cablu minim  de 3x4mmp care sa fie tras prin tub gofrat cel putin pe portiunea de drum pe care o traverseaza,normal protejat cu disj diferential pt a nu aparea incidente.

#345
anam-pop

anam-pop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 29.10.2016

View Postdana84, on 05 iulie 2018 - 13:43, said:

Eu sunt unul dintre cei care supravietuiesc, pardon construiesc, folosind curent de la vecini. De 3 ani Posted Image Si sincer nu stiu ce as fi facut daca nu m-ar fi ajutat.
De legal nu e legal sa dai curent vecinilor, dar si sa constuiesti cu generator e obositor.
Parerea mea e sa discuti cu omul, ii spui sa isi puna contor, sa duca un cablu si sa iti plateasca cat consuma. Daca e de acord bine, daca nu, iarasi bine.
Eu la vecini nici macar contor nu am, doar un prelungitor intr-o priza. Le-am tot oferit bani, dar cred ca sunt ceva neam cu @billy ca nu au vrut sa ia, doar cand s-a consumat mai mult. In total pana acum le-am dat sub 1000 ron.
Drept e ca in capul meu nu functioneaza treaba in care nu incerc sa ajut cu ce pot pe cine imi cere ajutorul. Mai si pierd uneori. Asta e. Castig pe alta parte Posted Image , insa primul pas trebuie facut de undeva.

Tocmai de asta am intrebat aici. Nu plec de la premiza sa nu il ajut, doamne-fereste.
Dar stau pe ganduri cum e mai bine dpdv relatii ulterioare.

Cablul ar trece in diagonala peste terenul meu si peste inca unul care nu e folosit si dupa aceea la respectivul.
Noi pana nu ne-au legat la curent am folosit generator. Si am preferat asta decat sa ma rog de unul din vecini si sa apara eventual discutii. Dar asa sunt eu Posted Image
Iar acum am folosit f putin curent (prima luna a fost 12ron :D)

Mi-e teama sa nu ajungem sa ne certam ref la bani sau altceva. Ma gandesc ca daca zici de la inceput "nu" poate e mai usor de depasit decat sa zici da si dupa aceea sa ajungem sa ne certam cum povestea Conu'...

Oricum am avut o faza de curand cand a venit si s-a plans omul ca i-am miscat un tarus pe colt si am chemat topometristul nostru sa il masoare exact unde era (intorsese masina de nisip in zona si nefiind ingradit nu au vazut tarusul). Deci vecinul de stiut sa isi ceara drepturile stie Posted Image
Nici nu stiu daca a cerut curent sau poate e genul care prefera sa apeleze la altii.

View Postanaki, on 05 iulie 2018 - 13:56, said:

Pentru a nu exista discutii cel mai bine este sa-i dea prin intermediul unui contor pasant,vecinul sa cumpere cablu minim  de 3x4mmp care sa fie tras prin tub gofrat cel putin pe portiunea de drum pe care o traverseaza,normal protejat cu disj diferential pt a nu aparea incidente.

@ Anaki, cablul nu traverseaza drumul, e doar pe terenul meu si un alt teren partial defrisat si in final la vecin.
O sa vorbesc de contoar pasant si disjunctor. Sa vedem ce zice.

#346
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,081
  • Înscris: 22.06.2004
sa nu ma intelegeti gresit, eu nu am spus sa nu dea omului curent ci doar am povestit ce am patit eu de am ramas cu un gust amar. mi se pare normal sa ai o relatie buna cu vecinii atata timp cat nu se abuzeaza de bunatatea ta. am ajutat mereu cu ce am putut.


mi s a parut ciudat sa vina constructorul si nu beneficiarul sa o roage pe ana pentru curent. daca pe ala il doare la bascheti de ce ar interesa pe altcineva de persoana lui?

nu vine nici naiba sa intrebe de ce este tras un cablu de current pe terenul tau asa ca poti sta linistita daca il ajuti

Edited by conu71, 06 July 2018 - 14:53.


#347
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008
De multe ori..constructorul se intelege sa aduca generator..si-i baga beneficiarului..x litri de gaz + inchiriere generator in oferta...Apoi constructorul se duce la un vecin..se roaga sa-i dea curent..si iese mai ieftin..

Edited by manghels, 06 July 2018 - 15:04.


#348
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007
Eu cred ca vecinii sunt foarte importanti mai ales cand nu ai 5 ha teren si o famili de 15 persoane. Chiar daca exista riscul sa intalnesti si  "ciudati" cred ca trebuie judecata" fiecare persoana in parte. Noi am primim curent si apa luni de zile de la vecini ca sa nu zic de betoniere si aparat sudura si alte acareturi. Am tras impreuna apa, gaze, curent, fibra (vreo 5 familii), in toamna facem drumul..etc. Cred ca e alt sentiment sa vii acasa cu placere si sa te saluti pe bune si nu de complezenta. Evident nu e posibil intotdeauna, si oamenii sunt pe calitati. Dar sa ajuti pe altcineva mai ales cand efortul e mic si nu presupune impact in lucrarea ta e ceva fain.
Btw, cateodata vecinii ne mai hranesc si cateii pentru ca noi nu putem sa ajungem. Btw, daca vrea cineva un catel fain (baiat) de 3 luni vaccinat, carnet de sanatate si bine hranit...am 3 bucati si mai mult de 2 va fi foarte greu sa tinem.. o sa pun poze la noi pe topic.

#349
crisbud

crisbud

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,242
  • Înscris: 07.12.2011
Sfat:
Drumul e facut degeaba, daca vis-a-vis este inca camp.
Va trebui refacut si nu stii ce fel de oameni vor fi cei noi veniti, pe actualul camp.

#350
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,664
  • Înscris: 11.03.2006
Si eu am luat curent 1 an de la 100m (vecinii apropiati nu au vrut sa imi dea) si am dat 2 ani la santierul de vis a vis.
De platit am platit intotdeauna mai mult decat mi s-a cerut. Recomand contor si siguranta, asa e cel mai bine. Dar sa vorbesti cu proprietarul, nu cu constructorul.
Si eu am avut emotii cu firul insirat 100 m peste camp. O data chiar a fost ros de maidanezi.

#351
anam-pop

anam-pop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 29.10.2016
Salut, apreciez toate opiniile, au fost de ajutor.
Am fost sambata, am vorbit cu vecinul si ne-am "linistit" Posted Image
Omul pare ok, de bun simt.
Am facut cum mi-ati recomandat, i-am zis de contor pasant si cablu, a zis ca ocoleste el terenul nostru si pune. Vroia de azi dar la cum e vremea se mai amana cred.

Intre timp am inceput cu caramida in week-end, ti-e mai mare dragul sa vezi cum "creste" casa. Am facut si poze, revin cu ele cand am putin timp.

View Postcatalijns, on 06 iulie 2018 - 18:15, said:

Eu cred ca vecinii sunt foarte importanti mai ales cand nu ai 5 ha teren si o famili de 15 persoane. Chiar daca exista riscul sa intalnesti si  "ciudati" cred ca trebuie judecata" fiecare persoana in parte. Noi am primim curent si apa luni de zile de la vecini ca sa nu zic de betoniere si aparat sudura si alte acareturi. Am tras impreuna apa, gaze, curent, fibra (vreo 5 familii), in toamna facem drumul..etc. Cred ca e alt sentiment sa vii acasa cu placere si sa te saluti pe bune si nu de complezenta. Evident nu e posibil intotdeauna, si oamenii sunt pe calitati. Dar sa ajuti pe altcineva mai ales cand efortul e mic si nu presupune impact in lucrarea ta e ceva fain.
Btw, cateodata vecinii ne mai hranesc si cateii pentru ca noi nu putem sa ajungem. Btw, daca vrea cineva un catel fain (baiat) de 3 luni vaccinat, carnet de sanatate si bine hranit...am 3 bucati si mai mult de 2 va fi foarte greu sa tinem.. o sa pun poze la noi pe topic.

Catalin, vecinii sunt importanti, total de acord.
Tu ai noroc de oameni de treaba si sper si la noi sa fie la fel (deocamdata avem un singur vecin "sigur" si oamenii sunt f ok).
Daca mai vrea cineva sa stiti ca zona s-a populat maxim langa noifata de cand venisem noi Posted Image

#352
anam-pop

anam-pop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 29.10.2016
Ploile astea m-au scos din minti...
Am stat destul de mult pe loc si e frustrant.
Au mai lucrat la stalpi, s-au facut chestii dar se putea lucra mai mult daca nu ar fi plouat atat.Posted Image Posted Image Posted Image

Toate scarile au fost decofrate, au iesit toate egale iar betonul aparent din subsol arata bine. Doar ca de la atata ploaie e apa in subsol si pompa nu poate scoate tot sa lase curat si uscat...Posted Image

Attached Files



#353
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007
Pina nu ai acoperis apa o sa mai intre in subsol. Nu merita sa te enervezi inutil.
Poza 3 rindul 2. Se pare ca a baut omul citeva beri. Cind s-a apucat de zid a pus carmida la jumatate. Sus la parapet mai avea nitel si le punea exact una peste alta.Ar putea sa fie si mai bine dovada sunt celelalte poze in care sunt decalate mai bine

#354
anam-pop

anam-pop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 29.10.2016

View Postpicomouse, on 11 iulie 2018 - 22:31, said:

Poza 3 rindul 2. Se pare ca a baut omul citeva beri. Cind s-a apucat de zid a pus carmida la jumatate. Sus la parapet mai avea nitel si le punea exact una peste alta.Ar putea sa fie si mai bine dovada sunt celelalte poze in care sunt decalate mai bine

Da, ai dreptate. Sunt niste decalari mai mici dar am preferat asa decat sa taie caramida ca sa iasa la mijloc. Porothermul e acum poros si casant. Atata timp cat exista un decalaj am intrebat si nu e problema. Mai mult ma intereseaza sa iasa drepata la ata ca sunt destule cu burti de zici ca asa a fost modelul Posted Image

View Postcumparator, on 06 iulie 2018 - 19:12, said:

Si eu am luat curent 1 an de la 100m (vecinii apropiati nu au vrut sa imi dea) si am dat 2 ani la santierul de vis a vis.
De platit am platit intotdeauna mai mult decat mi s-a cerut. Recomand contor si siguranta, asa e cel mai bine. Dar sa vorbesti cu proprietarul, nu cu constructorul.
Si eu am avut emotii cu firul insirat 100 m peste camp. O data chiar a fost ros de maidanezi.

Deci avem un al doilea solicitant Posted Image  pentru curent. Omul construieste 2 case, ceva duplex cred si e la distanta mai mare decat celalalt proprietar Posted Image
Deja ma intreb daca ajunge sa folosim si noi si vecinul care deja am agreat sa ii dam si celui de-al treilea :D:D:D
I-am zis sa puna contor si cablu dar mai intai sa verific faptul ca putem sa dam si sa nu apara probleme Posted Image

#355
anam-pop

anam-pop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 29.10.2016
Ma uitam pe ceva din ce salvasem aici si am realizat ca nu am mai scris de multisor. Posted Image

Ce repede trece timpul cand te simti bine...Posted Image
Am avansat mult, am facut multe analize si verificari la fata locului ca sa iasa totul cum ne dorim si cum am planificat.

Sunt deosebit de fericita ca am negociat casa la rosu cu suma totala conform listelor de cantitati.
Daca nu faceam asta cred ca plangeam in pumni la multe situatii aparute in ultima luna. Pentru cei care imi spuneau ca nu se poate, ei bine am vazut ca se poate... daca dai un ban in plus si discuti cum trebuie de la inceput .

Am inceput sa ne obisnuim cu forma casei, cu camerele, ajuta mult ca am stabilit din proiect unde si ce punem aproximativ.

Sunt unele modificari ce au fost operate in timp util, unele care ne-au dat emotii si batai de cap (a se citi nopti nedormite si tensiune 18).Posted Image Posted Image Posted Image

In jur deja avem vecini care lucreaza de zor iar unii chiar rapid de tot. Nu comentez dar ma uit cu groaza ce se poate construi cand nu te interesezi si nu iti pasa cum va "sta" casa peste ani...Posted Image Posted Image

A intrat foarte mult beton pana acum fata de cat a fost estimat, am avut un stalp care a plesnit la turnare dar s-a intervenit repede fara urmari grave, un perete din caramida care s-a facut putin "fluture" cand s-a turnat stalpul dar se va rectifica din tencuiala, s-a folosit o ancora chimica la un stalp de la balconul nostru care "plecase" de pe plan la ultima revizie...  Posted Image Posted Image

Nu am mai facut asa multe poze ca la inceputul constructiei, ne-am mai relaxat putin aici.  Posted Image Posted Image

Insa una peste alta stau linistita ca am un constructor de nota 20 care NU isi baga "adidasii" in casa noastra. Dar asta a costat vreo 20% in plus si ne-a dat peste cap bugetul. Insa omul si echipa sunt responsabili si toleranti chiar daca noi am stat ca niste "freak-control" pe capul lor sa vedem ca totul se face cum trebuie.Posted Image

Mai avem mult de facut, acum se termina caramida la etaj si au facut deja fierul la stalpi, asteptam sa programam turnarea. Si in paralel se ridica si memebrana cu bumbi de la hidroizolatia pe exterior ca sa puna schelele pt exterior.

Dupa placa peste etaj avem intalnire cu montatorul de tigla si constructorul ca sa masoare exact ce si cum, sa comandam ce si cat trebuie si sa calculeze tigla cu marja cat mai corecta.

Suntem cu 2 saptamani in intarziere la planul la rosu conform etapizarii facuta de constructor, speram sa compensam asta cu lucratul in interior. Eu in continuare sper si visez sa terminam pana la 31 dec si sa putem sa ne invitam prietenii la Revelion in casa noua  Posted Image

Acum trebuie sa decidem cu cine facem termopanele, modelul il stim, montajul probabil cu banda speciala.

Pentru statia de epurare si bazinul colector am vorbit deja si avem pret, la sistemul de filtrare am gasit deja configuratie si pret, pentru porti am cerut niste oferte si preturi, ramane sa intram la interior si sa ne decidem acolo ce si cum dar mai este timp.

Poze o sa pun in mod aleator, incerc sa fie in ordinea lucrarilor.Posted Image

Stiu ca nu este perfect totul dar fata de alte santiere noi suntem incantati de ce se face si cum merg lucrurile cand apar neprevazute.Posted Image Posted Image

Attached Files



#356
anam-pop

anam-pop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 29.10.2016
Am mai gasit niste poze zic eu edificatoare pentru cursul constructiei si le atasez aici.
Se va putea observa ce cantitate de fier avem in structura... Posted Image
Constructorul nostru face tot timpul glume si zice ca la noi nu mai era nevoie de beton ca se tine casa doar in fier...Posted Image  Posted Image Posted Image

Iar la caramida Porotherm se poate observa diferenta majora de la un punct incolo...Posted Image
Au schimbat sursa si se vede si ca e facuta "pe repede-nainte" si nu e arsa cum trebuie.Posted Image
Dar mi-au zis ca Porotherm nu mai livreaza in perioada urmatoare si au ramas fara produse o gramada de comenzi desi au fost incasati banii...

Attached Files


Edited by anam-pop, 16 August 2018 - 13:00.


#357
RomeoBBL

RomeoBBL

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 26.06.2017
Arata bine. Nu ma pricep, asa ca intreb, vad si niste grinzi intoarse pe acolo?

intrebare: ce latime are casa scarii? La mine am 1,90m cu 10 cm (cred) ochiul. Vad ca si la voi pare cam la fel. crezi ca e OK? e suficient?

#358
anam-pop

anam-pop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 29.10.2016

View PostRomeoBBL, on 17 august 2018 - 08:58, said:

Arata bine. Nu ma pricep, asa ca intreb, vad si niste grinzi intoarse pe acolo?

intrebare: ce latime are casa scarii? La mine am 1,90m cu 10 cm (cred) ochiul. Vad ca si la voi pare cam la fel. crezi ca e OK? e suficient?


Da, avem mai multe grinzi intoarse, am vrut tavanele sa fie drepte si a fost nevoie de ceva atentie si extra manopera la grinzi ca s-au turnat separat de placa (a2a zi).

Casa scarii are 95 cm finit pe sens de urcare si cu 25cm pe mijloc parapet.

#359
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007
Ceva detalii suplimentare despre parte cu "statia de epurare si bazinul colector" ar ajuta, ma refer in principiu la amplasare, dren, dimensionare, etc.

#360
anam-pop

anam-pop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 29.10.2016

View Postcatalijns, on 17 august 2018 - 10:02, said:

Ceva detalii suplimentare despre parte cu "statia de epurare si bazinul colector" ar ajuta, ma refer in principiu la amplasare, dren, dimensionare, etc.

Pentru statie am plecat de la cea din strainatate Aco Clara, am trecut prin faza Aqua Clean (Romstal/Valrom), am ajuns la una cu sistem de cadere libera made in Romania. Initial am vrut SBR care este mai scumpa si lucreaza secvential dar riscul de miros e mai mare daca nu colecteaza apa uzata casa aiba ce prelucra.
Noi nu o sa avem drenaj, folosim un bazin ingropat mare din PAFS. E mai scump dar mai safe dpdv "descarcare" controlata apa pe teren.
Punerea in opera este relativ simpla o face constructorul iar monitorizarea pe 6 luni va fi inclusa in pret. Sistemul electronic este basic, pe principiul cata apa intra atata este epurata.

La apele pluviale o sa facem un sistem colector pe sub trotuar cu "prea plin" si filtrare.

Cam asta ar fi Posted Image

Dureros este sistemul de filtrare al apei (dpdv pret) dar in continuare vrem sa folosim apa din put pt tot ce trebuie si nu sa caram apa imbuteliata.Posted Image
Dar despre asta intr-un post viitor Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate